Jump to content


Grundig fine arts a9000


DB.

Recommended Posts

  • Replies 142
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

On 30.7.2020. at 1:03, Honda94 said:

Daaa, svileni srednji tonovi. Upravo zamenio 2 kondezatora 470uf na 100v u izlazu, suvi kao barut. Tako da je sad izlaz ceo osvezen. Ostalo cu ovih dana. 

izvini,jel bi mogao da postavis oznake kondenzatora ,meni ovi nisu poznati u tvom modelu,moglo bi sigurno i nekom drugom da pomogne da dobije svilenkast ton,pozz

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Ljuba Grozni said:

izvini,jel bi mogao da postavis oznake kondenzatora ,meni ovi nisu poznati u tvom modelu,moglo bi sigurno i nekom drugom da pomogne da dobije svilenkast ton,pozz

Fabricki su elna svi. Kod mene su trenutno izmesani, ima nichicon fine gold, nichicon fw serija, jamicon od novih. 

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Ljuba Grozni said:

ne ,mislim na ove od 470uF 100 v ,koje si pomenuo, pretpostavljam da mislis na pozicije 787,788 ,samo oni ne smeju da uticu na ton

Da, moja greska. To su te oznake 787,788 za 470uF 100v. Pa nisam ja dobio svilene srednje tonove zbog promene ta 2 kondezatora. Pojacalo je imalo i pre njih lepe srednje tonove. Pojacalo se preporodilo u zvuku, kada sam zamenio glavne filterske i neke sitne od 47uF cini mi se. 

Link to comment
Share on other sites

Rekord. Radi vec pola sata bez problema ikakvih. Pre nego sto sam ga upalio, iscukao sam releje plasticnim srafcigerom. I pustim muziku i drzim srafciger da cukam opet, ako krene i za divno cudo nista. Ispusio sam 2 cigare cekajuci i nista. Ali muzika svira i na A i na B bez obzira gde sam vezao. Meni je majstor cini mi se jednom rekao da mi crkla zvunicka zastita kod grecovog spoja. Pa ja kontam da je on i A i B vezao preko jednog releja. Je l' to je to ili lupam?

Link to comment
Share on other sites

Skini taj relej, otvori ga očisti kontakte papirom i alkoholom (ili super finom šmirglom 1000-1500) ili nabavi nov relej ako misliš da je taj loš, a nije dobar sigurno ako radi tako kako si opisao. Tu je očigledno palo prevezivanje neko. Ja obično savetujem da se izbaci to A,B, A+B (iseku vodovi na PCB) i veže direktno izlaz releja sa priključcima za zvučnike jer su ti prekidači obično bedni, uglavnom oksidirani ili nagoreli i ruiniraju zvuk, plus gomila jadnih žica od i do tih prekidača, ali  i tanki vodovi na PCB oko prekidača i  puno lemnih mesta. Relej zaštite obavezno ostaje, pojačalo kad ispusti dušu ima tendenciju da spali i zvučnike. Loš relej takođe uništava zvuk, ja releje i ne koristim nego industrijske sklopke sa puno jakih kontakata (10-16A) vezanih paraleleno (2-4 kom.). Jedino to nema značajan uticaj na zvuk, a ne može se izbeći nikako kod DC spregnutih pojačala, suviše je riskantno.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Nixie said:

Skini taj relej, otvori ga očisti kontakte papirom i alkoholom (ili super finom šmirglom 1000-1500) ili nabavi nov relej ako misliš da je taj loš, a nije dobar sigurno ako radi tako kako si opisao. Tu je očigledno palo prevezivanje neko. Ja obično savetujem da se izbaci to A,B, A+B (iseku vodovi na PCB) i veže direktno izlaz releja sa priključcima za zvučnike jer su ti prekidači obično bedni, uglavnom oksidirani ili nagoreli i ruiniraju zvuk, plus gomila jadnih žica od i do tih prekidača, ali  i tanki vodovi na PCB oko prekidača i  puno lemnih mesta. Relej zaštite obavezno ostaje, pojačalo kad ispusti dušu ima tendenciju da spali i zvučnike. Loš relej takođe uništava zvuk, ja releje i ne koristim nego industrijske sklopke sa puno jakih kontakata (10-16A) vezanih paraleleno (2-4 kom.). Jedino to nema značajan uticaj na zvuk, a ne može se izbeći nikako kod DC spregnutih pojačala, suviše je riskantno.

Kada pristinem A lil B, on ukljucuje oba releja, pipao sam prstom. To znaci da moraju oba da se ociste?Cale mi je elektricar po struci, pa mu je ti poznato malo

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Nixie said:

Oba more, ko zna kako je vezano sad. Ako su mnogo oštećeni kontakti, ima kratera, onda traži nove.

Upravo osmirglano, smirglom 330, nismo imali finiju. Kontakti su bili crni, sada se sijaju. Da ne ureknem, radi sve kako treba za sad. Nema kratera uopste.... Sa alkoholom i papirom nisam mogao da uradim nista

Link to comment
Share on other sites

On 3.8.2020. at 18:26, Honda94 said:

Ili menjam majstora ili sedam u kola i pravac za Krusevac. Videcu vec sta cu ovih dana, koja mi je opcija bolja. 

Ne bih ti savetovao put za Krusevac. Majstor ti se ne javlja. Time ti je pokazao i kakav je majstor i kakav je covek. 
Nadam se da mu se nije nesto desilo, daleko bilo...

Kad je situacija “vruca”, stvari se lako otmu kontroli i posle vrag odnese salu. 
Zbog cega? Znog pojacala od 100€ i “majstora”? Nije vredno...

Bolje napisi kako se “majstor” zove i da ga treba izbegavati (ako mislis da treba). Time ces mu vecu stetu naneti nego da ti vrati pare i plati troskove puta do Krusevca AKO vrati i ako plati...

Ako treba dobar majstor u Bg ima ih nekoliko da ja znam...

p.s. ko ce izgubljene zivce da plati? Batali...

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, Nixie said:

Alkohol i papir samo za lakše slučajeve, a šmirgla za teže. Kad nađeš finiju ispoliraj ih malo, ako je još moguće. U principu ako nađeš takve, zameni ih, novo je novo, glatki sjajni kontakti, jake opruge, mali kontaktni otpor.

Gledacu da nadjem nove da kupim i ugradim. E sad ne znam, ovi rade na 48VDC. Valjda cu da nadjem takve sa pinovima, koji odgavaraju.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Sonichammer said:

. ko ce izgubljene zivce da plati? Batali.

To je kod mene dzabe, sto kaze pokojni Desimir. Ma daleko im lepa kuca, na kraju se videlo ko je u pravu. Postoje drugi majstori, a i kondezatori ne moraju da budu bas Elna, Nichicon itd. Stvar je jasna sada. A za popravke ubuduce obraticu se ovde i pojacalo saljem majstoru.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...