Jump to content


Napojni kabal!


dias

Recommended Posts

1 sat ranije, Father said:

Koliko nalazim proizvode se u Hrvatskoj, ručni rad. Imam jednog prijatelja koji je u redovnom kontaktu sa nekim zaljubljenicima u HiFi iz Zagreba. Možda preko njega dobavim jedan S ili C za probu....

Ne znam koje kabele sad koristiš, ali mislim da nećeš požaliti.

Btw. nije sad toliko bitno da je ručni rad, nije kabel odličan zbog toga (da se sad netko ne uhvati samo za taj dio), nego čovjek jednstavno zna napraviti odličan kabel, a to je velika rijetkost.

A žice radi sam. Dakle, ručni rad ovdje nije nabavljanje neke no-name žice s Tajlanda, stavljanje WBT konektora i "oblaćenje" u dielektrik, koji prvi dopadne ruku.

Usput, ima on i par slabijih modela (i jeftinijih, jel), no nisu na razini Maduro serije. Jer nisu toliko neutralni :smile:

Link to comment
Share on other sites

Искрен да будем, немам ни ја нека искуства са сребром код струјних. Више сам мислио на ИЦ, УСБ и дигиталне с којима имам искуства.

Чуо сам фалинке код посребрених струјних (доста често ове посребрене сврставају људи у сребрне) али као што си и сам рекао, треба знати направити добар кабл. Па сам мало неспретно претходно генерализовао, требало је да звучи да добар сребрни кабал не може имати оно што се уобичајено неоправдано сматра за сребрне каблове. Али, добрих каблова има и од других материјала, па се то узима као подразумевано када је добар да му се не може ништа озбиљно замерити.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Father said:

Long Live Neutralnost!

:) :cheers

Da, slažem se, ali ...

Neutralnost je zapravo "potrošen" pojam, kao npr i High End. Meni je osobno puno draži pojam "uvjerljivost" (neke komponente, sistema), kojeg tu i tamo koristim,m jer to je ono što tražim od njih.

No, moramo barati s nekim riječima/pojmovima, mane-više svima razumljivim kako ne bi morali objašnjavati baš svaku riječ, tako da neutralnost treba shvatiti više fluidno, da može biti stupnjevano, da su neke komponente manje, a neke više neutralne.

Onda će biti puno manje nesporazuma oko samog pojma. E sad, koliko tko ima sposobnosti da shvati/uvidi/razazna što je neutralnije (ako je neutralnost uopće to što njega zanima u hifiju), to je isto već druga tema, i tu se samo broji čisto iskustvo sa komponentama. To se ne može naučiti/saznati čitajući tekstove po netu.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, Sten said:

E sad, koliko tko ima sposobnosti da shvati/uvidi/razazna što je neutralnije (ako je neutralnost uopće to što njega zanima u hifiju), to je isto već druga tema, i tu se samo broji čisto iskustvo sa komponentama.

Većinu, ovo boldovano ne zanima. Imaju svoja sviđanja i preference, a staž u bacanju para na raznorazme kutije ih čini kompetentnim. Zapravo je veliki broj njih u velikoj zabludi i konzumira muziku sa velikom količinom zaslađivača i veštačkih aroma.

Npr. nikad ne videh da je neko čiste glave i trezan uspeo da zakunta pored bubnjara ili na živoj svirci. U operi još mogu i da razumem, onako dampirano i ušuškano u udobnom sedištu... :P

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, srdjan_c said:

Koristim interkonekt za gramofon, čisto juvelirsko srebro 0.5mm, u svili, širmovano, van den hul 5pin konektor, wireworld posrebreni RCA, sve zajedno u PVC mreži. Niska kapacitativnost, par desetina pF.

Made in Serbia by Zoki FTA, unikat za mene, nije za prodaju, niti ću ga ikad prodavati.

Niti vrišti, niti se dere,  jedino što mu je trebalo vremena da legne.

 

Немо’ се љутиш, то јувелирско сребро је за широко избегавање. 

Link to comment
Share on other sites

Због звучног карактера, ако хоћеш послаћу ти линк за добру а не скупу сребрну жицу - давао сам и Зокију адресу тог сајта.

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Father said:

...Zapravo je veliki broj njih u velikoj zabludi i konzumira muziku sa velikom količinom zaslađivača i veštačkih aroma.

Npr. nikad ne videh da je neko čiste glave i trezan uspeo da zakunta pored bubnjara ili na živoj svirci. U operi još mogu i da razumem, onako dampirano i ušuškano u udobnom sedištu... :P

Ja ne bih rekao da je velik broj, ali je sasvim sigurno solidan broj. I naravno da se onda iz te perspektive ne može shvatiti zašto neki kabel ili komponenta košta koliko košta.

Da ne bude zabune, ne vrijedi sve koliko koša. Daleko od toga. Štoviše, smatram da barem pola toga ne vrijedi (a pogotovo kod strujnih kabela) ali bitno je moći raspoznati ono što vrijedi (i zašto točno vrijedi), a što su manje-više "lifestyle" komponente, samo što se prodaju pod nešto drugo.

Ovo za zaspati kraj hifija se slažem u potpunosti. Hifi uz kojeg zakunjam, a ne želim, već me on svojim karakteristikama odvede u to stanje (dovoljna je samo jedna komponenta, kabel u sistemu, pa da se to dogodi) - to nije za mene (svakako nije neutralno) i to ide iz kuće po principu - odmah.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, srdjan_c said:

Ne trebaju mi trenutno žice, imam i viška, samo me interesovalo.

Meni trenutno posao završavaju tri kabla: usb, phono i zvučnički, bez interkonekta.

Добро сребро за жицу је оно које је мекано што подразумева висок проценат сребра. 
Тај стерлинг (јувелирско) сребро има висок проценат других легура, тврдо је и крто. 
То би био разлог што би требао да га заобилазиш поред тога што му и није добар звучни печат.

Link to comment
Share on other sites

Ok, izgleda da sam dao pogrešnu informaciju.

Žica od koje je napravljen kabl je 99,99% srebro, nije krta, izuzetno je elastična i kupljena je jednog tipa iz Irske koji i sam uspešno prodaje svoje kablove koje pravi od ove žice. Ako ga nađem na ebayu, postaviću link. A on je inače napisao da mu žicu izvlači neki juvelir, postavio je i sertifikat.

E sad, na koliko decimala se računa čisto srebro nisam 100% siguran, ali računam da ovo nije baš toliko “prljavo”.

Link to comment
Share on other sites

50 minuta ranije, vdzele said:

Verovatno sam propustio. Koje strujne kablove si ti probao?

Nisi propustio.

Evo, s jednog drugog foruma, dio posta kojeg napisah tamo (samo malčice editiranog da bude sažetije za ovu priliku), pa je copy-paste najednostavnije rješenje u ovom slučaju, jer ima previše toga :smile:

Popis ne uključuje 2 modela koja sam ovdje već naveo kao 2 najbolja koja čuh (SPX-30 i Maduro S), a to je tamo dalje elaborirano u raspravi.

 

"WIREWORLD AURORA 7

WIREWORLD STRATUS 7
WIREWORLD STRATUS 5
WIREWORLD STRATUS 52

WIREWORLD SILVER ELECTRA 5
STRAIGHT WIRE BLUE THUNDER
STRAIGHT WIRE GREEN LIGHTNING
KIMBER PK 10
KIMBER PK 10 PALLADIUM
KIMBER PK 14 GOLD
KIMBER PK 14 PALLADIUM
KIMBER PK II
SILTECH SPX-800
SILTECH BERLIN
BLACK RHODIUM LIBRA
BLACK RHODIUM CRATOS
BLACK RHODIUM FUSION
SUMIĆ OVERTURE
SUMIĆ REFERENCE
SUMIĆ ULTIMATE
MAROHEI VORTEX POWER
MAROHEI VORTEX POWER PLUS
NIMAK IGGY +
NIMAK SHANE +
NIMAK SPYRO
NIMAK X-6
NIMAK X-12
SHUNYATA VENOM 3
SHUNYATA DIAMONDBACK
SHUNYATA TAIPAN HELIX ALPHA
SHUNYATA PYTHON HELIX ALPHA
DUELUND INSIDE
DUELUND INSIDE 3.0
DH LABS ENCORE
DH LABS POWER PLUS
PS AUDIO AC 12
PS AUDIO STATEMENT
CARDAS TWINLINK
ACCUSTIC ARTS FERRITE II
KUBALA SOSNA FASCINATION
OYAIDE TUNAMI
SUPRA LORAD
XINDAK FP1
KONDO KSL-ACZ
HARMONIC TECHNOLOGY AC11
NORDOST VISHNU
YAMAMURA SYSTEMS POWER
CHORD POWER CORD
HiDIAMOND DIAMOND 2
FURUTECH 320

+  cca. 20-ak modela kojima zaboravih oznaku (nešto Isoteka, Audioquesta, neki Transparent Audio stariji i jeftiniji bez kutijica na sebi… uključuući tu i nešto DIY varijanti tipa Beldem Lapp, In-akustik i još neki) ili sam jednostavno zaboravio na njih, prodefiliralo je kroz sistem zadnjih par godina u nadi da će se barem jedan pokazati dovoljno dobar da ostane.

Btw. popis nije složen ni po nikakvom kriteriju, osim grupiranja po brendovima radi preglednosti.

 

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, srdjan_c said:

Ok, izgleda da sam dao pogrešnu informaciju.

Žica od koje je napravljen kabl je 99,99% srebro, nije krta, izuzetno je elastična i kupljena je jednog tipa iz Irske koji i sam uspešno prodaje svoje kablove koje pravi od ove žice. Ako ga nađem na ebayu, postaviću link. A on je inače napisao da mu žicu izvlači neki juvelir, postavio je i sertifikat.

E sad, na koliko decimala se računa čisto srebro nisam 100% siguran, ali računam da ovo nije baš toliko “prljavo”.

То је тотално друга ствар јер јувелирско сребро за које си првобитно навео да га користиш има ознаку 925 или ти 92.5% сребра. Од чистог сребра (које креће од процента 99,9), а које није мекано не може се правити накит.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ab said:

То је тотално друга ствар јер јувелирско сребро за које си првобитно навео да га користиш има ознаку 925 или ти 92.5% сребра. Од чистог сребра (које креће од процента 99,9), а које није мекано не може се правити накит.

Znas li gde moze lokalno da se nabavi cisto srebro?

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, Sten said:

Nisi propustio.

Evo, s jednog drugog foruma, dio posta kojeg napisah tamo (samo malčice editiranog da bude sažetije za ovu priliku), pa je copy-paste najednostavnije rješenje u ovom slučaju, jer ima previše toga :smile:

Popis ne uključuje 2 modela koja sam ovdje već naveo kao 2 najbolja koja čuh (SPX-30 i Maduro S), a to je tamo dalje elaborirano u raspravi.

 

"WIREWORLD AURORA 7

WIREWORLD STRATUS 7
WIREWORLD STRATUS 5
WIREWORLD STRATUS 52

WIREWORLD SILVER ELECTRA 5
STRAIGHT WIRE BLUE THUNDER
STRAIGHT WIRE GREEN LIGHTNING
KIMBER PK 10
KIMBER PK 10 PALLADIUM
KIMBER PK 14 GOLD
KIMBER PK 14 PALLADIUM
KIMBER PK II
SILTECH SPX-800
SILTECH BERLIN
BLACK RHODIUM LIBRA
BLACK RHODIUM CRATOS
BLACK RHODIUM FUSION
SUMIĆ OVERTURE
SUMIĆ REFERENCE
SUMIĆ ULTIMATE
MAROHEI VORTEX POWER
MAROHEI VORTEX POWER PLUS
NIMAK IGGY +
NIMAK SHANE +
NIMAK SPYRO
NIMAK X-6
NIMAK X-12
SHUNYATA VENOM 3
SHUNYATA DIAMONDBACK
SHUNYATA TAIPAN HELIX ALPHA
SHUNYATA PYTHON HELIX ALPHA
DUELUND INSIDE
DUELUND INSIDE 3.0
DH LABS ENCORE
DH LABS POWER PLUS
PS AUDIO AC 12
PS AUDIO STATEMENT
CARDAS TWINLINK
ACCUSTIC ARTS FERRITE II
KUBALA SOSNA FASCINATION
OYAIDE TUNAMI
SUPRA LORAD
XINDAK FP1
KONDO KSL-ACZ
HARMONIC TECHNOLOGY AC11
NORDOST VISHNU
YAMAMURA SYSTEMS POWER
CHORD POWER CORD
HiDIAMOND DIAMOND 2
FURUTECH 320

+  cca. 20-ak modela kojima zaboravih oznaku (nešto Isoteka, Audioquesta, neki Transparent Audio stariji i jeftiniji bez kutijica na sebi… uključuući tu i nešto DIY varijanti tipa Beldem Lapp, In-akustik i još neki) ili sam jednostavno zaboravio na njih, prodefiliralo je kroz sistem zadnjih par godina u nadi da će se barem jedan pokazati dovoljno dobar da ostane.

Btw. popis nije složen ni po nikakvom kriteriju, osim grupiranja po brendovima radi preglednosti.

 

Svaka cast. Ja imam Kimber PK 10 na AVR, i  PK 14 na Oppo 103.

Kako si bio zadovoljan sa Kimber kablom?

LP.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nesone said:

... Ja imam Kimber PK 10 na AVR, i  PK 14 na Oppo 103.

Kako si bio zadovoljan sa Kimber kablom?...

PK10 obični, jako dobro, pun zvuk, bez nekih bitnih zamjerki. Možda mrvicu topliji nego smatram da treba biti, ali možda i ne. Skoro je ostao (svojevremeno), no imao sam samo jedan na posudbi (koji nije bio na prodaju), trebalo mi ih je više, nisam ih našao u metraži doslovno nigdje više (i da bude siguran da nisu fejk) i tako ... Nekim drugim spletom okolnosti možda bi ih uzeo za cijeli sistem (prije 10-ak godina).

PK14 ... po meni osjetno lošiji od PK10, kao neka umanjena verzija u svim segmentima, i taj je bio definitivno na topliju i podosta dosdniju stranu. Obje verzije koje slušah, vrlo slično, gotovo bez razlike.

Ukratko PK10 ostao u vrlo dobrom sjećanju, PK14 ne baš.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, ab said:

Мене интересује са списка како су се показали као и са којим конекторима:

OYAIDE TUNAMI 

DUELUND INSIDE 3.0

Oyaide je trebao biti originalan kabel, nisam dodatno provjeravao je li netko stavio fejk konektore ili su bili originalni. Jednostavno uštekao i slušao. Zvukom dosta sličan Kimberovom PK10 (prije svega punoćom zvuka), no ipak nešto lošiji, pomalo sputaniji, stisnutiji, sa nešto manje prozračnosti.

Duelund je bio originalan kabel (sva 3 modela koje slušah) od ovdašnjeg uvoznika/distributera, isto sa svojim nekim konektorima koje nisam previše zagledao. jer su se činili sasvim solidni, tako da i taj kabel jednostavno slušah kakav je. No, nisam bio impresioniram tim brendom.

Doduše postoji vrlo mala mogućnost da tim kabelima treba dugo, ali jako dugo usviravanje (više od mjesec, dva) što nisam imao na raspolaganju. Jedan od razloga zašto ne volim baš kupovati novo :smile:

Link to comment
Share on other sites

Ах, та усвиравања. :)

Ја сам код родијумски конектора приметио веома дуг период усворавања. Ко зна колико каблова нису добили своју прилику због тог феномена.

Дуелунд важи за неутралан, везују га уз појам “real sound”.

Link to comment
Share on other sites

On 6/13/2020 at 9:49 PM, Father said:

Većinu, ovo boldovano ne zanima. Imaju svoja sviđanja i preference, a staž u bacanju para na raznorazme kutije ih čini kompetentnim. Zapravo je veliki broj njih u velikoj zabludi i konzumira muziku sa velikom količinom zaslađivača i veštačkih aroma.

Npr. nikad ne videh da je neko čiste glave i trezan uspeo da zakunta pored bubnjara ili na živoj svirci. U operi još mogu i da razumem, onako dampirano i ušuškano u udobnom sedištu... :P

Po meni je najveci problem  sto su ljudi prestali odlaziti na koncerte, i samim tim "ubili" odredjenu dozu objektivnosti, sta i kako treba da zvuci jedan akusticni instrument.

To bi trebala biti polazna tacka svih nas ljubitelja muzike, jer ako vec "znas" sta zvuci objektivno, onda to i pokusavas preslikati kod sebe u svom prostoru.

NIje pogresan ni onaj drugi put, put kojim se cesce ide, ne odlazis na koncerte a ipak trvdis da si saznao kako zvuci jedan duvacki instrument, verno i prirodno. Ali da li je to bas uvek tako ?

 

No, u svakom slucaju sam hteo reci da ne treba biti iskljuciv i tvrdoglavo ici samo u jednom pravcu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...