Jump to content


Platna za projekciju


DropanDoon

Recommended Posts

  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pre svega moraš da nađeš kalkulator, ubaciš svoj projektor, da izmeriš koliko je platno daleko od njegove pozicije i tako da vidiš koliko je najmanje i najveće platno za te parametre.
Moje platno je od tih mat belih na tronošcu što se kod nas nude za desetak hiljada, ali kupljeno pre 8 godina, pa verovatno nije baš isti model. Glavna mana je što ima vidljivu teksturu. Ali i to možeš da primetiš kad je svetla ravnomerna površina i da se kamera pri tom pomera u stranu,i nije nešto što preterano smeta.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Gruja said:

Pre svega moraš da nađeš kalkulator, ubaciš svoj projektor, da izmeriš koliko je platno daleko od njegove pozicije i tako da vidiš koliko je najmanje i najveće platno za te parametre.
Moje platno je od tih mat belih na tronošcu što se kod nas nude za desetak hiljada, ali kupljeno pre 8 godina, pa verovatno nije baš isti model. Glavna mana je što ima vidljivu teksturu. Ali i to možeš da primetiš kad je svetla ravnomerna površina i da se kamera pri tom pomera u stranu,i nije nešto što preterano smeta.

Dobar je ovaj kalkulator. Hvala Grujo.

Link to comment
Share on other sites

  • Infidel changed the title to Platna za projekciju

Наравно да требаш прорачунати са које удаљености твој пројектор колику слику може дати, само сам некако очекивао да си тај део већ урадио. Мали савет за short throw пројекторе обавезно фиксна платна.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Pogledao sam. 5 K eura. Za taj novac se kupi odlican projektor i platno.

Vidi mu samo sa strane, koje osvetljenje po zidovima daje. Smesno.  Ja kad ukljucim projektor, samo se platno vidi, nista vise. Nema refleksija, gore, dole, levo,  desno.

Mada je zanivljiv. Ali cena previsoka.

Link to comment
Share on other sites

Inace, najbolja su fiksirana platna. Kao na linku sto si postavio. Kao slika su. Naravno, to zavisi od prostorije gde se gleda, i ko ima uslove. i 4 K projektor. Sada su im fine cene. Ne pricam, o vrhunskim modelima.

Vecina nas koji imaju projektore, imaju rucna ili motorizovana platna( bolji ugodjaj, spusta se platno neki 15do25 sekundi ,zavisi od modela)

Posebnu paznju treba voditi racuna, o kvalitetu platna. Kvalitetna platna dostizu visoke cene.

Link to comment
Share on other sites

Ово је ласерски пројектор, није тв. Ко жели већу слику нема избора. За те паре макс 77" олед. Преко је 88" али провали цене. Има других ласерских пројектора, нпр лг који се може комбиновати са бољим платном. За веће просторије требају 120-150" слике а ту ниједан тв неће помоћи.

Link to comment
Share on other sites

Za refleksiju rekose da je pozeljno da bocni zidovi nisu blizu, a na recenziji je blizu desni bocni zid.

Sto se cene tice, OLED jeste bolji ali skoro 60cm manja dijagonala. :) Pritom ovo ne trazi veliki prostor, sem zida naravno. 

Ako bi bilo vise ovakvih modela, svakako bi i cena isla na dole. Mada po meni, ovo i nije (toliko) skupo.

 

 

Link to comment
Share on other sites

По мени најбоље је гледати у слику пројектора на платну, сенка која не замара очи. Сваки тв је извор светлости.

Овај Хајсенс је ипак на фору пројектора, мада га нисам видео уживо. За исти новац 100" је ипак боље од 77", мада бих ја опет неке друге моделе који могу дати и већу дијагоналу и где можеш сам бирати платно или површину за слику.

Link to comment
Share on other sites

Meni je soba puna otvora, i kad uzmemo u obzir još i zvučnike, najveći TV koji staje je 46". A platno je nekih 82". Jeste, projektor i platno imaju dosta mana, ali mene oni tako uvlače u sve što gledam da me baš briga što crna nije crna i što platno ima teksturu ako se zagledaš. Imam ih već 8 godina a i dalje me ne mrzi da nameštam sve to 5-6 minuta čak i samo za epizodu serije. Najbolja stvar koju imam kući. Taj aspekt da platno može da stoji i ispred nameštaja ili prozora je dosta bitan ako nemaš veliki prazan zid za TV.

Link to comment
Share on other sites

Јесте, врхунска црна само на 5к+ е пројекторима у строго контролисаним условима, али мени је црна преко пројектора на нивоу лцд тв. Плазма је шије али 50" тв поред 110" платна је неупоредиво.

Link to comment
Share on other sites

Nije ovo poziv na diskusiju šta je kome bolje. Već eto da skrenem pažnju...
Projektore svi znamo, televizore, OLED, LED, znamo svašta o njima.
Laserske TV-e, kladim se da 80% onih što se razumeju u tehniku, i ne znaju za njih. A kamo li ostatak populacije.

Laserski TV je vrhunski proizvod za nešto između projektora i TV-a, a sa mnogo inča dijagonale. Daje daleko bolju sliku od projektora, osim kada smo u potpunom mraku, i daleko je jeftiniji od TV-a kada se ode u velike dijagonale.

Gledao sam laser TV na kratko u show room u Media Markt-u. Nisam se zadubio. Ali osvetljaj i ukupan utisak u umereno osvetljenoj prostoriji (daleeeko od mračne), bio je mnogo bolji nego bilo koji projektor za iole slične pare. Voleo bih da budem u prilici da se duže i pažljivije, lično, udubim u sliku laser TV-a.

BTW, ta refleksija sa strane, gotovo je nema ako nam je ta površina tamna, ako nije pod pravim uglom na površinu panela, i slično. A uostalom, pomalo liči na Philps-ov ambilight. :P

Ok, mislim, naravno...  ...nije ovo savršenstvo
ALI, budžet projektor je još dalje od savršenstva.

TV u ovoj dijagonali je još skuplji. I to ne malo skuplji.

Link to comment
Share on other sites

Идеја пројектора директно испред платна је супер. Не може неко стати између извора и слике нпр.

Проблем је што платно мора бити фиксно тј не могу се користити рол платна зато што се свака неравнина исувише види. Ако има места за платно као огромну слику на зиду то је одлично решење.

Увек се питам шта онда са центром? У наменским просторијама није проблем али у класичног дневној би центар требао стајати мин 1м од зида.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...