Jump to content


NAS, Raspberry Pi, Intel NUC, Mini PC...


zzak

Recommended Posts

Poštovani forumaši,

već par meseci bez uspeha prečešljavam forum u potrazi za pitanjem iz naslova.

Sistem se sastoji od mrežnog CD plejera Yamaha CD-N301, risivera Onkyo TX-8020 i Wharfedale Diamond 11.1 zvučnika.

Pošto je Yamahina aplikacija veoma kilava, a i hoću da odvojim muziku od 'radnog' kompjutera, pokušavam da nađem neko prosto i jednostavno rešenje za puštanje muzike.

Zato bih molio za pomoć, koja je opcija najbolja po tom pitanju:

Intel NUC, recimo ovaj -- https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/mini-pc/nuc-intel-i5-4250u/oglas/96638282?filter_id=679874641

Raspberry Pi, ovako nešto -- https://www.kupujemprodajem.com/audio/internet-streameri/raspberry-pi-3-volumio-mrezni-muzicki-plejer-frs/oglas/60128782?filter_id=679866724

Mini PC -- https://www.comtradeshop.com/mini-pc

NAS, kao ovaj --

Šteta što ranije nisam znao da postoji ovako nešto -- https://www.kupujemprodajem.com/audio/internet-streameri/cocktail-audio-x12-strimer-cd-dac-pojacalo-korisceno/oglas/96632809

Ili možda nešto drugo, otvoren sam za sve predloge...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ne moraš da koristiš Yamaha aplikaciju za streaming, bilo koji DLNA kontrolna aplikacija će završiti posao (mConnect, BubbleUPnP...), samo nabavi NAS na koji može da se instalira MinimServer (Synology, Qnap, ASUSTOR, ReadyNAS), i rešio si se računara.

Link to comment
Share on other sites

Pa kažeš da je aplikacija njanjava??? Mislio sam da tražiš neki drugi strimer.

Ako će Yamaha da strimuje, treba ti neki NAS i to je to.

Ako ne, onda neki drugi strimer + NAS ili HDD nakačen na strimer preko USB-a (po meni lošije rešenje).

Da, ovo što je napisao Zexx je najjednostavnije, a i može uz malo truda da se uklopi u 200€.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima na odgovorima.

Akcenat stavljam na brzinu, jednostavnost, preglednost i mogućnost kontrole telefonom preko neke aplikacije.

Ovaj WD NAS + Plex mi se čini kao dobitna kombinacija.

@Ljuba ne znam da li je do mog telefona i kakve su druge aplikacije, Yamahina je (bar u mom slučaju) spora i nepregledna.

 

Link to comment
Share on other sites

Ja mogu da prokomentaripem NAS. Ja sam radio sa Qnap i Synology. Odlučio sam se zbog cene za Synology. Preko Mađara je neka akcija išla za 83€. U njega sam ugradio HD WD Red od 3 TB za oko 100€. Preko Gigabitnog  switcha TP Lik (23€) sa 8 porta sam povezao 3 PC računara od kojih jedan služi kao multimedijalna stanica, povezan je sa pojačalom (podaci se vuku i sa njega a i sa NAS a).  Na ovaj switch je povezan TV, DVR i Tenda AC 10 (27€) dual band wifi router koji povezuje 2 mobilna i lap top. Kablove za povezivanje sam koristio cat 6e koji su ručno pravljeni  po meri. MTS ov Wi Fi sam izbacio (isključio) .

IMG-20200614-085752.jpg
IMG-20200614-085801.jpg
IMG-20200614-085841.jpg
IMG-20200614-085913.jpg
IMG-20200614-085926.jpg

Nisam napisao da sam se sreo i sa WD om. Za njega mogu da kažem da je siromašan po funkicjama i performansama. Ja bih od navedena tri uređaja prvo izbacio njega. Drugo,  ja više volim kablove od Wi Fi konekcije. Nazovite me staromodnim, ali nije me mrzelo da lepo razvučem kanalice po celoj kući. Da se vratimo na NAS. Po meni je dobitna kombinacija bilo koji od ova gore dva koja sam naveo. Može čak i polovan, a zašto da ne? Samo sam za to da HDD bude nov.  Plex odlično radi, a ubacio sam i pretplatu za Netflix koji delim sa moja 3 druga i Spotify. Sve ovo što sam napisao je obiman posao, koji kada se završi kako treba radi godinama. Kod mene oko 8 godina bez problema. Ja sam razvlačio kaoblove. Sav posao oko NAS a, računara i mobilnog  su mi sredile kolege sa Benchmark foruma preko TeamViewer a. 

 

Nadam se da sam ti malo pomogao ovom postom pri odluci. Još jedna napomena. Sve osim kablova je kupljeno preko Mađara jer su im u tom trenutku cene bile 100% manje, a neke stvari ovi naši nisi ni imali (Tenda AC 10 - sada predlažem AC 11). 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@vladat1 hvala na iscrpnom odgovoru.

Na KP nađoh ova dva. Da li mogu da završe posao?

Synology DS112j  (55€) -- https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/nas-uredjaji/synology-ds112j/oglas/96314161

Synology DiskStation DS119j (105€) -- https://www.kupujemprodajem.com/kompjuteri-desktop/nas-uredjaji/synology-diskstation-ds119j-nas-uredjaj/oglas/79432113

Link to comment
Share on other sites

Završava, ali 112j ipak ima nekoliko generacija stariji single-core procesor, duplo manje memorije i ne podržava SATA standard brži od 3Gb/s, a veličina diska je ograničena na 3TB. Možda najveći nedostatak oba modela je što nijedan nema USB 3.0 port.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Zexx said:

Završava, ali 112j ipak ima nekoliko generacija stariji single-core procesor, duplo manje memorije i ne podržava SATA standard brži od 3Gb/s, a veličina diska je ograničena na 3TB. Možda najveći nedostatak oba modela je što nijedan nema USB 3.0 port.

Slažem se da su to stariji modeli. Realna cena za ovaj Synology DS112j polovanje oko 40€. Ja ga imam. Potraži polovan na Sekirici ili Bencu. Kao jedini nedosatak mogu da kažem da se kuler posle par godina čuje. Treba ga postaviti van spavaće i dnevne sobe, ili nabudžiti AC F8 Pro (5 € preko Mađara) ili ugraditi zamensku malu Noctu od 1500 dinara. Što se tiče procesora, rama i USB 3, to je konfor. Lepo radi i bez toga za kućne uslove i prosečnog korisnika. Bitno je kada se strimuje sadržaj iz druge zemlje ili kontinenta. Najbitnije je dobro setovanje i HDD WD Red.  Za kapicitet diska nisam siguran. Znam sigurno da može da radi na 3 TB. Treba se raspitati. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

RPi do verzije 4 deli USB i LAN magistralu te se kao izvor zvuka odnosno samo da tera DAC izbegava kao resenje. Generalno, meni trenutno tako radi, cuje se da secne nekada, ali to je privremeno resenje. 

Mogu da zapisem neku na ovu temu jer sam usao u proces pravljenja nekog malog PCa koji bi na sebi ima zakacen DAC, Topping D50s. 

PC je na mini ITX ploci, planiram samo Debian, bez okruzenja, MPD za muziku jer ima tona resenja da se koristi telefon za pustanje muzike, NFS za deljenje muzike koja je u glavnom kompu posto mini PC nece imati storage nikakvog tipa. 

Link to comment
Share on other sites

On 6.12.2020. at 23:42, stefaca said:

RPi do verzije 4 deli USB i LAN magistralu te se kao izvor zvuka odnosno samo da tera DAC izbegava kao resenje. Generalno, meni trenutno tako radi, cuje se da secne nekada, ali to je privremeno resenje. 

Mogu da zapisem neku na ovu temu jer sam usao u proces pravljenja nekog malog PCa koji bi na sebi ima zakacen DAC, Topping D50s. 

PC je na mini ITX ploci, planiram samo Debian, bez okruzenja, MPD za muziku jer ima tona resenja da se koristi telefon za pustanje muzike, NFS za deljenje muzike koja je u glavnom kompu posto mini PC nece imati storage nikakvog tipa. 

Ne razumem što bi izmišljao toplu vodu i sam budžio nekakav Debian pored onolikih Linux servera i plejera, od kojih je većina besplatna?

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, VU metar said:

Dakle tebi secka RPi 3?

RPi2 imam. Godinama je tu. Svirucka, ali ono ...

8 sati ranije, Zexx said:

Ne razumem što bi izmišljao toplu vodu i sam budžio nekakav Debian pored onolikih Linux servera i plejera, od kojih je većina besplatna?

Ne bih budzio nekakav Debian. Vec Debian. A ko tebi ne garantije da ti ostali nisu budzeni? Mozda imam poverenja u sebe da dignem totalni minimum koji je meni potreban da mi svira muzika :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...