Jump to content


Canton zvucnici i nejednak bas u sobi


bobangsxr

Recommended Posts

Pozdrav svima

Citam forum vec nekoliko meseci  i mogu samo reci da je top i da se moze doci do dosta  informacija.

Imam canton gle 490 i kada sviraju ne dolazi dovoljno basa do pozicije za slusanje. Soba je 3.5 x 5 zvucnici su na uzem zidu i iza zvucnika je prozor  sirok skoro koliko i zid. probao sam da promenim pozicije zvucnika i nisam nista postigao. Imam i canton le 170 i oni imaju skoro pa jednako rasporedjen bas u celoj sobi dok gle imaju  na poziciji za slusanje najslabiji bas,  kad stojim ispred sofe dosta je jaci bas, a kad sedim bas je primetno slabiji. 

Dali neko ima uopste predstavu sta bi moglo da utice na taj problem?  

Jos da kazem i da oba para zvucnika imaju bas reflekse sa prednje strane

Unapred Hvala na odgovorima.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 201
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Modovi sobe su isti za oba zvučnika, verovatno postoji neki problem u zvučnicima (skretnica, driveri, ožičenje, damping materijal). Treba to otvoriti i sve proveriti. Greška u skretnici ili na driveru dovodi do poremećaja faze pa se javljaju sabiranja i poništavanja po opsegu kako na tom neispravnom zvučniku tako i između dva zvučnika. Indikativno je da pomeranje zvučnika u prostoru nije ništa promenilo. Treba slušati pojedinačno zvučnike sa mono signalom da li se razlikuju. Pustiti na oba mono signal, balans pot. u centru,  ako zvuk ne dolazi tačno iz sredine između dva zvučnika, nešto nije u redu.

Link to comment
Share on other sites

9 minuta ranije, Nixie said:

Modovi sobe su isti za oba zvučnika, verovatno postoji neki problem u zvučnicima (skretnica, driveri, ožičenje, damping materijal). Treba to otvoriti i sve proveriti. Greška u skretnici ili na driveru dovodi do poremećaja faze pa se javljaju sabiranja i poništavanja po opsegu kako na tom neispravnom zvučniku tako i između dva zvučnika. Indikativno je da pomeranje zvučnika u prostoru nije ništa promenilo. Treba slušati pojedinačno zvučnike da li se razlikuju. Pustiti mono signal, ako zvuk ne dolazi iz sredine između dva zvučnika, nešto nije u redu.

Jesu modovi isti, ali zavisi da li ih zvucnik pobudjuje i koliko.

Vi "kasapi" bi odmah otvarali i cackali :)

I nije uopste toliko "indikativno", jer ako se pozicija za sedenje nalazi na losem mestu - recimo tacno na polovini sobe, mozes da pomeras zvucnike koliko god hoces.

Uz sve to - neko i nedostatak "boomy" basa na koji je navikao sa drugim zvucnicima naziva i dalje "nedostatak".

Link to comment
Share on other sites

Delija je je u prethodnom odgovoru tacno napisao ono sto je problem kod mene.

Moja pozicija je otprilike na sredini sobe i uvek mi fali basa. Cim se pomerim metar napred ili nazad bas se drasticno pojaca. JEdino sto ima uticaja kod mene je izvlacenje zvucnika na preko 1m od zadnjeg zida (1,4 m trenutno). Prostorija je 6*4m.

Naravno pomaze i priblizavanje zvucnika zidu i to u nekom rasponu od 5-10cm ali to je skroz neki drugi zvuk, koji mi nije interesantan.

Predlazem Bobanu da proba jos da eksperimentise sa pozicioniranjem, posebno sa udaljavanjem od zadnjeg zida (priblizavanjem poziciji za slusanje).

Takodje isprobati ono pravilo: udaljenost od zadnjeg zida da bude veca od udaljenosti od bocnog zida. Udaljenost od bocnog zida veca od udaljenosti centra woofer-a do poda.

Link to comment
Share on other sites

Evo ovako... prvo da se zahvalim svima koji hoce da pomognu da resim ovaj moj problem

Na onok kalkulatoru mi je izbacilo da su zvucnici za po desetak cm trebali da se udalje od zadnjeg zida i isto toliko da se priblize prema bocnim zidovima, uradio sam to i nisam primetio neke razlike... mada su vec bili zvucnici na toj poziciji dok sam isprobavao gde se najbolje cuju. 

Ja sam ove GLE seriju kupio pocetkom septembra a one LE u martu ove godine i uz LE je isao i sub as 25 sc pa sam kasnije dokupio jos jedan, tako da basa uopste nije manjkalo. Mislio sam da uzmem ove malo jace i da ih koristim bez suba jer mi dosta zauzimaju prostora subovi. To je sve bilo prvo u sistemu sa denon avr 4308 pa sam zamenio denon sa onkyo tx 8030 bas zbog basa, preko denona su bez ukljucenih subova bili Le 170 bas plitki sa basom, sa onkyom je sasvim druga prica iako je denon 4308 daleko ozbiljnija sprava od onkyo 8030 ali se u ovom slucaju za moje potrebe pokazalo bolja kombinacija  onkyo + canton

Da se vratim na ove GLE, oni preko onkya tx 8030 pevaju lose, nema onkyo snage da ih tera kako treba.

Inace sad su pogonjeni preko rowen Pa1s a onkyo 8030 koristim samo za pojacavanje zvuka a taj ceo sistem je povezan samo na PC i muzika se slusa preko internet radia ili you tube... e sad mene muci taj bas i to sto na sofi imam slab bas, na primer pustim Rebecca Pidgeon- Spanish Harlem i da bi bio bas i celokupni osecaj  onako kako ja hocu na sofi gde sedim, u kuhinji iza dnevne sobe koja je odvojena samo zavesom tanjiri i case zvone i to pojacavam na onkyo do broja 20 na displeju a max pojacavanje je do 60, znaci ni do pola nije pojacano.

Dosta sam se raspisao a ne znam vise ni sta konkretno da napisem, uglavnom sam mislio da ako moze nesto da se postavi negde da se dampira soba ili kako se to vec kaze, da dodje taj bas i do moje pozicije za sedenje. 

Postavicu slike da se vidi kako je bilo pre danasnjeg premestanja zvucnika i jednu danasnju i jednu od cele dnevne sa kuhinjom i trpezarijom da bi imali bolju predstavu o celoj situaciji

Jos da kazem da posedujem i Pioneer Prologue 70 i onkyo a 9155 i oni grme gde god da ih postavim u dnevnoj 

IMG_20200925_193828.jpg

Link to comment
Share on other sites

53 minuta ranije, bobangsxr said:

Dosta sam se raspisao a ne znam vise ni sta konkretno da napisem, uglavnom sam mislio da ako moze nesto da se postavi negde da se dampira soba ili kako se to vec kaze, da dodje taj bas i do moje pozicije za sedenje. 

Uradi neku improvizaciju, stavi recimo neko deblje ćebe ili slično celom širinom ispred zvučnika. Probaj šta se događa kad zameniš polaritet kablova na jednom od zvučnika. Uradi mono test kako sam već rekao ranije. Zvučna slika na mono snimku mora biti centrirana između zvučnika. Nađi neki mono snimak na youtube.

Link to comment
Share on other sites

On 26.9.2020. at 17:22, Zexx said:

Kalkulator ne daje samo preporuku gde bi trebalo da stoje zvučnici, nego i gde bi trebalo da se sedi...;)

Po kalkulatoru bi trebalo sofa da ide jos 90 cm  od predjasnje pozicije, ali je to tosta, skoro na polovini sobe. Povukao sam je za nekih 20 cm prema zvucniciima, i to nije lose... Sinoc sam merio sa Sound Analizer programom, 60 decibela sa pozicije sedenja i osecaju se fino vibracije na sofi ( to mi je i cilj) ali se opet dosta cuje po sobi bas

 

On 26.9.2020. at 18:07, Nixie said:

Uradi neku improvizaciju, stavi recimo neko deblje ćebe ili slično celom širinom ispred zvučnika. Probaj šta se događa kad zameniš polaritet kablova na jednom od zvučnika. Uradi mono test kako sam već rekao ranije. Zvučna slika na mono snimku mora biti centrirana između zvučnika. Nađi neki mono snimak na youtube.

Proba, slusao mono snimak i mislim da je to sve u redu, zvuk dolazi bas iz sredine, barem se meni tako cini. Zamenio sam i kablove i mislim da  zvucnik na kome su zamenjeni kablovi je za nijansu slabiji u basu kad se stoji na pola metra ispred njega a sa sofe se uopste ne primeti razlika

Link to comment
Share on other sites

Треба ти акустички третман собе. Теби се просторија наставља на трпезарију изгледа и иза троседа је стакло? Да ли је огледало на зиду изнад фотеље?

То је као да седиш на средини собе а не при крају јер немаш зид тј препреку. Осим тога стакло (и огледало?) рефлектује много.

Ту требају тешке завесе, добар тепих, бас трапови, бад панели за хифи звук. Ако ти није до тога, купи суб (х2) и додај шта фали.

Link to comment
Share on other sites

On 26.9.2020. at 1:55, bobangsxr said:

Imam i canton le 170 i oni imaju skoro pa jednako rasporedjen bas u celoj sobi dok gle imaju  na poziciji za slusanje najslabiji bas,  kad stojim ispred sofe dosta je jaci bas, a kad sedim bas je primetno slabiji. 

Kako ovo objasniti? Moralo bi biti slično za oba para zvučnika. Soba je ista i sve ostalo je isto.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Nixie said:

Kako ovo objasniti?

Modovi sobe - bas se krece kao amplituda ( ili se tako moze zamisliti )  i na mestu slusanja moze biti u zoni gde amplituda pada ispod zamisljenje ravne crte - tako je bilo i kod mene, sa starim kutijama - kad pomerim fotelju metar iza eto basa - koristio isti program za grubu kalkulaciju sobnih modova ( ili neki slican sa vizuelnim prikazom ).

Bar sam tako razumeo i protumacio desavanje na licu mesta, kod sebe.

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Nixie said:

Kako ovo objasniti? Moralo bi biti slično za oba para zvučnika. Soba je ista i sve ostalo je isto.

Vrlo jednostavno. Niti imaju isti frekventni odziv, niti istu faznu krivu, niti isto tjuniran BR, niti istu poziciju BR otvora i/ili bass driver-a i jos gomilu drugih parametara.

Da je prica tako jednostavna kako je ti predstavljas - idealna pozicija u sobi za jedan model zvucnika bi bila ista za sve - a to, naravno, ni pod razno nije tako.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, gvlada said:

Треба ти акустички третман собе. Теби се просторија наставља на трпезарију изгледа и иза троседа је стакло? Да ли је огледало на зиду изнад фотеље?

То је као да седиш на средини собе а не при крају јер немаш зид тј препреку. Осим тога стакло (и огледало?) рефлектује много.

Ту требају тешке завесе, добар тепих, бас трапови, бад панели за хифи звук. Ако ти није до тога, купи суб (х2) и додај шта фали.

Iza troseda je zavesa, nema stakla... Najverovatnije ako ne uradim nista ili dolaze subovi ili ovi idu na oglase

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...