Jump to content


HiFi bez distributera


nkrgovic

Recommended Posts

8 minuta ranije, Willi Studer said:

Ne nego uvoznik. Prodavac je overava.

Meni kao kupcu, garanciju je dao prodavac. Prodavac je duzan da mi vrati pare ili da novi uredjaj. Prodavcu je uvoznik dao garanciju i njemu vraca pare ili daje novi uredjaj. Jedino ako se prodavac ugasio, onda krajnji kupac moze da se obrati uvozniku.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Willi Studer said:

Ne nego uvoznik. Prodavac je overava.

Vi kod uvoznika ne možete da podnesete zahtev za reklamciju,nego u ovlašćenom servisu ili na prodajnom mestu.

Garanciju daje samo proizvodjač ostali u lancu su samo posrednici.

Uvoznik isto podnosi zahtev za reklamaciju proizvodjaču ili svom dobavljaču.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Willi Studer said:

Ma ne. Uvoznik je dužan da obezbedi ovlašćeni servis i delove. Kod prodavca je samo realizacija.

Malo je komplikovanije od toga.

Ja hteo trebao da budem ovlašćeni internacionalni serviser ,ponudu koju sam dobio od proizvodjača je bila više nego karastrofa.

Za servis u garantom roku sam dužan da sam obezbedim delove i da mi taj isti servis oni plate 25e sve sa delivima, taj isti servis van garantog roka sam ja radio po ceni od 70e.

Postojao je uvoznik tog brenda u Srbiji ali on nikakve veze nije imao sa servisom ,njegova je bila samo prodaja i distibucija.

Link to comment
Share on other sites

[mention=16169]Aibo[/mention]
Možda nebi bilo loše da nam kratko napišeš preko koje varijante si ti došao do Schiit Audia.
Pisao sam u par navrata po raznim temama, nema ništa posebno da se kaže ali hajde da opišem proces za sve koji nemaju iskustva. Naručim direktno na US sajtu (jer EU sajt nema ništa na lageru, skuplji je i po nas koji nismo u EU se ne isplati prosto). Najjeftiniji shipping je putem USPS, mada trenutno oni ne šalju za Srbiju pa radi samo FedEx. Cena shippinga varira od uređaja do uređaja, staviš u korpu na sajtu, uneseš adresu svoju i videćeš kolika je tačno. Plaća se bilo kojom platnom karticom koja podržava online plaćanje.

Ovde kad stigne paket, ako je USPS u pitanju, ocarini se i oporezi sa ~30% na vrednost uređaja. Po zakonu se i sam shipping računa u osnovicu ali Schiit ne piše cenu shippinga na kutiji pa se provučemo uglavnom sa cenom samog uređaja kao osnovicom.

Ako se odabere FedEx, oni će ti tražiti sve dokaze o porudžbini, ceni shippinga i dokaz o uplati. Dakle osnovica na koju ide onih 30% je veća za shipping, plus naplate dodatnih i fiksnih 4800 din za špediciju. Kod DHL je špedicija jeftinija i iznosi oko 3200 din ali Schiit konkretno ne šalje DHL-om.

Primer 1: DAC od 99$ me je finalno koštao oko 170$ putem USPS.

Primer 2: DAC od 250$ me je na kraju iskoštao oko 470$ putem FedEx-a.
Link to comment
Share on other sites

Kad ste se već dotakli garancija, naš zakon o zaštiti potrošača poznaje samo prodavca, i njega navodi kao jedinog odgovornog za saobraznost, reklamacije, popravke i podršku.

Tačno je da brojni proizvođači i uvoznici kod nas nude podršku i servis dovojeno od prodavca, imaju svoje servise, bilo da su ih sami otvorili i zaposlili servisere, bilo da imaju ugovore sa nezavisnim servisima, bilo da su ti ugovori ekskluzivni samo za njih, bilo da su opšti (više brandova u jednom nezavisnom servisu). Ali to je njihov izbor, izbor proizvođača ili uvoznika, na koji uopšte nisu obavezni po ZOP.

Svaljivanje kompletne odgovornosti za saobraznost, garancije, servise, samo na trgovca, po meni je besmisleni nonsens.

Iako se mnogo ljudi oko mene ne slaže sa time, smatraju da baš trgovac treba da rešava sve eventualne probleme sa proizvodom, od izglasavanja ovog poslednjeg ZOP, meni je to potpuno besmisleno. :(

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, dj.nik said:

@NShappy

Nisam pročitao ceo post ali komentar na prvu rečenicu: šta je uvoznik nego prodavac, prvi i originalni. Svi ostali učesnici su deo tamo nekog prodajnog lanca. A vrlo često je uvoznik i jedini prodavac.

Pozz

Molim te pročitaj sve, pa onda odgovori ali sa tačnim i proverenim informacijama. Ako mi već čitamo tvoje opširne igre rečima... 

Link to comment
Share on other sites

@NShappy

Ovo za trgovinu možda donekle i ima smisla, potrošač je prema odredbi zakona o zaštiti potrošača isključivo fizičko lice (Član 5, stav 1). Između pravnih lica (uvoznika, prodavca, distributera,...) važe ugovorne obaveze i drugi zakoni i podzakonski akti. Ako se gleda prosečna neinformisana osoba, šta ona ima da gleda ko je ovlašćeni servis, pa pri tom može da odnese u pogrešan da se ne sporazume dobro i bude recimo primorana da plati popravku i još izgubi garanciju, šta ima ona da tumači sitnu štampu iz garantnih listova itd, ona vraća neispravnu robu tamo gde ju je kupila na reklamaciju. Uzmite za primer starije osobe, nema svaka baba unuka na raspolaganju 24/7.

Rizik prodavca je dali će imati sklopljen ugovor ili ne sa dobavljačem ili uvoznikom ili zvaničnim distributerom... Običan potrošač (bilo koje fizičko lice) to sve ne mora da zna, treba da zna koliko mu traje garancija i da u slučaju bilo kakvog problema vraća robu na mesto kupovine uz prilaganje dokaza o kupovini i o tome ga u svakoj ozbiljnoj trgovini prodavac uredno i obavesti.

Link to comment
Share on other sites

Kao što rekoh, ima mnogo ljudi kojima ovo deluje logično, da je maloprodajni trgovac odgovoran za saobraznost, reč koja inače u srpskom jeziku znači "u skladu sa nečim" (što se može razumeti na više načina, ali ne razumem zašto su izbacili pojam garancija?!?)

Meni nije uopšte logično. Trgovac može biti i SZR trafika sa ćoška. Trgovine se otvaraju/zatvaraju na dnevnom nivou. Zakon na isti način tretira burek, jogurt, automobil, HiFi, kineske drangulije od 2€, gaće, patike i lokomotive. I po zakonu je odgovoran samo maloprodajni trgovac. Ne postoji zakon koji reguliše obaveze između trgovca i uvoznika/proizvođača što se tiče te garancije, saobraznosti, reklamacija (osim drugih zakona koji se odnose na bezbednost, standarde, ateste, a to ne podrazumeva garanciju, niti period "nezadovoljstva proizvodom" i bla.bla.bla...). Postoji zakon o obligacionim odnosima, ali on se ne bavi striktno takvim stvarima.

Ako kupiš skup tehnički uređaj, trgovac zatvori firmu a uređaj se ubrzo pokvari, ne vredi da zoveš ni inspekciju ni sud. Po zakonu, možeš eto nešto možda naplatiti iz stečajne mase zatvorenog trgovca, ako tako nešto postoji.

Tačno je da svi ozbiljni brendovi imaju svoju servisnu mrežu nezavisno od trgovaca, ali za to nisu obavezni po zakonu, i zakon/inspekcija/sud ti ne mogu pomoći ako trgovac kod kojeg si nešto kupio više ne postoji.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...