Jump to content


RCA konektori


jager

Recommended Posts

4 hours ago, jager said:

U tom nekom cjenovnom rangu spadaju medju najboljim , medjutim ima ih koji tvrde da je swichcraft 3502 takoodje veoma dobar i cjenovno pristupačan . Zanimljiv je i amphenol ...

 

 

 

phonog2expca_w-1.jpg

amphenol-audio-acpr-blk-rca-plug-gold-plated-o85mm-unit.jpg

Da i jedan i drugi vrlo dobri. Dobr kontakt nema klimanja. Mislim da ke potrebno obratiti posebnu paznju na lemljenje i jos vise na stezanje , fiksiranje kabla u konektor. Kako kod ovog topa stezanja kabla tako i kod onih drugih. Evo sta se desava - na tim mestima ako se to uradi onako klasicno, dolazi do povecanja kapacitivnosti. Mora da se izoluju zice na tom mestu i da se ne preteze. Napravio kabl i izmerim kapacitivost sa cudjenjem utvrdim da je skoro duplo veca nego kapacitivnost kabla bez konektora? odsecem pri konektorima i izmerim oko 40pF (X 2 za ceo kabl) uradim ponovo ali sa uzolovanm spojevima i relativno manjom silom stezanja izmerim i dobijem neke ocekivane, normalne rezultate...

Drugo lemljenje je osetljivo. Ne sme dugo da traje, povrsina mora da bude ociscena, vrh lemilice ociscen a temperatura podesena u odnosu na materijal kojim se lemi i na koji se lemi. Ne sme ni mngo kalaja, sto manje. Ustvari mislim da bi najbolje bilo lemljenje izvrsiti sa kuglicama kalaja u fluxu? I skoro neizostavno neki zenski konektor ili nesto sto ce efikasno odvoditi toplotu. Da bi taj jezicak u sredini ostao sto cvrsci kao i ceo izolacioni prsten.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, Majda said:

Da i jedan i drugi vrlo dobri. Dobr kontakt nema klimanja. Mislim da ke potrebno obratiti posebnu paznju na lemljenje i jos vise na stezanje , fiksiranje kabla u konektor. Kako kod ovog topa stezanja kabla tako i kod onih drugih. Evo sta se desava - na tim mestima ako se to uradi onako klasicno, dolazi do povecanja kapacitivnosti. Mora da se izoluju zice na tom mestu i da se ne preteze. Napravio kabl i izmerim kapacitivost sa cudjenjem utvrdim da je skoro duplo veca nego kapacitivnost kabla bez konektora? odsecem pri konektorima i izmerim oko 40pF (X 2 za ceo kabl) uradim ponovo ali sa uzolovanm spojevima i relativno manjom silom stezanja izmerim i dobijem neke ocekivane, normalne rezultate...

Drugo lemljenje je osetljivo. Ne sme dugo da traje, povrsina mora da bude ociscena, vrh lemilice ociscen a temperatura podesena u odnosu na materijal kojim se lemi i na koji se lemi. Ne sme ni mngo kalaja, sto manje. Ustvari mislim da bi najbolje bilo lemljenje izvrsiti sa kuglicama kalaja u fluxu? I skoro neizostavno neki zenski konektor ili nesto sto ce efikasno odvoditi toplotu. Da bi taj jezicak u sredini ostao sto cvrsci kao i ceo izolacioni prsten.

 

Hvala što ste podijelili to zanimjivo iskustvo . :thumbsup2 I ja kad nešto švajsujem obično koristim rca ulaze starog dvd-a baš zbog odvodjenja toplote . Koji kalaj u principu koristite ?

Link to comment
Share on other sites

E kad smo kod mesinga sad će ti reknem šta mi se desilo :D Poručim ja sa hificolective za mene i drugara neotech nei 3004 i on uzme rca neotech dg 202 da mu to zašvajsujem  ( po preporuci kit sa njihovog sajta )a ja na moj kabel zaletujem yarbo mesingane s aliexpresa . Pržimo mi te kablove neko vrijeme i zovne on mene ajd svrati stigla neka oprema da testiramo i ja ponesem ovaj moj kablić . Slušamo mi taj full neotech , fino zvuči , onako dobar balans al ništa spektakularno , dok nismo priključili ovaj s yarbo konektorima. Bio je u pitanju neki kombo rotel zaboravih sad seriju al je to takooo divno prosviralo s toliko emocija , tako fina dozirana mekoća i pitkost u zvuku da smo ostali zatečeni .:huh: Naravno oteo mi je taj kabel :D a te yarbo rca nikad više nisam vidio u ponudi .

Link to comment
Share on other sites

Kad vec spominjes Yarbo rca...

Bio je neki sa slike,a zbog jezica oko ili na pinu nije mogao da se normalno izvadi iz uredjaja cak ni klestima,zaglavio se u uredjaju...

E sad ko je kome maznuo ideju,Yarbo Durexu ili obratno,ko ce ga znati :D

image.jpeg.b57d958ccfc4de7873e44f5bbc225039.jpeg
 

 

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, zoranzu said:

Kad vec spominjes Yarbo rca...

Bio je neki sa slike,a zbog jezica oko ili na pinu nije mogao da se normalno izvadi iz uredjaja cak ni klestima,zaglavio se u uredjaju...

E sad ko je kome maznuo ideju,Yarbo Durexu ili obratno,ko ce ga znati :D

image.jpeg.b57d958ccfc4de7873e44f5bbc225039.jpeg
 

 

Nije ni jedan sa slike ali si u pravu to sa srednjim pinom . Bio je nazubljen kao neke sitne iglice zbog kojih sam bio u tripu da ne oštetim ulaze :huh:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, jager said:

Koji kalaj u principu koristite ?

old school 60/40 ili jos bolje 61/39. 7 ili 8 X flux linija unutra. Nema hladnih lemova - sija i se i posle 50 godina... Tesko se nalaze ti stariji recimo Multicore i drugi slicni tih tipova. Od novijih solidan je Tamura/Elsod 60/40 ima ga i kod nas. Za flux Amtech.

Za odvodjenje toplote taj stari od DVDa je jedva dovoljan ali bolje ista nego nista. Ko to radi cesto mozda je najuoutnije da kod majstora strugara napravi od bakra malo veci prijemik i za muski iza zenski rca tip. Ujedno je i bolji prihvat sa stegu recimo i na taj nacin se ne steze stegom konektor nego nosac/hladnjak. Tako se najbolje ocuva mehanicko svoljstvo.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, jager said:

Nije ni jedan sa slike ali si u pravu to sa srednjim pinom . Bio je nazubljen kao neke sitne iglice zbog kojih sam bio u tripu da ne oštetim ulaze :huh:

Imam taj maljsni, prvi s desne strane, jes vala nezgodan vrh cinca, sa tim nazubljenim delom, cupalo se i sa dve ruke, ojhaaaa o ruk ....:-o

 

Pa sam onda dofatio smirgl papir, osmirglao taj nazubljeni deo i sad je lakse.....zvucno nisam primetio neke  anomalije na zvuk posle primenjene  terapije.

Link to comment
Share on other sites

Da rezimiramo a da se ne sapletemo o Freud-a, pardon, u Kabel:

-vreme usviravanja kabla zavisi od debljine kabla dok od dužine kabla ne zavisi.

Da li je pravilo "što deblji- kraće usviravanje" i obrnuto? 

-RCA konektorima treba dugo da se usviraju. Duže nego njihovom pripadajućem kablu ili moraju zajedno da se usviraju?

Kakva su iskustva sa usviravanjem RCA šasijskih konektora? Da li i tu treba vremena ili su oni integralno usvirani sa pripadajućim uređajem?

Link to comment
Share on other sites

Мислим да зависи од старости каблова и конектора. Бар је мени док сам био млађи требало више времена да се усвирам него сада. Сад се усвирам док си рек`о чинч.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Willi Studer said:

Ima li Amtech kod nas a da nije kineska kopija sa malih oglasa?

Nemam pojma kakvi au ovi kod nas ja imam jos uvek pakovanje iz USA i to sam dobio na poklon secam se :)... Mislim da moze da se poruci iz ovih poznatijih radnji Farnell, Digikey, Mouser imaju sigurno.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...