Jump to content


HiFi bez distributera


nkrgovic

Recommended Posts

11 minuta ranije, garson said:

A ovo za Mytek i prodaju online, pa njima ide u prilog prodaja online, sva zarada ide njima u dzep. Po meni, nije za poredjenje sa ovim o cemu pricamo u temi.

I te kako je u vezi sa temom.

Zasto bih za iste pare kupio direktno ako nije finansijski povoljnije? Potencijalno imao problem sa ostvarivsnjem garancije - slanje.,postarina, izvozno uvozne dazbine i papirologija.... a isto to imam u radnji iza coska?

Zbog probe od 15 dana kod kuce? Bull po mom misljenju.

 

Ko hoce, neka kupije online, nemam nista protiv.

Link to comment
Share on other sites

49 minuta ranije, Thecoki said:

 

Svaki dobro složen sistem svira dobro u bilo kojoj sobi , baš ako je akustika karastrofa čuju se razlike koje se akustičnim tretmanom ispeglaju,a to da sistem koji svira neverovatno pa ga je neko kupio i stavio kod sebe u sobu a ono ispalo katastrofa...ma daj......

Na ovo bi imali svasta da ti odgovore ucesnici i posetioci sajmova :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Sonichammer said:

Nikad za ovih 14 godina bavljenja nisam dobio od proizvodjaca “open box”, “ex demo” ili slicnu ponudu.

Open box ponudu daju krajnji prodavci - dileri.

Nikad proizvodjaci, koliko ja znam.

Zasto biste vi dobili open box?
Ja sam mislio da krajnji kupac cesto moze imati opciju open box.

Recimo da vi imate i online prodaju, i takvu politiku (doduse koliko znam cak i srpski zakon predvidja mogucnost vracanja robe u roku od 2 nedelje ili tako nesto - da se ogradim ko zna kako to ovde funckionise, verovatno nikako), neko kupi nov uredjaj, vrati ga posle nekoliko dana, vama ostaje opcija da ga prodate kao open box.

7 minuta ranije, Sonichammer said:

I te kako je u vezi sa temom.

Zasto bih za iste pare kupio direktno ako nije finansijski povoljnije? Potencijalno imao problem sa ostvarivsnjem garancije - slanje.,postarina, izvozno uvozne dazbine i papirologija.... a isto to imam u radnji iza coska?

Zbog probe od 15 dana kod kuce? Bull po mom misljenju.

 

Ko hoce, neka kupije online, nemam nista protiv.

E pa nemaju svi radnju iza coska. Zamisli da zivite u Americi, u nekom malom mestu 1000 kilometara od velikog grada koji ima shop.
Samo kazem, hajde da malo izadjemo iz tipicnog srpskog razmisljanja, ne zive svi u drzavama kao sto je Srbija. Valjda zato kod nas retko i ima prave online kupovine (poneko ima kao opciju, al to ono rezervises preko sajta, placas pouzecem, ako uopste ima na stanju to sto ste porucili, mahom vas zovu da obaveste da nemaju taj artikal :D ).

Link to comment
Share on other sites

1. Zato i nemam “online” prodavnicu. ;)

2. Mislio sam da diskutujemo zbog izvlacenja korisnih zakljucaka primenljivih na nasu mikro stedinu.

Ako diskutujemo za rad diskusije i “filozofiranja :) kako je u Americi”onda je to nesto drugo i tu se ne bih mesao.

Vi naravno nastavite :wave2

Link to comment
Share on other sites

@garson

Zašto bi mi ovde razmišljali kako je Amerima.

Dodatno, misliš da se uređaj od nekoliko hiljada evra šalje ekonomičnom pošiljkom? Ide DHL-om, meni su za CDP težine 11 kg tražili 350 e do Nemačke, zamisli koliko je tek preko okeana. Sve je to ok lokalno, za prekookeansku trgovinu treba imati lokalne logističke centre koji opet koštaju.

Ako se uređaj vrati u logistički centar, ko proverava njegovu ispravnost i dobro je pitanje šta se sa njim dešava.[mention=9869]Sonichammer[/mention] ti je rekao da on kao distributer nikada nije imao opciju da nekom proda "open box" uređaj, nemoj misliti da će neko izgubiti 30% cene uređaja zbog probe a da to neće svaliti na krajnjeg korisnika.

Poenta je da taj uređaj sigurno ide na kontrolu u nekakav servisni centar i to takođe košta i to takođe plaća krajnji kupac, tako da to generalno nije mala logistika i nije jeftina i ima smisla da su iste cene M2Tech-a i ostale ekipe u odnosu na prodaju preko distributera.

Nije sve crno-belo i ne rade oni to sigurno zbog krajnjih korisnika već zbog sebe.

Pored svega toga, kod nas imamo igrarije i sa carinom i kojekavim dodatnim peripetijama a nismo jedina takva zemlja...

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Sonichammer said:

2. Mislio sam da diskutujemo zbog izvlacenja korisnih zakljucaka primenljivih na nasu mikro stedinu.

Ako diskutujemo za rad diskusije i “filozofiranja :) kako je u Americi”onda je to nesto drugo i tu se ne bih mesao.

Vi naravno nastavite :wave2

Nema nista od toga, mozemo da pricamo narednih 5 godina.
Zato tema i jeste sa neke strane besmislena, jer vecina forumasa nema dodira sa time.

16 minuta ranije, somilenko said:

@garson

Zašto bi mi ovde razmišljali kako je Amerima.

Dodatno, misliš da se uređaj od nekoliko hiljada evra šalje ekonomičnom pošiljkom? Ide DHL-om, meni su za CDP težine 11 kg tražili 350 e do Nemačke, zamisli koliko je tek preko okeana. Sve je to ok lokalno, za prekookeansku trgovinu treba imati lokalne logističke centre koji opet koštaju.

Ako se uređaj vrati u logistički centar, ko proverava njegovu ispravnost i dobro je pitanje šta se sa njim dešava.[mention=9869]Sonichammer[/mention] ti je rekao da on kao distributer nikada nije imao opciju da nekom proda "open box" uređaj, nemoj misliti da će neko izgubiti 30% cene uređaja zbog probe a da to neće svaliti na krajnjeg korisnika.

Poenta je da taj uređaj sigurno ide na kontrolu u nekakav servisni centar i to takođe košta i to takođe plaća krajnji kupac, tako da to generalno nije mala logistika i nije jeftina i ima smisla da su iste cene M2Tech-a i ostale ekipe u odnosu na prodaju preko distributera.

Nije sve crno-belo i ne rade oni to sigurno zbog krajnjih korisnika već zbog sebe.

Pored svega toga, kod nas imamo igrarije i sa carinom i kojekavim dodatnim peripetijama a nismo jedina takva zemlja...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

Dao sam primer Amera ali svakako treba da razmisljamo kako je drugima, da bismo valjda mogli ziveti bolje, kao neki drugi. Kome odgovara ovako kako je, nemam nista protiv.

Sve sto sam naveo, je iz licnog iskustva u zivotu u inostranstvu.

Ne znam sta ste narucivali/slali iz ili u Nemacku pa to ne bih mogao da komentarisem. ja sam kupovao uredjaj tezine oko 9-10 kilograma,doduse nije islo van granica drzave, slanje je bilo 20-30e.

A ovo sta kazete nemoj misliti da ce neko izgubiti, opet kazem, hoce, iz licnog iskustva.

Ovo za servisni centar i logistiku, ok ako ste imali takvo iskustvo, ja nisam. Doduse ne znam zasto bi trebala ikakva provera u servisu, valjda mozemo bez servisa da utvrdimo da li uredjaj radi kako treba ili ne. Naravno, mozda vi mislite da je neko kupio nesto da bi ga otvorio i raskupusao?
Tu bih se opet vratio na ono sto sam vec pomenuo, a to je worst case scenario koji nama srbima pada na pamet. Srecom, nije svuda tako.

Link to comment
Share on other sites

Dao sam primer Amera ali svakako treba da razmisljamo kako je drugima, da bismo valjda mogli ziveti bolje, kao neki drugi. Kome odgovara ovako kako je, nemam nista protiv.
Sve sto sam naveo, je iz licnog iskustva u zivotu u inostranstvu.
Ne znam sta ste narucivali/slali iz ili u Nemacku pa to ne bih mogao da komentarisem. ja sam kupovao uredjaj tezine oko 9-10 kilograma, slanje je bilo 20-30e.
A ovo sta kazete nemoj misliti da ce neko izgubiti, opet kazem, hoce, iz licnog iskustva.
Ovo za servisni centar i logistiku, ok ako ste imali takvo iskustvo, ja nisam. Doduse ne znam zasto bi trebao ikakva provera u servisu, valjda mozemo bez servisa da utvrdimo da li uredjaj radi kako treba ili ne. Naravno, mozda vi mislite da je neko kupio nesto da bi ga otvorio i raskupusao. Tu bih se opet vratio na ono sto sam vec pomenuo, a to je worst case scenario koji nama srbima pada na pamet. Srecom, nije svuda tako.
Pa kako neki Pera tamo može da proveri dali je nešto ispravno, valjda mora osposobljeno lice.
Pojačalo se može spržiti na dosta načina, gramofonu se može mnogo toga slučajno pokarabasiti, može doći do varijacije napona u mreži i do spaljivanja osigurača, može neko slučajno dotaći + i - zvučnički terminal, možda ga je poručila tehnički neobrazovana osoba, lista je podugačka...
Poenta je da je neozbiljno ne prekontrolisati ga a tih 30% je već u ceni uređaja kao rizik.

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

A zasto distributeri ne bi nabavili demo primerke najpopularnijih uredjaja koje bi davali na kucno slusanje uz dnevnu naknadu, tipa 10-20e dan zavisno od cene uredjaja. Ili da kupac dobije recimo tri pojacala  bez naknade na kucno slusanje ali da se obaveze da ce kupiti sigurno jedan od ta tri?

Kad vec ima toliko ljudi koji isticu benefite kucnog slusanja meni ova ideja ima smisla, samo pitanje da li je isplativa i ostvariva? 

 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Sonichammer said:

@garson A gde da vrati nego proizvodjacu alo  je kupio online od proizvodjaca direktno?

Jbg, Simo, zezas krizu :)

Pa nece tebi kao distributeru da nudi/salje open box uredjaj.

 

Inace, temu razumem kao generalnu, a ne na nivou Srbije. Mi smo slepo crevo. Na nivou Zimbabvea - ako i tolikom.

Link to comment
Share on other sites

A zasto distributeri ne bi nabavili demo primerke najpopularnijih uredjaja koje bi davali na kucno slusanje uz dnevnu naknadu, tipa 10-20e dan zavisno od cene uredjaja. Ili da kupac dobije recimo tri pojacala  bez naknade na kucno slusanje ali da se obaveze da ce kupiti sigurno jedan od ta tri?
Kad vec ima toliko ljudi koji isticu benefite kucnog slusanja meni ova ideja ima smisla, samo pitanje da li je isplativa i ostvariva? 
 
I meni, pročitaj moj post gore, to sam nazvao hibrid, poručuje se kasnije direkt uređaj bez mogućnosti vraćanja usled nezadovoljstva zvukom...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, somilenko said:

Pa kako neki Pera tamo može da proveri dali je nešto ispravno, valjda mora osposobljeno lice.
Pojačalo se može spržiti na dosta načina, gramofonu se može mnogo toga slučajno pokarabasiti, može doći do varijacije napona u mreži i do spaljivanja osigurača, može neko slučajno dotaći + i - zvučnički terminal, možda ga je poručila tehnički neobrazovana osoba, lista je podugačka...
Poenta je da je neozbiljno ne prekontrolisati ga a tih 30% je već u ceni uređaja kao rizik.
 

Neki Pera? Znaci neki Pera koji se bavi prodajom HiFi opreme ne moze da utvrdi da je pojacalo sprzeno?

Drugo, da li ovde pretpostavljamo da ce neko, i slucajno npr da spali pojacalo ili sta vec, da pokusa da ga vrati prodavcu pod izgovorom da je bilo ispravno, vec se negde usput volsebno spalilo? Ili ga je kurir mozda odneo kuci pa spalio?

Pritom ja nisam nigde naveo da niko ne kontrolise vracen uredjaj. Ne znam zasto se o tome uopste polimiose.

10 minuta ranije, Sonichammer said:

A gde da vrati ako je kipio online od proizvodjaca direktno?

Tamo gde je kupio. Iskren da budem nisam pratio sajt npr Schiit-a, koji je u ovom slucaju i proizvodjac, ali znam da masa shop-ova normalno prodaje Open Box uredjaje.
Meni je samo cudno razmisljanje da bi proizvodjac vama ponudio Open Box uredjaj. Mozda nekima i nude, ne bi bilo nista cudno.

10 minuta ranije, somilenko said:

Opet nije direktna trgovina ako postoji "shop".

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

Naveo sam primer shopova koji direktno prodaju razne brendove. Na primer Audiophonics iz Francuske prodaje odredjene brendove koje ne mozete kupiti po radnjama, jer je to jedini nacin prodaje za taj brend.

8 minuta ranije, Reborn said:

A zasto distributeri ne bi nabavili demo primerke najpopularnijih uredjaja koje bi davali na kucno slusanje uz dnevnu naknadu, tipa 10-20e dan zavisno od cene uredjaja. Ili da kupac dobije recimo tri pojacala  bez naknade na kucno slusanje ali da se obaveze da ce kupiti sigurno jedan od ta tri?

Kad vec ima toliko ljudi koji isticu benefite kucnog slusanja meni ova ideja ima smisla, samo pitanje da li je isplativa i ostvariva? 

Pa to je ono sto se kasnije proda kao Ex-demo.
Sad kad pomenu ex-demo, sto se ljudi cude za Open box, a znaju za ex-demo?

Link to comment
Share on other sites

Generalno šta fali vraćenom uređaju osim što je second hand I što bi zbog toga trebalo da ima zadovoljavajuće umanjenje cene.
Apple ima tu opciju u ponudi i sam prodaje rekao bih "još gore uređaje" (refurbished), dosta jeftinije naravno (obično uređaji iz opcije staro za novo).
Svi su, normalno, prošli neku tehnološku proceduru pa i zamenu pojedinih delova, i ono najbitnije kupac zna šta kupuje, kakvi su uređaji u pitanju, i da je Apple garant tog i takvog kvaliteta kakav se može očekivati za tu cenu i od tih uređaja.
To retkoooo koji HiFi proizvođač može da zamisli a kamoli i da radi i zato im je perspektiva jako loša.
Jednostavno svet ide u drugom pravcu a oni su kao rudnici uglja.
Pitanje je trenutka kada će firme poput Apple (kad npr. opadne prihod sa telefonima) po principu daj šta daš, shvatiti da je došlo vreme da objasne svojim konzumentima (klincima koje modeliraju kao plastelin) da im je novi tip HiFi koji će eto oni napraviti upravo ono što im treba; a što će ove sadašnje HiFi firme oterati u bankrot bas kao sto je Tesla dobrano već potkopao: GM, Ford i.... i sve je to Musk uradio u poslednji 5-10 godina.

Link to comment
Share on other sites

@garson

Pričamo o istom a uređaj nema funkciju samo radi ili ne radi i nisu u pitanju samo pojačala, u najmanju ruku, ako se radi o uređaju koji ima softver, isti treba resetovati na fabrička podešavanja a ako hoćemo da budemo ozbiljni, to ne može da uradi kurir ili magacioner nego lice koje je obučeno da radi sa tim uređajem, ne mora biti konstruktor ali mora proći njihovu obuku. Bio sam deo ozbiljnijeg inostranog sistema nekih mesec dana (obuka) i takve stvari se ne prepuštaju slučaju i ne radi bilo ko (zato sam rekao neki Pera).

Ako nema lokalnih centara, onda ovo tqkođe počinje da koštq i to opet mi plaćamo kao krajnji korisnici.

 

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, garson said:

 

Pa to je ono sto se kasnije proda kao Ex-demo.
Sad kad pomenu ex-demo, sto se ljudi cude za Open box, a znaju za ex-demo?

Ja sam kupio Cd player koji je bio ex demo, koriscen u salonu, po ceni koja je bila cini mi se oko 30% niza nego novog uredjaja. Ako svako bude vracao uredjaje kupljene online i ti uredjaji se kasnije prodaju kao ex demo, pa neko mora da plati tu razliku od 30%, a nesto mi se cini da ce to budu uvek krajnji kupci. 
 

Ako je jedna od prednosti online kupovine mogucnost da se uredjaj slusa u svoj kuci, ne znam sta sprecava distributere da uvedu opciju iznajmljivanja uredjaja po nekim razumnim cenama. Ako se kod online narucivanja placa postarina u dva pravca, zasto kupac kod distributera ne bi platio iznajmljivanje?

Link to comment
Share on other sites

Da napomenem jos jednom, nisam rekao da se prepusta slucaju. Kako to funkcionise, ne bih pricao napamet, ali se ne slazem da to placa krajnji korisnik. U Srbiji vrlo verovatno da, u normalnim drzavama ne.

Just now, Reborn said:

Ako svako bude vracao uredjaje kupljene online i ti uredjaji se kasnije prodaju kao ex demo, pa neko mora da plati tu razliku od 30%, a nesto mi se cini da ce to budu uvek krajnji kupci. 
 

Zasto bi svako vracao uredjaje kupljene online? :rolleyes: Opet srpski worst case scenario, gde su ljudi dokoni, i iz zabave kupuju pa vracaju uredjaje jer im je dosadno u zivotu.

Link to comment
Share on other sites

4 minuta ranije, Reborn said:

Ja sam kupio Cd player koji je bio ex demo, koriscen u salonu, po ceni koja je bila cini mi se oko 30% niza nego novog uredjaja. Ako svako bude vracao uredjaje kupljene online i ti uredjaji se kasnije prodaju kao ex demo, pa neko mora da plati tu razliku od 30%, a nesto mi se cini da ce to budu uvek krajnji kupci. 

Na ukupan broj prodatih uredjaja, broj takvih je toliko mali da ne utice na cenu - ako ne prodajes djubre koje niko nece, ali to niko ne bi zeleo ni da proba. To vazi za zdravo trziste kakvo Srbija nije - i tu razumem Simu koji je "skocio". Naravno da se na prodatih nekoliko uredjaja takav model prodaje ne isplati.

BTW, tek to sto Srecko pominje Apple je posebna prica - trziste Hi-Fi opreme je u odnosu na trziste mobilnih telefona na nivou statisticke greske.

Link to comment
Share on other sites

Sve ide u pravcu eksluziviteta on-line prodaje globalno, hteli mi to ili ne, voleli mi to ili ne; i to će veoma brzo biti jedini način prodaje, mnogo brže no što mislimo.
Nemojmo misliti da se i u Srbiji to neće brzo desiti. Jednostavno niko nas neće ni pitati da veliki igrači uđu i kod nas.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, garson said:

Da napomenem jos jednom, nisam rekao da se prepusta slucaju. Kako to funkcionise, ne bih pricao napamet, ali se ne slazem da to placa krajnji korisnik. U Srbiji vrlo verovatno da, u normalnim drzavama ne.

Zasto bi svako vracao uredjaje kupljene online? :rolleyes: Opet srpski worst case scenario, gde su ljudi dokoni, i iz zabave kupuju pa vracaju uredjaje jer im je dosadno u zivotu.

Nego ko će da plati? Ne iskazuje se posebno u ceni ali ulazi u formiranje iste. Ne očekuješ valjda da nam profitne organizacije "burazerski" opraštaju taj trošak, ne pričam samo o Srbiji.

Taj beli svet je još gori po tom pitanju, ne praštaju takve stvari, ne zavaravaj se. HiFi je specifična biljka, ne radi se samo o tome dali je uređaj tehnički ispravan već dali zadovoljava konzumentov ukus a ukusi su različiti, ima ljudi koji za Electrocompaniet recimo kažu da je kanta, a dali je i zašto bi tamo neki proizvođač dozvolio da on snosi troškove toga što je nekom loša nedelja baš ta kada mu je stigao uređaj i vraća ga zato što mu se ne sviđa, iz subjektivnih razloga. Sve je to u ceni uređaja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...