Jump to content


Prioriteti u digitalnom delu hi-fi sistema


Dražo

Recommended Posts

13 minuta ranije, srdjan_c said:

Srbija se zove (i dalje), ali sve manje liči na državu, više bih rekao na neku njivu gde vlada izvesna interesna grupa.

Što se tiče toga koji Calisto, zavisi prevashodno od para ("mlađi brat" je duplo jeftiniji), ali i od toga šta je u sistemu. Davati par stotina EUR za USB kabl, a DAC npr. košta 100 je besmisleno (besmisleno je po meni dati i 2x više, ali dobro).

Trenutno imam Devialet i slušam njegov DAC, koji je odličan. Imao sam ChordHD i on je bio inferiorniji nego ovaj, ali ne mnogo.

Tada je u pogonu bio "mlađi brat" Calisto, za stariji u tom trenutku nisam imao finansija, ali sam ga čuo i znam razlike.

Za par meseci (nadam se) mi stiže Allo USBridge Signature, pa će on da bude transport, a Calisto (punokrvni) veza sa Devialetom.

Pre odluke da se uzme Calisto bilo je tu nekoliko FTA kablova, a probao sam (tada, pre Calista) i nekoliko solidno skupih "belosvetskih" i nijedan nije uspeo da parira Zokijevim kablovima kada se napravi odnos cena/kvalitet. Nije ni Calisto najbolji na svetu, ima realno boljih (na par testova koje su radili audiofili širom sveta), ali ti bolji su bili nenormalno skupi i pri tome nisu bili toliko bolji koliko su bili skuplji - dovoljan dokaz je to što su listom skoro svi vlasnici vrhunskih sistema koji su probali Calisto i kupovali kabl posle probe.

 

Sve napisano je tačno sto posto, superiornost Kalisto USB se odnosi već na ovu "domaću" verziju. Druga , skuplja varijanta, je svakako bolja i mora toliko da košta za strana, "normalna" tržišta, da bi je shvatili ozbiljno.

Uostalom neka plate kvalitet, a Zoki kao i do sada za nas "gologuziju"  ima rešenje kojim se manjak para nadoknađuje viškom znanja. ^_^

Tako da ne sekirajte se što ima dve varijante, i ona jeftinija daleko prevazilazi kvalitet sistema većine onih koji se zbog toga brinu, ne bi ni osetili razliku !B)

Link to comment
Share on other sites

Da dam jedno kontraško i nepopularno mišljenje. Ako je dobar DAC, bilo koji kršten USB kabl će isto raditi posao. Isto važi i za gašenje servisa i procesa po Windows-u. Isto važi i za razne verzije Windowsa (godinama sam ih menjao, bez čujne razlike). Isto važi i za razne plejere. Žalim vreme koje sam ulupao slušajući šta razne setinge JPlay-a (čak sam ga i kupio) slušao istu stvar po sto puta i samo sam se tripovao da se čuje ovako ili onako. Bar nisam zaglibio dublje, kao što može.

Da ponovim, žali bože vremena izgubljenog na gluposti, umesto da sam slušao muziku.

Ono što pravi bitnu razliku u digitalnom domenu može da bude EQ, kojim možeš sto puta lakše i beskonačno puta jeftinije da se igraš umesto da menjaš kablove. Dosta manju ulogu ima resampler (ja bi i to sad zanemario), to možeš da biraš da li će da radi DAC ili softver u plejeru. I još nešto, meni je pomoglo kad smanjio izlazni nivo iz plejera (pričam o foobar-u, ne o hardverskom uređaju), za 6db preko replay gain opcije, jer sam time eliminisao čujne probleme koji se dešavaju kod resamplinga na mom DAC-u.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, SUROKVL said:

Tako da ne sekirajte se što ima dve varijante, i ona jeftinija daleko prevazilazi kvalitet sistema većine onih koji se zbog toga brinu, ne bi ni osetili razliku !B)

Kada si već upućen objasni molim te, ne mistifikuj. A ko se brine ili ne pusti sada. I naravno da li neko ume da oseti razliku i to nije bitno. Ako znaš o čemu se radi objasni molim te, zanima me. Hvala unapred

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Gruja said:

Da dam jedno kontraško i nepopularno mišljenje. Ako je dobar DAC, bilo koji kršten USB kabl će isto raditi posao. Isto važi i za gašenje servisa i procesa po Windows-u. Isto važi i za razne verzije Windowsa (godinama sam ih menjao, bez čujne razlike). Isto važi i za razne plejere. Žalim vreme koje sam ulupao slušajući šta razne setinge JPlay-a (čak sam ga i kupio) slušao istu stvar po sto puta i samo sam se tripovao da se čuje ovako ili onako. Bar nisam zaglibio dublje, kao što može.

Da ponovim, žali bože vremena izgubljenog na gluposti, umesto da sam slušao muziku.

Ono što pravi bitnu razliku u digitalnom domenu može da bude EQ, kojim možeš sto puta lakše i beskonačno puta jeftinije da se igraš umesto da menjaš kablove. Dosta manju ulogu ima resampler (ja bi i to sad zanemario), to možeš da biraš da li će da radi DAC ili softver u plejeru. I još nešto, meni je pomoglo kad smanjio izlazni nivo iz plejera (pričam o foobar-u, ne o hardverskom uređaju), za 6db preko replay gain opcije, jer sam time eliminisao čujne probleme koji se dešavaju kod resamplinga na mom DAC-u.

U odnosu na moje mišljenje jeste kontraško mišljenje iskreno. Ništa od ovog što si izneo ne poklapa sa se mojim iskustvom, ni oko USB kabla ni oko gašenja procesa a pogotovu ne oko JPlay setinga, jednostavno u mom sistemu nije tako. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, srdjan_c said:

Džoni, umesto da pitaš Vladu da ti odgovori na pitanje šta je bolje, mislim da bi celishodnije bilo da okreneš Zokija i zamoliš ga da ti pošalje u Niš kabl i za početak ga uporediš sa tim koji ti trenutno svira, mislim da ćeš tako izvući mnogo bolji zaključak da li da pikaš Calisto ili ne.

Srdjane dvojica prijatelja u čiji sud ne sumnjam ni malo su rekli da je Callisto vrh kabl za bilo koje novce. Samo me je zanimalo o kojoj se varijanti radi i koje su razlike. Eto. Zoran mi je već davao svoje odlične napojne kablove. I ne bih da cimam Zorana ako već neko ovo popodne može da objasni. :)

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, džonibigud said:

Kada si već upućen objasni molim te, ne mistifikuj. A ko se brine ili ne pusti sada. I naravno da li neko ume da oseti razliku i to nije bitno. Ako znaš o čemu se radi objasni molim te, zanima me. Hvala unapred

Džoni, be gud, don't be angry, ja nisam nikoga prozvao, ko se prepoznao prepoznao se.

Moja konstatacija stoji, a ti, kao što ti srđan_c sugerisao, najbolje da kontaktiraš Zokija FTA, on će ti nesebično odgovoriti, on je proizvođač-konstruktor, ja sam samo korisnik istogB)

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, SUROKVL said:

Džoni, be gud, don't be angry, ja nisam nikoga prozvao, ko se prepoznao prepoznao se.

Moja konstatacija stoji, a ti, kao što ti srđan_c sugerisao, najbolje da kontaktiraš Zokija FTA, on će ti nesebično odgovoriti, on je proizvođač-konstruktor, ja sam samo korisnik istogB)

Pa dobro korisniče kaži neku reč, iznesi iskustvo,  daj neko poređenje. Stvarno me zanima:)

Link to comment
Share on other sites

Pa kada te toliko zanima, rekao ti već srđan_c, uzmi od Zokija na probu, kad već ćovek nudi ono što niko drugi ne nudi, proba u svom sistemu bez obaveze. 

Valjda smo do sada naučili da jedna proba znači više nego milion reči!

Pa ti nama iznesi svoje iskustvo, možda kod tebe, u tvom sistemu bude iznenađenja :)

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, srdjan_c said:

Ti si Džoni baš dokon i uporan u misiji isterivanja nekih principa, a usput voliš i da potkačiš.

Zoveš konstruktora, pitaš za cenu, pitaš za probu, pitaš šta god želiš. I probaš....sve ti onda bude jasno.

Pa dobro ako ne umeš da mi objasniš i nemaš iskustva sa kombinacijom Callisto i Chord Qutest u redu je. 

Dokon nisam, uporan jesam,  imam principe a volim da potkačim one koji iznesu svoju tvrdnju bez nekog obrazloženja. I još nešto, ja tebe nisam vređao ničim:) 

Link to comment
Share on other sites

Opet kablovi izbiše na prvo mesto. U tri lepe..

Aman ljudi, davnijeh dana kupih konvertor preko 3K ojra cene (neto, u fabriki). Proizvođač se ni malo nije stideo da napiše da uz DAC isporučuje USB kabl koji košta US$1,5 (američkih dolara jedan zarez pet) i da su sva merenja (dan danas vrhunska i teško dostižna dugima) rađena upravo sa takvim kablom. Sada vi hoćete parčetom žice da dobijete vrhunski DAC? Pa lapo napisa Sondek, u paru je pogodio. A razlog je jasan: potpuno nerazumevanje osnova digitalije. Kablovi, idemooo, još jedna pobeda na domaćem terenu, jipi! E da, osetio je i ovaj moj fabrikant gde se pare lakše uzimaju pa je i on počeo da nudi zmijsko ulje i začine. Ali sa bar malo zdrave teorije u tome.

 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, džonibigud said:

Pa dobro ako ne umeš da mi objasniš i nemaš iskustva sa kombinacijom Callisto i Chord Qutest u redu je. 

Dokon nisam, uporan jesam,  imam principe a volim da potkačim one koji iznesu svoju tvrdnju bez nekog obrazloženja. I još nešto, ja tebe nisam vređao ničim:) 

Ne vređam ni ja, ali mi je bezveze da insistiraš na tome da ti neko kaže kako NJEMU zvuči kabl, a pri tome imaš mogućnost da uzmeš isti od čoveka koji ih pravi ili (kad već insistiraš) od zajedničkog poznanika od koga si verovatno i čuo sve ono što si i sam potvrdio za kabl. Mislim, ne razumem u čemu je štos. Znaš da je kabl dobar, ali hoćeš da ti neko to raščlani na sitna crevca.

Odoh kod drugara, uzdravlje....

Link to comment
Share on other sites

To izneseno je potvrdjeno, postoje 2 verzije. Koja je razlika u smislu konstrukcije, verujem da je tajna, sem ako ne kupis oba pa ih raskupusas. :D

E sad da li je neko slusao oba, to vec ne znam.

Mada moze da se desi da je neko slusao oba pa ne cuje razliku, kao Gruja npr. Tako da, 100 ljudi, 100 cudi.

Link to comment
Share on other sites

Turbo, odlucilo je to sto ga imam. Da ga nemam, razmisljanje bi mozda bilo drugacije, ali ovako, prosto mi greota da ga ne iskoristim za neke pocetke, dok i sam ne steknem neko vece iskustvo. Cini se da to nije losa masina, iako je 10 god stara. Tada je bila vrhunac.

Nije me bilo 2-3 sata, vidim raspisalo se, pa hajde prvo da malo iscitam, pa posle mozemo jos o kompu :)  

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, džonibigud said:

Zainteresovalo me je to što je neko izneo da postoje dve varijante kabla sa istim imenom. Želeo sam da saznam koja je razlika. Da li sam sada bolje objasnio. I zanimaju me detalji to si dobro rekao. Ako ne znate i to je ok pitaću Zorana ili je on to već negde objasnio, potražiću. 


Postoji samo jedan Callisto

Callisto nije pao sa neba,trebalo je skoro godinu dana da dobije konacni oblik.

Varijanta sa pocetka i sadasnja,razlikuju se po broju,kvalitetu,sastavu provodnika i izolatora.

Nemaju veze jedan sa drugim osim “radnog “imena...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, zoranzu said:


Postoji samo jedan Callisto

Callisto nije pao sa neba,trebalo je skoro godinu dana da dobije konacni oblik.

Varijanta sa pocetka i sadasnja,razlikuju se po broju,kvalitetu,sastavu provodnika i izolatora.

Nemaju veze jedan sa drugim osim “radnog “imena...

 

 

 

Zorane hvala najlepše na pojašnjenju:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...