Jump to content


Kabl za gramofon i ožičenje za ručicu gramofona


HMrules

Recommended Posts

Za početak bih zamenio kabl od gramofona do preampa i posle toga ožičenje ručice ali se bojim da nešto ne zeznem sa zvukom, npr. da bude preterano oštar zvuk u visini.
Trenutno imam Rega Fono MM Mk3 preamp sa input loadingom 47KΩ i 100pF i glavu Audio Technica AT150MLX sa VMN40ML iglom sa preporučenom kapacitativnošću 100-200 pF, sad interesuje me kako da uklopim savršenu kapacitativnost kablova da bih dobio najidealniji zvuk?

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, HMrules said:

Audio Technica AT150MLX sa VMN40ML iglom sa preporučenom kapacitativnošću 100-200 pF

Bilo bi dobro da saznas koliki kapacitet imas sada u kablovima - da imas nekakvu referencu u glavi u odnosu na zvuk na koji si navikao.

Za interkonekt ti je potreban podatak iz datasheet-a koliko kapaciteta ima kabl - recimo treba ti sa shirmom i ako unutar shirma ima dve zice - to moze da se veze na dva nacina tako da se dobije veci ili manji kapacitet - alt. ako unutar shirma ima samo jedna zica gledas opet kapacitet + doda se nesto kad se stave konektori - ako se kabl pravi.

Ako kupujes gotov IC kabl - trazis koliki je kapacitet, u tvom slucaju generalno trazi kablove koji imaju od 33pF/1m do 66pF/1m jer se na to dodaje kapacitet zice iz rucke + vec postojeci u phono preampu.

Pritom i da ostvaris "idealne" uslove mislim da to nije garancija da ce ti zvucati bolje.

Link to comment
Share on other sites

Koji gramofon je u pitanju?

Ne moraš koristiti metar kabla, možeš uzeti dužinu koja ti odgovara. Klotz ima neki low capacitance koaksijalni kabel koji ima 70 pF / m, koji sam ja koristio, pola metra njega je 35 pF. Činčevi, osim ako nemaju tonu metala imaju oko 30 pF po mom merenju sa običnim multimerom, što je opet neprecizno, pa ako neko ima preciznije podatke, bilo bi dobro da napiše.

Mada, probaš, pa ako ne odgovara vratiš stari kabel...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 12.10.2020. at 17:02, Krca44 said:

Bilo bi dobro da saznas koliki kapacitet imas sada u kablovima - da imas nekakvu referencu u glavi u odnosu na zvuk na koji si navikao.

Za interkonekt ti je potreban podatak iz datasheet-a koliko kapaciteta ima kabl - recimo treba ti sa shirmom i ako unutar shirma ima dve zice - to moze da se veze na dva nacina tako da se dobije veci ili manji kapacitet - alt. ako unutar shirma ima samo jedna zica gledas opet kapacitet + doda se nesto kad se stave konektori - ako se kabl pravi.

Ako kupujes gotov IC kabl - trazis koliki je kapacitet, u tvom slucaju generalno trazi kablove koji imaju od 33pF/1m do 66pF/1m jer se na to dodaje kapacitet zice iz rucke + vec postojeci u phono preampu.

Pritom i da ostvaris "idealne" uslove mislim da to nije garancija da ce ti zvucati bolje.

Trenutno nemam pojma koliko je trenutni kapacitet ali trenutni kablovi u ručki su moram priznati baš tanki.
Mislio sam da uzmem neke kablove koje Toma iz Kruševca ima u ponudi.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, somilenko said:

Koji gramofon je u pitanju?

Ne moraš koristiti metar kabla, možeš uzeti dužinu koja ti odgovara. Klotz ima neki low capacitance koaksijalni kabel koji ima 70 pF / m, koji sam ja koristio, pola metra njega je 35 pF. Činčevi, osim ako nemaju tonu metala imaju oko 30 pF po mom merenju sa običnim multimerom, što je opet neprecizno, pa ako neko ima preciznije podatke, bilo bi dobro da napiše.

Mada, probaš, pa ako ne odgovara vratiš stari kabel...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Pro-Ject RPM 5.
Trenutno zvuči dobro ali razmišljam da li se može izvući maksimum sa boljim kablovima, zato bih voleo da promenim ožičenje ručice i da stavim bolji kabl od gramofona do preampa.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, HMrules said:

Trenutno nemam pojma koliko je trenutni kapacitet ali trenutni kablovi u ručki su moram priznati baš tanki.

Zamoli nekog kolegu koji ima aparat za merenje kapaciteta - ako je voljan da svrati i izmeri - sem toga Project daje li neke podatke ?

Svi kablovi za rucku su tanki - takvi moraju biti, ako mislis na izgled - trebali bi biti i fleksibilni da ne ometaju kretanje rucke.

Link to comment
Share on other sites

Жице унутар RPM5 ручице су прилично добре, фабрички. Користио сам RPM5 (прва верзија) скоро 5 година.

Ја би их мењао једино ако морам (механички прекин, рецимо).

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, InSides said:

Жице унутар RPM5 ручице су прилично добре, фабрички. Користио сам RPM5 (прва верзија) скоро 5 година.

Ја би их мењао једино ако морам (механички прекин, рецимо).

Ja baš imam tu prvu verziju.
Kabl od gramofona do preampa sam hteo svakako da zamenim, e sad ako tvrdiš da je ožičenje u ručici dobro onda ok ali me kopka da li bi drugo ožičenje u ručici zvučalo bolje?
Da ne bih trčao pred rudu i napravio nešto bez veze mislim da je bolje da za početak zamenim samo kabl od gramofona do preampa pa ako baš nešto ne bude štimalo da idem dalje.

Link to comment
Share on other sites

Promena kabla u rucki se mislim radi kad si bas siguran - treba kupiti kabl, razmontirati rucku - platiti nekom da montira novi kabl, ponovo montaza rucke ( a da azimuth legne kako treba kad se vrati glava ).... i ako ti se ne svidja ajd' sad sve ponovo to i naravno sve te finansije.

Link to comment
Share on other sites

Nema potrebe za stalnom potragom za boljim od fabrickog inzenjeringa.Osim ako je to nekom hobi,a i ima vise znanja od fabrickih inzenjera.Obicno ispadne drugacije,a da li je bolje,upitno je.

Bolje uloziti u bolju zvucnicu,pre amp,i narocito dobra izdanja ploca.Dzaba dobar gramofon,ako se slusaju domace licence,i strana reizdanja gde je izvor bio cd.

Link to comment
Share on other sites

+1

Po meni to cesto ima za posledicu trosak koji mnogo vise kosta nego sto se dobija. Promeni covek zice i dobije neki detalj vise,ako su postojece lose.

Pomislio sam da predlozim neki VDH, na to dodati trosak da to neko i odradi...pa kad se toliko novca doda na gramofon kupi se dosta bolji gramofon,fono sekcija,glava... i dodje do sustinske razlike,a ne par nijansi bolje.

Tim pre sto ti kolega sa dosta iskustva koji ga je imao tvrdi da ozicenje uopste nije lose.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ovako, treba mi jedan savet, dakle imam glavu za koju je preporučena kapacitativnost od 100 do 200 pF dok je na preampu load input 100 pF, kada se uzmu u obzir ovi parametri koja bi bila najiedalnija dužina kabla od preampa do gramofona?
Razmišljam da probam Cordial CMK 422 koji ima 66 pF po metru ali ne znam koja bi bila savršena dužina.
Inače trenutni kabl koji sam dobio uz gramofon ima oko 1.2 metra ali ne znam kolika je kapacitativnost tog kabla po metru?

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, HMrules said:

ne znam koja bi bila savršena dužina

Najkraća.

1 sat ranije, HMrules said:

imam glavu za koju je preporučena kapacitativnost od 100 do 200 pF dok je na preampu load input 100 pF

200-100=100pF za kompletno ožičenje

IC 1m 66pF+ interno ožičenje ručke + headshel ožičenje = do 100pF

To ti je po preporuci proizvođača, a ja bih ti rekao što manje to bolje na svim mestima, pa čak i preamp da podesiš na ulazu 0pF, ako je moguće. Svakako neki kapacitet ćeš mortati da imaš u ožičenju, pa se nadaj u najboljem slučaju ukupno sve do 80pF u sistemu žički do ulaza u preamp gde je 0pF (ako može).

Link to comment
Share on other sites

Meni lično B snimci zvuči za nijansu zatvorenije od A snimaka tako da ne znam koji od ta dva kabla da izaberem da bude postavljen od gramofona do preampa.
Inače trenutno sam stavio A kabl od gramofona do preampa a B kabl od preampa do pojačala pošto mislim da kabl koji sam do sada koristio od preampa do pojačala lošiji od B kabla koji se sada tu trenutno nalazi.

Link to comment
Share on other sites

Meni lično se više sviđa A kabl jer ima svetliji zvuk tako da je možda najbolje da njega ostavim od gramofona do preampa, zato sam B kabl ubacio kao interkonekt od preampa do pojačala jer smatram da je kvalitetniji od onog kabla koji sam do sada koristio od preampa do pojačala.
Inače A kabl je dugačak oko 120 cm a B kabl oko 140 cm.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, HMrules said:

Inače trenutno sam stavio A kabl od gramofona do preampa a B kabl od preampa do pojačala pošto mislim da kabl koji sam do sada koristio od preampa do pojačala lošiji od B kabla koji se sada tu trenutno nalazi.

Verujem da sam ja slušao samo A ili samo B kabl, ako je signal ka snimaču uziman sa preampa. Opet do snimača je bio neki treći (Y kabl). Tako bar ja radim kada snimam na PC-u. Taj Y kabl mi je konstantan u svim snimcima koje uglavnom radim kada merim razne zvučnice.

Svakako se čuje razlika i moj je utisak na strani B  snimka/kabla.

Ako je 140 cm. Možda može da se pretvori u dva koja će da dohvataju gram-pre i pre-amp pa smanjiš kapacitet između grama i preampa.

Možda to možeš da izvedeš i sa A kablom... Kraći kabl bolji kabl, bar na ovim pozicijama.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...