Jump to content


Kako poboljšati radio signal?


Mihailo77

Recommended Posts

Zdravo svima, 

Imam neku Sony mini liniju koju sam kupio zbog radija ali prijem je jako loš :-(  

Sa linijom je došla neka antenica na buksnu (ako se tako kaže) koja izgleda kao kabal od 1m sa nekom omčom na vrhu.

Ako može neko da mi pomogne i da me malo uputi što da radim, kuda da tražim, kupujem.. 

Da napomenem da nisam neki majstor za "uradi sam" kombinacije, radije bih kupio nešto gotovo, neki pojačivač ili malu kućnu antenu. 

Ne znam ima li ovo veze ali moja omiljena stanica je na početku FM radio skale i jako je loš prijem i često se miješa sa nekom drugom stanicom. 

E da, nalazim se na selu u blizini Podgorice :facehearts 

Hvala 

Link to comment
Share on other sites

Bilo kakva antena na krovu je bolja od parčeta zgužvane žice pozadi iza radio prijemnika.

Sledeći problem je da li nam treba koliko toliko usmerena, ili omnidirekciona antena.  Ako ti je većina radio stanica u jednom pravcu, npr. daleko si od grada gde je većina radio stanica, onda je usmerena daleko bolje rešenje. Ako slušaš radio stanice sa raznih strana (nalaziš se u gradu gde radio stanica ima na raznim stranama), "svesmerna" antena ti je nužno zlo (ali opet bolje od žice iza komode).

Link to comment
Share on other sites

https://www.elementa.rs/proizvod/53903/spoljna-fm-antena ovako nesto najbolje.ja imam radijalnu ali sam u gradu i gledam u predajnik.Ove usmerene su skuplje,ali ipak imaju i dosta jace pojacanje sto bi tebi verovatno trebalo.Radijalna je oko 10eura pa mozda da pitas da li mozes da vratis ako nemas sa njom prijem i zamenis je za jacu(lepa rec gvozdena vrata otvara).U svakom slucaju ce prijem biti mnogo bolji od tih sobnih igracki,kod mene je signal sa 40 skocio na 70 promenom antene za spoljnu.Predpostavjam da ima toga i u Podgorici,da izbegnes troskove slanja.

Link to comment
Share on other sites

Nekada su te antene, sluzile za vrhunski prijem UKT signala kada su se LP  ploce pustale na radio stanicama (202) i snimalo na dekove.

Tada je 202 pustala muziku sa ploca. Jos imam te kasete, preko 30 godina.

Malo nostalgije.

Sada je samo MP3

Mihailo, samo spoljnu antenu, i uzivaj. Naravno i javi,ako smo mi starci ovde nesto bar pomogli. :)

Link to comment
Share on other sites

Ubedljivo najbolja UKT antena koju sam koristio je ISKRA stereo 1402 UKT, tjuner Pioneer  TX-9500 MkII (sa rackom) koji slusam i danas. Antena je imala gain 11,5-13dB, pre ovih suludih ratova, sa Vracara (Bg) imao sam Zagreb u stereo modu. Gabariti su bili prilicni,  moze i danas da se nadje na oglasima.

UKV antena Iskra stereo 1402

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Mihailo77 said:

Povezao sam sve kako stoji u uputstvu. 

Ođe je inače loš signal, probao sam sa druga dva radija i skoro je isto. 

Pokušao bih sa nekom drugom antenom ali ne znam može li se uopšte priključiti to na ovaj priključak koji imam

hvala Mutayu

Moze da se prikljuci, ne brini. Tehnicki je malo komplikovano vezati koaksijalni kabal na taj konektorcic ali nije neizvodljivo, snaci ces se.

U kom mestu se nalazis i koju to stanicu hoces da slusas ( pretpostavljam Antena M, ona je na samom pocetku skale)? Treba proveriti udaljenost i reljef, da li ima optickog dogledanja do antene predajnika.

Probaj i sobnu zicanu 75omsku dipol antenu, jeftina je a mozda pomogne.

image.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Problem koji Mihailo ima jeste što se neka nova spoljna antena, i koaksijalni kabel sa nje, ne može tek tako, plug-and-play, povezati na taj FM antena konektor na toj mini liniji. Stavljanje tog dvopolnog zelenog konektora na mesto gde bi standardno trebalo da je kaoksijalni priključak, samo govori u koje krajnosti proizbođači idu dok pokušavaju da uštede čitavih 0.5c po primerku. :(

Ja bih probao da centar koaksijalca povežem na mesto gde ide ta žica od te fabričke antene, a šild koaksijalca na taj drugi pin.

...

I dalje ostaje problem što je krovna antena komplikovana za postavljanje, voditi kabel sa krova do sobe, bla.bla.bla... a ne znamo sposobnosti tjunera, i koje su uopšte mogućnosti hvatanja radio signala na njegovoj lokaciji.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, mutayu said:

Moze da se prikljuci, ne brini. Tehnicki je malo komplikovano vezati koaksijalni kabal na taj konektorcic ali nije neizvodljivo, snaci ces se.

U kom mestu se nalazis i koju to stanicu hoces da slusas ( pretpostavljam Antena M, ona je na samom pocetku skale)? Treba proveriti udaljenost i reljef, da li ima optickog dogledanja do antene predajnika.

Probaj i sobnu zicanu 75omsku dipol antenu, jeftina je a mozda pomogne.

image.jpeg

Nalazim se na nekih 5-6 km vazdušne linije od PG, đe se i nalazi Antena M. Teren je malo brdovit.. Moja kuća se nalazi iza jednog brda u pravcu PG...tako da mislim da nema optičkog dogledanja 

Trenutno i sa ovom antenicom hvatam Antenu M i ostale stanice ali sve krče tako da moguće da mogu nešto uraditi i sa sobnom antenom. sad jedno možda glupo pitanje: imam neku kućnu antenu sa pojačivačem od TV-a.. može li se ona upotrebiti za radio i prespojiti?

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, NShappy said:

 

Ja bih probao da centar koaksijalca povežem na mesto gde ide ta žica od te fabričke antene, a šild koaksijalca na taj drugi pin.

...

I dalje ostaje problem što je krovna antena komplikovana za postavljanje, voditi kabel sa krova do sobe, bla.bla.bla... a ne znamo sposobnosti tjunera, i koje su uopšte mogućnosti hvatanja radio signala na njegovoj lokaciji.

 

Zdravo NS

Trenutno i sa ovom antenicom hvatam Antenu M i ostale stanice ali sve krče tako da moguće da mogu nešto uraditi i sa sobnom antenom. sad jedno možda glupo pitanje: imam neku kućnu antenu sa pojačivačem od TV-a.. može li se ona upotrebiti za radio i prespojiti?

Možeš li mi objasniti ovo spajanje kablova, ništa ne kapiram :nerd 

Link to comment
Share on other sites

Pa sada, bolje ne diraj kablove, ako toliko ne znaš oko njih. U principu bi morao da secneš kabel te TV antene, i budžiš žice, ili da pravip neki adapter... Možeš još i pokvariti tu TV antenu.

Ako imaš to što kažeš krčanje, pitanje da li je problem do slabog radio signala (pomaže bolje antena), da li je problem do smetnji (antena sa pojačavačam može da pogorša stvari, a usmerena krovna može mnogo da pomogne), ili tjuner ima neki problem (ne pomaže ništa sem drugog tjunera).

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, NShappy said:

Pa sada, bolje ne diraj kablove, ako toliko ne znaš oko njih. U principu bi morao da secneš kabel te TV antene, i budžiš žice, ili da praviš neki adapter... Možeš još i pokvariti tu TV antenu.

Ako imaš to što kažeš krčanje, pitanje da li je problem do slabog radio signala (pomaže bolje antena), da li je problem do smetnji (antena sa pojačavačam može da pogorša stvari, a usmerena krovna može mnogo da pomogne), ili tjuner ima neki problem (ne pomaže ništa sem drugog tjunera).

 

Link to comment
Share on other sites

Mali offtopic break...

Razmisljaj malo i na temu hifi-a,pa usput resi i Fm prijem.Jedan resiver poput ovog i uzivas.Ima verovatno bolji prijem,a i prihvata normalnu antenu da ne budzis egzoticne konektore i sl.Prikacis mobilni sa deezerom sa Y kablom i uzivaj ...nisu sve pare ovog sveta.

https://m.kupujemprodajem.com/audio/risiveri-stereo/resiver-nad-7225pe/oglas/100513536#mhs0-1599807921238

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...