Jump to content


Jbl scs 75 sub i 4x sat 138sat....povezivanje..???


Splendid

Recommended Posts

Pozdrav svima. Drugar u jednom malom kafiću poseduje pasivni sub jbl scs 75 koji od nazad ima ovu nalepnicu sa slike. Ima 2 ulaza i 2 izlaza. Sa te slike ja pretpostavljam da su mu oba ulaza 4 oma. Obzirom da ima okačena još 4 x jbl sat138 satelita u kafiću koji su od 4 oma kako bi ih bilo najpametnije povezati. Ono sto me konkretno buni i što ne znam je ako na taj sub nakačim po jedan ovaj satelit na predviđene izlaze šta će se desiti sa ukupnim otporom na ulazu u sub...da li će ostati na 4 oma ili će se menjati...i da li bi mogao po dva ta satelita da mu zakačim jer bi to bilo najjednostavnije jer bih mu to sve tada povezao na stereo izlaze nekog avr-a koji koristi. Na netu nisam nigde pronašao neke podatke o tom subu.

 

Hvala unapred na pomoći :)3eb3e1a765bb98f42cc8dea5a0778af6.jpg

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Misliš da bi to oznaka bila za ostatak sistema....moguće...nisam o tome razmišljao...ali i dalje mi je nejasno ako je sistem namenjen kao 5+1 kako onda sub 80w*1 a faktički ima dva ulaza...to jest L+R kao i 2 izlaza L+R...koji onda zvučnici da idu dalje iz njega...i da li ih on reže sa skretnicom ili prolaze full...jel neko sretao sub ovakvog tipa...

Ne bih da otvaram sub da vidim kako i šta prolazi kroz njega a i za merenje sa povezanim ostalim zvučnicima je nezgodno jer su kablovi svi pušteni kroz zidove i izlaze na nekom vrlo nepristupačnom mestu...

unapred hvala na pomoći :)

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Izvini moja greska, u pravu si izgleda da ovaj woofer ima objedinjene izlaze, ali koliko vidim na netu ne moze da se nadje na prvu neki manual koji bi razresio misteriju. Sve mi je to cudno jako plus je woofer pasivan, znaci za celu ovu pricu ti treba i pojacalo. Ali mi nije jasno kako ce onda biti 5.1... Ovde treba videti naci neko upustvo kacenja

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Splendid said:

Nema niko ideju ?

Sent from my SM-G965F using Tapatalk
 

Verovatno je sam bas drajver 2x4 ohma i to ti je ulaz donji red a gornji izlaz za satelite (koji verovatno nemoras da koristis).Izmeri koliki je otpor na satelitima i ako je 4 oma mozes da vezes na red 2 po jednom kanalu i dobices 8 oma.

Znaci ako je stereo pojacalo A set zvucnika sateliti B sub.

Link to comment
Share on other sites

Ovi sateliti su 4 oma ali čovek ima u kafiću dva avr risivera, neki denon ds484 i neku yamahu plus neko technics pojačalo medjutim ništa od toga ne trpi zvučnike ispod 6 oma...sateliti nisu problem jer ih ima 4 pa mogu po dva da bi se dobilo 8 oma međutim sub je problem...e sad...možda bi mogao sve to lepo da proda ili da menja za nešto što bi mu radilo posao ali čovek nije iz tog sveta plus ko bi se sad zezao po oglasima i još da ne natrči na nešto što bi crklo ili nešto zezalo. Iz tog razloga sam hteo samo da mu iskoristim trenutno to što ima.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Skoro svako pojačalo može da radi na impedansi 4oma, ako se ne preteruje sa snagom. Znači dok radi bez preteranog grejanja sve je u redu. Satelite povezujte na te AVR ali samo po jedan na svaki kanal. SUB je pasivan, njega povežite na to stereo pojačalo ali bez satelita, samo bas. Izmeri instrumentom njegov otpor, verovatno ima dva namotaja po 4oma. SUB je vrlo mali, 8" i neće se mnogo jako čuti, mislim SUB sa tako malim basom i nije SUB. 

Svim AVR i pojačalima dovedite isti line stereo signal iz nekog izvora i nemojte preterivati sa jačinom. Na izvoru bi trebalo svakako imati mogućnost regulacije jačine, master volume. Možete na uređajima koji pogone satelite smanjiti bas tonskom kontrolom da se ne muče sa niskim frekvencijama. Podesite na pojedinačnim uređajima odnos jačine satelita i SUB-a. To je sve improvizacija za lagano slušanje.

Bolja varijanta je prodati sve, i uzeti neki sistem sa aktivnim SUB-om (ili više njih) i dovoljnim brojem satelita. Može recimo aktivni jači SUB i jedno stereo pojačalo za više satelita koji se povežu tako da imaju željenu impedansu (poželjno 8 oma). Profesionalni uređaji imaju prednost u odnosu na kućne. Veličina prostorije je jako bitna, otvoren prostor zahteva mnogo veću snagu od zatvorenog za istu glasnoću.

Link to comment
Share on other sites

Hvala na savetu...da..lokal je relativno mali i muzika se čuje više ambijentalno i ne pojačava se preko neke prijatne glasnoće...u suštini povezaću to što ima jer ako nešto bude menjao to će biti opet preko mojih leđa a ne bih baš da odgovaram za polovnu opremu...možda je trenutno najpametnije promeniti samo taj sub za neki aktivni i to je to otprilike...

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mislim da mu to neće biti problem jer to u suštini radi dosta tiho...nema to pojačavanja...kafić je mali, u stambenoj zgradi je i čovek lepo radi preko dana..ne treba mu uveče pijanih gostiju. Hvala u svakom slučaju...ako neko od forumaša trguje sa polovnim hi fi komponentama mogao bi da me kontaktira da uz našu doplatu ili kako se već dogovorimo menjamo štagod od toga što poseduje...inače ne bih se upuštao u menjažu bez neke preporuke...

 

U svakom slučaju hvala puno na odgovorima svima. Pozdrav iz Novog Sada default_smile.png

 

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...