Jump to content


Prelazak sa Harman Kardona HK3490 na HK990


HMrules

Recommended Posts

Nemoj gubiti vreme, takve sprave su previše komplikovane da bi dobro zvučale. Ubacuju gomile osrednjih delova, nepotrebno procesiranje signala i još puno skupih i nepotrebnih stvari,  a nisu rešili osnovne stvari, napajanje i hlađenje. Onda to ne traje dugo i samo baca vlasnika u očaj.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Nemoj gubiti vreme, takve sprave su previše komplikovane da bi dobro zvučale. Ubacuju gomile osrednjih delova, nepotrebno procesiranje signala i još puno skupih i nepotrebnih stvari,  a nisu rešili osnovne stvari, napajanje i hlađenje. Onda to ne traje dugo i samo baca vlasnika u očaj.

Znači nema neke velike razlike između trenutnog HK3490 i skupljeg HK990?

Link to comment
Share on other sites

Uz njega trebao bi da dobijes mikrofon koji se ubacuje koliko se secam u ulaz za sluske i tada pokreces kalibraciju.

Prvo je valjda na 2m od levog pa od desnog zvucnika (pustas test ton) pa onda na mestu slusaoca.Ja sam recimo najbolje rezultate dobijao ako mikrofon stavim malo ispred mesta slusaoca 40cm (sira zvucna slika) i samo tako mi se svidjao kako svira.

Inace ima veliki problem sa grejanjem lepo je zoki napisao sad sam tek pogledao clanak tako da iako je mozda taj primerak sto gledas mozda ok vrlo lako ce se pojaviti problem (pogledaj na netu samo koliko ljudi se zalilo).Inace snage ima na pretek

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, HMrules said:

Znači nema neke velike razlike između trenutnog HK3490 i skupljeg HK990?

Ne znam, nisam slušao te uređaje, moj komentar je da treba takve stvari izbegavati. Kakva crna kalibracija da bi dobro sviralo i pregrevanje, nađi dobro i jednostavno pojačalo bez tih budalaština. 

Link to comment
Share on other sites

On 30.8.2020. at 11:01, Pandaros said:

Roksan kandy K2, recimo.
Mada je ovo nezahvalno, nisam slušao HK 3490, a K2 jesam. Poredim bez iskustva, znajući samo kako jedan svira. I razlika je stereo amp Vs stereo risiver, a i cenovno nisu slični.

Kada budem prelazio na nešto bolje u budućnosti obavezno je da pojačalo ima optički i koaksijalni ulaz osim analognih ulaza, 120W i 8 oma minimum po kanalu, poželjno bi bilo više.

Link to comment
Share on other sites

14 sati ranije, HMrules said:

Kada budem prelazio na nešto bolje u budućnosti obavezno je da pojačalo ima optički i koaksijalni ulaz osim analognih ulaza, 120W i 8 oma minimum po kanalu, poželjno bi bilo više.

Nije problem ispuniti ovakve zahteve, ima sjajnih pojačala koja imaju dak, strimer i obilje snage u sebi, recimo Hegel H160 i H190, ili neki Primare I32 ili I35 sa prizmom... ali to košta znatno više od predložene sume.
I ja se pridružujem pitanju čemu tolika snaga za navedene zvučnike?

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, HMrules said:

Kada budem prelazio na nešto bolje u budućnosti obavezno je da pojačalo ima optički i koaksijalni ulaz osim analognih ulaza, 120W i 8 oma minimum po kanalu, poželjno bi bilo više.

Ja bih to odvojio na tri dela, pojačalo snage, pretpojačalo i DAC, naročito u ovoj klasi veće snage. Osnovno je dobijanje boljeg zvuka i fleksibilnosti. Integrisani uređaj je uvek kompromis. Obično su pojačala bolji deo priče, a pretpojačala i digitalni deo lošiji. Pojačalo nosi veći deo cene, na ostalom se štedi. Takođe komplikovanje funkcija pretpojačala, puno prekidača, gomile žica, međusobni uticaj sklopova u zajedničkoj kutiji, puno nepotrebnih stvari koje se nalaze u komercijalnjm uređajima donosi samo udaljenje od dobrog zvuka. 

Kako sad stoje stvari, za sve manje para biće sve boljih i boljih pojačala veće snage u D klasi, možda povoljni kit kompleti gde se sve namontira i spoji za jedno popodne konektorima u već spremnu kutiju.

DAC uređaja će isto biti sve boljih i boljih za sve manje para.

Pretpojačala su nekako tu najveći problem, danas mislim da treba težiti jednostavnosti, selektor, jačina zvuka i jedan pojačavački stepen bez sprežnih kondenzatora i obrade zvuka. Možda će budućnost doneti dobre a jeftine uređaje sa kvalitetnim procesiranjem zvuka, koje  će stvarno doneti neki boljitak u peglanju sobne akustike, ali danas to u ekonomskoj klasi mislim da nije slučaj, zato novce treba uložiti u minimalistički dizajn.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Znam da je odavno bio poslednji odgovor u ovoj temi, ja sam vlasnik HK 990 vec nekoliko godina, nema problema sa grejanje, cooleri se ukljucuju odmah. Meni licno je zvuk odlican, obicno ne prikljucujem nista na merne uredjaje koji bi me vodili da i je nesto dobro ili nije. Cela prica oko zvuka je po meni najvecim delom subjektivni osecaj.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
On 30.8.2020. at 11:01, Pandaros said:

Roksan kandy K2, recimo.
Mada je ovo nezahvalno, nisam slušao HK 3490, a K2 jesam. Poredim bez iskustva, znajući samo kako jedan svira. I razlika je stereo amp Vs stereo risiver, a i cenovno nisu slični.

K2 mnogo ozbiljniji uredjaj od 3490.

Takodje i21 i 5i npr 

Link to comment
Share on other sites

On 16.11.2021. at 13:45, biker72 said:

Znam da je odavno bio poslednji odgovor u ovoj temi, ja sam vlasnik HK 990 vec nekoliko godina, nema problema sa grejanje, cooleri se ukljucuju odmah. Meni licno je zvuk odlican, obicno ne prikljucujem nista na merne uredjaje koji bi me vodili da i je nesto dobro ili nije. Cela prica oko zvuka je po meni najvecim delom subjektivni osecaj.

Потпуо се слажем, одличан је то амп и добро звучи и на захтевнијим звучницима. Одлично направљен (осим предње плоче) 👍

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...