Jump to content


Koji "all in one" HIFI sistem u rangu cene od 3.000 do 5.000 ?


lalelala

Recommended Posts

  • Replies 126
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Izasao upravo novi Linn Majik Dsm.Šuma ulaza od nazad,digitalnih,analognih hdmi...

Ja bih pre uzeo kao par manje Majik zvucnike i dobar woofer,iako ne verujem da uz Space Optimisation imaju problem sa basem to je nesto sto mi se najmanje svidelo kod floarstandera dobijas tako opseg od sub basa do supertweetera.Doduse problem s basem kod laleta u sobi koja ima problem sa peakom u basu postojao sa mnogim zvucnicima.Ipak dobar woofer plus malci mislim da su bolji za ne nas velik prostor . Americki krš stil gradnje dodatno samo moze da pogorsa stvari pa bolje to s wooferom lepo upariti sa sobom.Kad se kupi linn izadje ti njihov specijalist diler,premeri zvucne karakteristike sobe i podesi sistem uz Space optimisation ili bez.Strucnu Instalaciju su uvek smatrali vrlo bitnom i ta usluga u ceni nije ni najmanje za zanemariti.Odmah sa sajta bukiras prezentaciju i slusanje,pritom u USA mozes i da vratis robu tako da ce neko maksimalno da se potrudi da do toga ne dodje.Cuo si u tom slucaju maksimum od sobe.

https://www.linn.co.uk/sources/network-music-players/majik?fbclid=IwAR2jMkYV7yC52g26UHuyf8cUYbQ72UNqjryfplg5cKSAs_dbtlFmFcEA9cU

Edited by sondek
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, sondek said:

Kakva katastrofa od razmisljanja.Cudim se da nikom nije palo u oci.

Brate mili ljudi iz ovog sporta gledaju usima , a ne ocima.Svaki od pobrojanih uredjaja ima svoj zvuk na osnovu cega jedino,ili ako ne jedino a ono barem presudno trebamo birati sta kupujemo.Ko god ima iole dobro slozen sistem,ne nuzno i skup moze jasno da cuje razlike i da dozivi sta je bolje za njega jer je ovo iskljucivo subjektivan sport pa smo u tim izborima (fala bogu) razliciti,svako ima svoj par usiju.Ja sam u svom sistemu cuo barem 20-tak razlicitih digitalnih izvora zvuka i ulazem bubreg u opkladu da bi svi odavde culi jasne razlike u zvuku.Sa nekima od njih bih po veo dan slusao muziku sa nekim jedva vrlo kratko.Mozda neumemo svi da recima izrazimo razlike,ali da svi cujemo ne sumnjam.Sta se i kako uklapa u enterijer ...to je Ok za forum o zavesama.

Mozda se ne razumemo. Ovaj hifi sport nas jeste subjektivan vrlo. Tu se slazem sa vama ali to je i moja poenta. A kvalitet zvuka nije subjektivan, vec moze da se izmeri i kvalifikuje. Nasa percepcija tog zvuka nikada nije objektivna, niti je ista u svako vreme. Nekada cujemo drugacije zato sto smo raspolozeni drugacije. Nije isto slusanje ujutru, popodne i uvece.

Druge stvari uticu na nasu percepciju zvuka, kao sto je cena uredjaja i izgled istog. Pa su ljudi, naucnici, kojima je vazno da stvarno registruju bolji kvalitet zvuka od losijeg uspostavili standarde, kao sto je DBT - Double blind test i merenja test spravama kao sto je Audio Precision i sl.

Dr. Floyd Toole ima knjigu napisanu o tome, a ima i drugih, gde lepo pise da niko nije imun na vizuelnu komponentu, odnosno da nema osobe koja moze realno da percepira razlike u zvuku sem u DBT.

Postoje i dosta istrazivanja koja kazu, da kad elektronski uredjaji predju neku granicu od 100db u odnosu signala suma i distorzije, tesko mozemo da cujemo razliku. Ima nekih koji kazu cak i manje, ali ima ljudi koji mogu da cuju i vecu razliku. To su ljudi koji imaju istrenirano uvo i takvih je malo. Neki misle da imaju super uvo, ali padaju na obicnom ABX testu Foobara.

Ostaje pitanje, ako nam usi nisu toliko precizne koliko mislimo, sta nam je parametar u odluci, sta bolje zvuci? Kritike koje pisu strani casopisi? Ti casopisi zive od reklama, pa im nije bas za verovati. Da idete da slusate u nekom salonu uredjaj u ko zna kakvim uslovima? Ostaju vam merenja i DBT koje niko od nas ne moze da sprovede u kucnim uslovima. 

Ali, ako su vec ti uredjaji po tim nekim prijavljenim merenjima presli granicu od 100 db, imaju kvalitetan zvuk, ako ne identican, onda minimalno ofarban u stilu tog proizvodjaca (Nelson Pass ne krije svoje distorzije i ljudi vole te koloracije u zvuku, iako nisu visoka vernost), onda, zasto ne biti iskren prema sebi i kupiti uredjaj koji mu se svidja?

Ili ok, ajde da sednemo nas nekoliko audiofila u sobu od 17 m2, popijemo neko pivo, pa malo slusamo jedno pojacalo, pa drugo, pa kazem ja bolje zvuci ovaj od 1000e, a Mika kaze: Ti si lud, ovaj od 1500 kida tog i tako. Ili se u sobi nadje renomirani audiofil, pa se svi sloze sa njegovim misljenjem, jer ne daj boze da ispadne covek glup i ne cuje ociglednu razliku.

I one price, ja pustio nov uredjaj, moja zena u kuhinji cula razliku, isto ne vazi kao argument da nesto bolje zvuci. 

Link to comment
Share on other sites

Eh, kad bi to tako jednoznačno bilo određeno, bilo bi sjajno...

Ipak je prilično komplikovanije...

Pera, Mika i žika imaju različit ukus prije svega zavisan od slušalačkog iskustva i istorije tog iskustva. Različito percipiraju visoku vjernost muzičari i slušaoci. Ko god je imao neposredan dodir sa živim instrumentom ima prilično drugačije zahtjeve i očekivanja od onoga ko je samo slušalac.

Ko je navikao na zvuk "mini linije", zvuk zalijepljen za zadnji zid, koji ima zavidnu širinu i visinu, a kunu se da ima dubinu, a ta dubina se ogleda samo u tome da je iza linije zvučnika, a u suštini zalijepljena za zadnji zid, imaju priličan problem da uopšte "svare" postavku scene van zidova i prostora u kom se sluša. 

Znači, navike i iskustvo su presudni. Shodno tome svak gradi zvuk sistema po svom ukusu, navici. Iz tog razloga isti sistem zvuči sjajno Peri i Miki dok je Žiki zvuk "krtola".

Ko ne zna Laleta i faze koje je prolazio sa zvukom, teško da može šta da mu preporuči. Eto, ja znam pa ipak ne mogu da mu preporučim ništa tek tako. Taj zvuk bi morao da bude blizu onoga što izlazi iz njegovog Lampizatora, a to nije uopšte lako. Takva tekstura i prirodnost instrumenata... pa, definitivno nije lako.

 

Link to comment
Share on other sites

@usuldur ... Mnogo si ti toga brate procitao...oko slusanja ili nisi bas previse toga u svom sistemu poslusao  ili imas ozbiljan problem sa sluhom ako ne mozes cuti razlike medju uredjajima koje trebaju da budu osnovni poriv i za kupovinu i promene.Ovo sto pises oko uklopljenosti u enterijer ovde je ogromnoj vecini Alaj Begova slama.Menjaj hobi ako mislis da slusas uredjaje preko toga sto si procitao ili je neko premerio i tamo trazis svoje misljenje.Ovde borave ljudi koji zivote provedose slusajuci razlike u zvuku koje prave i najmanje sitnice promenjene u sistemu,i tu su sa svojim ubedjenjima sta je,za njih pre svega,bolje.Ujedno nikom od nas ne smeta ako nekom prija drugacije iako se na tu temu sjajno zezamo.Sa naglaskom na rec "prija" jer smo po pravilu svi hedonisti. Vecinu nas po pravilu zabole patka sta kazu merenja,jer ako ja ne cujem dobro visoke tonove jer sam napunio 50-60g normalno da cu potraziti zvucnik sa nesto vise visokih.Recimo ja sam sebi unapred za starost napravio ribonski supertweeter sa dosta podesavanja i gde u svakom momentu mogu dodati ili oduzeti par db.Stimam i VTA gramofona iskljucivo prema sluhu.Imaju ljudi i subwoofere uz ozbiljne velike zvucnike pa ih podese mikrofonom uz merenje ali podese i prema svom sluhu jer mikrofon i usi ne cuju isto.Ko u to veruje,nikad nesto ne izmeni u sistemu prema sebi,omanuo je po meni hobi. Nismo roboti.

Sport je subjektivan jer svako ima svoj par usiju i drugacije cuje,zato i postoji i toliki broj uredjaja vrlo razlicitog zvuka.Usi nazalost sa nama stare,pa ni ono sto cujemo danas nije ono sto smo culi sa 10g manje.Ja recimo uocavam da je hifi publika starija i da je tendencija u zvuku novih uredjaja prilagodjena tome.S druge strane i mladji svet je sve gluvlji,sto zbog nosenja in ear slusalica koji katastrofalno uticu na sluh sto i zbog zvuka loudnes war-a u muzici filmu i video igrama uz koke odrastaju.Drugarica koja radi na audiometriji pri pregledu za vozacke dozvole nazalost kaze da je velik broj bukvalno nagluv.

Moze se naravno reci i da svaka violina ima isti zvuk,premeriti i reci to je instrument koji svira u tom opsegu,ali kakve to beze ima sa onim kako se dve violine cuju.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, lalelala said:

zapravo si otvorio najvazniji segment problema ....

NAIM Unity Nova voli Focale ....i sa njima zna da zvuci opasno dobro !

Jedini problem je sto ja ovde osim Focal Arie 906 nema sta drugo da kupim a da ostanem u zadatim okvirima ....ovolike zvucnike je tesko staviti u sobicu 3.5 x 3.5 , a cak i za Ariu 906 kazu da treba veca soba ...

Nekako mi se cini da NAD ima vise fleksibilnosti u vezi uparivanja ... tj da je gore ravniji i da ce lepo svirati sa ravnijim zvucnicima ...

NAIM  gore brzo pada pa voli zvucnike koji gore rastu :-)

https://www.stereophile.com/content/naim-audio-uniti-nova-integrated-amplifier-media-player-measurements

Da me ne shvate pogresno "sektasi"  , objektivno je NAIM na merenjima pokazao da mu odziv lagano pada  nekoliko dB vec od 10KHz i da mu zato lepo prijaju nesto otovreniji zvucnici ...kad uparis dva losa dobijes jedan dobar ! Salu na stranu stavite sluske i oseticete da je prilozen snimak respektabilan u svakom smislu ...

Englez voli Francuza? To samo u hifi može...

Svima nama nešto raste, pa sa godinama počne da pada... Sada, nekome gore a nekome dole... nema pravila...

Link to comment
Share on other sites

Sustinski, @sondek, ne razlikujemo se mnogo u misljenju. Slazemo se da je subjektivno. I apsolutno ne cujemo isto sa godinama. I hedonisti i sve to sto se rekli. I moje misljenje je da i jednu te istu violinu ne cujemo uvek isto. 

Samo kazem da na izbor komponenti uticu jos neke stvari osim kako ona realno zvuci. Ima tu mnogo marketinga, ima i nekog misljenja koje se akumuliralo decenijama. I na kraju dizajna komponenti. Mozda vama dizajn apsolutno ne utice na zvuk, ali dobrom delu audiofila i te kako. Pa kako se prodaju Mcintoshi, Accuphase, JRDG.... Ili ona cuda od 100000, 200000 evra? 

Nemojte pogresno da me shvatite, sve to lepo svira. Ima i nekih finesa mozda, ali te finese ne znace mnogo kad vam je na kraju lanca gdin Zvucnik koji je izvor najvise distorzija. I gde je tu soba tek? Bolje od mene znate kako svira soba, pa da ne pricam.

Zato kazem, mozda se ne razumemo. Ako nam se nesto svidja vizuelno, to ce uticati na nasu percepciju zvuka, zar ne? Jer je ona subjektivna! I mozda vise nego realnost tog zvuka.

Originalan post je bio da li NAD ili Naim ili nesto trece. I u pitanje je lifestyle uredjaj, sto je zahvaljujuci danasnjoj tehnologiji, na boljem nivou zvucnom nego odvojene komponente pre 30 godina. 

Pa sam video da NAD ima proverene amp module, firma sa renomeom, imaju dobar softver, JEFTINIJE od Naima, pa rek'o to! Nemam ja pojma sta gdin Lale voli, ali on je covek pomenuo te uredjaje. Tako da pretpostavljam da mu prija taj zvuk. 

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Лале, можда да размислиш и о стример/дак/претпојачало у једном и снагаш у другом уређају? Ту практично имаш само додатак од још једног струјног и једног интерконекта. Мислим да није нека прекомпликација. Не знам да ли имаш тамо да чујеш Cambridge Audio Edge? Тај комбо ради сјајно. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Filipescu said:

Лале, можда да размислиш и о стример/дак/претпојачало у једном и снагаш у другом уређају? Ту практично имаш само додатак од још једног струјног и једног интерконекта. Мислим да није нека прекомпликација. Не знам да ли имаш тамо да чујеш Cambridge Audio Edge? Тај комбо ради сјајно. 

Verujem da Edge zvuc opasno dobro , tako i izgleda !

Mislim da ta kombinacija premasuje moj budzet ohoho ... ako bi i isao na komponente onda b tuu  moglo da dodje u obzir snagas 

Nord Three 1ET400A ST Stereo Amplifier koji ovde moze da se dobije za oko 1.500 $ pa ostaje dosta  prostora za DAC/preamp  i streamer ... ali nisam jos uspeo da pronadjem nesto sto bi mi izgledao kao dobra opcija za cca 3.5 do 4.5 tisuce doloresa. Ima resenja nije da nema , Mytek bridge , Matrix  Elemnt X itd.

Sve to vodi u komplikacije za koje  ovde nemam vremena i koje su jako tesko izvodljive u doba Corone ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...