Jump to content


Kvalitet zvucnika-objektivna kategorija? ?


Ultravox

Recommended Posts

5 minutes ago, Srecko said:

You can explore the sonic effect of depressing the presence band for yourselves by routing your audio signal through a graphic equaliser and applying a shelf-down in the 1kHz to 4kHz region.

Nije uopste isto. Ekvilajzer radi iskljucivo u elektricnom domenu i to slabih signala. Zvucnik je u elektro-mehanickom sistemu i na vecim elektricnim signalima.

Moze naravno da se proba, ali to nije isto nije cak ni simulacija. I trebalo bi izmeriti zvucnike da se vidi da li stvano imaju taj "dip" i ako postoji koje su mu karakteristike. Pa onda eventualno podesiti ekvilazer na tu vrednost.

Izmeriti i faze i step response. Ekvilajzerom se se moze podesiti spl nivo ali mislim da ce faza i impulni odziv biti razliciti kao igroup delay, na osnovu promene koju ekvilazer filterskim elementima unosi u signal?

Samo sam hteo da kazem da su u BBC-u uradili vrlo dobro te stvari. Potvrda je to da i profesionalci i consumer-i koriste te koncepte decenijama i da su zadovoljni.

Link to comment
Share on other sites

Nije uopste isto. Ekvilajzer radi iskljucivo u elektricnom domenu i to slabih signala. Zvucnik je u elektro-mehanickom sistemu i na vecim elektricnim signalima.
Moze naravno da se proba, ali to nije isto nije cak ni simulacija. I trebalo bi izmeriti zvucnike da se vidi da li stvano imaju taj "dip" i ako postoji koje su mu karakteristike. Pa onda eventualno podesiti ekvilazer na tu vrednost.
Izmeriti i faze i step response. Ekvilajzerom se se moze podesiti spl nivo ali mislim da ce faza i impulni odziv biti razliciti kao igroup delay, na osnovu promene koju ekvilazer filterskim elementima unosi u signal?
Samo sam hteo da kazem da su u BBC-u uradili vrlo dobro te stvari. Potvrda je to da i profesionalci i consumer-i koriste te koncepte decenijama i da su zadovoljni.
BBC monitors project sam apostrofirao samo iz razloga što me je cela ta priča (istorija) baš impresionirala.
Bili su toliko pametni i kreativni da shvate: šta im treba, definišu projektne zahteve i iskontrolisu saradnike (univerzitete, kompanije...) tokom realizacije; da dobiju upravo ono što su zamislili uz naravno tehničku dokumentaciju koja je omogućavala apsolutnu ponovljivost što je ranije upravo bio ogroman problem.
Naravno da toga ima sada na mnogim stranama.
Nešto slično sam čitao i o osvajanju pojačavača Benchmark Ahb2.
No ne treba zaboraviti da je BBC "iskoristio" nauku na pravi način još pre više od pola veka što je tada bilo znatno ispred vremena.
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Majda said:

Moze (ako su i pojacalo i zvucnici ispravnin a kablovi koji ih spajaju nisu u kratkom spoju ili u prekidu)

Majda puno hvala :)!Imam Teac CR-H255 risiver koji ima izlaz od 6 oma,a video sam dobre kutije za njega,Magnat 110 koje su na 4-8 oma...znaci nije problem da uzmem njih?

Hvala jos jednom na brzom odgovoru :)

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Srecko said:

BBC monitors project sam apostrofirao samo iz razloga što me je cela ta priča (istorija) baš impresionirala.
Bili su toliko pametni i kreativni da shvate: šta im treba, definišu projektne zahteve i iskontrolisu saradnike (univerzitete, kompanije...) tokom realizacije; da dobiju upravo ono što su zamislili uz naravno tehničku dokumentaciju koja je omogućavala apsolutnu ponovljivost što je ranije upravo bio ogroman problem.
Naravno da toga ima sada na mnogim stranama.
Nešto slično sam čitao i o osvajanju pojačavača Benchmark Ahb2.
No ne treba zaboraviti da je BBC "iskoristio" nauku na pravi način još pre više od pola veka što je tada bilo znatno ispred vremena.

Nije uopste to bilo jednostavno uraditi. Kao sto ste rekli prvo odrediti neki abstrakt. Pa onda uraditi komplikovana istrazivanja na vise razlicitih polja. Pa konkretna testiranja, opet najverovatnije interaktivna sa razlicitim korisnickim grupama... I sve to dizajnirati i optimizovati za proizvodnju i omoguciti da krajnji produkt bude dostupan po nekoj normalnoj ceni sirem krugu ljudi? Ali imali su i solidnu osnovu ranijih istrazivanja i resenja :)

Goodmans-a prvenstveno...

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako vama, sudeonicima ove rasprave, ali meni lično cela ova BBC story izaziva velikp strahopoštovanje i naklon do poda. Kad se samo malo razmisli kojih je ta bbc priča razmera, ispada da je jedna cela industrijska grana u tome.

I zašto?

Da bi se obezbedio što kvalitetniji BBC program, i u zvuku i u slici. Respect za engleze. 

I onda krenu stručnjaci da ih omalovažavaju, pih, pa tek onda shvatim da ti isti steučnjaci nemaju pojma. 

Tannoy, godmans, Martin Audio - ozvučenje, Rogers, Quad.... Ima li kraja ovom spisku velilih. 

Link to comment
Share on other sites

Da se pazljivije citalo ...mozda bi se ulozio dodatni trud da se nauci nesto vezano za timeline kada se nesto znacajno dogodilo u ovoj oblasti. Ne mora se zadirati mnogo u dubinu sa tehnicke strane.

 

Hint:

 

Pocnite od pojave ton filma. Pogledajte koji su resursi tu angazovani. Da, to je bilo pre gotovo jednog veka...

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, somilenko said:

Nemam, ja moje pravim, ali su B&W ozbiljan brend, naravno pošto pokrivaju širok raspon, imaju svakakvih zvučnika za svačiji džep i nema smisla reći da nisu hifi...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Pa prica je bila o ovim budzetnim B&W zvucnicima, prvenstveno seriji 600, onima za obicnu raju i radni narod a ne o seriji 800 gde bi bilo za zatvor da npr 805 D3 od 6.500 evrica zvuci lose. 

Uostalom i  Bose je brend ali brend zasnovan na patriotizmu, psihologiji i marketingu a ne na kvalitetu koji odgovara ceni, opstepoznata stvar. 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Srecko said:

Da, niko ne zaboravlja Goodmans!
Boze, kad sam bio mlad, pre skoro pola veka, koliko nisam znao da cenim tu kompaniju samo iz razloga što je bila dostupnija (nama u SFRJ) od drugih.

Srecko reci mi i ti,da li moze na pojacalo od 6 oma da se nakace zvucnici koji su deklarisani kao 4-8 oma?Nece nista da crkne?Majda kaze da moze,ali bih voleo da cujem jos jedno misljenje :)

Pozdrav,Laki

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, LakiBg said:

da li moze na pojacalo od 6 oma da se nakace zvucnici koji su deklarisani kao 4-8 oma

Neće ništa da crkne ako ne preteruješ, žurke i slično, naročiti leti. Pojačalo nije 6oma, njegova izlazna impedansa ja jako mala (reciimo 0,1oma), nego je problem druge prirode, što nema napajanje, izlazne tranzistore i hlađenje da radi punim opterećenjem na nižim impedansama potrošača (zvučnika). Osim toga zvučniku od 4 oma impedansa pada i niže u nekim delovima opsega, čak i do 2,5oma. Zato samo lagano i služiće te. To deklarisanje impedanse zvučnika 4-8 oma je zbunjujuće za korisnike i ja uvek kažem smatrajte da su nominalno 4oma i ako su možda 6oma. Koliko su stvarno, to treba izmeriti ili naći merenje, jer nije samo bitna impedansa nego i fazni ugao, koji kaže kakva je ta impedansa (induktivna, kapacitivna ili čisto rezistivna)  jer od toga zavisi koliko struje vuče iz pojačala. Može se desiti da je zvučnik nominalne impedanse recimo 6 oma lakše opterećenje za pojačalo nego neki deklarisan kao 8oma. U svakom slučaju za normalno slušanje je dosta par W tako da se ne brineš.

Link to comment
Share on other sites

Pa prica je bila o ovim budzetnim B&W zvucnicima, prvenstveno seriji 600

Poslusaj savet i osloni se na svoj sluh. Nemoj se previse oslanjati na pisanija po net-u. Niti isterivati pravdu. Poenta je da ukoliko to zelis, naucis nesto  i uvezbas svoj sluh. Nemoj robovati brendovima, uredjajima, ti kupujes njih a ne oni tebe. Tu dolazi do zaslepljenosti, kao sto se da videti u vecini napisanog. Ukoliko se krene tim putem, ljudi hteli ne hteli postaju preprodavci, razmisljaju kao trgovci i stite svoju investiciju (najcesce marketinskim postapalicama), umesto da ulazu u sebe i izgradjuju svoj ukus.  

Slusao sam tu seriju, imam svoje misljenje i znam na osnovu cega sam ga formirao. Da sam to hteo, obrazlozio bih u prvom javljanju.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da se pazljivije citalo ...mozda bi se ulozio dodatni trud da se nauci nesto vezano za timeline kada se nesto znacajno dogodilo u ovoj oblasti. Ne mora se zadirati mnogo u dubinu sa tehnicke strane.  Hint:

 

Pocnite od pojave ton filma. Pogledajte koji su resursi tu angazovani. Da, to je bilo pre gotovo jednog veka...

 

 

 

 

Nisam saglasan sa Vama.Možda i nisam mnogo toga naučio ali sam jako dobro savladao čitanje. Između ideje realizovane kroz neke probne komade ili skromne serije i proizvoda spremnog za masovnu proizvodnju je mnogo i novca i vremena a i znanja.

Vi ceo projekat BBC sagledavate iz druge vizure, ne na način o kojem ja govorim, koji je objektivno zaslužio i koji niko ni ne dovodi u pitanje.

Kompletni projekti, rezultat su BBC mega projekta; opremljeni svom potrebnom tehničkom dokumentacijom koja je obezbedila: masovnu proizvodnju, kvalitet, nisku cenu i ponovljivost performansi, čega do tada nije bilo.

BBC kada je kretao u ovaj mega projekt naručio je 21 komad samo zvučnickih kabineta od različitih proizvođača iz USA i GB (prema nekim svojim zahtevima koje su postavili, nisu ni oni hteli da ulaze u projekat ako je takvih proizvoda bilo za kupiti na trzistu).

Posle izvršenih obimnih testiranja (merenja) prispelih kabineta, konstatovali su da su svi ti kabineti bili daleko od zahteva koje su postavili.

Kada su upoznali proizvođače sa rezultatima testova ovi su odmah rekli da će ispraviti greške i poslati im komade koji zadovoljavaju postavljene zahteve.

Ni ti a ni naredni i naredni komadi kabineta nisu bili u skladu sa zahtevima, naprotiv ukazali su na novi problem sa kabinetima, PONOVLJIVOST u proizvodnji u smislu kvaliteta a i performansi.

I tek je tada BBC prelomio i ušao u svoj mega projekat koji je nama najviše poznat po BBC monitorima.

Ovo je istorija i jako malo ima veze sa tehnikom osim vizije i znanja vezanog za: postavljanje zahteva i proveru kvaliteta (metode i merna oprema za proveru kvaliteta).

Link to comment
Share on other sites

3 minuta ranije, Srecko said:

Kompletni projekti, rezultat su BBC mega projekta; opremljeni svom potrebnom tehničkom dokumentacijom koja je obezbedila: masovnu proizvodnju, kvalitet, nisku cenu i ponovljivost performansi, čega do tada nije bilo.

 

Vi mislite da je ovo tacno?

Link to comment
Share on other sites

Pa prica je bila o ovim budzetnim B&W zvucnicima, prvenstveno seriji 600, onima za obicnu raju i radni narod a ne o seriji 800 gde bi bilo za zatvor da npr 805 D3 od 6.500 evrica zvuci lose. 

Uostalom i  Bose je brend ali brend zasnovan na patriotizmu, psihologiji i marketingu a ne na kvalitetu koji odgovara ceni, opstepoznata stvar. 

Jbg, rekao si samo B&W, to je po meni komplet B&W, u budžet kategoriji ima svega, lepo ti ime kaže budž-et.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

I da,kupio bih pojacalo Teac A-H300 MKIII reference,ako neko ima neka mi javi
Kolika je osetljivost tih zvučnika, to pojačalo je 35 W po kanalu u 8 oma, za zvučnike niže impedanse nisam našao specifikaciju, uz niskoosetljive zvučnike impedanse od 4 oma, može biti problema...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...