Jump to content


Napojni kabal!


dias

Recommended Posts

4 minuta ranije, zeljko1974 said:

Po meni je najveci problem  sto su ljudi prestali odlaziti na koncerte, i samim tim "ubili" odredjenu dozu objektivnosti, sta i kako treba da zvuci jedan akusticni instrument.

To bi trebala biti polazna tacka svih nas ljubitelja muzike, jer ako vec "znas" sta zvuci objektivno, onda to i pokusavas preslikati kod sebe u svom prostoru.

Apsolutno se slažem.

I da dodam :lol: da se trubači ne računaju u to iskustvo. Jedino što bi moglo da se iskoristi kao vrlo otrežnjujuća činjenica, je dinamički opseg takvog neposrednog instrumentalnog iskustva.

Apmlifikovani live koncerti su me suviše često ostavljali nagluvim neko vreme nakon odlaska kući, ponajviše Blues svirke. Suptilnija manja neposredna izvođenja kao jesenas na HiFi Show-u što je većina mogla da iskusi je neuporedivo drugačije iskustvo.

Ni Kolarac ne zvuči isto u zavisnosti od toga gde se sedi... Mnogo je varijabli u jednačini izgradnje referentnog iskustva i kasnijeg pokušaja da se ono rekreira u svom sistemu.

Ja znam da se maksimalno trudim da to postignem i tuđa mišljenja su ok i dobrodošla, ali konačno svako juri svoj unutrašnji reference koji je vremenom izgradio. Zato je univerzalno HiFi iskustvo vrlo retko.

Link to comment
Share on other sites

Da, upravo tako.

Haj faj je zapravo licna borba jednog pojedinca-persone i njegova teznja da dostigne audio nirvanu u svom prostoru. Upravo zbog tih  navedenih razloga i cimbenika,  ja licno sve predloge uzimam sa ogromnom dozom rezerve.

Sve do trenutka dok se ne implementira u sopstveni sistem. Kad se to desi, ide se na fazu testiranja i sagledavanja pozitivnih i negativnih strana potencijalne nove komponentne sistema i eventualnu implementaciju.

Hokus - pokus su izgleda kljucne reci .

Link to comment
Share on other sites

On 15.6.2020. at 13:55, ab said:

Ако слушате уживо музичаре на концерту, па и на Коларцу, морате попети звучнике на бину.

:lol::klanjanje:D:cheers

Edit Infidel: postovi koji sadrže samo smajlije nisu dozvoljeni!

 

Link to comment
Share on other sites

Који то систем у кућним условима звучи као на концерту? Дајте бар елементарне озбиљности, овде и деца читају шта се пише. :)

Да је тако не би се правиле дворане за концерте. Сасвим је другачији акустички доживљај простора концертне дворане и инструмената у односу на звучнике у кућним условима. Да не причамо о одсуству продуцената на концертима неамплификованих концерата.

Све и да је тако, опет би требали попети звучнике на бину у кућним условима за слушање из партера налик на концерту, Ваше би било само да изаберете ред из којег слушате. :D

Оно, било би то мало другачије када бисте поставили ХиФи звучнике праве верности у концертну дворану, па и тада би они били на бини. ;)

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, ab said:

Који то систем у кућним условима звучи као на концерту? Дајте бар елементарне озбиљности, овде и деца читају шта се пише. :)

Да је тако не би се правиле дворане за концерте. Сасвим је другачији акустички доживљај простора концертне дворане и инструмената у односу на звучнике у кућним условима. Да не причамо о одсуству продуцената на концертима неамплификованих концерата.

Све и да је тако, опет би требали попети звучнике на бину у кућним условима за слушање из партера налик на концерту, Ваше би било само да изаберете ред из којег слушате. :D

Оно, било би то мало другачије када бисте поставили ХиФи звучнике праве верности у концертну дворану, па и тада би они били на бини. ;)

Izvinte kolega,  da ne budem previse ostar, ali brkate babe i zabe, bez ljutnje!

Zar nije osnovna ideja ovog naseh hobija "visoka vernost" . Zar nije to onaj zvuk koji "bi trebao" da zvuci kako i zvuci svaki akusticni instrumenat, maximalno prirodno , bez razno raznih artefakata i izoblicenja. Zar nije ovo sve sto mi pokusavamo to da se priblizimo "onom" zvuku koji smo culi na "nekom" koncertu. Zna se kako treba da zvuci truba, violinia, akusticna gitara i itd.

Ili barem mislimo da znamo.

Ko spominje producente, ko spominje ton majstore, ko spominje ton majstore monitoring postavke na bini i itd.....

To je sve nama ,audiofilima nebitno,zar ne. Ili se varam.

Mslm, ono zezamo se, bas dobro .:D

Link to comment
Share on other sites

Ne, jedino čemu (bi mi trebalo da) težimo jeste da se najtačnije, sa što je moguće manje izmena, prenese ono što je i kako je upisano na media koji koristimo. Nit' manje, nit' više, nit' ikako drugačije. To je jedno mesto na kojem mi imamo ikakvog uticaja. Ostalo je dato i takvo je kakvo je.

Link to comment
Share on other sites

Висока верност да - акустични инструмент треба да звучи баш како треба али доживљај концертне дворане неће да буде. 
Жика објаснио.

Link to comment
Share on other sites

Niko nije ni rekao da treba da bude dozivljaj koncertne dvorane. 

Odlaskom na koncert stices dodatno iskustvo kako BI trebao da zvuci odredjeni sastav. na koncu svega, pravi i ozbiljan muzicar-tonac-producent teze ka istom cilju, da se sto vernije prenese footprint instrumenta, ono od cega je sastavljne, dnk njegova.

Znaci, samo da bude jasno, ja naglasak stavljam na akusticni instrument. Dvorana i njena akusticnost ili ne-akusticnost me ne interesuju, mada, i to je jedna od karika u lancu,al sirimo pricu previse.

 

Link to comment
Share on other sites

Истина, ниси споменуо али често се пише како неки кућни ХиФи треба да звучи баш као на концерту, па да то предупредимо.

На крају, акустични инструмент не звучи исто у дневној соби и у концертној дворани, па одлазак на концерт није једини начин да се сазна како акустични инструмент звучи. Дакле, одлазак на концерт је искључиво због акустичног доживљаја и комплексности улоге концертне дворане.

Link to comment
Share on other sites

Da, u pravu ste da akusticni instrument ne zvuci isto, ne samo kada su upitanju razlicite prostorije i njhova akustika , vec je i temperatura veoma bitan faktor.

Slozit cete se sa mnom da je odlazak na akusticni koncert jedna od veoma bitnih stvari, barem za nas audio haj faj - tech frikove ,zar ne !!!

Ima jedna divna knjiga, autor je Arpad Osnovic "Osnove akustike", gde lepo objasnjava samu fizionomiju naseg slusnog aparata, znaci kako i na koji nacin cujemo, pa te polako uvodi u osnove akustike, reverberacija, kasnjenja, doplerov efekat, itd , pa do same postavke jedno big benda, solo izvodjaca, karakteristika mikrofona, podele mikrofona , ma svega ima, treba samo citati.

:hdphones:listen

Pa recimo Alek Nisbet "Osnove zvuka i snimanja". takodje jedno poucno stivo.

Link to comment
Share on other sites

Par stvari koje očekujem od i koje sam razvijao u sistemu su nekako isplivale kao prioritetne.

Mikro i makro dinamika povezana sa pozicijom i reverberacijama koje sistem treba da predstavi su vrlo važne da se neko izvođenje doživi kao prisutno i verno. Perspektivna pozicija izvođača koja se direktno oslanja na prvi uslov dozvoljava jasan fokus i pažnju na izdvojeni instrument iz konteksta celog orkestra.

Želim da kažem sledeće. Ako usmerite pažnju na samo jedan "element" ili instrument celokupne svirke, npr. kontra činelu, sistem bi morao da vam obezbedi maksimalnu izolovanost tog segmenta izvođenja.

Glasnoća da bude proporcionalna dimenziji instrumenta na jasnoj udaljenosti od nas kao slušaoca. Muzičko izvođenje bi vrlo jasno moralo da proizvodi ton u prostoru na određenoj daljini podržan reverberacijam iz prostorije sa jasnim i vrlo preciznim tajmingom kašnjenja za inicijalnim tonom. Na taj način se dobija perspektiva i izoštren fokus zajedno sa zakucanom pozicijom izvora tona tj. instrumenta na doživljenoj bini.

Detalji i tonalna korektnost su jasno neodvojivo vezani sa perspektivnom pozicijom i udaljenošću instrumenta. Od osnovnog poznavanje pratećih klikova, šumova, telesnih zvukova, škripa i rezonanci nekog instrumenta zavisi i nivo naših afiniteta prema njihovom prisustvu. Ja to nazivam slojevitošću.

Konačno dinamički i tranzijentni odziv sistema oslobođen distorzija, artefakta i farbi i  njegova mogućnost da rekreira prirodnu brzinu i atak živog performansa daje tu finalnu ubedljivost od koje se ostaje bez daha.

Naravno da produkcija mora da sve ovo podrazumeva i spakuje u numeru, pa ima i tu dosta tajne ...

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Father said:

Par stvari koje očekujem od i koje sam razvijao u sistemu su nekako isplivale kao prioritetne.

Mikro i makro dinamika povezana sa pozicijom i reverberacijama koje sistem treba da predstavi su vrlo važne da se neko izvođenje doživi kao prisutno i verno. Perspektivna pozicija izvođača koja se direktno oslanja na prvi uslov dozvoljava jasan fokus i pažnju na izdvojeni instrument iz konteksta celog orkestra.

Želim da kažem sledeće. Ako usmerite pažnju na samo jedan "element" ili instrument celokupne svirke, npr. kontra činelu, sistem bi morao da vam obezbedi maksimalnu izolovanost tog segmenta izvođenja.

Glasnoća da bude proporcionalna dimenziji instrumenta na jasnoj udaljenosti od nas kao slušaoca. Muzičko izvođenje bi vrlo jasno moralo da proizvodi ton u prostoru na određenoj daljini podržan reverberacijam iz prostorije sa jasnim i vrlo preciznim tajmingom kašnjenja za inicijalnim tonom. Na taj način se dobija perspektiva i izoštren fokus zajedno sa zakucanom pozicijom izvora tona tj. instrumenta na doživljenoj bini.

Detalji i tonalna korektnost su jasno neodvojivo vezani sa perspektivnom pozicijom i udaljenošću instrumenta. Od osnovnog poznavanje pratećih klikova, šumova, telesnih zvukova, škripa i rezonanci nekog instrumenta zavisi i nivo naših afiniteta prema njihovom prisustvu. Ja to nazivam slojevitošću.

Konačno dinamički i tranzijentni odziv sistema oslobođen distorzija, artefakta i farbi i  njegova mogućnost da rekreira prirodnu brzinu i atak živog performansa daje tu finalnu ubedljivost od koje se ostaje bez daha.

Naravno da produkcija mora da sve ovo podrazumeva i spakuje u numeru, pa ima i tu dosta tajne ...

Dobro si razvijao, veoma.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...