Jump to content


Duelund DCA12GA 600Vdc kao strujni kabel


surferlola

Recommended Posts

Pre svega da kazem da su redovi koji slede zasnovani na licnom utisku, iskustvo koje imam nije veliko, sistem na kome je slusano nije referentan ni u kom smislu, komponente ne pripadaju visoj klasi, tj skupljoj.

2 sam kabla napravio.

Za pojacalo (Aaron no1): 3x1.8m Duelund zice DCA12GA 600Vdc uvijene u pletenicu, obavijene termo buzirom. Na jednom kraju Bals suko, na drugom Viborg pozlacen iec. Na pojacalu fabricki iec.

Kabel je zamenio fabricki. Prvi utisak je da je zvuk postao cvrsci i konkretniji, sve se lepo culo i pri tihom slusanju, sto ranije nije bio slucaj, neki ranije neidentifikovani zvuci u pozadini su se pretvorili u jasno prepoznavanje instumenata. 2 dana je trajalo slusanje (nisam mogao da docekam da ukljucim i drugi kabel u sistem). Nisam neke velike razlike cuo tokom ta 2 dana. Zvuk je ravnomerno bio rasporedjen, poboljsanje su culo u svakom aspektu.

Za CD plejer (Nakamichi cdp2e): 2x1.8m Duelund zice DCA12GA 600Vdc + 1x1.8m bakarne zice sa silikonskom izolacijom, precnika 2.5mm2, sve opet uvijeno u pletenicu, pa u termo buzir. Na jednom kraju suko HiFi Tuning Gold mali, drugi kraj zalemljen direktno na plocu plejera.

Kabel je dosao umesto diy Bilanovog 3x3 pletenice bakra sa silikonskom izolacijom, malog precnika, 0.5mm2 ako se dobro secam. Princip spajanja je bio da se treca zica, vezana za uzemljenje na suko-u na ulazu u uredjaj izoluje i sluzi za odvodjenje smetnji sa mreze, jer sam uredjaj nema uzemljenje. Za uzemljenje sam koristio silikonsku zicu.

Slede 2 nedelje mucnog slusanja, usviravanja, glasno/tiho, 24-satnog vrtenja diskova. Dobilo se na punoci srednjih i basova, osetila se bogami zestina, ali su se zato vokali duboko povukli. Tek na znatno pojacavanje su se pojavljivali na sceni, ali neslusljivo zbog te neke grubosti u visokima. Kao da je neko pomerio skalu na tjuneru pa se cuje nejasno i sa sustanjem. Sad kad citam ovo sto sam napisao deluje da su razlike drasticne, neko ko ne slusa intenzivno mozda ne bi mogao da cuje razliku, moze i sa tim da se zivi, ali mojim usima to ne prija. (Zato ce uskoro na KP. - ako moderatori smatraju da je ovo u zagradi protiv pravila molim da se obrise)

Vratio sam Bilana i sve je ok, nedostaje malo te zestine u zvuku, ali je okej, do sledece prilike..

Zvicnici su Bose 601 I.

 

Link to comment
Share on other sites

On 18.9.2020. at 17:13, jager said:

Na cd player probaj  da staviš bals jer je neutralan, kod mene je isto strujni vezan direktno i to je :thumbsup2 Hi fi tuning mali je malo svetao gore i mislim da mu nije mijesto na izvoru .

probao. probao sam sve sto mi je palo na pamet. razlike su bile neznatne na sve ukupni karakter.

zakljucio sam da je duelund mama za pojacivace (mozda bi se dobro pokazao na transportu-razmisljam), ali da nije za izvor. ne mora biti istinito, ali tako je kod mene.

 

Link to comment
Share on other sites

Pre neku godinu sam probao strujaše od Milana Dragojlova. Ništa bolje nisam čuo do tada u mom sistemu od strujaša. U pitanju je monokristalni bakar, više manjih preseka. Dužina 1,8m i preseka nekih 18 kvadrata za fazu i isto toliko za nulu.

Ovih dana mi je napravio kopiju svog kabla koji mi ide na strujni filter. Pošto sam naručio metarski kabal - ispostavilo se da je morao da podeblja kvadraturu da bi se dobilo isto što se dobija sa 1,8m.

Kablovi se ponašaju kao fokus od lupe. Ako lupu previše odmakneš ili približiš nećeš dobiti precizan fokus. Tako i kablovi. Moraš pogoditi tačno odredjenu debljinu za datu poziciju. Na strujnim letvama, filterima i pojačalima moraju malo deblji u odnosu na manje potrošače (ako se prave od iste žice). Ovo je samo grub orijentir kad se prave kablovi.

Naravno tu je i uticaj samog materijala kabla, izolacije i konektora.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, surferlola said:

probao. probao sam sve sto mi je palo na pamet. razlike su bile neznatne na sve ukupni karakter.

zakljucio sam da je duelund mama za pojacivace (mozda bi se dobro pokazao na transportu-razmisljam), ali da nije za izvor. ne mora biti istinito, ali tako je kod mene.

 

Pa da .. svaki sistem je drugačiji pa sve treba i uzeti s rezervom . S obzirom da se kabel vezuje direktno za naponsku ploču , ja ne bih išao preko DCA 16 GA za izvor .

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, vdzele said:

Pre neku godinu sam probao strujaše od Milana Dragojlova. Ništa bolje nisam čuo do tada u mom sistemu od strujaša. U pitanju je monokristalni bakar, više manjih preseka. Dužina 1,8m i preseka nekih 18 kvadrata za fazu i isto toliko za nulu.

Ovih dana mi je napravio kopiju svog kabla koji mi ide na strujni filter. Pošto sam naručio metarski kabal - ispostavilo se da je morao da podeblja kvadraturu da bi se dobilo isto što se dobija sa 1,8m.

Kablovi se ponašaju kao fokus od lupe. Ako lupu previše odmakneš ili približiš nećeš dobiti precizan fokus. Tako i kablovi. Moraš pogoditi tačno odredjenu debljinu za datu poziciju. Na strujnim letvama, filterima i pojačalima moraju malo deblji u odnosu na manje potrošače (ako se prave od iste žice). Ovo je samo grub orijentir kad se prave kablovi.

Naravno tu je i uticaj samog materijala kabla, izolacije i konektora.

jel moze kada bude gotov da se vidi/ hvala

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, vdzele said:

Pre neku godinu sam probao strujaše od Milana Dragojlova. Ništa bolje nisam čuo do tada u mom sistemu od strujaša. U pitanju je monokristalni bakar, više manjih preseka. Dužina 1,8m i preseka nekih 18 kvadrata za fazu i isto toliko za nulu.

Ovih dana mi je napravio kopiju svog kabla koji mi ide na strujni filter. Pošto sam naručio metarski kabal - ispostavilo se da je morao da podeblja kvadraturu da bi se dobilo isto što se dobija sa 1,8m.

Kablovi se ponašaju kao fokus od lupe. Ako lupu previše odmakneš ili približiš nećeš dobiti precizan fokus. Tako i kablovi. Moraš pogoditi tačno odredjenu debljinu za datu poziciju. Na strujnim letvama, filterima i pojačalima moraju malo deblji u odnosu na manje potrošače (ako se prave od iste žice). Ovo je samo grub orijentir kad se prave kablovi.

Naravno tu je i uticaj samog materijala kabla, izolacije i konektora.

 

Vlado druze, kada se usvira, mozemo da uporedimo sa mojim diy monokristalnim, ako hoces? Meni bi bilo izuzetno interesantno.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, laky said:

jel moze kada bude gotov da se vidi/ hvala

On već radi kod mene.

Sličan je fta kablovima, samo u ovom slučaju se oseti da je deblji. Konektori imaju isto tako monokristalne komponente, neki je on prepravio sa svojim delovima. Ispod bužira ima crevo koje štiti od zračenja. Ima i svoj filter koji se oseti ispod bužira. Težak je ali ne prestavlja problem kao neki da hoće da odvali IEC ili šuko - da se lako zaokrenuti za 90 stepeni.

Link to comment
Share on other sites

Monokristalni bakar nije jeftin. Kanibal prodaje neotechove pa je bolje videti cenu pre nego što se neko upusti u to.

Iskreno, ja bi sad kad imam neko iskustvo, i kad imam sve komponente u sistemu, ja bi prvo krenuo sa upgrejdom zvučnika...pa onda druge komponente. Naravno morao bi da imam koliko toliko neke solidne strujaše da čujem upgrejd, jer ovi obični su samo za smeće.

Link to comment
Share on other sites

Шта је јефтиније, дебо а кратак или танак а дугачак

За најскупље не питам

@patason за тачан одговор си обећао пице? То су две плавуше или може једна та и још једна бринета :P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Otprilike, 15 meseci kasnije..

Znatizelja da nesto promenim, naklonost prema VBS zicama (imam par zica i viljuski pa sam svestan njihovog uticaja) i dobitak na Loto-u😀,  naterase me da kupim gotovog strujasa, direktno iz VBS fabrike. Posle visemesecnog usviravanja na pojacalu (Duelund je sa izvora otpao u startu), sa sigurnoscu mogu reci da je Duelund nedovoljno dobar. To se najvise osecalo u visokima koji su na malo glasnijem slusanju iritirali, konstantno su u nekoj manjoj meri bili distorzirani. Na CD playeru je to bilo izrazenije, ali nisam povezao da je ista pojava na pojacalu posledica Duelunda. Jednom prilikom sam vratio fabricki strujni, izgubilo se dosta detalja i cvrstine ali je nestalo smetnji. I tako, dodjoh do VBS-a. Em sto je u svakom segmentu doneo poboljsanje, em je svaki ton postavio na svoje mesto.

Link to comment
Share on other sites

Iz mog iskustava ovaj Duelund dodaje dozu svetline i zrnatosti u tom gornjem opsegu koji kad se naučiš da registruješ kasnije teško ignorišeš iako je efekat suptilan. U nekim sistemima to može da bude i prijatno, kao dodata tekstura i raskoš tonu. Tečniji i čistiji ton u tom opsegu sam registrovao i kada sam prešao na VBS strujni ali i kada sam isti Duelund zamenio Neotech UP-OCC zvučničkim.

Svejedno, mislim da je ovo dobra žica za svoju cenu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...