Jump to content


INNUOS


Thecoki

Recommended Posts

1 sat ranije, nackom said:

A jelte ljudi, posto se ovde prozivaju ljudi zbog staza u HIFi, sme li nešto više od desetogodišnji hidista da postavi pitanje o razlici između USB recklockera i Intone recimo? Ili je to isto?

Ne bih primetio pitanje međ ovoliko šum-a (eng. noise) u temi al' me Ljuba kvotovao pa sam obratiJo pažnju...

''...pitanje o razlici između USB recklockera i Intone recimo? Ili je to isto?''

Nije isto.

Kao svaki vid računarskog komunikacionog kanala i USB ima nekakav tajmer tj. generator (oscilatorno kolo) nekog takta po kome se šalju paketi informacija. Najčešće se koriste vrlo jeftini klok-generatori pa rekloker i regenerator signala svakako imaju pozitivnu ulogu u jasnije čitljivom signalu na USB liniji.

Međutim, najveći problem USB veze ostaje ne rešen a to je galvanska veza voda uzemljenja (ground) između dva uređaja koja je u stvari najveći uzročnik i prenosnik električne 'prljavštine' (šum - noise) između njih. Izolatori za prenos nižih brzina (time manje količine podataka) standarda USB1 ('FullSpeed') su odavno poznati i često korišćeni tamo gde je galvansko odvajanje apsolutno neophodno: medicinski uređaji npr.

Prenos audio informacije putem USB linije zahteva daleko širi opseg tj. brzinu prenosa podataka i tu je australijska firma 'Silana' najdalje napredovala te se njihov chip koristi u prenosu podataka po 'HighSpeed' (USB2) standardu. U Intona-i se dakle radi izolacija a zatim regeneracija i reklokovanje USB signala. Intona je prva izašla sa ovakvim uređajem ali to ne znači da su svi problemi idealno rešeni. Kasniji uređaji su još bolje rešeni (manje šum-a, smetnji) a koriste i drugi chip, kod koga proizvođač i nije kao primarnu predvideo ulogu signal-izolatora.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ne bih primetio pitanje međ ovoliko šum-a (eng. noise) u temi al' me Ljuba kvotovao pa sam obratiJo pažnju...
''...pitanje o razlici između USB recklockera i Intone recimo? Ili je to isto?''
Nije isto.
Kao svaki vid računarskog komunikacionog kanala i USB ima nekakav tajmer tj. generator (oscilatorno kolo) nekog takta po kome se šalju paketi informacija. Najčešće se koriste vrlo jeftini klok-generatori pa rekloker i regenerator signala svakako imaju pozitivnu ulogu u jasnije čitljivom signalu na USB liniji.
Međutim, najveći problem USB veze ostaje ne rešen a to je galvanska veza voda uzemljenja (ground) između dva uređaja koja je u stvari najveći uzročnik i prenosnik električne 'prljavštine' (šum - noise) između njih. Izolatori za prenos nižih brzina (time manje količine podataka) standarda USB1 ('FullSpeed') su odavno poznati i često korišćeni tamo gde je galvansko odvajanje apsolutno neophodno: medicinski uređaji npr.
Prenos audio informacije putem USB linije zahteva daleko širi opseg tj. brzinu prenosa podataka i tu je australijska firma 'Silana' najdalje napredovala te se njihov chip koristi u prenosu podataka po 'HighSpeed' (USB2) standardu. U Intona-i se dakle radi izolacija a zatim regeneracija i reklokovanje USB signala. Intona je prva izašla sa ovakvim uređajem ali to ne znači da su svi problemi idealno rešeni. Kasniji uređaji su još bolje rešeni (manje šum-a, smetnji) a koriste i drugi chip, kod koga proizvođač i nije kao primarnu predvideo ulogu signal-izolatora.
 
 

Hvala na detaljnom objasnjenju.
Ja sam konzumirao intonu mesec dana. Primio se kad sam video testove opise. Kupio, uvezao, poslusao mesec dana i prodao.
Ne zelim da kazem da je vudu magija, vec naprotiv, radi svoj posao, medjutim kod mene u sistemu se nije uklopila, tj., nije donela razliku. To pripisujem dobro resenom usb ulazu na DAC-u (Benchmark Dac 3), pa je intona po meni bila nepotrebna karika u sistemu.
Nije da nisam cuo razliku, medjutim bila je minimalna, mozda je malo smeksala sibilante u zvucnom smislu, i tih mesec dana sam razmisljao o tome da li mi se to svidja ili ne. Na kraju sam resio da ipak ne, obzirom da benchmark generalno nema problema sa sibilantima.
Setala se intona po jos par sistema i po recima vlasnika tih sistema, radila je potrebni posao.
Covek koji je kupio intonu, odusevio se, obzirom da mu je resila problem suma iz usb izlaza iz kompjutera (pretpostavljam da je imao neku frku sa masom).
[mention]Thecoki [/mention] ne znam da li si na kraju pazario neki usb reclocker/isolator. Tvoj esoteric ima isti dac kao moj cd (k-05xs), koji ima izrazenije sibilante. Tu moze doneti razliku, ali opet pitanje je kome sta prija na uvo.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Битно је да УСБ изолатор/регенератор/реклокер подржава све брзине УСБ протокола, то се управо и дешава са неколико успешних уређаја овог типа доступних на тржишту. Интона занимљива у свом ценовном разреду, а има већ дуже оних изнад 1к, па и у овој теми помињаног од 2,5к. Биће сигурно још развијања оваквих уређаја, ја претпостављам “минијатуризација” и интегрисања у ХиФи компоненте као што су стримери, дакови... претпостављам да ће се нешто слично десити и са мрежним протоколима.

Link to comment
Share on other sites

Mrežni protokol (LAN) u startu ima rešen problem galvanske izolacije a ipak su se pojavili posebni izolatori i za LAN veze: SOtM, Pink Faun, Acoustic Revive, JCat Net od 'audiofilskih' brendova a tu su i ranije poznati industrijski (medicinski) uređaji.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, ab said:

Тако је, мислио сам на додатно развијање тих протокола и првенствено додатне интеграције.

Знам да ће ме неко исправљати, па боље сам себе. Хтедох написати уређаја.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...