Jump to content


Kvalitet zvucnika-objektivna kategorija? ?


Ultravox

Recommended Posts

Just now, prophet said:

Radnici su bili bolji. Radili su duži niz godina taj posao. Danas sve može uz dvonedeljni kurs. Bili su posvećeniji i ponosniji na svoj posao.

Ja sam mašinski inženjer. CNC mašine su zamenile radnike, preciznost, ponovljivost mera i kontrola kvaliteta su iznad nivoa onoga što može uraditi majstor na klasičnom strugu ili glodalici. Zašto bi radnici radili fizički težak, prljav i opasan posao kad mogu da se bave programiranjem mašine?

Link to comment
Share on other sites

Jel to 685 s2? 
Ne postoji objektivno najbolji zvucnik, nebitno dal za istu cenu ili klasu. Tebi je najbolji, nekom drugom nije a nekom trecem je medju losijima. Mislim da je besmisleno o tome diskutovati. 
Jeste.
Evo ti jedan kratak istorijat B&W:

https://www.whathifi.com/features/17-of-the-best-bandw-products-of-all-time

Al da su srednji očajni, gdje li si to samo pročitao...


Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, somilenko said:

@Ultravox

Ne postoji ni objektivno najbolja žena, pa se opet zna ko je Branka Katić, Mišel Fajfer, Hajdi Klum...

Možda si ti jedan od onih kojima se sviđa Rebel Wilson

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

A sta, sad ocenjujemo i lepotu zvucnika? 

Mozda je btw ta Wilson, za koju nikad nisam cuo pre, 100x bolja osoba, domacica, supruga i majka od te tri navedene. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kvalitetan pojačavač je uvek bio skup. I biće i dalje, bez obzira da li je 3W ili 200W. Svejedno cevni ili nove tehnologije. Tatić 10y, NAT SE-1, Devialet, Pass SIT...

Nadam se da se nećete naljutiti I da ćete ispravno shvatiti ovaj MOJ stav.

Volim sve novo (iako sam blizak po godinama Broju 1.) : od novih materijala, preko novih tehnologija, novih robotizovanih proizvodnih pogona, novih mernih metoda i uređaja........ sve do ljudi (koji kreiraju i proizvode ove predivne nove proizvode); a koji su mnogoooooo bolji nego što sam ja i moji prethodnici ikada bio.

Sve ide napred.

Čista dijalektika.

Link to comment
Share on other sites

Tebi je onda jasna tolerancija, materijali, kontrola kvaliteta...

Eto ako te interesuje prouči to vezano za magnetni procep i koliko su tu važne tolerancije.

Većina drajvera se proizvodi u 2 ili 3 fabrike u Kini. Ima slučajeva da na iste drajvere lepe različite nalepnice. Mom prijatelju poslali kontejner EV a poručio blanko, stigli isti drajveri naravno.

Na CNC izrađuju ikonostase a neće jedne zvučnike. Opet kažem, nije dobra kontrola kvaliteta. Verujem da ozbiljni proizvođači šalju tamo svoje ljude da vrše nadzor.

Naravno oni koji su zadržali proizvodnju na zapadu, imaju jako visok kvalitet i veoooma visoke cene.

7 minuta ranije, Nixie said:

Ja sam mašinski inženjer. CNC mašine su zamenile radnike, preciznost, ponovljivost i kontrola kvaliteta su iznad nivoa onoga što može uraditi majstor na klasičnom strugu ili glodalici. Zašto bi radnici radili fizički težak posao kad mogu da se bave programiranjem mašine i kontrolom kvaliteta?

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, Srecko said:

Nadam se da se nećete naljutiti I da ćete ispravno shvatiti ovaj MOJ stav.
Volim sve novo (iako sam blizak po godinama Broju 1.) : od novih materijala, preko novih tehnologija, novih robotizovanih proizvodnih pogona, novih mernih metoda i uređaja........ sve do ljudi (koji kreiraju i proizvode ove predivne nove proizvode); a koji su mnogoooooo bolji nego što sam ja i moji prethodnici ikada bio.

Jako subjektivno, sram Vas bilo godina:D

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Engine said:

Jeste.
Evo ti jedan kratak istorijat B&W:

https://www.whathifi.com/features/17-of-the-best-bandw-products-of-all-time

Al da su srednji očajni, gdje li si to samo pročitao...


Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

Nisam rekao ocajni vec da su bas i visoki prenaglaseni a srednji recesirani. To tvrde mnogi na stranim forumima, oni koji su imali te zvucnike pa prodali. Govorim o seriji 600.I grafikoni frekventnog odziva sa smiley face krivom to i pokazuju. Stereophile je izmedju drugih pisao o tome.

Ali dobro, ima dosta ljudi koji bas vole taj loudness, o ukusima se ne raspravlja. 

Link to comment
Share on other sites

Kvalitetan pojačavač je uvek bio skup. I biće i dalje, bez obzira da li je 3W ili 200W. Svejedno cevni ili nove tehnologije. Tatić 10y, NAT SE-1, Devialet, Pass SIT...
Ne bih rekao da se misli doslovce, pre bih rekao da se misli da su pojačala velike snage dostupna za kućnu upotrebu, a realno ima jako dobrih.
U pogledu kvaliteta drajvera nebi rekao da su danas lošijeg kvaliteta. Nekada se biralo između hifi zvučnika i tranzistora. Za bilo kakav bass je bio potreban hifi i hifi je bio elita kućne reprodukcije, danas se bass može dobiti i iz jeftinih uređaja, pa posledično i jeftino urađenih drajvera. Ima i mnogo loših drajvera iz "onog" vremena samo se više ne spominju nego se pamte samo legendarne serije. Ono što se danas nabrajaju kao legendarni drajveri, to su jedinice koje su preživele test vremena i to je mali postotak od ukupno proizvedenih jedinica iz tog vremena.
Nekada se pravljenje drajvera smatralo crnom magijom i samo je mali broj firmi imao uspešnu formulu, danas drajvere računa i pravi matematika i modeliranje, kao i zvučnike i mnogo se bolje poznaje ponašanje materijala i kontroliše kako u radu, tako i u proizvodnji.
Ja nikada nebi nazvao nepreciznim AMT visokotonce, magnetoplanare, elektrostate, Dynaudio, Scanspeak, Seas drajvere, Raal visokotonce, pa i Visaton, Focal, berilijumske visokotonce (Focal ili Usher), TAD berilijumske koaksijalne drajvere, lista nije mala, naravno svuda postoji gradacija u kvalitetu i različite serije...
Da ne budem pogrešno shvaćen, pobornik sam oba pristupa i imam 2 sistema dijametralno suprotna, samo ne mogu da se složim da su današnji drajveri lošiji, mogu da se složim da je lepo imati nešto legendarno, dobro i retko ali to ne umanjuje kvalitet današnjih zvučničkih jedinica, iz ovoga izuzimam potpuno komercijalne, budžet zvučnike, koji su ekvivalent nekadašnjim tranzistorima.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

To sa Kinezima i zvučnicima poznatih marki je nešto drugo, cena i profit, grabljivost i pohlepa. 

Ovi moji Vifa i Fountek driveri su Kineski, samo tu se prave i jako su lepo urađeni. Ne znam šta da kažem sem ono klasično: za ove pare nemaju nji jednu manu. Parametri su ujednačeni međusobno i blizu fabriičkim podacima i to bez razrađivanja.   Većinu sam nabavio direktno u Kini, mnogo jeftinije nego u EU. I to je sramno, 3x skuplje. U USA 2x skuplje. A najteže se nabavljaju direktno iz Kine, valjda ne smeju da ih prodaju šta li? Pojavljuju se povremeno u ograničenim količinama. Recimo srednjotonaca je nestalo, i nije mogao prodavac više da ih dobije u fabrici,  pa sam poručio iz USA na crni petak sa dobrim popustom.

Link to comment
Share on other sites

A sta, sad ocenjujemo i lepotu zvucnika? 

Mozda je btw ta Wilson, za koju nikad nisam cuo pre, 100x bolja osoba, domacica, supruga i majka od te tri navedene. 

 

 

 

 

Pričam o ukusima, opet si promašio temu...

Edit: Samo se nadaj da je Wilson-ova dobra domaćica

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, somilenko said:

Pričam o ukusima, opet si promašio temu...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Pa o tome i ja pricam, u cemu je onda problem? Besmisleno je tvrditi da je taj B&W 685 s2 po toj ceni najbolji tj da nema nijedan bolji zvucnik, ako je to vec pitanje afiniteta tj  ukusa. 

Trebalo bi ustvari da repliciras njemu a ne meni. 

Link to comment
Share on other sites

@prophet

Daj da vidimo koje to sofisticirano ultra-mega-giga precizno odradjeno cudo tehnike od pre 70 godina moze da stane na crtu danasnjim hi-end zvucnicima.

To je kao da poredimo BMW od pre 70 godina sa sadasnjim BMW-om. Mozemo mi da pricamo kako su automobili tada imali dusu - i to je to. Razlika je astronomska.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa o tome i ja pricam, u cemu je onda problem? Besmisleno je tvrditi da je taj B&W 685 s2 po toj ceni najbolji tj da nema nijedan bolji zvucnik, ako je to vec pitanje afiniteta tj  ukusa. 
Trebalo bi ustvari da repliciras njemu a ne meni. 
Hoću da ti kažem da postoji ukus većine i neke nepisane norme koje diktiraju popularnost i većinski stav, nemoj da sve moram da žvaćem, nisam ti rekao da nisi u pravu nego da možda imaš drugačiji ukus od većine.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sa druge strane stari zvucnici su uglavnom bili losi, cak i sa odlicnim drajverima.

Dobro ste to primetili. Ono sto je odolelo i prezivelo uz kombinaciju sa novim saznanjima daje izvanredne rezultate.

Cevna tehnologija pravilno izvedena npr. Vecina tih starih dizajna je prevazidjena, da ne koristim neki tezi izraz.

Stari kvalitetni drajveri u kombinaciji sa novim takodje daju izvrsne rezultate. Recimo novi visokotonci u kombinaciji sa starim papirnim ER - nirvana.



Link to comment
Share on other sites

[mention=11215]prophet[/mention]
Daj da vidimo koje to sofisticirano ultra-mega-giga precizno odradjeno cudo tehnike od pre 70 godina moze da stane na crtu danasnjim hi-end zvucnicima.
To je kao da poredimo BMW od pre 70 godina sa sadasnjim BMW-om. Mozemo mi da pricamo kako su automobili tada imali dusu - i to je to. Razlika je astronomska.
 
Recimo:

http://www.vitavoxhifi.co.uk/products.php?page=constructor_series

Ponovo se proizvodi.

Zatim:

https://www.hi-fi.ru/auction/detail/1129220

Japanci i dalje proizvode WE replike:

http://www.gip-laboratory.com/

Quad II pojacavac, Brook 12a pojacavac...

EMT, Neumann, Garrard gramofoni...

Eto npr. to bi komotno moglo uz rame svemu novom. Da ne pominjem WE.

Recimo veoma prijatno sam, uz sve ostale kvalitete, bio iznenadjen infra basom iz RCA LC-1 u kombinaciji sa Quad II.
Link to comment
Share on other sites

52 minuta ranije, Engine said:

Jeste.
Al da su srednji očajni, gdje li si to samo pročitao...


Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

Evo ti samo jedan post bas o tome sa AV foruma a veruj mi citao sam ih bezbroj drugih koji govore isto ovo. 

Audiophiles who like British speakers will now choose brands such as Harbeth, ATC, and Spendor over B and W. Even their higher end products have become gimmicky and are designed to sound "good" in the showroom rather than produce accurate sound. An example is the diamond tweeter, which I have always found to be gratingly harsh. I owned two admittedly less than top of the line B and W speakers that had overly bright highs and bloated bass. Their house sound also has a depressed midrange, which is easy on the ear but not especially accurate. This was not the original B and W sound; earlier B and W speakers had a flatter response.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...