Jump to content


Kompatibilni zvucnici


nkrgovic

Recommended Posts

 Ima li neko predlog za alat za izbor zvucnika?

 Proizvodjac X model Y, kako naci spisak novih zvucnika koji se uklapaju?

 Razmisljam da uzmem nov auto, da doplatim za bolje zvucnike i da ih uradi ovlasceni servis. Oni hoce, ali je pitanje kako naci koij zvucnici "odgovaraju". Ako moze preporuke za alate, sajtove proizvodjaca i sl.

Link to comment
Share on other sites

 Dosta njih ne nudi..... Zato i gledam. Ili nudi nesto tipa Bose ili Beats, ili ne nudi nista pametno, ili nudi samo neki ultra-turbo paket, pa onda dobijes i audio, a u nizim varijantama nema toga. Ne doplacuje mi se par hiljada za sve i svasta da bi dobio samo audio. A neki, npr. Citroen, jednostavno ne nude nista posebno bez obzira na paket.

 Kapiram ja da bi bilo bolje uzeti fabricki - ali nasi uvoznici uvoze kako uvoze. Nije moje da im menjam nacin razmisljanja, ja se samo prilagodjavam. Tako da, hvala na trudu - ali dzaba. Pitam za varijante kad toga nema.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Ljuba said:

Koliko sam ja saznao u većini automobila je zapravo Harman OEM, zato ih je Samsung i kupio. 

Ali koliki god da smo audiofili, ipak se auto ne kupuje po ozvučenju :)

 Evo, juce otisao da pogledam neki model, kaze mi majstor da su vec n komada doradjivali. Nude oni nesto fabricki, ali kaze "nekoliko" ljudi donese svoje i oni ugrade. Plati se nesto servisu i to je to - oni rade, garancija ostaje.... Sam majstor kaze "bolje zvuci nego fabricki". Plus, ako hoces "top model", cekas 3-4 meseca isporuku - ovako kupis sa lagera, vozis - a samo platis nesto za ruke.

 Mislim, sve jedno je, sve i da je polovan auto, pitanje je isto: Gde naci alat koji za automobil, model X, da spisak proizvodjaca / kompatibilnih modela? Za US ih ima, ali za ovo nase trziste bas ne nalazim....

Link to comment
Share on other sites

Обично су то алати које оддржава фирма произвођач звучника.

Рецимо:

1. Focal (за VW, BWM, Toyota, Peugeot, Ford):

https://www.focal.com/en/car-audio/car-audio-kits-solutions/integration/plugplay

2. Pioneer (има за све и свашта, па и Dacia):

https://www.pioneer-car.eu/eur/cip

Link to comment
Share on other sites

Kod naprednijih ozvučenja u vozilima, onih što se doplaćuju, uglavnom je i montaža zvučnika naprednija, nije samo bolji drajver. A uglavnom je i daleko bolje pojačalo.

Zamena zvučnika učvršćenog na metalni ram vrata, ili na plastičnu policu ili tapacirung, ili na onaj neki presovani impregnirani lesonut, uglavnom ne donosi neki preterani boljitak. Zamislite da neke valjane HiFi drajvere ugradimo na lesonit ploču?!?

Mene su ubedili (i demonstrirali) da originalne Ford zvučnike ne vredi menjati bez da se ozbiljnije moduju vrata i A stubovi. A na ranijem Reno automobilu sam originalne zvučnike zamenuo Pioneer-om E serije, i benefiti su bili mizerni. Iole bolji zvučnik je skup, a ugradnja na najjeftinji mogući način totalno degradira kvalitet samog drajvera. A čuo/video sam i zamenu fabričkih zvučnika, bez zamene pojačala/radija, ali uz modovanje montaže zvučnika, i to već daje ogromne rezultate, ali i cena je prigodna. I vrv. ne prolazi bez gubitka garancije. :(

Dakle samo, ali samo zamenuti same drajvere, uglavnom ne vredi truda i para.

... ... ...

BTW, i te fabričke muzike se značajno razlikuju od modela do modela, od proizvođača do proizvođača, iako je veoma teško ući u trag tim razlikama, osim ako lično ne poslušate.

Npr, ovaj aktuelni Fiat 500l iz Kragujevca, sada od promene fabričke multimedije na ovu noviju sa većim ekranom (dobili smo prošle nedelje 2kom u firmi), ima sasvim pristojno ozvučenje za nešto što se zove fabričko. A npr. KIA Ceed (doduše iz 2010 (imamo 3 kom u firmi)), i Hyndai i30 (2014) čuju se k'o najgrđi pijačni drekavci, katastrofa. Još su se i pokvarili dosta rano. Vidim da im se sistem radio Clarion. :(

Nedavno sam obilazio salone da pogledam 15-ak raznih modela, i u svakom sam bar malo probao muziku. Razlike su jako velike, i nemaju mnogo veze sa cenom vozila. :(

... ... ...

edit: Sada se setih, najbolje ozvučenje u kolima što sam duže vreme koristio je bilo u Nissan Maxima, na arapskom tržištu. Častio me poslodavac službenim....

Pošto me tema zanima, a čuo se neverovatno dobro, dosta sam ga zagledao. Zvučnici pozadi su imali svaki svoju ozbiljnu kutiju, profilisanu da se uklopi u dno C stubova, sa bas reflex otvorom prema napred, i sa zvučno jasno odvojenim visokotoncem i mid basom. Sve je jako ličilo na JBL Control One paket, ali perfektno ugrađen pozadi.

Link to comment
Share on other sites

 Ovi majstori sa kojima sam pricao rade Jeep i Fiat. Kazu da su im donosili ceo kit, pojacalo, zvucnike i damping materijal - i oni to hoce da ugrade, ali ne mogu da nadjem nigde "alat" da izaberem neki "komplet". Za Citroen ima ponesto, ali opet su to samo zvucnici, ne sve "u kompletu", za Focal, za Pioneer nema npr. Jeep. Za JBL ne mogu uopste da se snadjem, Alpine isto... Toyota mi je recimo smor po tom pitanju, oni nude neki fin JBL, ali samo uz turbo-najskuplju opremu.... :/

 Sustina je: Kako naci "alat" koji ce pomoci da, za bilo koji auto, dobijes preporuku i komplet za ugradnju audio tehnike. Recimo JBL, ili Alpine, ili sta god.... Nesto sto ima kod nas. Sta je uopste preporuceno? Znam da ne mogu nigde da cujem, to me isto nervira, ali kapiram zasto je tako....

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ovi majstori sa kojima sam pricao rade Jeep i Fiat. Kazu da su im donosili ceo kit, pojacalo, zvucnike i damping materijal - i oni to hoce da ugrade, ali ne mogu da nadjem nigde "alat" da izaberem neki "komplet". Za Citroen ima ponesto, ali opet su to samo zvucnici, ne sve "u kompletu", za Focal, za Pioneer nema npr. Jeep. Za JBL ne mogu uopste da se snadjem, Alpine isto... Toyota mi je recimo smor po tom pitanju, oni nude neki fin JBL, ali samo uz turbo-najskuplju opremu.... :/

 Sustina je: Kako naci "alat" koji ce pomoci da, za bilo koji auto, dobijes preporuku i komplet za ugradnju audio tehnike. Recimo JBL, ili Alpine, ili sta god.... Nesto sto ima kod nas. Sta je uopste preporuceno? Znam da ne mogu nigde da cujem, to me isto nervira, ali kapiram zasto je tako....

Pazari BMW i uzmi HK ili malo jaci BMW i B&W :)

Ili Mercedes i Burmester.

 

 

Ti to ozbiljno biras auto po kriterijumu ozvucenja?

Pa ne znam kakvo da ima ozvucenje, kantu od Citroena ne bih vozio nikad - pa ni tad :D

Link to comment
Share on other sites

Најбоље потрошених 500е у животу.
П.С. Прстен за супругу ме мање коштао. Шта ћеш, несташица.
Neke starije škode u elegance opremi imaju ozvučenje kao iz bureta. Ne znam jeli se sad šta popravilo.
Moj korejanac ima Hitachi ozvučenje, ništa posebno, onako... Htio sam promijeniti originalne zvučnike sa Focalovim ali odustadoh, nije mi se skidao tapacirung pa da posle pucketa...

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

interesantno, meni u kolima i dalje najbolji zvuk volim da čujem od motora. Koja crna muzika, daleko joj lepa kuća.

Nakon ulaganja u motor najbolja investicija je pretplata/instalacija striming servisa/internet radija. 

Nakon toga ulaganje u dobar izbor muzike na USB stik. Inostranstvo i/ili vukoyebine.

Pare koje mi ustanu pri neulaganju u muziku u autu mogu da potrošim na felne za zimske gume. 

Ne zamerite. To samo Jutarnji Mislioc progovara iz mene. Dokon um, mir u kući i gugutke na grani.

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, nkrgovic said:

 Ovi majstori sa kojima sam pricao rade Jeep i Fiat. Kazu da su im donosili ceo kit, pojacalo, zvucnike i damping materijal - i oni to hoce da ugrade, ali ne mogu da nadjem nigde "alat" da izaberem neki "komplet". Za Citroen ima ponesto, ali opet su to samo zvucnici, ne sve "u kompletu", za Focal, za Pioneer nema npr. Jeep. Za JBL ne mogu uopste da se snadjem, Alpine isto... Toyota mi je recimo smor po tom pitanju, oni nude neki fin JBL, ali samo uz turbo-najskuplju opremu.... :/

 Sustina je: Kako naci "alat" koji ce pomoci da, za bilo koji auto, dobijes preporuku i komplet za ugradnju audio tehnike. Recimo JBL, ili Alpine, ili sta god.... Nesto sto ima kod nas. Sta je uopste preporuceno? Znam da ne mogu nigde da cujem, to me isto nervira, ali kapiram zasto je tako....

 

Da li je auto već izabran, pa se traži najbolje ozvučenje za njega, ili je izbor potencijalnog upgrade-a za kola jedna od opcija koja će da utiče na izbor samog auta?

Nisam baš pohvatao šta tačno tražiš?!?

Ako je ideja da se nađe ready kit za neki konkretan automobil, koji obuhvata i zvučnike i njihovu montažu, dampiranje i eventualno pojačalo, ono, JBL/Alpine/BOSE komplet za npr. Octaviju, ja ne znam da to ima. Ako spomenuta npr. Škoda napredna ozvučenja za kola radi sa npr. Canton-om ili Mazda sa Bose-om (sa svim upgrade-ima), to ne znači da taj upgrade može da se kupi drugačije nego kao rezervi delovi preko Škode ili Mazde (ili da vadiš iz havarisaih vozila), ali to je preskupo. Imaš da se zamene samo zvučnici nekim drugim koji paše po dimenzijama, ali već sam spominjao da uglavnom ne vredi truda.

Audio sistemi koji se doplaćuju na fabričku opremu su uglavnom veoma dobri (Canton kod Škode, BOSE kod Mazde) i to ponekad vredi doplatiti. Kod premijum marki,  i osnovni fabrički sistemi mogu biti jako dobri (Audi A6 npr), ali mogu  biti i njanjavi (VW Tiguan npr. (prvi model)).

A opet, neki osnovni fabrički sistemi se čuju veoma pristojno, a neki su srnj. k'o kineski boombox na dnu bureta.
Ali te osnovne bar možeš da čuješ po salonima. Poslušaj fabrički 500l, mislim da je to veoma pristojno obzirom na cenu vozila (mada, nisam ni siguran da ide isti paket ozvučenja uz određenu opremu <_< )

Možda najbolje da uzmeš šta želiš od kola, a po isteku garancije (ako nisi baš uzeo korejanca sa 7 godina garancije), odeš kod nekog boljeg car audio majstora da uradi upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...