Jump to content


Napojni kabal!


dias

Recommended Posts

Истина је негде на пола пута. Користе се класични већ излапели аргументи километара водова пре утичнице итд. Кад каже да је током година узео "бројне" скупе струјне каблове и да нема разлике у мерењима, показује само да са тим кабловима није могао да измери промену и ништа друго. То не значи да нема каблова са којима разлика не би била мерљива. Чак иако усвојимо да не постоји струјни кабел где би разлика била мерљива, то и даље не значи да нема чујне разлике. Испада да би он чуо, да може да измери, а пошто не може, онда ни не чује. Више пута сам присуствовао слепим тестовима, где су каблови јако брзо мењани, нпр на цд плејерима и разлике су биле јасно чујне. Конкретно у једном случају мењања 3 кабела, са првим је био дубљи бас и имао је више ваздуха, други је био пискав у високима, а трећи танак у басу. Колико год да смо вртели, не трећем је буквално фалио тон од доле, други је био напорнији за слушање и никако нису могли да се помешају.

До сада сам послушао 50ак струјних каблова. Моје искуство је да постоје јефтинији и безвезе каблови којима не треба мењати кинеске који долазе са уређајима. Jефтинији, а добри струјни каблови, скупљи, а просечни или чак лоши, и скупи и јако добри. Дакле цена није никакав гарант. Такође, конектори утичу потенцијално и више од саме жице. Колико се коме исплати и даје пара за то, кад исто није неопходно за слушање музике, треба свако за себе да одлучи.

П.С.: да се разумемо, нисам религиозан по питању хифија и нек свако троши паре како хоће. Ено Амир измерио онолико дакова, гомила њих сличних и истих мерења, чују се различито. Уколико неко не чује, благо њему.

Link to comment
Share on other sites

Ене, селе се безвредни шаблонски  видео клипови из теме о акустици и у друге теме.Једва да сам било који до краја погледао, једноставно ми се не да.

Link to comment
Share on other sites

U prilogu Is Synergy in Audio Cables Real or Snake Oil?, Gene kaže da zvuk treba nameštati u digitalnom domenu preko softvera. Po meni to je najgora opcija što postoji.

U prilogu Proof That ALL Amplifiers Don't Sound the Same kaže da je pre šest godina napravio video u kome je trvdio da sva pojačala zvuče isto. Sad misli da ipak ima razlike.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Filipescu said:

Истина је негде на пола пута. Користе се класични већ излапели аргументи километара водова пре утичнице итд. Кад каже да је током година узео "бројне" скупе струјне каблове и да нема разлике у мерењима, показује само да са тим кабловима није могао да измери промену и ништа друго. То не значи да нема каблова са којима разлика не би била мерљива. Чак иако усвојимо да не постоји струјни кабел где би разлика била мерљива, то и даље не значи да нема чујне разлике. Испада да би он чуо, да може да измери, а пошто не може, онда ни не чује. Више пута сам присуствовао слепим тестовима, где су каблови јако брзо мењани, нпр на цд плејерима и разлике су биле јасно чујне. Конкретно у једном случају мењања 3 кабела, са првим је био дубљи бас и имао је више ваздуха, други је био пискав у високима, а трећи танак у басу. Колико год да смо вртели, не трећем је буквално фалио тон од доле, други је био напорнији за слушање и никако нису могли да се помешају.

До сада сам послушао 50ак струјних каблова. Моје искуство је да постоје јефтинији и безвезе каблови којима не треба мењати кинеске који долазе са уређајима. Jефтинији, а добри струјни каблови, скупљи, а просечни или чак лоши, и скупи и јако добри. Дакле цена није никакав гарант. Такође, конектори утичу потенцијално и више од саме жице. Колико се коме исплати и даје пара за то, кад исто није неопходно за слушање музике, треба свако за себе да одлучи.

П.С.: да се разумемо, нисам религиозан по питању хифија и нек свако троши паре како хоће. Ено Амир измерио онолико дакова, гомила њих сличних и истих мерења, чују се различито. Уколико неко не чује, благо њему.

Preveliki akcenat u postu na ''mjerenja''? Ono što je krajnji cilj je ono što čujemo. Ne bih pridavao važnost lab-testovima i reklamnim podvalama...Na kraju, zato i postoji ovaj forum-da razmjenjujemo iskustva...

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Gledam da upgradeujem sistem. Sve vise citam i ucim i sada na spisak dodajem i strujni distributer + kablove :plakanje:lol:

Kako sam krenuo, dosao sam do cifre koju naravno nemam :D

 

Pitanjce: Ako uzmem npr. Isotek Evo3 Sirius, da li njega samo ukljucim u uticnicu i on radi posao ili je potrebno da se razvlaci neki poseban kabl od "kutije sa osiguracima" do same uticnice? U smislu neka deblja zica itd. Sorry na "strucnosti" :D

Laicki gledam u smislu opterecenja. Npr. nije pametno da uzmem obican produzni kabl i ukljucim 5 uredjaja u njega, vec je bolje da rasporedim na vise uticnica u stanu.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, vdzele said:

Iz mog iskustva, taj prvi kabal koji ide iz zida u tu letvu je veoma bitan. On mora biti najvećeg kvaliteta.

Mislio sam da uzmem taj koji daju uz letvu tj. Evo3 Premier. Jel to ok?

Mislim, kada budem dosao do toga mislio sam da uzmem isto taj Evo3 Premier i za ostalo (pojacalo itd.).

Link to comment
Share on other sites

Ja sam puno eksperimentisao sa antirezonantnim nalepnicama. Izmedju ostalog sam ih isprobavao i na kutiji sa osiguračima stana.

Dobijeni su jako loši rezultati, i to na oba sistema. Pogotovo kad sam stavio nalepnicu kod glavnog osigurača. Kolega je dobio iste rezultate kod sebe. U biti su se ove nalepnice svuda pokazale loše gde prolazi struja, na trafou, šuko utičnice, strujni kabal.

Kad bi kojim slučajem kod nekog stavio neprimetno ovu nalepnicu, on nikako nebi mogao da vrati dobar zvuk, bez obzira šta da uradi. Dobija se neki mrtvački ton po celom spektru. Jedan gram nečega ubije ceo višegodišnji trud u gradnji.

Iz ovog primera se može izvući i zaključak koliko je bitna izolacije kod provodnika, kao i kućista kud prolazi struja.

Da li iz ovog nevezanog primera mogu da kažem da osigurači od stana igraju ulogu u kreiranju zvuka? Apsolutno sam siguran.

Da li i dovodni kablovi? Svakako.

Da li treba nešto uraditi po tom pitanju? Ja sigurno neću nikad.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...