Jump to content


Kvalitet YU licenci na vinilu, od najboljeg do najgoreg


HMrules

Recommended Posts

Otvaram temu specijalno fokusiranu na YU licence na vinilu gde bih voleo da razmenimo mišljenja o kvalitetu tih izdanja.
Interesuje me kako zvuče Jugotonova izdanja albuma Iron Maidena?
Posebno me zanima kako zvuče albumi Seventh son of seventh son, Somewhere in time, The number of the beast.

Link to comment
Share on other sites

Na zalost, YU licence su zvucale vrlo cesto jako razlicito za isti naslov, a u zavisnosti od broja presova koji su uradjeni i potrosenost mastera. Iz mog iskustva - Jugoton je bio malo pazljiviji po tom pitanju od PGP.  PGP je imao seriju izdanja klasicne muzike ( DG) na licencama gde jw vinil bio presovan u Nemackoj sa nasim labelom a samo omot doradjen kod nas( vise pita video da su samo nalepnicu PGP stavili na Nemacki omot) - ovo je druga prica.Takodje, ono sto me jako smaralo kod licenci je vrlo cesto los kvalitet stampe omota. Sto se konkretno Maidena tice, nemam licence u kolekciji ali sam siguran da nije drugacije. Srecno u potrazi i preslusaj pre nego stavis u kolekciju!

Link to comment
Share on other sites

Pitam pošto znam da je Jugoton imao problem sa tim da neke ploče (i strane i domaće) imaju s=š efekat, naročito na poslednjim pesmama iako se koristi odlična glava i microline vrh, Haustor-Bolero, ZP-Dok čekaš sabah sa šejtanom, PF-Delicate Sound Of Thunder itd.
Inače mislim da je za PF-The dark side of the moon kvadrofonsko Jugoton izdanje korišćena strana matrica za presovanje (ako sam se dobro izrazio) a da je Jugoton samo presovao.

Link to comment
Share on other sites

22 sati ranije, HMrules said:

Posebno me zanima kako zvuče albumi Seventh son of seventh son, Somewhere in time, The number of the beast.

Nikad nisam čuo originale, pa ne mogu da poredim. Imam Jugotonov The Number of the Beast i ne mogu da kažem da mi na mom setupu nešto kardinalno smeta. E sad, pošto imam dva komada, ako ti je u prolazu, slobodno naiđi da pokupiš jedan i poslušaš kod sebe. 

Link to comment
Share on other sites

Moji primerci: Seventh Son vrlo dobar do odličan, skoro kao britansko izdanje. Somewhere in Time vrlo dobar, s tim da ima neki nedefinisani šum na samom kraju Alexander the Great i tako ide do kraja rilne, tj dok se ne podigne ručka, nemam pojma zašto ni kako, na površini ploče se ništa ne vidi. Tako je bilo od početka. The Number of the Beast: solidno, ima neke distorzije na Die With Your Boots On, ostalo OK. Britanska reizdanja kojih ima na Juno za 12-15£ su mnogo bolja.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Gile said:

Moji primerci: Seventh Son vrlo dobar do odličan, skoro kao britansko izdanje. Somewhere in Time vrlo dobar, s tim da ima neki nedefinisani šum na samom kraju Alexander the Great i tako ide do kraja rilne, tj dok se ne podigne ručka, nemam pojma zašto ni kako, na površini ploče se ništa ne vidi. Tako je bilo od početka. The Number of the Beast: solidno, ima neke distorzije na Die With Your Boots On, ostalo OK. Britanska reizdanja kojih ima na Juno za 12-15£ su mnogo bolja.

Kupujem povremeno ploče sa Juno-a, The number of the beast reizdanje je loše, nekako baš mutno zvuči, reizdanje prvi album zvuči super, Somewhere in time isto zvuči super ali ima problem sa pitchom u jednoj pesmi, za ostala reizdanja ne znam kakva su, od ostalih albuma Killers imam švedsko izdanje, Piece of mind holandsko, Fear of the dark rusko i ta izdanja zvuče super.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja recimo imao totalno drugacije iskustvo, Ja imam original Modern Talking 1st Album https://www.discogs.com/Modern-Talking-The-1st-Album/release/199759 , dok je drugar kupio licencu PGP-a https://www.discogs.com/Modern-Talking-The-1st-Album/release/910021

I jedno vece smo resili bili da ih uporedimo. Za divno cudo PGP je zvucao dosta dinamicnije, posto drugar ima i nekoliko CD-ova i kaseta od njih jer je njihov fan. PGP ploca je dosta zvucala originalnije u smislu da nema pucketanja zvucala bi isto kao i CD. E sad ova original ploca je dosta tanja mozda i to utice na finalni utisak slusanja ko ce znati. U svako slucaju nisu licence uvek lose.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Arn said:

Die With Your Boots On nije na The Number of the Beast, nego na Piece of Mind. 

I eto šta se desi kad čoveka stignu godine. Nemam Number of the Beast u Jugotonovom izdanju, izvinjavam se. Imam neko grčko licencno.

Link to comment
Share on other sites

On 11.8.2020. at 19:00, HMrules said:

A kako zvuče PGP The Police licence, npr. Reggatta de blanc?

Ako si u stanju da (mentalno) "isključiš" zvuk samlevenih etiketa u recikliranom vinilu PGP-ovih The Police licenci, sâm zvuk snim(a)ka je (po meni) vrlo dobar, a na albumu "Synchronicity" čak i odličan.

Pitanje je koliki je tvoj prag trpljenja iritirajućeg krckanja između pesama...

Link to comment
Share on other sites

Kad ste vec tu, da postavim pitanje...nazalost, ne korisitm  vinil vec dugi niz godina....sam sam se odigitalio :), pa sam ispao iz stosa.Naime, interesuje me, kakava je situacija sa LP , konkretno u Srbiji, BG...PGPRTS ili ko vec, da li su skoro radili neka nova izdanja ploca..tj..da li uopste rade to jos..i da li se reprintuju neka stara izdanja Yu rocka? Kakva je situacija sa inostranim izdanjima??

Link to comment
Share on other sites

Pre dosta godina, dok sam prolazio pored ponovo-otvorene prodavnice "Jugoton/Croatia Records" u Nušićevoj ulici u Beogradu, video sa reprinte albuma YU grupe (onaj iz 1975. godine), prvi album Josipe Lisac (Dnevnik jedne ljubavi) i onaj deluks boks-set sa 9 albuma Bijelog dugmeta, ali sam ih izignorisao, jednim manjim delom što te albume imam još iz SFRJ vremena, a mnogo većim delom što su cene nenormalne za kvalitet današnjih vinilnih izdanja.

Otprilike u to vreme (pre 5-10 godina), zbog nemogućnosti da kupim CD izdanja nekih domaćih albuma jer ih u tom formatu nisu ni proizvodili (Presing - Neurokrem, Artan Lili (prvi album), Rebel Star - Reka, Straight Mickey & The Boys...) kupio sam vinilna izdanja, i došao do zaključka da su ih "rezali" sa mp3 matrice, jer su zvučali identično kao fajlovi koji su preko šifre bili dostupni za daunloud sa sajta izdavača tih ploča (uglavnom "Odličan Hrčak").

Čak je u nekim trenucima mp3 fajl bolje zvučao nego taj snimak na vinilu, jer vinil kao fizički format ima neko ograničenje što se glasnoće snimka tiče i loše podnosi loudness-war, dok kod odgovarajućeg mp3 fajla to nije pravilo problem.

Posle sam, kao kupac njihovih vinila, uz molbe i udvaranja, uspeo od izdavačih kuća da iskamčim šifre za daunloud flac fajlova, pa sam sada vrlo, vrlo zadovoljan tip, da, da!

Sve u svemu, kada su u pitanju domaći izdavači, kupujem vinil samo kad nemam drugog izbora (poslednje tako nešto bili su "Bella Technika - Section" i split LP "Defenders Of The Universe - #Unterwegs/Atheist Rap - JBT POP"), ali odmah skidam ponuđene flac fajlove, a vinile arhiviram u police.

Skup sport, ali 'ebiga...

Link to comment
Share on other sites

Kupio sam Reggatta de blanc od Police PGP, moram priznati da zvuči ok, nema nekog krckanja i slično, inače ploča je rezana u februaru 1980, verovatno dok još nisu počeli da recikliraju vinil, možda bi neki remaster zvučao bolje ali od 1 do 5 dao bih ocenu 4 za zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Bilo bi lepo pod istim uslovima da napravis snimak sa stranim izdanjem ako ti dodje pod ruku usporedbe radi.Ja imam par takvih duplikata ali nikad nisam digitalizovao neki vinil.Naprave ljudi kvalitetne ripove sa vinila pa recimo porede kertridže.Bilo bi recimo interesantno cuti razlicita izdanja.Recimo kad nase izdanje Aja i first press uporedis to je da padnes na d.pe. Ima sve u svemu dosta primera i ja sam bukvalno prestao kupovati nasa izdanja,sta sam kupio kupio.Radije slusam digitalnu verziju nego da godinama budem u pogresnoj informaciji.Mslm.jeste mi bio gust zamenuti neku ertebejku boljim izdanjem,ali me proslo...gubljenje vremena, kratak je zivot...

Od nasih (ex yu) izdanja najmanje imam zelju menjati jugotonke i Suzy izdanja,steta sto je puno Jazza na Rtb ...doduse tu su ipak malo manje brljali

Link to comment
Share on other sites

Hteo sam kupiti remaster https://www.discogs.com/The-Police-Reggatta-de-Blanc/release/14420371 međutim zbog komentara koji kaže da izdanje nije baš ok odlučio sam se za PGP izdanje koje je po meni sasvim korektno, siguno ima boljih izdanja ali da dajem veliki novac za first press u mint/near mint stanju je mnogo za mene, ako je stanje ploče ispod 5- onda je ne kupujem a to košta naročito ako je first press.

Inače Suzy licence po meni zvuči super, npr. AC/DC-Highway to hell, Yes-90125, Doors-Morrison hotel, kako zvuče ostale licence te izdavačke kuće ne znam jer ih ne posedujem.

Link to comment
Share on other sites

Very good plus pucka manje nego pegepejka iz radnje.Predpostavio sam da Police nije skup na discogs pa mi tih 2.5 funti nije iz glave vec right now cena sa discogsa.Ima naravno shipping dodatka ali uglavnom se nadje kod istog prodavca jos nesto pa se podeli...mslm nije posta nikakva kritika,drugarska razmena misljenja,imam i ja bar 200 pegepejki,cak i mnogo domacica za koje sam mislio da su sasvim dobre ...bolje na tudjim greskama uciti.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...