Jump to content


Raspberry Pi + Tidal


nvelja

Recommended Posts

Znam da ima na nekoliko mesta tema o RPi, a i o streaming servisima, 

ali nema na jednom mestu ovakva kombinacija.

Dakle, ideja je da izmenjamo utiske, ma šta bilo nabodeno na RPi I koji god servis bio korišćen za stream...

Verovatno je najbolja kombinacija Tidal Master na RPi, ali to ne može for free. Ili ja do sada nisam otkrio? (Win, Android, Ubuntu)

Šta je po vamo odmah posle toga (eventualno dajte rešenje za ovo iznad, ako postoji).

Link to comment
Share on other sites

Ne znam šta te konkretno zanima, ali ta kombinacija radi sasvim lepo. Evo kao primer kako je kod mene:

- Pi sa Volumio OS (ima više OS-va koji mogu da se isprobaju) - aktivira se uPnP renderer u settings

- mconnect aplikacija na telefonu - uloguješ se na Tidal account i odabereš u output device gore pomenuti Volumio uPnP renderer

To je to što se tiče osnove da proradi, streaming ide, muzika ide.

Dalje su tvikovi i nadogradnje ako želiš bolji kvalitet zvuka pa obezbediš kvalitetnije napajanje za Pi, neki HAT sa kvalitetnijim digitalnim izlazima od ugrađenih USB portova... može da se dogura do jako dobro zvučećeg digitalnog transporta na taj način.

Link to comment
Share on other sites

Da li radi Tidal Master?

Znam da Rpi kombinacije sviraju bolje od očekivanog, novčano gledano, slušam već neko vreme DAC R2R TDA 1387, ispod koga je Allo Kali re-clocker, a sve napajano linearnim napajanjem.

Nikako ne uspevam da iz desktop aplikacije Tidal strimujem direktno na RPi, ili sa android aplikacije Tidal.

Uvek ima nešto između...i ne dozvoljava master.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, nvelja said:

Nikako ne uspevam da iz desktop aplikacije Tidal strimujem direktno na RPi, ili sa android aplikacije Tidal.

Како мислиш "из десктоп апликације да стримујем директно на Rpi"? Да TIDAL Desktop ради само као даљинац?

Link to comment
Share on other sites

Desktop aplikacija Tidal može da reprodukuje na uređaj na kome je instalirana, a može I da strimuje na neki drugi. Npr, na chromecast. I njega vidi, ali RPi ne vidi. Bilo šta da je na RPi, ništa (probao Moode, Rune, koji inače, po meni sviraju neutralnije nego Volumio)

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nativne Tidal aplikacije za PC i telefone ne poseduju takve opcije koje su potrebne da castuju strim na Pi, tj. ne podržavaju UPnP renderer. Mora ili da se koristi Pi player za logovanje na Tidal - što je tromo i slabo funkcionalno ili neko 3rd party rešenje poput mconnect, Bubble UPnP i sl. što je već komfornije ali ipak ne baš na nivou samih Tidal aplikacija (malo sporiji interfejst, lošiji search...). Ja bih bio srećan kao pudla u liftu ako bi se Tidal smilovao da ubaci opciju UPnP renderera u svoje zvanične aplikacije pa da direktno iz njih to radi.

Što se tiče Mastera, moj trenutni DAC ne podržava MQA pa nisam previše u priči ali sam skoro bio u poseti kod kolege sa foruma - Nauma i on na svom Pi koristi RoPieeeXL OS preko kog pušta Master i dobija uredno potvrdu u vidu logoa na ekranu svog DACa da je aktivan MQA.

Link to comment
Share on other sites

Jednostavno resenje je da kupis Android tablet i da strimueš Tidal sa Androida na RPi. iPad / iOS nije opcija iz razloga sto AirPlay (Apple uPnP verzija)  sve pušta u 44.1 formatu. Dakle ako hoćes da slušaš Master (48khz) AirPlay će da ga downsampluje na 44.1. uPnP na Androidu to ne radi već pušta izvorni sample rate, ali će ti za Master recording biti potrebno da povežeš telefon na 5Ghz mrežu. 

Ako hoćeš da puštaš sa kompa, onda Audirvana ili Roon (u koji se integriše Tidal) stim što ako imaš Roon, ne možeš da koristiš Volumio jer ne podržava RAAT protokol (RAAT je nasviran uPnP od strane Roon-a) več mora da se nabavi neki OS za Rpi koje je Roon End Point.

Nisam siguran ali mislim i da QOBUZ desktop app podržava uPnP...

Link to comment
Share on other sites

Pritom, na mom sistemu je meni licno Qobuz lepse zvucao, ne znam zasto... A i smara me Tidal sto forsira umetnike iz Amerike. Razumem poentu ali nije po mom afinitetu. 

A sto se tice MQA i "Master", mislim da nije ista stvar. Master je samo bolji sample rate i ne treba ti MQA DAC da "otpakuje" taj tip kodiranja. Ako imas Kali (a ja mislim da si ga kupio od mene :)) pogledaj na Kali-u da li gori lampica "48khz". Ako da, onda slusas. Mada razlika tesko da moze da se primeti iz mog skromnog iskustva 

Link to comment
Share on other sites

20 sati ranije, Aibo said:

 

Dalje su tvikovi i nadogradnje ako želiš bolji kvalitet zvuka pa obezbediš kvalitetnije napajanje za Pi, neki HAT sa kvalitetnijim digitalnim izlazima od ugrađenih USB portova... može da se dogura do jako dobro zvučećeg digitalnog transporta na taj način.

Ukoliko ste u mogućnosti , za iole ozbiljnije uključivanje "maline" u hi-fi "lanac , isključivo koristite poslednju generaciju Raspberry Pi 4  . RPi 4 je , pogotovo kao izvor dig.audio signala , daleko ispred prehodnih iteracija rPi-ja.  Dodavanjem HAT-a i napajanja  zaista možete dobiti veoma ozbiljan dig.transport.Iznenadićete se.

Što se streaming servisa tiče - koristim i Tidal i Qobuz , integrisane u LMS , kao i preko BubbleUPnP-a kojem dajem blagu prednost u odnosu na LMS .Qobuz mi uvek bolje zvuči od Tidal-a ,bez obzira koji server koristim , a i izbor muzike mi nekako više paše. 

Dakle,moj glas za : rPi 4 + Bubbleupnp+Qobuz  

Link to comment
Share on other sites

Već svoj Pi 3B+ napajam sa iFi iPower. Probao sam i sa linearnim STR, oba donose drastičan napredak u odnosu na obično Pi napajanje. Signal vučem putem SPDIF izlaza na Allo DigiOne HAT-u i to sve jako dobro radi. 

Kolega sa foruma je baš skoro donosio svoj Allo USBridge Signature sa njegovim linearnim napajanjem, pa smo slušali i to. To je već custom board dizajn, ali koristi isti softver i radi isto kao svaki Pi. 

Za Pi 4 već iskreno ne znam šta da mislim. Čitao sam da pojedinci navode odvojen USB i Ethernet bus kao najveću prednost Pi 4 ako se koristi za direktnu USB vezu sa DAC-om. Ja ipak ne koristim USB direktno pa sam se vodio informacijama od Hans Beekhuyzen-a koji bih rekao ima solidno iskustva sa digitalnim strimingom i poredio ih je uz upotrebu HAT-ova. Po njemu je 3-ka zvučno bolja a to objašnjava manjom potrošnjom procesora koji unosi manje šuma.

 

Da li ste ih vi poredili lično i da li ste koristili njihov USB direktno ili sa nekim HAT-ovima? Ja kad pomislim da bih morao da nabavim i Pi 4 i noviju verziju Allo DigiOne za Pi 4... iskreno baš i nemam želju da se bavim poređenjem. Radije bih taj isti novac utrošio na DigiOne Signature i sigurni zvučni pomak sa njim.

Link to comment
Share on other sites

23 sati ranije, bkrmar said:

ne možeš da koristiš Volumio jer ne podržava RAAT protokol

Можеш, технички. Volumio подржава AirPlay, Roon Core се може везати на AirPlay компоненте, тиме да због AirPlay протокола, аудио више резолуције се мора "уназадити" на 44.1KHz PCM.

23 sati ranije, bkrmar said:

(RAAT je nasviran uPnP od strane Roon-a)

Ово је мало симплифициран став. RAAT је дизајниран баш да би се превазишли недостаци uPnP-а, али како је затворен протокол, ко би могао знати, осим оних који су га написали, да је у основи RAAT-а uPnP?

RAAT једино има смисла у Roon систему, и то највише у комбинацији Core > Endpoint > DAC. То није ни најјефтиније ни најједноставније решење, свакако...

...али је кључно утврдити шта је важније - квалитет репродукције или што мањи буџет.

53 minuta ranije, Aibo said:

Za Pi 4 već iskreno ne znam šta da mislim. Čitao sam da pojedinci navode odvojen USB i Ethernet bus kao najveću prednost Pi 4 ako se koristi za direktnu USB vezu sa DAC-om.

То јесте и кључна предност нове верзије.

53 minuta ranije, Aibo said:

Da li ste ih vi poredili lično i da li ste koristili njihov USB direktno ili sa nekim HAT-ovima?

Поредио 3B и 4B, користећи само USB излаз. 4B је у приметљивој предности, у мом систему. Како користим само USB, за мене је 4B no-brainer, зато и планирам додатак линеарног напајања (скоро је готово) и пар изолатора чисто за експериментирање.

Link to comment
Share on other sites

Da, razumem, svakako onda vredi krenuti od njega ko kreće sada da sklapa priču i planira da koristi USB izlaze.

 

Inače sam primetio da lokalni fajlovi zvuče solidno bolje kada ih sa računara povučem na Pi (NAS varijanta) nego kada ih stavim na Flash i ubodem na USB. Pa sam tako USB prestao da koristim u bilo koju svrhu.

 

Ono što planiram u sledećem koraku je da posvetim više pažnje napajanju rutera (nisam se nikada do sada time bavio ali tuđa iskustva kažu da ruteri vole više kvalitetna svičerska napajanja od linearnih) i LAN kablu (već sam čuo vrlo jasne razlike među kablovima koje su me iznenadile).

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

Можеш, технички. Volumio подржава AirPlay, Roon Core се може везати на AirPlay компоненте, тиме да због AirPlay протокола, аудио више резолуције се мора "уназадити" на 44.1KHz PCM.

Ово је мало симплифициран став. RAAT је дизајниран баш да би се превазишли недостаци uPnP-а, али како је затворен протокол, ко би могао знати, осим оних који су га написали, да је у основи RAAT-а uPnP?

RAAT једино има смисла у Roon систему, и то највише у комбинацији Core > Endpoint > DAC. То није ни најјефтиније ни најједноставније решење, свакако...

Volumio ne podržava RAAT, za AirPlay i DLNA znamo da može ali degradira kao što si naveo. Moja predpostavka je da kad već neko plaća Roon, želeće da koristi RAAT protokol. 

Što se tiče RAAT, koliko sam mogao da pročitam, on je izvedba uPnP. uPnP nije predviđen samo za audio namenu i više je "framework" odnoso protokol i DLNA i AirPlay su izvedbe istog. RAAT jeste unapređena verzija uPnP (ne DLNA ili AirPlay) radi optimizacije za čistu audio primenu.

Ono što smo kolega i ja primetili da je najbolje rezulate dao sledeći setup (doduše i veoma skup):

- Roon Nucleus + Qobuz 

- Allo Digi One Signature + Shanti LPS  (softver RoPieee koji je Roon End Point)

 

Međutim, ako neko želi da ima combo Rpi + DAC, mogu da preporučim sledeće, a cena je razumna za naše uslove, a neprevazidjena za ono što pruža:

- Rpi4 + Allo Isolator + Allo Boss v1.2 + iFi iPower

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Aibo said:

 

Da li ste ih vi poredili lično i da li ste koristili njihov USB direktno ili sa nekim HAT-ovima? Ja kad pomislim da bih morao da nabavim i Pi 4 i noviju verziju Allo DigiOne za Pi 4... iskreno baš i nemam želju da se bavim poređenjem. Radije bih taj isti novac utrošio na DigiOne Signature i sigurni zvučni pomak sa njim.

Digione sig. sigurno donosi najviše,koristim ga godinama,prvo u standard ,a zatim i u signature varijanti.Što se rPi-ja tiče imao sam i 2B i 3 .Nisam primetio značajnu razliku izmedju ova dva pa sam ostao na 2B jer nema wi-fi. Onda sam nedavno rešio da izbacim iz hi-fi lanca stari kućni PC na kome se vrteo LMS  i još svašta-nešto za potrebe svih ukućana.Izbor je pao na rpi4 jer sam pretpostavljao da odvajanje etherneta od usb-a mora da donese neki napredak.Upravo nekako u to vreme Klaus aka Soundcheck ("legendarni" tvorac SBTouch tool boxova) je na svom audio blogu objavio niz zanimljiv tekstova o rpi-ju u službi streamera/servera

https://soundcheck-audio.blogspot.com/

Nakon čitanja samo sam ubrzao nabavku Rpi4 2GB.Na njega sam instalirao PiCorePlayer i okviru PCP-a instaliran je LMS.Tako sam napravio standalone server.AlloDigione sig.je i dalje bio na Rpi2,takodje sa PCP-om,ali bez LMS-a,samo Squeezelite za strimovanje.Napajanje Allo Shanti. Zvučni napredak dodavanjem Rpi4 kao namenskog servera je bio više nego evidentan (mislim da Klaus negde piše da je kod njega Rpi4 zamenio NUC u službi servera).

Živeo sam tako sretno jedno vreme ali me stalno "kopkalo"šta bi Rpi4 doneo ukoliko bih zamenio Rpi2B ispod AlloDigione Sig.-a.I reših da ga "počastim" . SD karticu sa Picoreplayerom i Squeezelite-om samo sam prebacio iz 2 u 4 i ...i nisam mogao da verujem šta čujem.Ranije sam ovakva poboljšanja uglavnom čuo zamenom zvučnika ili pojačala,retko izvora. Slikovite opise zvuka bih preskočio jer kucam s telefona i god.odmora,mislim da je prethodna rečenica više nego dovoljna.

Ostaje mi još da se poigram ethernet kablovima i linearnim napajanjima za server,router,hard disk sa muzikom.

Sistem verovatno izgleda "rogobatno", 3 kutijice + napajanja + 2 ethernet priključka ali to se sve lepo sakrije u policu i ne gasi se.Ostaje samo uživanje .

Dakle,ukoliko razmišljaš o Allo Digione signature-u ,moja preporuka je Rpi 4.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, bkrmar said:

Naravno kolega. Ima ih dosta na netu, npr evo jedan https://community.roonlabs.com/t/whats-the-point-raat-vs-dlna/57376/18

Супер, хвала.

Прегледао сам ову тему раније данас (заједно са пар повезаних тема), али нигде нисам успео да повежем да је RAAT уствари варијација на теми uPnP.

Покушаћу интензивније да претражим.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, InSides said:

Супер, хвала.

Прегледао сам ову тему раније данас (заједно са пар повезаних тема), али нигде нисам успео да повежем да је RAAT уствари варијација на теми uPnP.

Покушаћу интензивније да претражим.

Ne gubi vreme jer nećeš naći, RAAT i UPnP nemaju veze, osim što su i jedan i drugi mrežni protokoli, ali je tačno da sam Roon kaže za RAAT da je "AirPlay za audiofile", jer poseduje odlična korisnička svojstva ovog protokola, samo bez kvalitativnih ograničenja koja se tiču bit-perfect prenosa različitih audio formata i podržanih rezolucija.

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, Zexx said:

Ne gubi vreme jer nećeš naći, RAAT i UPnP nemaju veze, osim što su i jedan i drugi mrežni protokoli, ali je tačno da sam Roon kaže za RAAT da je "AirPlay za audiofile", jer poseduje odlična korisnička svojstva ovog protokola, samo bez kvalitativnih ograničenja koja se tiču bit-perfect prenosa različitih audio formata i podržanih rezolucija.

:)

Доста је приче око RAAT, али мало информација, сем маркетинг материјала.

Као инжињеру, није ми јасно зашто Roon инсистирају да спецификација RAAT-a буде RAAT, али то је њихова одлука и мора се поштовати. То није одлука инжињера, него одлука продавца који је провео већину свог живота у Soolos-у и Meridian-у. Без огледа на то, Roon је комплетан производ који није бесплатан (и реално, не може бити).

На крају крајева, софтвер и инфраструктура су увек били кључан део хај-фај система - то што ми локално нисмо нешто вољни да плаћамо за то као што плаћамо појачала и звучника је сасвим друга тема.

Link to comment
Share on other sites

@Green Hvala na opširnom utisku. :thumbsup2Dakle ako budem prelazio na bolji Allo da uguram tu svakako i noviji Pi.

U duhu deljenja iskustava sa strimerima, ja sam bio prilično iznenađen efektom kada se Pi+DigiOne kombo postavi na antirezonantne podloške i oteža. Zanimljivo mi je što je taj zahvat na ovoj poziciji imao većeg pozitivnog uticaja nego na recimo integrisanom pojačalu. Pa eto ko već nije, preporučujem da makar isproba, možda se iznenadi. 

Link to comment
Share on other sites

@Aibo Nema na čemu .Ima tu još prostora za igru,zato i volim te male kutijice.

 Antirezonantne nogice već koristim.Odavno sam se uverio u benefite koje one donose.Što si tiče tiče tegova - nikako da naletim na one doorstop-ere u Lidlu,izgleda ih Filipescu sve pokupovao :D

Inače,PiCorePlayer i LMS imaju još pregršt opcija za podešavanje i tweak-ovanje , a sve u službi poboljšanja performansi Rpi4 kao izvora dig.audio signala.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...