Jump to content


Platna za projekciju


DropanDoon

Recommended Posts

Kakva je situacija sa akusticki transparentnim platnima - koliko degradiraju sliku i koliko su stvarno akusticki transparentna, kada se stvarno uporedi sa i bez platna?

Pitanje je za one koji su licno videli / probali / koriste. Citao sam i ja svasta nesto na netu :)

Bioskop ne racunam, naravno.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nije trolovanje i pitanje je sasvim na mestu.

Ima uticaja, bogami, i moze da bude vrlo nepredvidiv.

Nisam probao trenutni setup bez TV-a (jednostavno ne zelim da znam kako zvuci tako :)), ali jesam sa razlicitim pozicijama TV-a na komodi i koliko god to cudno zvucalo - kod mene najdalji polozaj iliti polozaj najblize zidu ne zvuci najbolje. Trenutno je prednja ploca zvucnika ~55 cm udaljena od ravni TV-a, a TV je otprilike na polovini komode.

Zakljucak - obavezno probati razlicite varijante.

Link to comment
Share on other sites

Акустични транспарентна платна су добра само ако су већа и даље од 3м од гледаоца због рупа. Звучни таласи морају имати где проћи. Размишљао сам о томе али сам такав одговор добио.

Код мене такође је бољи звук када тв није уз зид већ макар 30ак цм од зида. Један бад панел сам ставио иза тв (пробао и испред, теста ради, али није било боље) и ту такође позитивно утиче на звук.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Kakva je situacija sa akusticki transparentnim platnima - koliko degradiraju sliku i koliko su stvarno akusticki transparentna, kada se stvarno uporedi sa i bez platna?

Pitanje je za one koji su licno videli / probali / koriste. Citao sam i ja svasta nesto na netu :)

Bioskop ne racunam, naravno.

To ja nikada ne bih kupio. Da pokrjem zvucnjake? Nikada! :) American shit je to.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Nije trolovanje i pitanje je sasvim na mestu.

Ima uticaja, bogami, i moze da bude vrlo nepredvidiv.

Nisam probao trenutni setup bez TV-a (jednostavno ne zelim da znam kako zvuci tako :)), ali jesam sa razlicitim pozicijama TV-a na komodi i koliko god to cudno zvucalo - kod mene najdalji polozaj iliti polozaj najblize zidu ne zvuci najbolje. Trenutno je prednja ploca zvucnika ~55 cm udaljena od ravni TV-a, a TV je otprilike na polovini komode.

Zakljucak - obavezno probati razlicite varijante.

Mozes da probas kao moj bivsi kolega, prekrijes TV cebetom. :D

Link to comment
Share on other sites

Sada sam našao vremena da pogledam na prošloj strani linkovan video:

 

 

Xiaomi na stranu, zanimljiv je deo gde prikazuje panel ili "platno" baš za short throw projektore što je kupio odvojeno od projektora, sa detaljima kako taj "panel" radi, kako se ponaša kada se osvetli sa drugih strana, kako izgleda tekstura pod uvećanjem. A ima prikazan i primer slike na belom zidu i na tom panelu. Razlika je ogromna (u korist panela, naravno).

Vredi pogledati samo da se shvati značaj površine na koju se projektuje slika sa uređaja.

Zanimljivo zapažanje, prednost ultra short throw projectora u odnosu na standardne (to mi nije palo na pamet), jeste da panel za njih (ovaj iz videa (praktično isto što se dobija uz onaj Hisense)) zapravo većinu ambijentalnog svetla apsorbuje. Ka posmatraču vraća  samo svetlo koje mu dolazi od dole. I ovako sam za sebe kada se gleda bez uključenog projektora, višestruko je tamniji nego standardno platno. Ambijentalno svetlo daleko manje degradira sliku nego platna za "udaljene" projektore. Samim tim, kontrast je daleko veći.

Inače, panel što je uzeo je third party, ne neki brand. I dobio je ga je oštećeno. :P:D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 9.1.2021. at 13:41, NShappy said:

Kada smo već kod ovakvih uređaja, pogledajte pažljivije recenziju ovog.

Ne verujem da će ovo ikada postati mainstream, ali ja da imam para i veliku man cave prostoriju, ne bih oklevao da kupim ovakav gadgdet.

Hvala! Dnevnu sobu sam uspeo da sredim sa platnom, a za "man cave" prostoriju moze da se uzme u obzir. U Zdravlje.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

  

On 9.1.2021. at 13:41, NShappy said:

Kada smo već kod ovakvih uređaja, pogledajte pažljivije recenziju ovog.

Ne verujem da će ovo ikada postati mainstream, ali ja da imam para i veliku man cave prostoriju, ne bih oklevao da kupim ovakav gadgdet.

 

On 15.1.2021. at 0:23, Delija said:

Hajde, kupi to cudo, znas da zelis :D

A onda zovi na prezentaciju :P

 

Ako nekoga zanima, ovaj Hisens "televizor" sa odgovarajućim platnom ima izložen za probu u Gorenje/Hisense salonu na Novom Naselju u NS. Izložen je u odgovarajuće zamračenoj prostoriji (a možete razmaknuti zavese i videti i kako radi u normalno osvetljenom ambijentu).

Požur'te dok zaposleni u radnji nešto ne poremete... :P

Inače, nemam mnogo iskustva sa iole valjanim projektorima, ali ovo meni deluje odlično. I ima prednost nad klasičnim projektorom. Jednostavnija je postavka u prostoru, plus što je samo platno manje osetljivo na ambijentalno osvetljenje. Prilagođeno je osvetljenju sa donje strane te mnogo bolje "ignoriše" okolno svetlo.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Epson, nije to za prodaju, doneo mi samo da isprobam...malo me loze i ubrazavaju poznat sam kao opasan sporać,made in Banat na 33rpm... ugradio pre 15g zvucnike u plafon kupatila i jos nisu ni isprobani, kupim supertwitere pa skoro 2g dok se nisu pustili u pogon ...leti zivot uvek, precih stvari ima ... pa ovo da se malo pogura. A jq bas lepo resio da sledece godine krenem,al polako. Mslm nije gramofon pa da gori ..

Link to comment
Share on other sites

Poenta probe je da se vidi mesto postavke, jer ti Epson kako mi je receno mogu i da budu malo sa strane, a gde imam zgodno i diskretno mesto.

Nesto ovako sam mislio https://www.eponuda.com/platna-za-projektor/vega-el-s-200-elektricno-platno-za-projektor-cena-353878

Napravio sam mesto u spustenom plafonu i to je zaista bio plan za ovu godinu, a sledece projektor i platno ...al evo ubrzase me za platno.. inace i nema neki izbor izleda, ova firma ili neki nesto jeftiniji lexin.. sa 3.5m ce se gledati, i projektor ce biti na toj daljini

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...