Jump to content


Trošenje ploče


Miško983

Recommended Posts

Posle koliko slušanja kreće ploča da se troši, tj kada već počinje to da se primećuje? 

Primetio sam da se čak i sa novom iglom, već posle dva do tri slušanja čuje ono "frfljanje" u jačim tonovima. Ali ne kod svake ploče, već uglavnom kod domaćih izdanja Diskos, PGP, i nekih levih izdavača, sportske knjige, plastike i Žitišta i ostalih... Izgleda da su te ploče pravljene od onog polistirena, a ne od vinila. Verujte da se ujebu već posle prvog slušanja, a slušao sam ih na novom gramofonu sa novom iglom i to ne nekom jeftinom, već AT VM 740 ML. A glavu mi je podešavao Toma iz Kruševca.

Mislio sam da bi svaka ploča trebalo bar 50 odsvira kako treba, pa tek kasnije da se čuju smetnje. 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, ivcha1976 said:

Miško, ploca se troši pri apsolutno svakom slušanju i ima svoj vek trajanja. 

Tačno razmišljam da kupim neki magnetofon i da sve prebacim na trake. Jeste mi užitak da slušam na gramofonu, al džaba mi užitak kad mi propadnu retki snimci, do kojih je danas teško doći. 

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Krca44 said:

Ako je ploca stampana od recikliranog vinila vec pri prvom pustanju moze doci do pucketanja - meni se to desilo odavno, prilikom kupovine nekih ploca u Nemackoj, novih - malo sam se tada iznervirao - bio je to moj prvi susret sa takvom pojavom ( ne racunajuci domaca izdanja ).

 

Ne, nije stvar u pucketanju, već u onom krljanju pri naletima jačeg tona, uglavnom kod vokala ili piskavih instrumenata. Bukvalno se čuje ono prdenje, kao kad zvekne zvučnik. Au kako to mrzim, gore je od bilo kakvog pucketanja. 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Miško983 said:

Ne, nije stvar u pucketanju, već u onom krljanju pri naletima jačeg tona, uglavnom kod vokala ili piskavih instrumenata. Bukvalno se čuje ono prdenje, kao kad zvekne zvučnik. Au kako to mrzim, gore je od bilo kakvog pucketanja. 

Nije ti podešen gramofon kako treba. Pogotovo tracking glave.

Vrlo je uobičajno podešavanje univerzalnim protraktorima bez preterane brige za tačnu geometriju gramofona i njegovih specifikacija po tom pitanju.

Naglašavao sam tu negativnu praksu više puta na Forumu, ali se uvek pogrešno shvatala mojim pametovanjem i vređanjem iskustva članova.

Istraži specifikacije svog gramofona i bar potraži protraktor sa efektivnom dužinom ručke koja je specificirana od proizvođača. To je najmanje što možeš da učiniš. Naravno može i znatno bolje, preciznije i manje invazivno za ploče i dijamant sve skupa.

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Miško983 said:

Tačno razmišljam da kupim neki magnetofon i da sve prebacim na trake. Jeste mi užitak da slušam na gramofonu, al džaba mi užitak kad mi propadnu retki snimci, do kojih je danas teško doći. 

Kupi dobru zvučnu karticu pa sve prebaci u flac format. Možeš i nekim programom da ih kasnije obradiš, skineš klikove i pucketanja itd. Pre toga moraš podesiti glavu, a ako su ploče već oštećene, tu spasa nema. Osim toga skoro sve pa i neke retke snimke možeš danas naći u digitalnom formatu, da uštediš malo na vremenu.

Link to comment
Share on other sites

Pretpostavljam da redovno čistiš iglu posle svakog slušanja i da očistiš ploču antistatik četkom pre puštanja, u tom slučaju, probaj da povećaš gaznu silu ali nemoj preko maksimuma za datu zvučnicu. Ako problem nestane povećanjem gazne sile, uskladi antiskate sa njom.

Dodatno, ako imaš podešavanje gain-a na gramofonskom preampu, probaj da ga smanjiš, moguće da imaš overdrive preampa pri većim dinamičkim pikovima.

Dali ti je neko proveravao rezonantnu frekvenciju ručke + kertridža?

Koji je gramofon u pitanju?

Ploča se troši svakim slušanjem ali ne toliko da postane neupotrebljiva posle par preslušavanja, ili je u startu bila loša ili je negde u međuvremenu zaprljana ili oštećena više nego što treba.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, somilenko said:

Pretpostavljam da redovno čistiš iglu posle svakog slušanja i da očistiš ploču antistatik četkom pre puštanja, u tom slučaju, probaj da povećaš gaznu silu ali nemoj preko maksimuma za datu zvučnicu. Ako problem nestane povećanjem gazne sile, uskladi antiskate sa njom.

Dodatno, ako imaš podešavanje gain-a na gramofonskom preampu, probaj da ga smanjiš, moguće da imaš overdrive preampa pri većim dinamičkim pikovima.

Dali ti je neko proveravao rezonantnu frekvenciju ručke + kertridža?

Koji je gramofon u pitanju?

Ploča se troši svakim slušanjem ali ne toliko da postane neupotrebljiva posle par preslušavanja, ili je u startu bila loša ili je negde u međuvremenu zaprljana ili oštećena više nego što treba.

Gramofon je najnoviji 1210 mk7, a i zvučnica je nova. Čistim je posle svake preslušane ploče onom tečnošću za iglu. Ploče su mi uvek čiste pre puštanja. 

Što se tiče podešavanja antiskejta, nemam test ploču da bih proverio. A gazna sila je 2 grama, jer je preporučena od 1,8 do 2,2. Na toliko sam postavio i antiskejt - 2.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Miško983 said:

Ne, nije stvar u pucketanju, već u onom krljanju pri naletima jačeg tona, uglavnom kod vokala ili piskavih instrumenata. Bukvalno se čuje ono prdenje, kao kad zvekne zvučnik. Au kako to mrzim, gore je od bilo kakvog pucketanja. 

 

2 hours ago, somilenko said:

Dodatno, ako imaš podešavanje gain-a na gramofonskom preampu, probaj da ga smanjiš, moguće da imaš overdrive preampa pri većim dinamičkim pikovima.

Za pisani efekat je najverovatnije uzrok mali prednapon nekog od pred-pred pojacavačkih stepena u riaa sekciji_ Najvervatnije ti je gazna sila podesena na neku normalnu vrednost.

Probaj sa nekom drugom riaa sekcijom pa uporedi?

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, Majda said:

 

Za pisani efekat je najverovatnije uzrok mali prednapon nekog od pred-pred pojacavačkih stepena u riaa sekciji_ Najvervatnije ti je gazna sila podesena na neku normalnu vrednost.

Probaj sa nekom drugom riaa sekcijom pa uporedi?

Eee, kad bi se ja razumeo u to.... 

Malopre sam stavio CD na tanjir i spustio iglu na rub CD-a, a ona nije stajala u mestu, već je krenula ka osovinici. Pritisak igle je 2g i antiskejt je 2. Zatim sam povećao antiskejt silu na 3 i igla je dosta sporije išla ka centru, ali je ipak išla. Zar ne bi trebalo da stoji mirno? 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Miško983 said:

Eee, kad bi se ja razumeo u to.... 

Malopre sam stavio CD na tanjir i spustio iglu na rub CD-a, a ona nije stajala u mestu, već je krenula ka osovinici. Pritisak igle je 2g i antiskejt je 2. Zatim sam povećao antiskejt silu na 3 i igla je dosta sporije išla ka centru, ali je ipak išla. Zar ne bi trebalo da stoji mirno? 

mislim da je velika gazna sila od 3 grama. Radije 2 grama ili 1.7-1.8 grama.

Antiskejting ima uticaja na kanale pre svega - ako ide ka osovini ka unutra onda igla vecom silom pritiska taj unutasnji deo brazde pogledati koji je to kanal. I tu bi trtebalo da je efekat znacajnije prisutan nego na drugom kanalu. Isprobaj to sa nkom mono plocom.

Ali najverovatnije nije do antiskejtinga i geometrije... Nego prepobudjivanje nekog stepena riaa sekcije.

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Miško983 said:

Malopre sam stavio CD na tanjir i spustio iglu na rub CD-a, a ona nije stajala u mestu, već je krenula ka osovinici. Pritisak igle je 2g i antiskejt je 2. Zatim sam povećao antiskejt silu na 3 i igla je dosta sporije išla ka centru, ali je ipak išla. Zar ne bi trebalo da stoji mirno?

Ako se krece dosta sporije umesto da stoji mirno.... moze i tako, to samo znaci da je antiskate podesen minimalno ili tu negde - nije obavezno da stoji u mestu - u pitanju je nacin razmisljanja onog koji podesava, mnogi smatraju da stajanje mirno na delu vinila bez brazde ne odgovara stvarnim uslovima bas zato sto ne postoje brazde i modulacija ( signal ) - ta "skola" misljenja smatra da je sporo kretanje ka centru prihvatljivo podesavanje.

Na tu temu moze se naci materijal kod .... Soundsmith proizvodjaca zvucnica i mislim Frank Schroeder, proizvodjac rucki ( neka me neko ispravi ako sam pogresio ).

Link to comment
Share on other sites

dosta ljudi pametovanja.

Nek neko od gramofondžija ode u kućnu posetu kod @Miško983 i neka na licu mesta vidi, čuje i reši problem.

Miško, da ti kažem nešto ovako iz ličnog iskustva: dobro podešen gramofon ne oštećuje ploče.

Ti kupuješ njih a ne one tebe.

Slušaj ih kad i koliko puta želiš, u što boljem društvu sa što manje svetla.

Ovo poslednje nije obavezno ali nije ni loše.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...