Jump to content


Prioriteti u digitalnom delu hi-fi sistema


Dražo

Recommended Posts

12 minuta ranije, Georgekg said:

Necu se ukljucivati u rapsravu o dac-u, jer sam noob, ali sam svakako zainteresovan za temu emoji846.png
Medjutim za windows ti mogu preporuciti da potrazis destku ali LTSC ili LTSB verziju. U pitanju je win za ozbiljne stvari gde se pre svega trazi stabilnost u radu (bankomati, neka medicinska oprema i sl.) Oslobodjen je cortane, store-a, svako malo update-a, bespotrebnog sarenisa... Zbog svega navedenog ti ne treba nikakav (potencijalno sumnjiv) software za optimizaciju. Eventuralno mozes u par koraka u registry da ga blokiras da ne salje dijagnostiku, ali to vec nema uticaj na ono za sta ga ti koristis. Koristim ga vec godinama za ozbiljan rad i mogu da kazem da ni najmanji problem do sada nisam imao, kako sa nedostatkom drivera za specificne programe, tako ni sa stabilnoscu sistema.

Sent from my SM-N950F using Tapatalk
 

I ovde si noob. Jedno je njinjdous za stabilan i pouzdan rad a sasvim drugo za reprodukciju muzike. Inače ono što sam predložio spada u LTSB izdanje (CB, LTSB) ali u njemu nema nekih zavrzlama i (audio) štetočina kao u kasnijim izdanjima. I treba ti softver za optimizaciju da bi se rešio nepotrebnih procesa, uradio pravilan prioritet tih preostalih aktivnih procesa. Kako ti zvuči brojka od ukupno 19 aktivnih sa sve 'Task menadžerom' i audio pleerom?

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Toza said:

@Dražo, Golum je pomenuo Lampizatora.

Preporučujem. Jedan od rijetkih dakova koji je ostavio fenomenalan utisak. 

Mani se pisanija po forumu i sruci sve pare na DAC. Ostalo ćeš uskladiti vremenom.

Ako ti to kaže " kabloman" trebalo bi da me ozbiljno shvatiš.

I sam pravim kablove i ožičio sam kompletan moj sistem, osim USB kabla.

Probao sam ih sijaset i kleo se u nekoliko njih, a na kraju sam zadržao kineski koji sam dobio uz Gustard DAC. Ima boljih, naravno, ali i taj "džabe" apsolutno prepoznaje sve što se dešava u sistemu i oko njega.

Od svih OSova i windowsa na kraju sam ipak prešao na Snakeoil OS i brate, penzija.

U njemu već imaš MPD i sqeezlite plejer i udri.

U odnosu na budzet, u ovom trenutku to bi bio radikalan potez. Sto ne iskljucuje i tu mogucnost, ali moram biti prilicno siguran da cinim pravu stvar. Ne bi prakticno ostalo nizasta drugo, ili bi se planiran budzet morao povecavati. Budzet (planirani iliti i kucni), pored osnovne kontrolne namene, cini i da cela igra bude zanimljivija. Plus sto se na taj tezi nacin sticu i neka iskustva, saznanja, nova poznanstva i prilike. Najlakse je kliknuti buy od nekog virtuelnog prodavca, i istresti npr. 1-2k evra preko budzeta, naravno, u slucaju da ih ima, sa cime sumnjam da se iko ovde u nas bas moze pohvaliti.

U svakom slucaju, jos jedno interesantno (vrlo) iskustvo. Citao sam o Lampizatoru, negde mi je ostalo u memoriji da je cak prva osnovna verzija i najveca preporuka, u odnosu na ulozeno. Cini mi se da bih to mogao i cuti kod nas, ili cak i kod mene.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Dražo said:

U odnosu na budzet, u ovom trenutku to bi bio radikalan potez. Sto ne iskljucuje i tu mogucnost, ali moram biti prilicno siguran da cinim pravu stvar. Ne bi prakticno ostalo nizasta drugo, ili bi se planiran budzet morao povecavati. Budzet (planirani iliti i kucni), pored osnovne kontrolne namene, cini i da cela igra bude zanimljivija. Plus sto se na taj tezi nacin sticu i neka iskustva, saznanja, nova poznanstva i prilike. Najlakse je kliknuti buy od nekog virtuelnog prodavca, i istresti npr. 1-2k evra preko budzeta, naravno, u slucaju da ih ima, sa cime sumnjam da se iko ovde u nas bas moze pohvaliti.

U svakom slucaju, jos jedno interesantno (vrlo) iskustvo. Citao sam o Lampizatoru, negde mi je ostalo u memoriji da je cak prva osnovna verzija i najveca preporuka, u odnosu na ulozeno. Cini mi se da bih to mogao i cuti kod nas, ili cak i kod mene.

 

 

 

Ja to apropo budžeta.

Lampizator pravi razliku. Usb kabl, dobar, naravno, pravi razliku. 

Hoću da kažem, od g****a se pita ne pravi.

Sa dobrim DACom se igraj kako hoćeš. Dobar usb kabl na smijurija DAC, vidi sam koliko ima smisla.

Link to comment
Share on other sites

Ja bi voleo da čujem jednom u mom sistemu koliko je neki prosečni stimer bolji od mog izvora. Verujem da jeste ali bi ipak ja to stavio na kantar.

Laptopa sa linearnim napajanjem + mnogi procesi ručni gašeni i tvikovani + MinorityClean + AlbumPlayer + USB izolatora + USB WW Platinum

Da li su oni baš toliko optimalizovani kao što se priča. Da li su u svakom pogledu bolji i što se tiče napojnog dela. Sve bi ja to voleo prvo da poslušam pre nego davao napamet ocene. Naravno i posle ovakve uporedbe ne treba generalizovati.

Ako ništa drugo ja preko laptopa dobijam daleko bolji zvuk kad su koncerti i filmovi u pitanju. Stimeri i ubedljiva većina BluRay plejera su tu tropa.

Link to comment
Share on other sites

Ok, puno je informacija izneseno, zakoracismo vec na 5. stranu, pa evo malog rezimea, i podsecanja na svrhu teme.

Po pitanju prioriteta u gradnji digitalnog dela sistema (gde vec postoji lap-top kao izvor), uz budzet od 1500 evra, misljenja su podeljena.

Imamo stranu koja je za probijanje budzeta, uz vrhunski DAC, i pre svega vrhunski USB kabel. Tu su i oni koji su za vrhunski USB kabel po cenu nesto losijeg DAC-a, i uz linearno napajanje (doduse, napajanje pomenuto samo u jednom postu na samom pocetku). Imamo i one krajnje kontrase koji kazu sve pare u DAC, a usb njet. Pored svega toga, licno meni je znacajna i informacija pre svega za optimizaciju i varijantu(e) Windows-a, odnosno opcije drugih OS. Takodje i legalan softver u smislu media plejera, o cemu svakako ne treba siriti pricu, barem ne ovde, jer vec postoje odlicni topic-i na ovu temu (pomenuti je svakako korisno). Bice zanimljivo dalje pratiti predloge, iskustva i diskusiju, hvala unapred svima.

Ono sto nije pomenuto jeste stvarcica USB izolator (ili kako se vec zove), znam da je bezbroj puta pisano o njoj, ali eto nisam bio dobar djak, i nisam bas pazljivo pratio na casu. Da li vredno pomena u odnosu na DAC, USB, OS? isto pitanje i za napajanje za lap-top?

Od konretnih predloga, od DAC-ova tu su Chord Qutest (nov i polovan), Lampizator Amber, Naim Atom (vec cenovno klasa dosta iznad budzeta), Oppo Sonica, mozda i neki stariji. @Toza je pomenuo Gustarda, citao sam pisanje, iskustva i clash test kod Nomija u Vlajinoj temi. Javio se i kolega @zeljko1974, ako se ne varam, on ima svezije iskustvo sa Goldmund dac-om.

Od USB kabla, tu je svkako opcija Callisto koju, ako nista drugo, treba cuti/probati. Pominjani su i neki jeftiniji, za sada bez naziva. Kada bude testiranja, svakako ce se porediti sa N.Napijalo, i mozda sa monokristalnim bakrom (pominjano u mojoj temi).

Sto se tice struje, sto se mene tice nema potrebe pominjati, podrazumeva se njen znacaj, i u tom smislu vec sam opremljen. Takodje sam opremljen i po pitanju interkonekta, za vezu od dac-a do preampa.

Idemo dalje. :)

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Toza said:

Dobar usb kabl na smijurija DAC, vidi sam koliko ima smisla.

Moram se sloziti sa ovim. Samo je pitanje definicije "smejurija". Gde se ona zavrsava? Iskljucivo ako posmatramo u kontekstu dobrog usb kabla u sistemu. Ako cemo po misljenju @zoranzu, usb kabel Callisto je nivo DAC-a od barem 3-4 evra.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ivanp said:

Ok, i onda ga vidi kao trojanca?!? Zanimljivo?! Ja sam ipak plašljiv.

BB je skup skripti koji većnom rešavaju telemetriju tj. prisluškivanje od strane M$ofta i ne ide nešto daleko u sferi audio optimizacije. Imaš ovaj japanski link sa dosta proširenom listom isključivanja / deinstalacije nepotrebnog u W10. I predlog za finu, jaku mini-mašinu - 'Lattepanda'.

Generalno, audio PC nije povezan na internet, nema ništa sem audio plejera pa i ne postoji rizik uništenja nekih bitnih dokumenata. Muzika je obično na drugoj mašini kojoj se pristupa putem lokalne mreže. Nema monitora, grafičke, tastature, miša itd. - hedles mašina.

Ako je sve ovo u vezi Win veliko, komplikovano itd, isprati Tozin pravac - Snakeoil linux i rešene muke. Vredi probati i WTFPlay. Slika OS-a je svega oko 50MB, snima se i pokreće sa USB stika, ništa ne instaliraš. Naravno da je rudimentaran ali cilj igre je što bolji zvuk a ne šljašteće okruženje koje vrti sličice, dobavlja tekstove pesama i predlaže neke slične melodije. Možda i neki noćni klub, nisam probao. Opet, neki i to vole.

Link to comment
Share on other sites

Svi znamo da sistem treba da se "poklopi",zar ne? Davati tri vrednosti DAC-a u kablove a da to ima efekta? 

Isto kao što nema logike stavljati zvučniče kablove od 5k na sistem koji kosta ceo 3k.

Loš DAC neće prosvirati bolje ni sa jednim kablom, dok dobar DAC ima rezon za dobar kabel. 

30% vrednosti uteđaja uložiti u kabel puna kapa. 

 

Link to comment
Share on other sites

I ovde si noob. Jedno je njinjdous za stabilan i pouzdan rad a sasvim drugo za reprodukciju muzike. Inače ono što sam predložio spada u LTSB izdanje (CB, LTSB) ali u njemu nema nekih zavrzlama i (audio) štetočina kao u kasnijim izdanjima. I treba ti softver za optimizaciju da bi se rešio nepotrebnih procesa, uradio pravilan prioritet tih preostalih aktivnih procesa. Kako ti zvuči brojka od ukupno 19 aktivnih sa sve 'Task menadžerom' i audio pleerom?
Daleko da sam noob kad je m$w u pitanju, ali ako ti mozes iz moje 3 recenice, kao vrli strucnjak (ne sporim ti), to da zakljucis, necu protivreciti.
Predlozio si W10 (pro64) sto ni na koji nacin ne implicira i daleko je od LTSB. Zatim si nabrojao sta sve treba iskljuciti, a to sve je vec po defaultu iskljuceno u LTSB, te sam iz tog razloga predlozio LTSB verziju kao onu oko koje nema glavobolje da pored drugih stvari iskljucujes i cortanu i store i jos kojesta. Zatim, naveo sam stabilan rad, sto podrazumeva sto manje pokrenutih procesa (izmedju ostalih i one koji prave zavrzlamu kad je obrada zvuka u pitanju), a to se podudara sa onim sto si rekao, pa ne znam kako je to tvoja izjava pametnija od moje, ali neka bude.
No, da ne teram coveku temu u off, kad vec ima strucnjaka koji se (kao pravi Srbi) razumeju u sve zivo, od selekcije fudbalske reprezentacije, preko popravke plivajuceg zamajca do kuvanja gulasa, radije cu ja otici u off

Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

@Georgekg

Imenjače, nemo' se ljuštiš. Ja već cca 14 godina svako malo instaliram Win striktno za muziku. Počelo se od W7 pa polako napredovalo. A znanje nije moje već vrlo umnog čoveka koji usput može i da sastavi našu reprezentaciju a kvar plivajućeg zamajca je najčešće prevara prefriganih majstora. Gulaš, hFala Bogu baš dobro kuvam :) 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Georgekg said:

@dj.nikI ovde si noob. Jedno je njinjdous za stabilan i pouzdan rad a sasvim drugo za reprodukciju muzike. Inače ono što sam predložio spada u LTSB izdanje (CB, LTSB) ali u njemu nema nekih zavrzlama i (audio) štetočina kao u kasnijim izdanjima. I treba ti softver za optimizaciju da bi se rešio nepotrebnih procesa, uradio pravilan prioritet tih preostalih aktivnih procesa. Kako ti zvuči brojka od ukupno 19 aktivnih sa sve 'Task menadžerom' i audio pleerom?

 

15 minutes ago, Georgekg said:

Daleko da sam noob kad je m$w u pitanju, ali ako ti mozes iz moje 3 recenice, kao vrli strucnjak (ne sporim ti), to da zakljucis, necu protivreciti.

Ljudi, ja kao laik, vidim da je ovde udario junak na junaka, znalac na znalca, pretpostavljam da pricate o gotovo istim ili slicnim stvarima, ali sa istim ciljem. Meni svakako koristi, hvala na tome, cak mozda probam oba varijante cisto testa radi, ako je to izvodljivo. Prvo jednu, pa onda drugu, na kompu koji pomenut na pocetku teme. Imam osobu(e) koja bi mi to izvela. Voleo bih da se diskusija nastavi u koliko-toliko dobrom tonu, svakako je smatram izuzetno korisnom.

Link to comment
Share on other sites

Nemaš potrebe da isprobavaš ni Enterprajz ni razna Server izdanja. Ja i da imam 500 eura za licencu ne bih tek tako bacio, treba odabrati i ispravan tj. odgovarajući harvder pored svega ostalog. A ima forum gde je sve lepo objašnjeno pa i server 2016/2019 komplet dignut u memoriju, mašina nema ni HDD unutra i tako dalje. To je već dalek put i ne preporučujem sa ipak starim lapatopom igranje u tom pravcu.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, dj.nik said:

Nemaš potrebe da isprobavaš ni Enterprajz ni razna Server izdanja. Ja i da imam 500 eura za licencu ne bih tek tako bacio, treba odabrati i ispravan tj. odgovarajući harvder pored svega ostalog. A ima forum gde je sve lepo objašnjeno pa i server 2016/2019 komplet dignut u memoriju, mašina nema ni HDD unutra i tako dalje. To je već dalek put i ne preporučujem sa ipak starim lapatopom igranje u tom pravcu.

Jedno bas pocetnicko pitanje, ako moze. Ako na postojecem lap-topu imam licencirani Windows 7 pro, da li na ime te licence mogu da predjem recimo na licencirani Win 10 pro, tu "staru" verziju 14393.0? I onda dalje uradim optimizaciju predlozenu na 1. strani teme. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dražo said:

Ok, puno je informacija izneseno, zakoracismo vec na 5. stranu, pa evo malog rezimea, i podsecanja na svrhu teme.

Po pitanju prioriteta u gradnji digitalnog dela sistema (gde vec postoji lap-top kao izvor), uz budzet od 1500 evra, misljenja su podeljena.

Imamo stranu koja je za probijanje budzeta, uz vrhunski DAC, i pre svega vrhunski USB kabel. Tu su i oni koji su za vrhunski USB kabel po cenu nesto losijeg DAC-a, i uz linearno napajanje (doduse, napajanje pomenuto samo u jednom postu na samom pocetku). Imamo i one krajnje kontrase koji kazu sve pare u DAC, a usb njet. Pored svega toga, licno meni je znacajna i informacija pre svega za optimizaciju i varijantu(e) Windows-a, odnosno opcije drugih OS. Takodje i legalan softver u smislu media plejera, o cemu svakako ne treba siriti pricu, barem ne ovde, jer vec postoje odlicni topic-i na ovu temu (pomenuti je svakako korisno). Bice zanimljivo dalje pratiti predloge, iskustva i diskusiju, hvala unapred svima.

Ono sto nije pomenuto jeste stvarcica USB izolator (ili kako se vec zove), znam da je bezbroj puta pisano o njoj, ali eto nisam bio dobar djak, i nisam bas pazljivo pratio na casu. Da li vredno pomena u odnosu na DAC, USB, OS? isto pitanje i za napajanje za lap-top?

Od konretnih predloga, od DAC-ova tu su Chord Qutest (nov i polovan), Lampizator Amber, Naim Atom (vec cenovno klasa dosta iznad budzeta), Oppo Sonica, mozda i neki stariji. @Toza je pomenuo Gustarda, citao sam pisanje, iskustva i clash test kod Nomija u Vlajinoj temi. Javio se i kolega @zeljko1974, ako se ne varam, on ima svezije iskustvo sa Goldmund dac-om.

Od USB kabla, tu je svkako opcija Callisto koju, ako nista drugo, treba cuti/probati. Pominjani su i neki jeftiniji, za sada bez naziva. Kada bude testiranja, svakako ce se porediti sa N.Napijalo, i mozda sa monokristalnim bakrom (pominjano u mojoj temi).

Sto se tice struje, sto se mene tice nema potrebe pominjati, podrazumeva se njen znacaj, i u tom smislu vec sam opremljen. Takodje sam opremljen i po pitanju interkonekta, za vezu od dac-a do preampa.

Idemo dalje. :)

U vezi DAC-ova, propustih da pomenem (zarad kompletnog rezimea) i predlog za Topping D50S, kao i jednog dana, kako sam razumeo u naprednoj fazi koriscenja digitalije, prelazak sa Delta-Sigma na R2R konvertere.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, sondek said:

Budzet 1500eura

-dobar napojni kabl do 300evra,da se ne preteruje,kriza je

-Usb kabl 950

-Dac do 250

I to je to.

P.S. Ko hoce da plati posteno neki softver nek oduzme od stavke DAC.

:D

 

Stavih smajlija,jer sam se salio.Ne mogu ni da pomislim da neko mogao da shvati ovaj post drugacije.

Svaka cast Zokiju na probijanju na bogatim trzistima ali i sam je definisao koliko odprilike odvojiti na kablove,oko 20%.Ipak taj pominjani Usb se u Švici nalazi mesto u sistemima sa 5 ili 6 cifara,gde ima jako skupih kablova.Realno je da na tim najbogatijim trzistima i ne treba nekog sa 100k u sistemu milovati cenom. Uostalom niska cena nasih proizvoda tamo samo moze izazivati sumnju.Ne uzimaju oni u obzir nasu jeftinu radnu snagu i ostale troskove vec sumnjaju u kvalitet.Tamo je sve x2x3x5...

IMHO za interkonekt,Usb i strujni na 1500 ukupnog budzeta je prava mera 300.Ko ume sam da napravi naravno daleko manje.

Prednost domaceg terena svakako treba koristiti,dosta proizvodjaca daje ozbiljan popust domacem trzistu.Ne mislim na Fta,to su kablovi.Ali fabricke cene uredjaja su cesto tek 30% od zapadnih cenovnika,ostatak ode na dug lanac prodaje i troskova od sve skupljeg shippinga pa do,marketinga,dozvola, carina, poreza,marzi ... tako da tu ima prostora, ako ima volje.

 

Link to comment
Share on other sites

26 minuta ranije, Dražo said:

Jedno bas pocetnicko pitanje, ako moze. Ako na postojecem lap-topu imam licencirani Windows 7 pro, da li na ime te licence mogu da predjem recimo na licencirani Win 10 pro, tu "staru" verziju 14393.0? I onda dalje uradim optimizaciju predlozenu na 1. strani teme. 

Koliko se sećam, ne. Bila je akcija gde se W10pro kupovao za 36 eur za prelazak sa W7 na W10 ali to je mučenje jer ako treba da se radi re-instalacija iz bilo kog razloga, opet mora da se počne sa tim starim W7 pa tek onda prelaz na W10. 

Na e-bay se za sitne novce prodaju validne licence a negde skoro na nekom ruskom sajtu videh akciju sa nekim kodom za opet neke sitne novce. Ako se podsetim daću link ali kažem, i ovo sa e-bay bi trebalo da je validno (inače slede negativne ocene prodavcu).

 

Link to comment
Share on other sites

Da, secam se te price oko prelaska sa 7 na 10, cak je bilo do nekog perioda i besplatno, pre valjda 3-4 godine. Razmisljao sam o tome tada, ali zakljucio da mi nije potrebno, nepotrebno bih preopteretio konfiguraciju (svakako Win10pro koristim na novijem Lenovo T460p, pa mi je to bilo dovoljno). Dobro je, bitno je da postoji pristupacna alternativa. Hvala unapred na linku za validnu licencu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...