Jump to content


Sav taj flac,hi-res...


joyba

Recommended Posts

Čovek pomisli kako je danas lako doći do dobrog snimka(flac, hi-res) samo je potrebno posetiti naše omiljene torent sajtove i kliknuti donwload a onda naletim na ovaj gramofon:

https://www.project-audio.com/en/product/debut-recordmaster/
 

koji u sebi ima ugradjenu fono sekciju i AD konverter i sve to lagagano preko usb-a do kompa i dobijete neverovatno dobar snimak.

Da li je to tako naravno da jeste osim dobrog snimka. Snimak bi u najmanju ruku bio katastrofalan. Ne kažem da svi ovako snimaju možda neko koristi ozbiljan gramofon, fono sekciju i ozbiljan AD konverter ali verujem da je to retkost ili eventualno da neko zakači kupljene albume. 

Link to comment
Share on other sites

Ja već godinama uspevam da nabavim od jednog amera, pod nazivom pbthal, njegove vinil ripove. Jedan deo njegove opreme je VPI Scoutmaster, Trans-Fi Terminator T3 Pro, Sugarcube SC-2, ..... Radi ripove u 24/96. Vrlo često budu bolje od bilo čega što naletim na netu.

Samo ovakva oprema može da bude bolja od cd ripova. Ja moju fonoteku kreiram tako što skidam pojedinačne pesme koje mi se svidjaju, ne cele albume. Pritom gledam da nadjem sve moguće formate što postoje.

Iz mog iskustva to što je nešto u visokoj rezoluciji ne znači apsolutno ništa. Ja biram ono što mi najviše legne. To znači da i ti dsd-ovi ili sacd znaju dosta puta da otpadnu.

Snimak je i kao kabal, ili bilo koja druga elektronska komponenta, moraš da ga čuješ da li ti se svidja.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Devialet D200 koji posedujem ima zanimljiv feature - bi-direkcioni USB, tako da uređaj u sebi ima pored DAC-a i ADC (analogno-digitalni konverter), pa može da služi i za digitalizaciju vinila.

Ovo mi je interesantno, s obzirom da se nakupilo dosta vinila, pa sebe vrlo često uhvatim u situaciji da neki LP nisam pustio više od godinu dana, zaboravim da ga uopste i imam. S druge strane, želim da uradim digitalizaciju i tako u neku ruku napravim backup, uz mogućnost da lakše manipulišem sa vinilima koje ređe slušam.

Na kraju, uređaj koji slušam svakako radi digitalnu obradu analognog signala u realnom vremenu, uvek tokom slušanja, pa ne vidim da ću ostati uskraćen za nešto. Ne manje važno je i to što mi je ovo zanimljivo za eksperimentisanje.

Za sada mi je zapao za oko Apple Logic Pro X za grebovanje i iZotope RX za naknadnu obradu. Takođe eksperimentišem i sa parametrima izlaznog snimka, 16bit vs 24bit i 44,1 MHz vs 96 MHz vs 192 MHz. Jasno mi je da vinil “daje” praktično 10-11 bit-a i ide do 44,1 MHz, ali sam na internetu našao dosta predloga da se sa vinila uvek ripuje na maksimumu, a onda da se “kreše” u post produkciji. Videćemo šta kaže praksa.

Link to comment
Share on other sites

24 minuta ranije, R_R said:

pa ne vidim da ću ostati uskraćen za nešto.

Нећеш. :)

Након великог броја рипова, плус експеримента око грамофона, мени 24/96 делује као sweet-spot. Није да фали простора. Ја користим Audacity (ем ради ем је F/OSS), и једина корекција коју радим је (ако има потребе) смањивање subsonic rumble-а (типично high-pass на 20Hz / 24dB rolloff).

Препоручио бих (код Devialet-а) корекцију појачања грамофонског сигнала сходно плочи (да би спречио клиповање) уместо корекције улазног сигнала на нивоу софтвера.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, R_R said:

Devialet D200 koji posedujem ima zanimljiv feature - bi-direkcioni USB, tako da uređaj u sebi ima pored DAC-a i ADC (analogno-digitalni konverter), pa može da služi i za digitalizaciju vinila.

Ovo mi je interesantno, s obzirom da se nakupilo dosta vinila, pa sebe vrlo često uhvatim u situaciji da neki LP nisam pustio više od godinu dana, zaboravim da ga uopste i imam. S druge strane, želim da uradim digitalizaciju i tako u neku ruku napravim backup, uz mogućnost da lakše manipulišem sa vinilima koje ređe slušam.

Na kraju, uređaj koji slušam svakako radi digitalnu obradu analognog signala u realnom vremenu, uvek tokom slušanja, pa ne vidim da ću ostati uskraćen za nešto. Ne manje važno je i to što mi je ovo zanimljivo za eksperimentisanje.

Za sada mi je zapao za oko Apple Logic Pro X za grebovanje i iZotope RX za naknadnu obradu. Takođe eksperimentišem i sa parametrima izlaznog snimka, 16bit vs 24bit i 44,1 MHz vs 96 MHz vs 192 MHz. Jasno mi je da vinil “daje” praktično 10-11 bit-a i ide do 44,1 MHz, ali sam na internetu našao dosta predloga da se sa vinila uvek ripuje na maksimumu, a onda da se “kreše” u post produkciji. Videćemo šta kaže praksa.

Pozdrav,

Posto ovo nema nikakve veze za servisom, prodajom i reklamiranjem gramofona, samo da ukratko podelim moje iskustvo sa vinyl ripovima, i slicnim manipulacijama pri transferu iz formarta u format, obzirom da sam se bavio ozbiljnom audio-restauracijom godinama.

Za dobar vinyl rip je osnovno posedovati odlican gramofonski sistem (gram/rucka/glava/phono peramp) neki od studijskih adda konvertera (vec neki focusrite, steinberg, M-auido, od par stotina eur je OK, mada se sa ozbiljnijm spravama kao sto su RME, Prisme, Apogee, ... mogu dobiti vrhunski rezultati), comp sa odgovarajucim programima (wavelab, izotop, neki od pluginova tipa Waves, TC, ...) i dobar monitorski sistem (amp+speakers+soba) kao i sluske, po mogustvu semi-close (ili open) kako ko vec zove, naravno neke kvalitetnije.

Najbolje je digitaliizovati u max bit rate-u kao i sampling rate-u, pri cemu treba obratiti paznju da max signal (podesavanje u progamu koji snima) nikad ne prelazi -4dBu, i dobro je ako taj program ima mogucnost da je stalno prikazan merac faze, odnosno da moze da se isprati da je sve u fazi pri ripovanju.

Kasnija obrada/editing snimka se svodi prakticno na restauraciju ili re-mastering i da bi ovo ispalo kako treba najvaznije je iskustvo u upotrebi programa i plug-inova, kao i poznavanje mogunosti (u smislu kvaliteta zvuka) monitorskog sistema.

Sto se tice editinga, moje iskustvo je sledece:

- prvo se sve pesme podele u posebne file-ove

- zatim se odradi low cut ili rumble filter kako ko vec zove

- ukoliko ima potrebe skine se krckanje, puckanje,...

- skidanje suma ako ima potrebe

- primena nekog od izotopovih preseta ili se uradi kompletno svoj preset prema potrebi, pri cemu treba voditi racuna sta se dogadja sa srednjim visokim i visokim tonovima na pesmama koje su pred kraj ili na kraju strane, obzirom da se tu zbog najvece greske u uglu (odstupanje od tangente) obicno javlja slabiji tracking i moguce su distorzije vec od 1.5kHz na gore

- primena waves L2 maximizera sa minimalnom compresijom za final touch

- tek na kraju se radi prebacivanje u nizi bit i sampling rate, mada ako je ikako moguce nabolje je ostaviti file u 24/96, barem meni to daje najbolji rezultat

- naravno sva podesavanja pluginova i filtera treba snimiti i koristiti za celu plocu uz napomenu da se obrati paznja na pesmama na kraju strane, gde moze biti potrebna korekcija setingsa filtera i pluginova

Naravno ceo ovaj proces je izuzetno time consuming, i moze da se desi da usled mnogo prolazaka (slusanja) kroz jednu te istu pesmu  (posto se sve radi na sluh) neka muzika koju volimo, dosadi, ili se jednostavno covek prezasiti iste.

Ja sam ovo poceo da radim pre vise od 20god, ali srecom sam digitalizovao (ili vinyl ripovao kako god) samo par ploca iz svoje kolekcije, i ubrzo se prebacio na usluznu restauraciju za druge.

Kako Ringe kaze, lepo (dobro) je imati back-up u digitalnoj formi, mada ja licno sam ukapriao da kad pozelim da cujem neku pesmu/album, ruka sama ide ka lp-u na polici ili disku/dat-u u fioci, a flac je poslednji na koji pomislim, iako celu svoju kolekciju ploca/diskova/dat-ova/traka koja je pozamasna posedujem u flac-u kao back-up, pri cemu se nisam zamajavao da ripujem svoje vinile, vec ako postoji dobar flac (sa diska ili bilo cega) jednostavno ga prihvatim takav kakav je, jer on nije za slusanje on je samo za back-up.

Sve to sa back-up-om ili vinil ripovanjem radi back-up mi je malo smorno, jer covek pocinje da se oseca kao arhivar, bez da vredjam one koji se bave tim casnim poslom, a meni je glavno slusanje muzike i uzivanje u tom trenutku, a ne arhiviranje.

Pozdrav svima

Link to comment
Share on other sites

Најбоље упоредити винил рипове. Нису сви исти. Неки звуче сјајно, а неки не. Преферирам оне где није искључено пуцкетање. Нисам приметио разлике између 192.000 и 96.000, једино ако је мање од 24 бита се примети.

Упоређивањем два винил снимка се види, негде су прејаки басови, негде се средњи не чују, а неки винил рипови звуче као CD, готово стерилно и хладно. Негде је пребачено у старту са слабијим квалитетом. 

Link to comment
Share on other sites

Хвала на искуство, Игоре. Веома сам размажен Devialet-ом и њиховим подешавањима on-the-fly, олакшава посао тек тако.

8 sati ranije, igorgligorov said:

Najbolje je digitaliizovati u max bit rate-u kao i sampling rate-u, pri cemu treba obratiti paznju da max signal (podesavanje u progamu koji snima) nikad ne prelazi -4dBu, i dobro je ako taj program ima mogucnost da je stalno prikazan merac faze, odnosno da moze da se isprati da je sve u fazi pri ripovanju.

Са ризиком да постанем досадан, рекао бих још једном - када се користи Devialet за дигитализацију, мењати подешавања унутар RAM модула за вредност Max Level:

RAM_Expert.png

...уместо корегирати ту вредност у софтверу који снима путем подешавања типа "recording volume". Када користим Audacity, и корегирам у софтверу, резултат је "отсечен" waveform.

11 sati ranije, joyba said:

Biće zanimljivo uporediti taj rip sa nekim oficijalnim cd ripom.

Једино ако је исти мастеринг инжињер радио оба, рекао бих? Упоредио сам рипове A Love Supreme издања које имам (плоча је део Acoustic Sounds Series, а диск је издање Analogue Productions, што је уствари Acoustic Sounds). Рип плоче преко Devialet-а, рип диска преко Apple SuperDrive и EAC + AccurateRip.

Оба су изванредна издања, али дајем предност плочи - можда и зато што сам пристрасан према том медијуму.

Link to comment
Share on other sites

Moram samo da dodam da se u potpunosti slazem sa Igorovim iskustvom, i da otprilike svoje ripove radim slicno. Ali moram da dodam da su Pluginovi tj filteri toliko danas napredovali da je moguce odraditi bas dobre remastere. Za pocetak bi L2 Maximizer zamenio sa nekim novijim Limiterom kakvi su FabFilter L2 ili iZotope Maximizer. Ali to je druga tema sad.

Ono sto je meni u celoj prici takodje bitno jeste da gramofon ima kontrolisanu brzinu quartz po mogucstvu. I ako u zadnjim verzijama iZotope RX programa postoji sad Wow&Flutter korekcija, opet bolje spreciti nego leciti.

I da od pre par godina, kako bi izvukao maksimum iz svake ploce, poceo sam koristiti Flat Phono Preamp, jer sam primetio da softwerski RIAA pluginovi daju mnogo bolje rezultate nego bilo koji predpojacivac, doduse nisam imao prilike da poredim sa nekim bas ultra skupim, ali definitivno softwerska kriva je preciznija mnogo puta vise nego analogna. Takodje ovakav pristup ostavlja slusaocu masti na volju da dodoa/skine onoliko basa i visokih koliko misli da treba, A ne da ga umasti neki predpojacivac.

Ovde imate smernice, i predloge za nabavku ili konstrukciju.

http://pspatialaudio.com/flatpreamp.htm

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, CA-RIA said:

 Преферирам оне где није искључено пуцкетање.

 

Smatram da ne treba raditi uklanjanje pucketanja i šumova. Ukoliko je to veoma izraženo takve vinile ne ripovati. Dakle samo prebacivanje u digitalni zapis i ništa više. Čišćenje ploče, dobar setup pravilno podešen i usklađen se podrazumeva.

Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zbrujic said:

Lepo uputstvo, thanks. 

Zašto -4dBu? Zašto ne 0? 

Pozdrav,

Pa -4dBu je bio samo rough guide i odnosi se na vecinu pop muzike i svakodnevnog djubreta koje se proglasava za muziku i umetnost; dalje, u digitaliji je preko 0dBu digitalna distorzija tj, glitching, a ako ste ikad ovo culi znate da je jezivo neprijatno i obicno stradaju tweeters a moze i amp, itd.

Traka je mogla da popije i preko 0dB u zavisnosti kako su bazdareni VU metri i preampi i glave, a kod digitalije toga nema, 0dB je max; a to potice iz procesa digitalizacije, odnosno A to D konverzije;

Za ozbiljan remaster, odnosno za snimke ili ripove koji zahtevaju ozbiljnu intervenciju u smislu sredjivanja snimka, max je -12dBu (a neki se drze i na -16dBu - narocito kad se radi klasika ili neki jazz, avangarda, etc.), jer onda ostaje citavih 12dBu kao headroom za sve naknadne intervencije.

Dalje, vecina consumer tehnike je bazdarena (preampi, peak measurements,etc) negde oko 0dBu tako da je tih -4dBu jos uvek safe, pre glitching-a.

52 minutes ago, shon3i said:

Moram samo da dodam da se u potpunosti slazem sa Igorovim iskustvom, i da otprilike svoje ripove radim slicno. Ali moram da dodam da su Pluginovi tj filteri toliko danas napredovali da je moguce odraditi bas dobre remastere. Za pocetak bi L2 Maximizer zamenio sa nekim novijim Limiterom kakvi su FabFilter L2 ili iZotope Maximizer. Ali to je druga tema sad.

Ono sto je meni u celoj prici takodje bitno jeste da gramofon ima kontrolisanu brzinu quartz po mogucstvu. I ako u zadnjim verzijama iZotope RX programa postoji sad Wow&Flutter korekcija, opet bolje spreciti nego leciti.

I da od pre par godina, kako bi izvukao maksimum iz svake ploce, poceo sam koristiti Flat Phono Preamp, jer sam primetio da softwerski RIAA pluginovi daju mnogo bolje rezultate nego bilo koji predpojacivac, doduse nisam imao prilike da poredim sa nekim bas ultra skupim, ali definitivno softwerska kriva je preciznija mnogo puta vise nego analogna. Takodje ovakav pristup ostavlja slusaocu masti na volju da dodoa/skine onoliko basa i visokih koliko misli da treba, A ne da ga umasti neki predpojacivac.

Imao sam puno srece da sam par puta u zivotu mogao da isprobam i radim na Waves/UA/Urei/API hardware spravama i posle toga svi plug-innovi deluju kao malo skuplja igracke, ali sta je tu je, treba to prihvatiti, izuciti sta kako i izvuci max iz toga; nazalost nisam se mnogo bavio najnovijim pluginovima zbog nedostatka vremena;

Nisam probao Flat Phono Preamp, ali obzirom da sam je old school, mislim da je u svakom procesu snimanja/reprodukovanja tona/muzike najvaznije na samom pocetku imati najbolji moguci signal, jer se na tom mestu vrsi pretvaranje energije i posle toga sve nase intervencije u smilsu raznih preampa/EQ/..... su uglavnom beznacajne za finalni rezultat, i svode se (podsvesno) na nas licni ukus, tipa vise basa, manje basa, .....

Naravno bitno je sta ko uzima za pocetni signal, u ovom slucaju, vinil ripovanja, za mene je to trenutak kad igla prolazi-cita brazdu na ploci i taj "pocetak" traje do trenutka dok se ta voltaza ne pretvori u 0-e i 1-ce, a to je u AD konverteru, i zato sam rekao da gramofonski sistem koji ukljucuje phono (RIAA) preamp mora biti vrhunski za vinil ripovanje.

Moze se kao anlaogija uzeti usnimavanje vokala, kada pored vrhunskog mikrofona mora biti i vrhunski pre-amp pre nego sto se to snimi na neki medijum.

Znam da sam sad vec smorio, posto danas u sveprisutnoj povrsnosti u svemu, i fiozofiji "dva click-a" , ovo je ostalo vazno samo jos nekim cobanima-budalama kao sto sam ja i nekim ozbiljnim matorcima kojih je nazalost sve manje medju zivima.

Ako vas ne mrzi da citate knjige ima sve ovo lepo objasnjeno u "The Art of Digital Audio" by John Watkinson i "Mastering Audio" by Bob Katz

Pozdra svima

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, InSides said:

И свакако, да не заборавим...

...неопходно опрати плочу пре рипа за боље резултате

Mislim da se ovo podrazumeva kad se kaze vrhunski gramofonski sistem, trebalo bi i da je vinyl vrhunski i cist, inace vinyl rip nema nikakvog smisla.

Pozdrav svima

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, igorgligorov said:

Za ozbiljan remaster, odnosno za snimke ili ripove koji zahtevaju ozbiljnu intervenciju u smislu sredjivanja snimka, max je -12dBu (a neki se drze i na -16dBu - narocito kad se radi klasika ili neki jazz, avangarda, etc.), jer onda ostaje citavih 12dBu kao headroom za sve naknadne intervencije.

Verovatno razmišljam o mnogo prizemnijem "ripovanju", bez bilo kakve naknadne intervencije. 
A i to mi treba samo za nekoliko naslova i na potpuno amaterskoj "opremi" (trenutno ovo). 

Nije li u tom (mom) slučaju bolje približiti se nuli? Beše stvar dinamike, valjda. 

 

Usput, ovo (ostati ispod nule) se kod mene pokazalo izuzetno zahtevnim. Tek MC gain manji od ~50dB to omogućava za 0.5mV glavu (snimci na ploči, posebno na maxi singlovima, umeju lako da odu i preko +15-20dB, recimo u odnosu na "nulu" prema RTB test ploči; valjda vršna brzina od 8cm/s). 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, igorgligorov said:

Nisam probao Flat Phono Preamp, ali obzirom da sam je old school, mislim da je u svakom procesu snimanja/reprodukovanja tona/muzike najvaznije na samom pocetku imati najbolji moguci signal, jer se na tom mestu vrsi pretvaranje energije i posle toga sve nase intervencije u smilsu raznih preampa/EQ/..... su uglavnom beznacajne za finalni rezultat, i svode se (podsvesno) na nas licni ukus, tipa vise basa, manje basa, .....

Flat phono preamp u mom slucaju je pomogao najvise kod lose rezanih ploca. Ok kod ploca koje su masterizovane dobro plus odradjena RIAA kako treba. Ali imao sam ploca gde posle RIAA de-emphassis procesa zvuk katastrofa, ok moze to ekvilajzer da sredi, ali problem je to sto onda unosi jos vise suma i pojacava pucketanje itd.. E onda tu flat phono stupa na scenu i takav snimak vec u tom procesu emphasis-a, a pluginovi to vole odnosno bolje se snalaze, imate nekoliko tehnika koje mogu da pomognu pri boljoj obradi zvuka. Tako da posle softwarske RIAA-e dobija se cist snimak. E sad ovo su vec specificni slucajevi, ali sam primetio da cak i ove ploce koje su perfektne, donekle vole ovaj tretman.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zbrujic said:

Verovatno razmišljam o mnogo prizemnijem "ripovanju", bez bilo kakve naknadne intervencije. 
A i to mi treba samo za nekoliko naslova i na potpuno amaterskoj "opremi" (trenutno ovo). 

Nije li u tom (mom) slučaju bolje približiti se nuli? Beše stvar dinamike, valjda. 

 

Usput, ovo (ostati ispod nule) se kod mene pokazalo izuzetno zahtevnim. Tek MC gain manji od ~50dB to omogućava za 0.5mV glavu (snimci na ploči, posebno na maxi singlovima, umeju lako da odu i preko +15-20dB, recimo u odnosu na "nulu" prema RTB test ploči; valjda vršna brzina od 8cm/s). 

Neznam kakav ti je "lanac" snimanja/ripovanja, ali taj Tascam uopste nije los za pocetak i verujem da sa njim mogu da se dobiju dobri rezultati, ako se zna sta se radi i kako; cesto me iznenadi kako najobicniji-jeftini polu-profi i profi AD-DA konverteri i USB audio interface-i ladno obrisu pod sa visestruko skupljim i na sva usta hvaljenim hifi DA konverterima; naravno sto je manje kvalitetna oprema koja se koristi za AD i snimanje/ripovanje, to iziskuje vise obrade snimka za vrhunski krajnji rezultat, a to ce vec svako proceniti prema licnim preferencama i u to necu da ulazim.

Na tvom mestu ja bi uzeo phono preamp out direct u tascam (obrati paznju da su ti kablovi pravilno spojeni, odnsono na 6.3mm jacku koji ide u tascam treba  da bude single-end) i prekidac na line, zatim namestis gain na tascam-u da ne ide u crveno kad je najajci signal, zatim prateci nivo signala i fazu u software-u u kojem snimas, podesis/dotrimujes software-ski ukoliko je potrebno u "mixer panelu" (ili kako ga vec zovu kod Tascama) koji bi trebalo da si dobio sa Tascam-om (pretpostavljam da jesi).

Trebalo bi da na ovaj nacin mozes da imas poptunu kontrolu nad jacinom signala koji se digitalizuje-ripuje.

Pozdrav

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, shon3i said:

Flat phono preamp u mom slucaju je pomogao najvise kod lose rezanih ploca. Ok kod ploca koje su masterizovane dobro plus odradjena RIAA kako treba. Ali imao sam ploca gde posle RIAA de-emphassis procesa zvuk katastrofa, ok moze to ekvilajzer da sredi, ali problem je to sto onda unosi jos vise suma i pojacava pucketanje itd.. E onda tu flat phono stupa na scenu i takav snimak vec u tom procesu emphasis-a, a pluginovi to vole odnosno bolje se snalaze, imate nekoliko tehnika koje mogu da pomognu pri boljoj obradi zvuka. Tako da posle softwarske RIAA-e dobija se cist snimak. E sad ovo su vec specificni slucajevi, ali sam primetio da cak i ove ploce koje su perfektne, donekle vole ovaj tretman.

Ima smisla!

Kao sto rekoh poslednjih nekoliko godina vremenski nemogu da postignem da se bavim tim stvarima;  cesto file-ovi stoje na pola uradjeni u compu po godinu i vise dana i cekaju svoje vreme; ova serijska proizvodnja gramofona u domacimn uslovim je ozbiljno 0-24h x 365 days x almost 10 years now, drndanje, tako da malo vremena ostaje za druge stvari.

Sad mi je cak lakse da i ne ulazim u izucavanje Flat Phono Amp i novih plug-inova, tj. iskustvo mi dozvoljava da ako je ulazni signal bar 50%-60% ok (da kazemo da je ostalo noise, wrong de-emphasis, clicks, cracks, ....) nije mi problem da go dovedem na odlican krajnji kvalitet; postoje fore kako se taj sum koji unosi EQ lako nakandno skidaju, itd, ali to je neka druga tema.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Igore,

Hvala na opširnom tekstu! :thumbsup2

 

13 sati ranije, igorgligorov said:

- primena nekog od izotopovih preseta ili se uradi kompletno svoj preset prema potrebi, pri cemu treba voditi racuna sta se dogadja sa srednjim visokim i visokim tonovima na pesmama koje su pred kraj ili na kraju strane, obzirom da se tu zbog najvece greske u uglu (odstupanje od tangente) obicno javlja slabiji tracking i moguce su distorzije vec od 1.5kHz na gore

Na šta tačno misliš kada govoriš o Izotopovim presetima? Nešto što smanjuje distorzije usled lošeg tracking-a ili oštećenih brazdi na kraju ploče?

 

I ja ponekad uradim neki vinil rip, recimo kada pozajmim neku retku ploču na kojoj se nalazi muzika do koje na drugi način ne mogu da dođem.

Moj postupak je malo drugačiji:

- operem ploču

- snimim obe strane ploče kontinuirano u jedan 24/96 fajl

- ugrubo u Adobe Audition-u odsečem momente kada se igla spušta i diže iz brazde, kao i "prazni" deo u sredini nastao tokom okretanja ploče

- ako je potrebno, na ceo fajl u komadu primenim minimalno (!) uklanjanje krckanja (koristim jako jednostavan a iznenađujuće efikasan ClickRepair, koji mi je davao bolje rezultate od bilo kog drugog plugin-a kojeg sam probao a bilo ih je dosta)

- uz preciznu i pažljivu upotrebu fade in/out uklonim šum između pesama i tek onda snimak podelim na zasebne fajlove


Koristim standalone TASCAM snimač na baterije, čime u potpunosti izbegavam ground loop i brum, koji sam ranije uvek u manoj ili većoj meri imao sa USB interfejsima bez obzira ne sve pokušaje da ga se rešim. Mislim problem nije bio strašan, muzika ga je prekrivala i nije se čuo, ali uvek me je nervirala činjenica da ga u Audition-u vidim u frequency analysis prozoru. :D

Snimam direktno na SD kartice, tako da preskačem i USB vezu i sve potencijalne probleme koje ona može doneti u smislu veze sa kompjuterom i smetnjama izazvanim "prljavom" strujom. Sa baterijskim napajanjem tih problema nemam.

Ulazni nivo na TASCAM-u sam podesio na unity gain, nivo ulaznog signala je jednak izlaznom, znači rip mi ima istu glasnoću kao originalna ploča. To mi u 99 % slučajeva daje idealne rezultate. Nikada nisam imao clipping, a nivo glasnoće je dobar, pošto je mastering inžener koji je rezao ploču najčešće namestio maksimalni nivo kako treba.

 

Pošto ripove radim za sebe, nije mi potrebno dodatno procesiranje i ulepšavanje snimka za širu publiku, u smislu upotrebe kompresora/maximizera/EQ-a i sl.

Dovoljno mi je da rip svira isto kao što je originalna ploča svirala na mom setup-u. :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, 空也 said:

Igore,

Hvala na opširnom tekstu! :thumbsup2

 

Na šta tačno misliš kada govoriš o Izotopovim presetima? Nešto što smanjuje distorzije usled lošeg tracking-a ili oštećenih brazdi na kraju ploče?

 

I ja ponekad uradim neki vinil rip, recimo kada pozajmim neku retku ploču na kojoj se nalazi muzika do koje na drugi način ne mogu da dođem.

Moj postupak je malo drugačiji:

- operem ploču

- snimim obe strane ploče kontinuirano u jedan 24/96 fajl

- ugrubo u Adobe Audition-u odsečem momente kada se igla spušta i diže iz brazde, kao i "prazni" deo u sredini nastao tokom okretanja ploče

- ako je potrebno, na ceo fajl u komadu primenim minimalno (!) uklanjanje krckanja (koristim jako jednostavan a iznenađujuće efikasan ClickRepair, koji mi je davao bolje rezultate od bilo kog drugog plugin-a kojeg sam probao a bilo ih je dosta)

- uz preciznu i pažljivu upotrebu fade in/out uklonim šum između pesama i tek onda snimak podelim na zasebne fajlove


Koristim standalone TASCAM snimač na baterije, čime u potpunosti izbegavam ground loop i brum, koji sam ranije uvek u manoj ili većoj meri imao sa USB interfejsima bez obzira ne sve pokušaje da ga se rešim. Mislim problem nije bio strašan, muzika ga je prekrivala i nije se čuo, ali uvek me je nervirala činjenica da ga u Audition-u vidim u frequency analysis prozoru. :D

Snimam direktno na SD kartice, tako da preskačem i USB vezu i sve potencijalne probleme koje ona može doneti u smislu veze sa kompjuterom i smetnjama izazvanim "prljavom" strujom. Sa baterijskim napajanjem tih problema nemam.

Ulazni nivo na TASCAM-u sam podesio na unity gain, nivo ulaznog signala je jednak izlaznom, znači rip mi ima istu glasnoću kao originalna ploča. To mi u 99 % slučajeva daje idealne rezultate. Nikada nisam imao clipping, a nivo glasnoće je dobar, pošto je mastering inžener koji je rezao ploču najčešće namestio maksimalni nivo kako treba.

 

Pošto ripove radim za sebe, nije mi potrebno dodatno procesiranje i ulepšavanje snimka za širu publiku, u smislu upotrebe kompresora/maximizera/EQ-a i sl.

Dovoljno mi je da rip svira isto kao što je originalna ploča svirala na mom setup-u. :)

 

 

Pa ako mene pitas mislim da sve manje vise pravilno radis; ja sam uglavnom izbegavao portable digital recorders posto su u njima AD DA konverteri slabijeg kvaliteta osim kad je u pitanju Sony PCM100 ili Tascam dr680mkii, koji doduse dosta kostaju, mada to ima svoje prednosti koje si opisao.

Nemam dobro iskustvo sa primenom global efekata/pluginova na celu plocu/stranu, zato ih uvek delim na pojedinacne fileove; editing out sumova i tisne izmedju pesama ostavljam za sam kraj kad je kompletna zvucna obrada signala gotova.

Parameteri u Izotopovim presetima odnosno parametri filtera koji su ukljuceni (EQ, Compressor,....) se mogu menjati kao i njihov raspored u lancu, jer nije isto dali je gate/comp pre EQ ili posle, itd. , stereo dynamics uvek treba da bude na samom kraju lanca, itd. Da ne trujem dalje temu.

Pozdrav 

Link to comment
Share on other sites

U principu ozbiljan remastering ili restuaracija, ili da kazemo cak i ozbiljno vinyl ripovanje je skroz druga tema usput i jako siroka, i najvaznije je kakav se krajnji rezultat zahteva pa se onda shodno tome i radi, vrhunska oprema, amaterska oprema, malo obrade, puno obrade, itd, tako da ne bih ovde dalje sirio o tome.

Poredjenje vinyl riopva sa rutrackera i mojih ili mojih poznanika nisam nikad radio, a licno me i ne inetresuje, ako sam zadovoljan onim sto imam ili sto mi je dao poznanik ili sam skinuo sa rutrackera, to je to, slusam i uzivam, licno ne vidim razlog za dalje cimanje po tom pitanju.

A ako nisam zadovoljan, onda sednem i odradim, naravno kad stignem.

Pozdrav  svima,

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...