Jump to content


Canton zvucnici i nejednak bas u sobi


bobangsxr

Recommended Posts

Ovakva postavka ti je bolja nego da zvučne kutije seliš na dužu stranicu sobe i da budu okrenuti prema prozoru ili na strani sobe gde je prozor.

Ali… nabio si ih uz zid, a to obično nije dobro, osim ako nije “close to wall” model kompresionih kutija. Za početak moraš da ih izvučeš bar 1m od zadnjeg zida i bar 20-30cm od bočnog, pa probaj ovako.

I kad to uradiš pomeraj poziciju za slušanje dok ne ubodeš najbolju.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Za ovakav polozaj zvucnika potrazi neki uredjaj koji u sebi ima dsp. Linn majik koji koristim ima takav program za korekciju prema sobnoj akustici gde mozes ucrtati u njihovom dsp programu uneti polozaj zvucnika, mesta odakle slusas, dimenzije sobe i oblik i materijale od kojih su zidovi. On ce ti ispodesavati da to zvuci najbolje sto moze u tom prostoru. Na pr do zvucnika koji ima stakla slace manje visokih tonova, a do zvucnika koji ti je dosta blize zidu manje baseva i sl. Da maksimalno uprostim objasnjenje. U suprotnom me menjajuci nista u prostoru u smeru hife, zapravo u antihifi uslovima i čvrstu zensku ruku u kuci ne ocekuj dobar zvuk, mozes samo da juris svoj rep jureci uredjaje i zvucnike. Taj njihov sistem korekcije zvuka opisan je na par tema ma forumu i dosta dobro funkcionise. Neki malo stariji all in one njihov uredjaj mozes naci polovan za oko 1000-1500eur, sto i nisu neke pare obzirom da objedinjuje i izvor zvuka i pojacalo. Pojacalo u njemu je iznenadjujuce dobro i bez problema radi sa niskom impedansom, 4 ohm je zapravo njihov standard kod zvucnika. Merenja su radjena za velik broj zvucnika, mada mozes i manuelno podesavati.

Mojih 2c da dobijes neki zvuk u ovakvoj postavci.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Ovakva postavka ti je bolja nego da zvučne kutije seliš na dužu stranicu sobe i da budu okrenuti prema prozoru ili na strani sobe gde je prozor.

Ali… nabio si ih uz zid, a to obično nije dobro, osim ako nije “close to wall” model kompresionih kutija. Za početak moraš da ih izvučeš bar 1m od zadnjeg zida i bar 20-30cm od bočnog, pa probaj ovako.

I kad to uradiš pomeraj poziciju za slušanje dok ne ubodeš najbolju.

није то (шира страна) тако ни лоше, мораш признати?

B92E7D50-AE31-47F9-B303-41B3F4119C8B.thumb.jpeg.59207db519deaab7510c610ee220d6f0.jpeg

Link to comment
Share on other sites

On 2/16/2023 at 10:24 PM, bobangsxr said:

Uzeo sam pre par dana canton reference 9.2 i  danas primare a20 i sad mene muci to sto  se bolje čuju cantonci sa onkyo nego sa primare i to u svim segmentima je bolje, kompletna zvučna slika je bolja sa onkyo… sad ne znam šta da radim, da nije možda ovaj primare neispravan? Ili da ode on na oglase?

Ovo je suština problema u Hifi. Primer, gde su dve komponente pojedinačno za svaku preporuku, a koje zajedno u sistemu ne mogu da ispune očekivanja jednog prosečnog korisnika. Čak i da nije tako, korisnik mora izvođenjem raznih akrobacija (izmene postavke, promene rasporeda u stanu, razne adatapcije...) da dođe do potvrde da su mu komponente zaista dobre kao što se tvrdi, što nas navodi na zaključak da je hifi individualna stvar, i da tu nema pravila. Zato u hifi ne treba biti isključiv, a ono što je važno kod mladog audiofila je da proba, eksperimentiše, menja, i da gradi neku svoju priču sa kojom bi na kraju bio zadovoljan, uz naravno poneki savet nekog od iskusnijih audiofila. U ovom slučaju, zaista treba dampirati prostor oko sistema stavljanjem nekog tepiha, kao i blago pomeranje celog sistema ulevo (postoje razne priče koliko je svaki cm bitan 😁... u hifi)

Ono što hoću da kažem je da bi možda trebalo da prodaš Primare, bez obzira što je zvučnije pojačalo od Onkija, jer ti za utvrđivanje njegovog potencijala treba bukvalno manja adaptacija životnog prostora, što se tvojoj supruzi, koliko sam razumeo ne bi dopalo 😆.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Ovakva postavka ti je bolja nego da zvučne kutije seliš na dužu stranicu sobe i da budu okrenuti prema prozoru ili na strani sobe gde je prozor.

Ali… nabio si ih uz zid, a to obično nije dobro, osim ako nije “close to wall” model kompresionih kutija. Za početak moraš da ih izvučeš bar 1m od zadnjeg zida i bar 20-30cm od bočnog, pa probaj ovako.

I kad to uradiš pomeraj poziciju za slušanje dok ne ubodeš najbolju.

Ok probacu da ih izvucem jos prema napred, bocno ima tacno 25 cm od zida do ivice kutije a od sredine visokotonca do zida 38 cm… deluje na slici da ima manje prostora 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, sondek said:

Za ovakav polozaj zvucnika potrazi neki uredjaj koji u sebi ima dsp. Linn majik koji koristim ima takav program za korekciju prema sobnoj akustici gde mozes ucrtati u njihovom dsp programu uneti polozaj zvucnika, mesta odakle slusas, dimenzije sobe i oblik i materijale od kojih su zidovi. On ce ti ispodesavati da to zvuci najbolje sto moze u tom prostoru. Na pr do zvucnika koji ima stakla slace manje visokih tonova, a do zvucnika koji ti je dosta blize zidu manje baseva i sl. Da maksimalno uprostim objasnjenje. U suprotnom me menjajuci nista u prostoru u smeru hife, zapravo u antihifi uslovima i čvrstu zensku ruku u kuci ne ocekuj dobar zvuk, mozes samo da juris svoj rep jureci uredjaje i zvucnike. Taj njihov sistem korekcije zvuka opisan je na par tema ma forumu i dosta dobro funkcionise. Neki malo stariji all in one njihov uredjaj mozes naci polovan za oko 1000-1500eur, sto i nisu neke pare obzirom da objedinjuje i izvor zvuka i pojacalo. Pojacalo u njemu je iznenadjujuce dobro i bez problema radi sa niskom impedansom, 4 ohm je zapravo njihov standard kod zvucnika. Merenja su radjena za velik broj zvucnika, mada mozes i manuelno podesavati.

Mojih 2c da dobijes neki zvuk u ovakvoj postavci.

Dali svaki Linn Majik ima korekciju sobe? 
Iskreno nisam razmisljao u tom pravcu… jurio sam samo Primare i Hegel i ovaj A20 mi je izleteo po meni po korektnoj ceni pa rekoh ajd da probam 

Link to comment
Share on other sites

Ne treba tebi pojacalo. Treba ti dsp korekcija zvuka zbog nepravilnog postavljanja sistema. I to ozbiljna, ne obicne tonske kontrole. Zvuk sistema realno najmanje zavisi od ampa, ali ni najbolji ti nece pomoci da resis probleme sobe. Mozes da poslusas kolege i napravis pozicije zvucnika i mesta za slusanje, stavis tepih, napravis koliko toliko hifi okruzenje ili posegnes za dsp-om. Ne stavlja se on tu bzvz od strane vrlo skupe firme, cak i u sisteme od 100k. Ljudi imaju pravo da vole hifi i ne zele da mu prilagodjavaju zivotni prostor, Linn to odlicno zna. Kolega ima njihov najskuplji sistem, ne moze da radi bez njega. Kompromis je, neces dobiti njime zvuk odlicne prostorije i pravilno rasporedjenih zvucnika i mesta za slusanje ali hoces 90% od toga.

Space optimisation je dostupan za sve njihove ds ili dsm uredjaje, dsm su streameri sa pojacalom, a ds samo streameri sa predpojacalom pa se mogu koristiti i sa drugim snagasima. Svi softveri su besplatni, dostupni sa sajta, a jednom podesen streamer se sam apdejtuje na nove softvere.

Link to comment
Share on other sites

по тој филозофији ће се ускоро возити и ауто трке, пре старта унесеш параметре и кликом на "start race" завршиш и пре него си пош'о 😂

нема више ту изазова и правог звука "мотора и врелих гума у кривинама" ☺️

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, sondek said:

Ne treba tebi pojacalo. Treba ti dsp korekcija zvuka zbog nepravilnog postavljanja sistema. I to ozbiljna, ne obicne tonske kontrole. Zvuk sistema realno najmanje zavisi od ampa, ali ni najbolji ti nece pomoci da resis probleme sobe. Mozes da poslusas kolege i napravis pozicije zvucnika i mesta za slusanje, stavis tepih, napravis koliko toliko hifi okruzenje ili posegnes za dsp-om. Ne stavlja se on tu bzvz od strane vrlo skupe firme, cak i u sisteme od 100k. Ljudi imaju pravo da vole hifi i ne zele da mu prilagodjavaju zivotni prostor, Linn to odlicno zna. Kolega ima njihov najskuplji sistem, ne moze da radi bez njega. Kompromis je, neces dobiti njime zvuk odlicne prostorije i pravilno rasporedjenih zvucnika i mesta za slusanje ali hoces 90% od toga.

Space optimisation je dostupan za sve njihove ds ili dsm uredjaje, dsm su streameri sa pojacalom, a ds samo streameri sa predpojacalom pa se mogu koristiti i sa drugim snagasima. Svi softveri su besplatni, dostupni sa sajta, a jednom podesen streamer se sam apdejtuje na nove softvere.

Ok, razumeo sam. Ne znam dali ste opazili da sam promenio stan i u ovom stanu nemam vise problema sa sobom da je nejednak bas, sad dali je to od zvucnika ili sobe. Uglavnom sada sa ovim Canton referenc 9.2 nemam nikakvih problema sto sam pre imao, zvuk je u celoj sobi jednak, nema ni jedne tacket gde je bas vise izrazen a ima ga dosta… na primer u starom stanu sa canton gle 490 sam imao problema da basa nema na poziciji za slusanje a kad stanem izmedju zvucnika ti pred televizor basa koliko hoces, odem u kupatilo tamo gruva kao u diskoteci, sada je to sve nestalo,i ovi 9.2 sviraju Velma lepo ali mi je problem sto se ovaj primare nekako cuje cudno, volim da slusam (primer) Lionel Richie i kod njega ima dosta detalja u pesmama i precizni i jaki basovi, i sad se desava da su ti detalji i bas bolje izrazeni na onkyo nego na primare. 
Probao sam da pustim neki Jazz, mada to ne slusam i tu se situacija dosta nekako neutralizovala u odnosu na onkyo, skoro pa imaju istu zvucnu sliku, nisam pametan 

Link to comment
Share on other sites

Da se razumemo, ja to imam u kuci i nisam ni pokusao da aktiviram nekoliko godina, uspeo sam postavkom zvucnika podesiti zvuk. Trebalo mi je bar godinu dana, a i dalje mogu da se igram. Ali ako se zadesis u situaciji da soba pravi neresiv problem i ne mozes drugacije ne treba biti gadljiv na pametna resenja. Od menjanja pojacala u tom cilju mozda je samo gluplje menjati kablove ako imas ozbiljan problem sa prostorom. Napisao sam gore 90%. Nama koji smo zabrazdili zestoko i spremni smo da zrtvujemo zivotni konfor tih 10% ocigledno znaci, igramo se. Neko nece, nekom i ne vredi da hoce. Te su korekcije u digitalnom domenu, nisu kao neke druge koje sam cuo da uniste zvuk i treba bas biti cistunac pa im zamerati u situaciji kad ne moze drugacije..mojih 2c isteklo, da ne smaram vise ni sebe ni druge.

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, ab said:

по тој филозофији ће се ускоро возити и ауто трке, пре старта унесеш параметре и кликом на "start race" завршиш и пре него си пош'о 😂

нема више ту изазова и правог звука "мотора и врелих гума у кривинама" ☺️

Ako pratiš F1 znaš da je današnji bolid svetlosnu godinu ispred nekog od pre 20-ak godina i to baš zahvaljujući kompjuterizaciji, ali je i dalje čovek taj koji pravi razliku.

Tako i ovde...džaba parametri, ako je produkcija treš ili si gluv ko top.

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, bobangsxr said:

Probacemo I to

 

заправо сам мислио на ово изречено >

15 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Ovakva postavka ti je bolja nego da zvučne kutije seliš na dužu stranicu sobe i da budu okrenuti prema prozoru ili na strani sobe gde je prozor.

Ali… nabio si ih uz zid, a to obično nije dobro, osim ako nije “close to wall” model kompresionih kutija. Za početak moraš da ih izvučeš bar 1m od zadnjeg zida i bar 20-30cm od bočnog, pa probaj ovako.

I kad to uradiš pomeraj poziciju za slušanje dok ne ubodeš najbolju.

а, ти ( @bobangsxr ) се само мало опусти и препусти машти на вољу и покажи жени шта се све може када се хоће :)

Link to comment
Share on other sites

Inace juce sam skoknuo do specializovane prodavnice za prodaju hi fi uredjaja. Testirali smo primare i definitivno je u nekom problemu. Izasli su mi u susret i testirali smo sa canton reference 9k primare i25, denon pma 1700ne i rotel a14 mk2, u principu su mi to predlozili za moje referenc 9.2 ali posto njih nema u prodaji vise onda smo testirali sa njihovim naslednikom 9k... 

Uzeo sam marantz pm 6007, dobio sam ga za 50% od cene novog, ovaj je bio izlozbeni model, to je privremeno dok ne odlucim sta da ucinim sa  primare... mada posle jucerasnje probe video sam da primare i25 nije ni 1% donelo nesto u zvuku u odnosu na denon pma 1700ne, dok rotel a14 mk2 malo kaska za njima ali je isto dobar

 

2.jpg

222.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 18.2.2023. at 13:24, giZ_Mo said:

А шта се налази на супротном (наспрамном) зиду од зида где су уређаји?

Sada je okrenuto sve... dobilo se  poboljsanje, sa prvom postavkom su ipak bili zvucnici predaleko, od pozicije slusanja do zvucnika je bilo preko 5 metra, sada ima nesto manje od 3 metra

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...