Jump to content


Ubacivanje Cabasse tronic sistema u Renault Lagunu 3


remark

Recommended Posts

Pozdrav svima,

hteo bih da prenesem iskustva sa ubacivanjem Cabasse tronic gps audio sistema u mojoj Renault Laguni 3.

Naime, kod mene je bio običan audio sistem i mali displej bez navigacije. Kupio sam sve delove koji su potrebni za Cabasse tronic sistem:

U principu odlično je rešeno, nema budženja, postoje konektori i nosači za sve, bitno je da dobijete sve kablove. (i šrafove, meni nije poslao  :celb2:)
Neki okvirni spisak delova je:

CD HeadUnit  6CD
GPS CD&Bluetooth unit
Amplifier&Tuner Unit
Displej
Modulator-emulator displeja, nemam pojma šta je (mala bela kutijica - tu se nabada stari konektor displeja)
Džojstik--kontroler kod menjača
Kaseta suvozača sa nosačima za GPS CD&Bluetooth unit i Amplifier&Tuner Unit
Antena sa GPS-om i kablovi, ima i neko pojačalce koje se montira na C stub. (mali plavi uređaj sa slike kablova)
Centralni zvučnik (na sredini instrument table)
Kaaabloooviii sa konektorima
Konzola sa komandama klime i ventilacije (ovo nisam znao da mora, sa ovom starom ostane rupa ispod displeja)

E sad, zvuk.. primetno bolji!!! Da mi je neko rekao da može biti tolika razlika u zvuku na istim zvučnicima ne bi verovao. Veoma sam prijatno iznenađen!  :cancan:

image.thumb.png.62954bae78c45caf4b70ed6d7db02da7.png

kablovi.thumb.jpg.6b17ebf8ae0d361cb0d59602667bd70a.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

E sad na red dolaze i zvučnici. Stari zvučnici su obični sa papirnim membranama i onim "sunđerastim" vešanjem.

Na Cabasse sistemu zvučnici deluju mnogo ozbiljnije:

SpeakersH.thumb.jpg.b2c29eab5f0c3f93bd6de29239af07f3.jpgSpeakers.thumb.jpg.88e3813cddb7243b945c5e13bdfb5ef8.jpg

 

Jedino mi je nejasno kako na svim tim fabričkim zvučnicima budu tako mali magneti. I neki pionirčić najjeftinije klase ima bar duplo veći i teži magnet.

 

s-l1600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Zamenio sam i zvučnike, na basu se dobila zetegnutost, dubina je slična ali je sada bolja kontrola i nema probijanja bas zvučnika tako da može lepo da se sluša i na većim glasnoćama.

Na visokim tonovima je primetna razlika, totalno druga priča. Što je bilo i za očekivati upoređujući visokotonce, stari su imali dosta manju kalotu i nisu imali kalem u skretnici.

Link to comment
Share on other sites

On 29.9.2020. at 15:52, remark said:

Jedino mi je nejasno kako na svim tim fabričkim zvučnicima budu tako mali magneti. I neki pionirčić najjeftinije klase ima bar duplo veći i teži magnet.

Neodimijum magneti umesto keramičkih. Samo moli boga da su dobro zaštićeni od korozije.

320_1_magnetstrengthchartwith52mgo (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pitanje:

zadnji zvučnici su potpuno isti kao prednji. Ima bas + visokotonac, kao i napred. Ali podešeno je tako da zadnji zvučnici sviraju mnooogo tiše. Kad fader prebacim nazad, čuju se tiho, nema basa, više srednji i visoki tonovi.

Meni je ok da zvuk ne dolazi od nazad, jedino mislim da bi bas bio bolji kada bi i zadnji zvučnici svirali u fulu kao prednji.

Ovaj sistem ima i centralni zvučnik u instrument tabli, on baš lepo zaokružuje zvučnu sliku.

Ne znam da li je to normalan setup za kola? (ovo da zadnji zvučnici sviraju tako tiho)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

U međuvremenu sam proverio sa jednim čovekom koji isto ima Lagunu 3 sa Cabasse audio sistemom, i kod njega je zvuk na zadnjim zvučnicima tiši i bez basa.

Imam sada drugo pitanje, primetio sam da se pri jačem basu čuje i neko tandrkanje iz vrata, kao da tapacirung vibrira ili nešto u vratima. Čime bi se mogla dampirati vrata, a da to nije neki preskup damping materijal?

Možda nešto poput ovoga: http://www.vibrofiltr.rs/damping-materijal-20mm.php

 

Link to comment
Share on other sites

On 24.10.2020. at 20:31, remark said:

ad fader prebacim nazad, čuju se tiho, nema basa, više srednji i visoki tonovi.

Proveri da nisu slučajno kontrafazno vezani zvučnici, zameni plus i minus kabal ali samo na jednom zvučniku, recimo levom, a desni ne diraj. Prednji i zadnji treba da su svi isto fazirani, proveriš tako što okreneš faze (plus i minus) na oba zadnja zvučnika i slušaš zajedno sa prednjim. Kod pogrešnog faziranja skoro da nestaje bas, a zvuk je čudan, rasplinut. Vibracije se rešavaju dampingom, obično neki bitumen ili slična masa samolepljiva se lepi na lim vrata i oblogu. Obično ima i alu foliju. Sunđeraste trake se podmeću na spojeve lima i plastike. Uz to ide i akustički damping, piramidalni sunđer koji se lepi unutar vrata i drugih šupljina, za gepek i ne treba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Dakle, zadnji zvučnici sviraju tiše, nemaju bas, služe samo da upotpune zučnu sliku za putnike pozadi, a opet da ne pokvare zvuk ovima napred.

U međuvremenu sam malo doradio Cabasse pojačalo u kolima (koje se inače nalazi u kaseti ispred suvozača, HU je samo CD charger i kontrole), dodao bolje i veće elektrolitske kondenzatore, i povećao kapacitet na ulaznim blok kondenzatorima, dobijen je bolji odziv bas signala.

Nakon toga "tandrkanje" u vratima se dodatno pojačalo pa sam rešio da dampiram vrata. Nakon lepljenja alubutil folije zvuk se ozbiljno popravio, ali je i dalje pri većim glasnoćama dolazilo do neželjenih zvukova iz vrata. Tada sam u Uradi Sam kupio neku jeftinu Thermosilent izolaciju debljine 5mm i dodao je na vrata (vidi sliku), ona je valjda dodatno ublažila vibracije i "pritisnula" tapacirung vrata tako da su ti neželjeni zvukovi nestali.

Sada sam prezadovoljan dobijenim, ovaj Cabasse sistem zaista daje mnogo, visoki i srednji tonovi su odlični, bas je sada veoma dubok i čvrst, naravno nema onog najnižeg basa koji trese ceo auto kao sa vuferom, ali mi to ne nedostaje. Postoji centralni zvučnik na sredini instrument table, mislim da se pokazao kao veoma korisna stvar jer ne dolazi do gušenja srednjih tonova koji inače dolaze iz zvučnika u vratima.

 

IMG_20201226_114335.jpg

IMG_20210102_135832.jpg

IMG_20210103_134606.jpg

IMG_20210103_135622.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...