Jump to content


Sav taj flac,hi-res...


joyba

Recommended Posts

22 minuta ranije, igorgligorov said:

Pa ako mene pitas mislim da sve manje vise pravilno radis; ja sam uglavnom izbegavao portable digital recorders posto su u njima AD DA konverteri slabijeg kvaliteta osim kad je u pitanju Sony PCM100 ili Tascam dr680mkii, koji doduse dosta kostaju, mada to ima svoje prednosti koje si opisao.

Hvala! :thumbsup2

Tascam koji koristim liči na Sony PCM-D100 kojeg pominješ, nema DSD ali zato ima XLR ulaze koji mi trebaju za druge svrhe, u pitanju je DR-100MkII.

Ima napredniji AD/DA AKM konverter iz više klase u odnosu na većinu ručnih snimača.

Kvalitet snimka je odličan, uradio sam nekom čoveku ripove nekih ex-YU vinila, kaže da mu zvuče mnogo bolje nego zvanična CD izdanja koja su takođe rađena sa ploča u nedostatku originalnih traka. :)

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, igorgligorov said:

Na tvom mestu ja bi uzeo phono preamp out direct u tascam (obrati paznju da su ti kablovi pravilno spojeni, odnsono na 6.3mm jacku koji ide u tascam treba  da bude single-end) i prekidac na line, zatim namestis gain na tascam-u da ne ide u crveno kad je najajci signal, zatim prateci nivo signala i fazu u software-u u kojem snimas, podesis/dotrimujes software-ski ukoliko je potrebno u "mixer panelu" (ili kako ga vec zovu kod Tascama) koji bi trebalo da si dobio sa Tascam-om (pretpostavljam da jesi).

Hvala @igorgligorov , opet. 

Tako sam i pokušavao, direktno iz fono-a (recimo da je oko 62dB gain; glava 0.5mV). 
Nije problem "utišati" recording level na Tascamu, problem je što tada utišavam već klipovan signal. 

Mislim da imam ovo o čemu @InSides priča. Samo što on može da menja gain fono-a. 

6 hours ago, InSides said:

...уместо корегирати ту вредност у софтверу који снима путем подешавања типа "recording volume". Када користим Audacity, и корегирам у софтверу, резултат је "отсечен" waveform.

Tek sam sa Creek fono-om, džampiranim na 50dB, uspevao da izbegnem kliping. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, 空也 said:

Koristim standalone TASCAM snimač na baterije

Koji?

edit: Ah, sad sam okrenuo stranu i vidim odgovor. E njemu samo dodaj Parks audio Puffin sa digitalnim outom i imaš comp free ripping sistem na zavidnom nivou, sa Devialet mogućnostima, verovatno slabijih ad/da performansi, ali daleko jeftinije.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zbrujic said:

Tek sam sa Creek fono-om, džampiranim na 50dB, uspevao da izbegnem kliping. 

Iz ovoga mi deluje da imas prroblem sa gain-om MC dela tvog phono preampa, ako ti je na ulazu u tascam kako kazes vec klipovan signal; ja dosad nisam imao takvo iskustvo; ili ti se negadjaju parmetri MC glave i phono preampa sto je dosta cesto u MC "igri" gde su moguca razna iznenadjenja, barem iz mog iskustva.

Da citiram g. Tibora Sindrica koji mi je u nekom razgovoru rekao, da bi najidealnije bilo napraviti MC phono preamp tacno prema parametrima (izlaz, load, ....) konkretne MC glave koja se koristi; naravno to je neprakticno i skupo, pa se tako nesto i ne radi.

Ja ti nemogu pomoci sa klipovanjem signala na izlazu iz Phono preamp-a, posto to spada u domen elektronike koju ja nazalost ne poznajem.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, igorgligorov said:

.

Da citiram g. Tibora Sindrica koji mi je u nekom razgovoru rekao, da bi najidealnije bilo napraviti MC phono preamp tacno prema parametrima (izlaz, load, ....) konkretne MC glave koja se koristi; naravno to je neprakticno i skupo, pa se tako nesto i ne radi.

Radi se i to odavno.Koristio sam takve MC preampe 30g.U pitanju su posebne kartice sa oznakom K prema Karma od Linn Karma,pravio ih je naim.Zatim sam nastavio sa Prefix ugradnom fono sekcijom sa oznakom K ...bilo je i drugih oznaka S ili N za ostale glave,menjale bi se kao kartice.Rade se i sad specijalizovane fono sekcije,ali jesu retke.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, igorgligorov said:

Ja ti nemogu pomoci sa klipovanjem signala na izlazu iz Phono preamp-a, posto to spada u domen elektronike koju ja nazalost ne poznajem.

Nema ni veze, nije meni to "o glavu", a pišem, pre svega, u čudu što ovog (mog) problema skoro i da nema pominjanog na netu. 

Signal nije klipovan na izlazu iz phono-a, nego, da se tako izrazim, na ulazu u Tascam. Ili, signal iz phono-a je "prejak" za Tascam. 

U lancu nema mnogo toga što može da ne valja: zvučnica-phono-sound card. 
A ako dodam da sam probao s više zvučnica (jedan Ortofon izlaza 0.09mV skoro da nije imao ovaj problem; očekivano), s nekoliko phono-a i sa tri eksterne zvučne karte, te s nekoliko laptopovskih line ulaza..., deluje mi da bi ovo morao biti rašireniji problem. 

Pritom, da ne bude zamene, problem je izraženiji na "glasno" urađenim pločama (rekoh da sam video i +20dB zapise). Neke prolaze i bez klipinga, ali mislim da je takvih (kod mene) baš malo. 

16 hours ago, InSides said:

Покушаћу касније да ово илустрирам.

Liči li na ovo "moje"? 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, zbrujic said:

Liči li na ovo "moje"? 

Јесте, у потпуности. Чини ми се да је проблем засићење A/D улаза, нарочито на пиковима.

Нарочито у виду овог:

1 minut ranije, zbrujic said:

Pritom, da ne bude zamene, problem je izraženiji na "glasno" urađenim pločama (rekoh da sam video i +20dB zapise).

Покушао сам јуче да снимим пар графичких приказа, али сам очигледно бирао тише плоче. Нашао сам пар локација где се видело, али недовољно јасно. Кад имам мало више времена на само (а викенд то никако није) пробам са пар других плоча.

Веома, веома је важно правилно подесити распон како не би изгубили динамику која је присутна на оригиналном медијуму. Затоа је и важно преслушати плоче пре него приступити процесу, да би знали која су потенцијална ограничења, и где се мора пазити на пиковима.

Плоча код које сам имао највише покушаја за квалитетан рип (зато што нисам послушао своје савете и нисам детаљно преслушао плочу пре почетка процеса) је Love Over Gold:

VnbvXqP.jpg

Просечни прерачунат динамички распон албума је 16, или 15.9LU јединица, по стандарду R128. Имајући у виду да се ради о релативно конзервативнијем стандарду од шире коришћеног crest factor метода, прилично је импресивно шта се може извући из плоче када се човек посвети.

И као да то није довољно само по себи, ево резултата за Telegraph Road:

W6iXJ1Q.jpg

Link to comment
Share on other sites

Служимо народу. :)

Је си ли икад покушао да убациш линиске атенуаторе? Нешто типа:

http://www.rothwellaudioproducts.co.uk/html/attenuators.html

...јесте да је мало глупо прво појачивати сигнал, па га онда смањивати, али је можда потенцијално применљиво у екстремним случајевима.

 

Link to comment
Share on other sites

@VU metar Igrao sam se i s tom i s nekim drugim zvučnim kartama, nije to u pitanju. 

Nisam siguran da li je naredna računica tačna ili nešto previđam (malo se bunim s ovim brzinama, nikad nisam siguran da li je rms ili peak...), ali mislim da je ovo problem: 

  • izlaz zvučnice 0.5mV (1kHz za 5cm/s; pretpostavljam rms) - neka je to "nula" 
  • ovo phono pojača za 62dB (oko 1250 puta): 0.5mV x 1250 = 0.625V 
  • ali, peakovi na ploči idu i više od +15dB (5.6 puta) preko "nule". Sad smo bar na: 0.625V x 5.6 = 3.5V 

A ovih 3.5V je iznad "ulaznog otvora" (ne znam stručni naziv) zvučnih kartica (držim da je ovo mnogo i za line ulaze na ampu). Recimo (mislim da je to validan podatak), za ovaj moj Tascam kažu: 

image.png.19e0ff0902488bf160a036fd9e6d0bf5.png 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, zbrujic said:

Signal nije klipovan na izlazu iz phono-a, nego, da se tako izrazim, na ulazu u Tascam. Ili, signal iz phono-a je "prejak" za Tascam.

Šta se dešava pri okretanju Gain potenciometara na ulazima Tascama?

Smanjivanjem gaina se samo smanjuje nivo glasnoće snimka, a pikovi su i dalje klipovani?

 

Nemaš neka druga podešavanja?

Probaj ovo što @VU metar kaže u vezi podešavanja input volume-a u Tascamovom softveru - ja na mom Tascam snimaču na poleđini imam mic gain preklopnik sa low, medium i high setovanjima.

U slučaju da snimam zvuk koji je preglasan i izlazi van opsega gain potenciometra (klipuje i na minimumu), mogu to da rešim tako što preklopnik prebacim sa high na medium ili low.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Zexx said:

linijski ima zasićenje na 7,75V

Sad i ja gledam tih 7.75V.
Zbunjen po više osnova (ne vidim kako bi uopšte bilo i moguće pogrešiti)... 
Probaću ponovo ovih dana, trenutno nisam blizu tom Tascamu. Thanx. 

4 minutes ago, 空也 said:

Smanjivanjem gaina se samo smanjuje nivo glasnoće signala, a pikovi su i dalje klipovani?

Da, baš to. 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, zbrujic said:

Da, baš to.

Nema šanse da se to ne može rešiti. Tipujem na ona podešavanja u softveru za nivo ulaznog signala. Prebaci sa high na medium ili low pa probaj.

Imaš kombinovane ulaze, za mikrofon (koji zahteva pretpojačalo) je potreban veći ulazni gain, koji je verovatno prejak ako ulaz koristiš kao line in.

Pošto na samom uređaju, na preklopniku imaš samo izbor između "mic/line in" i "inst" (za gitare koje imaju drugačije zahteve po pitanju impedanse), negde moraš imati podešavanje koje prilagođava ulaze u zavisnosti od toga da li su na njima prikačeni mikrofoni ili se koriste kao linijski ulazi?

Na mom Tascamu na xlr ulazima imam preklopnik kojim biram između "mic" i "line", verovatno je to kod tvog uređaja rešeno u softveru

 

Link to comment
Share on other sites

Posto posedujem Focusrite 2i2, kod njega Line/Inst Switch radi samo kad se u ulaz ukljuci preko 6.3mm banane, ako se pak koristi XLR onda se koristi mikrofonsko predpojacalo bez obzira na polozaj prekidaca. @zbrujic kako povezujes iz predpojacala u Taskam? xlr-om ili 6.3mm jack ? Ja sad probao kod mene ako spojim preko xlr konektora vrlo brzo krene kliping ali je i jaci zvuk svakako. Dok na line-in preko 6.3mm bas tih zvuk, mogu cak i preko inst da ga pojacam malo.

 

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, zbrujic said:

Nisam siguran da li je naredna računica tačna ili nešto previđam (malo se bunim s ovim brzinama, nikad nisam siguran da li je rms ili peak...), ali mislim da je ovo problem: 

  • izlaz zvučnice 0.5mV (1kHz za 5cm/s; pretpostavljam rms) - neka je to "nula" 
  • ovo phono pojača za 62dB (oko 1250 puta): 0.5mV x 1250 = 0.625V 
  • ali, peakovi na ploči idu i više od +15dB (5.6 puta) preko "nule". Sad smo bar na: 0.625V x 5.6 = 3.5V 

A ovih 3.5V je iznad "ulaznog otvora" (ne znam stručni naziv) zvučnih kartica (držim da je ovo mnogo i za line ulaze na ampu). Recimo (mislim da je to validan podatak), za ovaj moj Tascam kažu: 

image.png.19e0ff0902488bf160a036fd9e6d0bf5.png 

Racunica ti je tacna; def imas previse dBs ili Vrms na ulazu Tascama, sto izaziva to prezasicene ulaza odnosno clipovanje

7 minutes ago, 空也 said:

Pošto na samom uređaju, na preklopniku imaš samo izbor između "mic/line in" i "inst" (za gitare koje imaju drugačije zahteve po pitanju impedanse), negde moraš imati podešavanje koje prilagođava ulaze u zavisnosti od toga da li su na njima prikačeni mikrofoni ili se koriste kao linijski ulazi?

Na mom Tascamu na xlr ulazima imam preklopnik kojim biram između "mic" i "line", verovatno je to kod tvog uređaja rešeno u softveru

Ovo moze da bude, a i ne mora; obzirom da je to pocetni Tascam u toj liniji USB interface-a, pa su cesto mnoge funkcije u softwareu pogasene tj. neaktivne; nekad pomaze update firmware-a a nekad ne; Ovde dolazi do izrazaja ona razlika izmedju consumer i pro sprava.

Suptilno te teraju da kupis bolji model kad ti se pojavi ovakav problem; a posto cesto ljudi ove sprave koriste kao alat, kojim zaradjuju, onda se obicno odlucuju bez mnogo razmisljanja za bolji model, bez obzira koliko kosta.

Moj je savet, obzirom da kako si rekao samo povremeno ripujes, da pozajmis ozbiljniji USB interface kod kog postoji opcija da se na ulazu (povecanjem impedanse ili smanjenjem osetljivosti ulaza) ili u software-u resi problem prezasicenja ulaza ili da umetnes atenautore izmedju ili da pozajmis neku analognu mixetu, secam se da su Mackie modeli, a cini mi se i Allen& Heath a i bolji Soundcraft imali na Line ulazima opciju +4dBu ili -10dBu, sto bi ti u ovom slucaju resilo problem.

Pretpostavljam da ti se zvuk te phono sekcije koja ti daje 62dB gain-a dopada, pa ti zato i ne predlazem da je menjas.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shon3i said:

Posto posedujem Focusrite 2i2, kod njega Line/Inst Switch radi samo kad se u ulaz ukljuci preko 6.3mm banane, ako se pak koristi XLR onda se koristi mikrofonsko predpojacalo bez obzira na polozaj prekidaca. @zbrujic kako povezujes iz predpojacala u Taskam? xlr-om ili 6.3mm jack ? Ja sad probao kod mene ako spojim preko xlr konektora vrlo brzo krene kliping ali je i jaci zvuk svakako. Dok na line-in preko 6.3mm bas tih zvuk, mogu cak i preko inst da ga pojacam malo.

Da, kod Focusrite je to bolje reseno, bar iz mog iskustva; nedavno sam koristio Scarlet 6i6 za neko testiranje/uporedivanje gramofona, i iz phono preampa sam direktno isao u njegove combi XLR/6.3 ulaze 1/2 sa 6.3mm jackovima, glava je bila Benz Micro Ace sa outputom 0.4mV, phono sa 60dB gain-a, i gain potovi na Focusrite su bili na oprtilike 9-10 sati i u njegovom mixer panelu su kizaci bili na nekih -10dB i u Wavelabu peak nije prealzio nekih -8dB, koliko se secam, odnsno sve je proslo glatko.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, igorgligorov said:

 ili da pozajmis neku analognu mixetu, secam se da su Mackie modeli, a cini mi se i Allen& Heath a i bolji Soundcraft imali na Line ulazima opciju +4dBu ili -10dBu, sto bi ti u ovom slucaju resilo problem

Upravo tako sam bio rešio identičan problem sa klipovanjem dok sam koristio M-Audio USB Audiophile karticu - uacio sam u sistem malu Mackie miksetu, ona ima dodatni gain pot za fino podešavanje ulaznog nivoa.

@zbrujic Da li si kojim slučajem probao da prebaciš preklopnik na "Inst"? On jeste prilagođene impedanse za gitare, ali mislim da zvučno nije toliki problem ako linijski izlaz prikačiš na njega, kao što je ako gitaru prikačiš na običan line ulaz. 

Postoji ta razlika u nivou signala između balansirane i nebalansirane veze. Kao što je kolega pitao, koju vezu koristiš? Adapter RCA na 6,3 mm jack, ili RCA na XLR, ili nešto treće?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, 空也 said:

negde moraš imati podešavanje koje prilagođava ulaze

 

19 minutes ago, shon3i said:

Ja sad probao kod mene ako spojim preko xlr konektora vrlo brzo krene kliping ali je i jaci zvuk svakako

Momci, ništa vam ne mogu reći sada. Nisam blizu tom Tascamu, biću tek za nekoliko dana, a, kako napisah, vrlo sam zbunjen sad kad na netu gledam uputstva i specifikacije. Nije mi jasno kako bih pogrešio s ulazom i da sam hteo (koristim jack ulaz). 

Probaću ponovo, možda mi nešto bude jasnije. Javiću ako uspem :) 

17 minutes ago, igorgligorov said:

Moj je savet, obzirom da kako si rekao samo povremeno ripujes, da pozajmis ozbiljniji USB interface kod kog postoji opcija da se na ulazu (povecanjem impedanse ili smanjenjem osetljivosti ulaza) ili u software-u resi problem prezasicenja ulaza ili da umetnes atenautore izmedju ili da pozajmis neku analognu mixetu, secam se da su Mackie modeli, a cini mi se i Allen& Heath a i bolji Soundcraft imali na Line ulazima opciju +4dBu ili -10dBu, sto bi ti u ovom slucaju resilo problem.

Da, zaista. Tih par naslova bih mogao da ripujem i kod nekog ko zna :) 

No, nevezano za rip, nije li onih 3.75V mnogo i za line ulaze na pojačalima? 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zbrujic said:

Nije mi jasno kako bih pogrešio s ulazom i da sam hteo (koristim jack ulaz). 

Рекао бих да шансе да си погрешио су скоро па неизмерљиво мале.

Такође за шансу да смо обојица грешили на исти начин са потпуно различитом опремом.

Кривицу тражим у начин на који генерално интерфејси (и хардвер и софтвер) решавају екстреме - нарочито ако раде hard limiting због икаквог разлога. Ради се о генерално студијским интерфејсима, који су погодни за студиски ради, који подразумева и више екстреме и сложеније системске путање.

Ипак сматрам (у мојем скромном искуству) да је боље прилагодити јачину сигнала интерфејсу пре улаза у тај интерфејс, а не манипулацијом интерфејса на икакав начин. На крају крајева, то и увек радимо кад упарујемо грамофонска претпојачала са звучницама.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...