Jump to content


Canton zvucnici i nejednak bas u sobi


bobangsxr

Recommended Posts

Kad smo bili kod drugara u Minhenu, povede nas kod sina u sobu. A sin zaradio neke pare, pitao ga da li može da kupi zvučnike i ovaj rekao može bez dodatnih pitanja. Kad stiže kamion i istovaruje dva “frižidera” viljuškarom, kupio neke bas zvučnike za diskoteku, ali bukvalno zvučnici za diskoteku, nije čak ni za manji klub. I stavio ih u sobu od 15 kvadrata. Nešto totalno neprimereno ali klinac se ložio na bas, nije se ni raspitivao da li to može uopšte u sobu i eto. Kad si na četvrt sobe stvarno pomera želudac, ali kad staneš na sredinu - ništa, nema basa, a kutije od dva metra.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  

41 minuta ranije, bobangsxr said:

Iza zavese se nalaze ves masina i susac odozgo masine, pored njih je ormar visine dva metara sa metar sirine pa prostor nekih pola metara i kuhinja je na zidu, iznad fotelje je veliko ogledalo

 

 

Ок, мислио сам да ли је неки зид или се наставља просторија. Ипак седиш близу средине просторије и ту има најмање ниских фреквенција. Ситуацију можеш делимично побољшати са пар субова који би пумпали довољно баса али је и то питање шта би се добило. Не би било лоше да ангажујеш неког искиснијег из близине који може на лицу места установити проблем и наћи решење.

Када тражиш место слушаоца и система мораш узети у обзир цео простор унутар чврстих зидова.

Огледало је катастрофа за звук као и било који прозор без тешке завесе. Једноставно му нема места у соби за слушање музике или гледање филма. Може се прекрити тешком завесом али онда губи смисао постојања.

Link to comment
Share on other sites

@bobangsxr

Tu ti jedino pomaže drugačiji raspored, tj. da su zvučnici na dužem zidu a da sofa bude naspram njih, meni to čak i deluje lepše i možeš prići prozoru a da ne srušiš TV ili zvučnike a kada pečeš pomfrit u kuhinji, ulje ne prska goste za vrat. Modove prostorije je jako teško ukrotiti bez malo ozbiljnije reorganizacije, refleksije srednjih i visokih nije problem zauzdati zavesama, difuzorima... ali ovo što ti opisuješ su modovi prostorije.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eh, pa tako je bilo do pre mesec dana, nego zena htela raspored da promenimo, kaze smorila se :roll: Sa starim rasporedom je sve stimalo kako treba, sofa je bila ispod ogledala a na suprotnom zidu televizor i zvucnici i to je sviralo sasvim zadovoljavajuce. Pre mesec dana smo promenili namestaj i raspored i kupio sam i ova dva cantona ali sad se vise ne cuju kao oni stari, tj bas, sto se tice sveukupno ovi gle daleko bolje se cuju... Probao sam ja i one stare le 170 sa iste ove pozicije i bolji bas je bio, i vise se osecale vibracije a ovi gle imaju 2x 200 mm a le 170 ima 1x180 mm bas, i po meni je bilo logicno da imaju bolji bas i da mi nece trebati subovi 

 

Prilazem i jednu sliku kako je to bilo do pre mesec dana 

 

IMG_20200612_230308.jpg

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, bobangsxr said:

Eh, pa tako je bilo do pre mesec dana, nego zena htela raspored da promenimo, kaze smorila se :roll: Sa starim rasporedom je sve stimalo kako treba, sofa je bila ispod ogledala a na suprotnom zidu televizor i zvucnici i to je sviralo sasvim zadovoljavajuce. Pre mesec dana smo promenili namestaj i raspored i kupio sam i ova dva cantona ali sad se vise ne cuju kao oni stari, tj bas, sto se tice sveukupno ovi gle daleko bolje se cuju... Probao sam ja i one stare le 170 sa iste ove pozicije i bolji bas je bio, i vise se osecale vibracije a ovi gle imaju 2x 200 mm a le 170 ima 1x180 mm bas, i po meni je bilo logicno da imaju bolji bas i da mi nece trebati subovi 

 

Prilazem i jednu sliku kako je to bilo do pre mesec dana 

 

IMG_20200612_230308.jpg

Ne mogu ni da zamislim kako je to sviralo dok su zvučnici bili tako postavljeni...:rolleyes: Na taj zvuk si se očigledno navikao i njega koristiš kao referencu, iako je gotovo sigurno pogrešna iz stotinu razloga, i teško ćeš isto to rekreirati u novoj postavci gde zvučnici stoje u slobodnom prostoru. Al' ako se tebi tako sviđa, i to je sasvim ok, vrati na staro i vozi...

Link to comment
Share on other sites

Trenutni položaj zvučnika će biti dobar i sigurno bolji od starog, ako se doda dampinga na pod (tepih) i nekako odvoji prostorija od ostatka stana. Vizuelno ovaj novi raspored deluje znatno lepše. U starom položaju sve je bilo zatrpano, zvučnici blizu zida, tu je basa bilo verovatno viška (vidim i neke SUB-ove) ali nikakve dubine zvučne slike. Može se naravno sve vratiti u stari položaj, ali da zvučnici budu slobodni i izvučeni napred, nikako onako kako je bilo. Što se novih zvučnika tiče, dva basa od 20cm u kutiji od otprilike 50l teško da mogu dati baš jako dubok bas, tako da SUB (ili dva) rešava problem. Ako je ostatak spektra lepo reprodukovan, greota je prodavati te zvučnike.

Wharfedale Diamond 11.1, kod mene u sobi je bilo basa koliko toliko, kod moje sestre su stavljeni u otvorenu pregradu koje se nalazi blizu sredine jedne dugačke sobe. Basa nema nikako, a sve ostalo je super čisto i definisano za tako jeftine zvučnike. Kupio sam na kraju SUB da to rešim.

Link to comment
Share on other sites

Koliko ja vidim, jedini način da prostoriju odvoji od ostatka stana je zid i to od cigle, gips teško da će zadržati bas u prostoriji i uvek će završiti tako što će sedeti na sredini sobe.

Preporuka je bila da se sadašnja konfiguracija zarotira a ne da se napravi zid zvučnika i da se naravno nove kutije povuku malo u prostor, nikako uza zid.

Teške zavese, tepisi i difuzori rešavaju refleksije srednjih i visokih i popravljaju stereo sliku, za bass treba promena akoustičkih graničnih uslova, tj ili promena dimenzija prostorije ili promena položaja zvučnika i slušaoca. U trenutnoj postavci, pod uslovom da se ne sedi u kuhinji, čini mi se da nema puno opcija...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Otprilike tako. Mora čvrsta pregrada, mislim da rigips zid može bez problema, zašto da ne i to je čvrsto.

Nisam siguran, ali mislim da su stari zvučnici imali bas prilično ravnomerno po prostoriji u starom položaju, a ne u novom, ili opet grešim? Zato sam pitao kako je moguće da jedni imaju basa, a drugi nemaju u ovom novom položaju.

Možda je najbolje napraviti nov raspored, ali da zvučnici budu uz duži zid, kako je i bilo, samo slobodni u prostoru da se sačuva ona lepota zvuka kada postoji dubina zvučne slike. Ako se zalepe za zid, dobiće basa ali će zvučna slika biti ravna, samo levo-desno.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih da vracam na stari raspored, ovako ima vise prostora u dnevnom boravku, sto se tice tog zida iza sofe, to nije problem da odradim, samo ako  ce biti poboljsanja ... Probao sam da odignem zvucnike za 35 cm i dobio sam to da se izgubio onaj jaci bas u usima kad ustanem sa sofe i manje vibracija dok sedim na sofi

10 sati ranije, Zexx said:

Ne mogu ni da zamislim kako je to sviralo dok su zvučnici bili tako postavljeni...:rolleyes: Na taj zvuk si se očigledno navikao i njega koristiš kao referencu, iako je gotovo sigurno pogrešna iz stotinu razloga, i teško ćeš isto to rekreirati u novoj postavci gde zvučnici stoje u slobodnom prostoru. Al' ako se tebi tako sviđa, i to je sasvim ok, vrati na staro i vozi...

 Ne trazim ja da bude isti kao sa starim zvucnicima nego ako moze da se to na neki nacim iznivelise... Na primer, pustim muziku, sedim na sofi i pojacam odprilike kao kad se slusa neka dokumentarna emisija ( to se ne pojacava da grmi, jelte ) kad pridjem na metar od televizora tu grmi bas kao u diskoteci u kuhinji malo slabije a na sofi nista...  mislim da ako moze nekako da se to iznivelise da ako ne grmi na sofi da ne grmi i ispred televizora, ja slusam muziku do ponoci i ko zna kako se to cuje u gornjem stanu kod komsije, ja sam na parteru pa se ne sikiram za podrum :D

Link to comment
Share on other sites

Sad dodaj tepih sa tako podignutim zvučnicima. Visokotonci treba da su negde u visini ušiju, meni se recimo ne dopada kad su iznad, a nekome se to i sviđa. Kako bilo moraćeš da dodaš neki deblji tepih na što većoj površini poda i da probaš da zatvoriš taj veliki otvor. Jeste da je to posao ali nije velika investicija, probaj ako te ne mrzi.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Nixie said:

Sad dodaj tepih sa tako podignutim zvučnicima. Visokotonci treba da su negde u visini ušiju, meni se recimo ne dopada kad su iznad, a nekome se to i sviđa. Kako bilo moraćeš da dodaš neki deblji tepih na što većoj površini poda i da probaš da zatvoriš taj veliki otvor. Jeste da je to posao ali nije velika investicija, probaj ako te ne mrzi.

I ja sve vise verujem da ce zatvaranje otvora iza sofe dosta doprineti zvuku,... Gledao sam neke emisije na you tubu po nemackoj gde oni prave one sobe za slusanje muzike, oni to pregradjuju plocama od iverice  pa posle ide tepih ako je pod ili farbaju zidove a plafoni idu sa sundjerima

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, bobangsxr said:

I ja sve vise verujem da ce zatvaranje otvora iza sofe dosta doprineti zvuku,... Gledao sam neke emisije na you tubu po nemackoj gde oni prave one sobe za slusanje muzike, oni to pregradjuju plocama od iverice  pa posle ide tepih ako je pod ili farbaju zidove a plafoni idu sa sundjerima

Promeniće zvuk sigurno, da li će biti idealno, ne znam, nisam ekspert niti sam imao takvih problema do sada, a selio sam se tri puta i sve sobe su bile različite. Drugih opcija i nemaš, jer je mnogo lepši raspored u sobi ovako nego ranije. Nabavi čupavi tepih jer ti je soba vrlo živahna. I eksperimentiši još malo sa položajem zvučnika i visinom stalaka. Nabavi neki merni mikrofon, imaš sad jeftinih USB mikrofona.

Link to comment
Share on other sites

Taj je takođe jako dobar, ali sam loš predlog dao, to su sve mikrofoni kojima treba pretpojačalo i phantom napajanje. Treba naći neki USB mikrofon, zabode se u laptop ili PC i radi.

https://www.minidsp.com/products/acoustic-measurement/umik-1

https://www.audiophonics.fr/en/measurement-microphones/minidsp-umik-1-low-noise-omnidirectional-usb-microphone-p-8269.html

https://www.audiophonics.fr/en/measurement-microphones/dayton-audio-umm-6-usb-measurement-micro-p-9389.html

Postoji i jako jeftina verzija za Android i Apple telefone, ali ne znam koliko to tačno meri obzirom da elektronika telefona ima obično odsečene najniže frekvencije.

https://www.audiophonics.fr/en/measurement-microphones/dayton-imm-6-calibrated-microphone-for-iphone-ipad-and-android-p-8194.html

Proveri koliko je poštarina, plaća se carina i PDV na sve zajedno sa poštarinom.

Link to comment
Share on other sites

Nisam građevinac, cigla, šuplji blokovi, laki materijali kao Ytong, ili montažna pregrada - gipskarton ploče sa nekom termo i zvučnom izolacijom između, mineralna vuna ali tvrda u tablama i pvc folija preko vune. Gipskarton ide preko celog zida i otvora da izgleda kao jedna površina. Možda neko ima neku bolju ideju.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...