Jump to content


Kabl za gramofon i ožičenje za ručicu gramofona


HMrules

Recommended Posts


Razmišljam da probam Cordial CMK 422 koji ima 66 pF po metru ali ne znam koja bi bila savršena dužina.


Ja sam pre neki dan napravio phono kabl od ovog kabla i stavio Rean konektore. Toma kaže 1,3-1,4m, ja sam stavio 1,1-1,2 metra i mogu ti reći da kabl radi odlično. Nisam upoređivao sa stock kablom, a ostale specifikacije su nam otprilike iste.
Link to comment
Share on other sites

Sada kada nije ni bitno kome se šta dopada, koji je A, a koji je B kabl. Čisto onako da utvrdimo? Jer smo se načelno složili da je A otvoreniji, a B povučenije zvučne slike, pa kako se to uglavnom sagledava i zatvoreniji.

Dodaću da ja ne delim takvo mišljenje i da zapravo smatram B kabal otvorenijim po pitanju jasnoće i tonalno korektnije prezentacije sa više uvlačljivosti i lakšeg praćenja sadržaja. A kabl mi je zapravo bio neprijatno agresivan i "štrčav" oštrih bodljastih kontura što nikako ne smatram prirodnim niti pohvalnim.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, savudin said:

 


Ja sam pre neki dan napravio phono kabl od ovog kabla i stavio Rean konektore. Toma kaže 1,3-1,4m, ja sam stavio 1,1-1,2 metra i mogu ti reći da kabl radi odlično. Nisam upoređivao sa stock kablom, a ostale specifikacije su nam otprilike iste.

 

Da li je u pitanju ovaj cordial koji ima player. Kakav im je ovo trip cene po komadu, valjda po metru. Koje si rean konektore nabacio. Neka posrebrena ili pozlaćena varijanta.

https://www.player.rs/artikal/cordial-cmk-422-black-100

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, savudin said:

 


Ja sam pre neki dan napravio phono kabl od ovog kabla i stavio Rean konektore. Toma kaže 1,3-1,4m, ja sam stavio 1,1-1,2 metra i mogu ti reći da kabl radi odlično. Nisam upoređivao sa stock kablom, a ostale specifikacije su nam otprilike iste.

 

 koji su bili predhodni.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, Father said:

Sada kada nije ni bitno kome se šta dopada, koji je A, a koji je B kabl. Čisto onako da utvrdimo? Jer smo se načelno složili da je A otvoreniji, a B povučenije zvučne slike, pa kako se to uglavnom sagledava i zatvoreniji.

Dodaću da ja ne delim takvo mišljenje i da zapravo smatram B kabal otvorenijim po pitanju jasnoće i tonalno korektnije prezentacije sa više uvlačljivosti i lakšeg praćenja sadržaja. A kabl mi je zapravo bio neprijatno agresivan i "štrčav" oštrih bodljastih kontura što nikako ne smatram prirodnim niti pohvalnim.

Meni lično više odgovara A kabl, mada u svakom trenutku mogu da ga zamenim sa B kablom, to je najmanji problem.
Ono što me sada interesuje je to da li je B kabl dobar za interkonekt od preampa do pojačala?
Na kraju ovog poslednjeg testa otkriću o kojem se kablu radu.
Inače uradiću još jedan test ali za interkonekt i to test B kabla koji je trenutno od preampa do pojačala i C kabla kojeg sam do sada koristio od preampa do pojačala.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Da ne otvaram novu temu, pravim gramofonski interkonekt. Gramofon ima 3 izvoda. 2 žice za signal imaju svaka svoj širm, širm vezujem na uzemljenje gramofona, i dotle je sve jasno.

Pitanje da li da ubacim treću žicu koja će ići oko signalnih žica, pa da je zajedno sa širmom vežem na gramofon, a na drugom kraju na predpojačalo? Bez širma? Kako spajam rca konektore, signalna žica ok, a da li širm vezujem za telo konektora?

Link to comment
Share on other sites

Koji je gramofon i da nema unutra 4 žice od ručke do izlaza (4 žičke idu od glave u ruku gramofona). Žice za signal levi i desni treba da su širmovane, a kako su vezane za gramofon treba proveriti. Možda je bolje ugraditi dva činča na gramofon i napraviti poseban interkonekt kabl.

Uzemljenje gramofonske šasije se izvodi posebnom žicom do predpojačala.

Link to comment
Share on other sites

Koliko vidim po internetu, taj Dual je dosta komplikovan direkt-drajv sa ručkom CS 721 koja nema (meni vidljiv) mini-DIN izlaz na sebi tako da bi novo ožičenje po meni imalo dve etape:

Prva etapa bi bila promena internog ožičenja ručke i njeno produženje/nastavak u interkonekt. Ako planiraš da uradiš interkonekt posebno onda ti sleduje ta druga etapa. 

Na domaćem DIY forumu član @gluv_i_udaren sada nedavno pravio upravo interkonekt za gramofon. Ja bih to isčitao i procenio da li bi se upuštao u taj poduhvat s tim da je kolega @gluv pravio kabel mini-DIN - RCA.

Link: https://www.diyaudio.rs/topic/10147-phono-kabl/

Link to comment
Share on other sites

mozda nisam bio jasan, dakle, na gramofonu ima 3 izvoda na koje hocu da zalemim interkonekt koji ide na predpojacalo. na strani gramofona kontakt 1 je za uzemljenje. na njega ide sirm od obe signalne zice + treca zica koju vezujem na uzemljenje predpojacala. sa kontakta 2 ide signalna zica koju vezujem za pin rca konektora, a sirm za telo konektora. sa kontakta 3 isto kao i sa 2, na drugi konektor. 

da li je tako ok?

molim dokone koji nemaju zelju da pomognu da se uzdrze od odgovora

Untitled.png

Link to comment
Share on other sites

Ako možeš da utvdriš da li su zelena i plava žica koje dolaze od glave kroz ručicu vezane na tvoj pin 1, onda sa njega slobodno vuci na telo RCA.

Obavezno istraži sa čim, odnosno gde je povezana žica za uzemljavanje šasije gramofona.

Nije dobro signalnu masu sa glave povezati sa uzemljenjem šasije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...