Jump to content


Master Tapes


Klops

Recommended Posts

Evo nesto interesantno za cuti...Samo odmah na pocetku da kazem, volio bih da izbjegnemo raspravu,  slusanja ovoga ili bilo cega drugog

, te raspravljati o kvalitetu zvuka preko komprimovanog yuotube kanala.Samo bih volio da se zadrzimo na generalnom utisku..pogotovo sto ne vjerujem da postoji iko da nije bar nekad u zivotu cuo ovo....A mnogi i stotinama puta na raznim uredjajima , plocama, kasetama , izdanjima itd..Dakle u svrhu zabave i licnog odnosa prema ovim muzickim draguljima.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nisam našao u opisu videa šta se podrazumeva pod "master tape". Ovo izvesno nije studijski master iz nekoliko razloga, kao što je na primer da ne bi mogao da bude na traci BASF PER 5xx niti da se vrti na ovom Otariju. Eventualno bi mogli da budu presnimci ali teško prve generacije, već najmanje druge. Da li postavljač teme zna o čemu se radi?

Link to comment
Share on other sites

На ПФ снимку су обрнути канали у односу на остале снимке те композиције које сам чуо. Без обзира на то звучи веома добро. Други снимак звучи веома динамично, бубањ звучи реско а гитарски соло импресивно. Најтиши детаљи се изванредно јасно чују.

Link to comment
Share on other sites

Moram samo da kazem, da AtilaSVK nije neznalac i razume se dosta u analogni zvuk, a takodje na njegovom kanalu mozete videti koliko dobre opreme ima. Sad u karantinu je imao dve dobre kako on kaze Piratske emisije i pustao muziku sa svega i svacega. Sit sam se nauzivao.

A propo youtube-a vise se ne moze reci to je kompresovano i lose, jeste kompresovano, ali cinjenica da Youtube odavno koristi sve nove encodere tako da za audio koristi OPUS encoder koji je progutao sve ostalo. I takodje svaki video od skora ima OPUS zvuk koji se od originalnog audija opet kompresuje, tako da ako je uploader kao sto je Atila koji kaci WAV i FLAC, gubitak u zvuku je minoran, i dosta blizu tom FLAC-u. Sa druge strane ja ne sumnjam da je to on digitalizovao sa dosta dobrom opremom.

Link to comment
Share on other sites

"""Evo nastavka videozapisa o teaseru koji sam napravio o kopiji matične vrpce Dark Side of the Moon, koja najvjerojatnije potječe iz Jugotona. Naravno, ova vrpca nije izravno glavna vrpca, već prije kopija kopije poslane u postrojenje za prešanje vinila. Ova snimka nikad nije vidjela digitalnu opremu prije nego što ju je digitalizirala kako bi se mogla ovdje prenijeti. Kvaliteta zvuka je i dalje bolja od svega što sam čuo.""...pise ispod videa

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro ne moraju da slušaju Duška, Guta i Blama po ceni "karte" od 2k ojra. Tu su oni od 300e kao Madona, ModernTalking, Eddy Grant ... :lol:

Meni je cela ta fora preterana za kućni plezir, i svojevrsan overkil koncepta uživanja u muzici. Kažem meni, ne kritikujem nikoga ko je našao sebe u takvoj vrsti kolekcionarstva. Možda sam se i loše oženio, ali i taj ultimativni način uživanja u muzici nije ni do kolena nekom uživo doživljenom ne amplifikovanom izvođenju u Jazz caffe-u za cenu lepog pića.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, neskor said:

Da

A ranije je bilo na e-bay listi mastertraka i mnogo koncerata stranih izvodjaca koji su nastupali u BG. Uglavnom u Sava centru. Na vecini  tih kocerata sam bio. Modern jazz quartet, Miles Davis, Jeff Beck itd. Cene tih master traka su isto bile oko 2K ili vise. A bilo je i prvih snimaka.

Mislim da su cene takve zbog kvaliteta zvuka naravno, ali i zbog strucnog rada i tehnike upotrebljene za snimanje. Drugo, te trake se mogu koristiti i kao gotove matrice za proizvodnju drugih medijuma, vinila, CD-ova i oslog. A logicni mi deluje da je bila praksa da i izvodjac dobije master nastupa? Tako da je najverovatnije za sve vece nastupe postojao master tape?

(BTW, skoro sam slusao neke digitalizovane master trake mislim da je bilo WAV 32bit/192KHz - zvuci fenomenalno i potpuno su drugaciji digitalni nivoi (neuporedivo nizi) nego kod komplementarnih internet izdanja.)

Link to comment
Share on other sites

On 6/10/2020 at 4:34 PM, sondek said:

Sve je to lepo,al to je snimano nekim mikrofonom pa sa ili bez komprimovanja zvuk zavisi od njega

Da ali mislim da master traka ustvari znaci da je to materijal koji je sniman ( i mikrofonima) u studiju pri realizaciji abuma. Na visekanalne magnetofonske trake. Sa tih multikanala je sve ekstrakovano na stereo master traku.

Ako mislis da je neka traka ili neki drugi izvor reprodukaovan preko nekog audio sistema a to sve snimano mikrofonom na magnetofon, to nije master traka

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Majda said:

Da ali mislim da master traka ustvari znaci da je to materijal koji je sniman ( i mikrofonima) u studiju pri realizaciji abuma. Na visekanalne magnetofonske trake. Sa tih multikanala je sve ekstrakovano na stereo master traku.

Ako mislis da je neka traka ili neki drugi izvor reprodukaovan preko nekog audio sistema a to sve snimano mikrofonom na magnetofon, to nije master traka

Mislio sam na ovaj video, da su mu video i ton snimani nekom kamerom i postavljeni na YT.

Link to comment
Share on other sites

Interesantan je popratni text ispod videa :) :)

Another production master copy, believe it or not. Enjoy.....

jer nakon toga slijedi ABBA  sa tekstom...

 

Here’s one more production master copy, this time with the photocopies of the original catalog listings. I still don’t care if you don’t believe me.

:) :)

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 11.6.2020. at 8:12, Father said:

Pa dobro ne moraju da slušaju Duška, Guta i Blama po ceni "karte" od 2k ojra. Tu su oni od 300e kao Madona, ModernTalking, Eddy Grant ... :lol:

Meni je cela ta fora preterana za kućni plezir, i svojevrsan overkil koncepta uživanja u muzici. Kažem meni, ne kritikujem nikoga ko je našao sebe u takvoj vrsti kolekcionarstva. Možda sam se i loše oženio, ali i taj ultimativni način uživanja u muzici nije ni do kolena nekom uživo doživljenom ne amplifikovanom izvođenju u Jazz caffe-u za cenu lepog pića.

A nije ti preterano da lemiš kablove za štekere ili koje god si već ludilo izvodio? To je ok, ali master tape u sportu kao hi-fi je glupo i “overkil”? Odeš lepo u kafić ili sam zapevaš kući? Ja mislim da si se ti ipak loše udao kao što kažeš. Nekome master tejpovi a nekome eseji na 200 strana o uticaju licne na “efemeralnu dubinu eterične esencije aure oko instrumenata”... bla, bla. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...