Jump to content


Napojni kabal!


dias

Recommended Posts

1 sat ranije, Father said:

Donekle na to mislim. Konstrukcija na prvom mestu zajedno sa izolacijama i dilatacijama funkcionalnih celina. Površina jednog provodnika od 9 kvadrata je u mom slučaju sadržana od tri žice 4 + 2 x 2.5 = 9 kvadrata. Ukupno bakra u celom kablu je 9 L + 9 N + 2.5 zemlja + 1 kavez konačno daje 21.5 kvadrata.

Naglašavam da je šema kombinacije i hod pletenja različitih kvadratura specifična, a insistiranje na silikonu i dilatacijama sa druga dva tipa izolatora krucijalna u izbegavanju nepoželjnog karaktera tonske prezentacije.

Nema govora o naduvavanju basa ili isticanju visine, svilenkastosti ... Cilj dugogodišnjeg rada na raznoraznim rešenjima je bio raskošno raslojavanje i trajanje tonova, ubedljiva prisutnost podržana prirodnom dinamikom i enormnom energijom.

Da to je jedna druga prica. Imao bih jedno pitanje: sigurno si eksperimentisao sa tim ... Da li si probao da stavis deblji presek za zemlju nego za one druge dve zice ? Koliko vidim kod tebe su N i Faza deblje od zemlje ...

Link to comment
Share on other sites

Da li je neko mozda rasturio ansuz mainz x napojni kabel koji je u second handu duzine 1,5m oko 450e.....postovacu slike ako ih pronadjem..... Presek zile je mozda 1kvadrat, mozda, a mozda i manje.... A sastav te jedne zile je bit i snaga ovog izvanrednog kabela. Mozda je ovo prava filozofija i put u konstrukciji i izgradnji naponskih kablova. 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zeljko1974 said:

Da li je neko mozda rasturio ansuz mainz x napojni kabel koji je u second handu duzine 1,5m oko 450e.....postovacu slike ako ih pronadjem..... Presek zile je mozda 1kvadrat, mozda, a mozda i manje.... A sastav te jedne zile je bit i snaga ovog izvanrednog kabela. Mozda je ovo prava filozofija i put u konstrukciji i izgradnji naponskih kablova. 

Ako na ovo mislis:

http://www.hifiplus.com/articles/ansuz-x-series-cables-and-power-conditioner/?utm_source=Default+Hi-Fi%2B+List&utm_campaign=dec1c8a498-EMAIL_CAMPAIGN_2017_09_19_COPY_01&utm_medium=email&utm_term=0_ff6dfd0295-dec1c8a498-162340681&fbclid=IwAR1BjPWzmvMJjABWr692rOc4jVeNET2IVhZVRSOxZywo0fRCSMuNd6IDhG0

onda je to veoma slicno onome sto radi Crystal Cable samo sto su Crystal Cable od srebra dok je ovde u pitanju posrebreni bakar.

Link to comment
Share on other sites

Ansuz mainz x power cable. Imao ga pre 1 god. Secam se da je bakarna zila presvucena slojem srebra, oljustio sam ziletom sloj srebra i ispod je bakar, ali ni nalik ovom da tako kazem obicnom zbog toga sto je veoma veoma krt. Lomi i puca pod veoma malim pritiskom, tj okretom kljestima. E sad, bilo bi interesantno ako se neko razume u metale i legura da nam objasni zasto je to tako. 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, gvlada said:

Зар није по стандарду сигурности да и уземљење мора бити истог пресека као и фаза и нула?

Standardi su takvi jer prosečan komercijalni uređaj uvek koristi minimalni bezbedni presek nule i faze koji može da obezbedi napajanje uređaja bez pregrevanja i topljenja.

U slučaju jednog hifi kabla, imamo uređaje koji troše par stotina vati, vodove u zidu od 2.5 mm, utičnice i osigurače ograničene na 16A. Dakle tih 9 mmu napojnom kablu nije tu zbog povećane enegetske potrošnje, koja sve vreme ostaje ista i da je stavio bakarne šine od 50 mmna fazu i nulu. Energija koju uređaj koristi i koju uzemljenje potencijalno treba da odvede je i dalje ona ista kao dok je bio besplatni kabal uz uređaj od recimo 1.5 mm2. Tako da sa bezbednosne strane nema nikakve potrebe da vod za uzemljenje prati fazu i nulu, koje su tako napravljene zbog utiacaja na zvuk a ne zbog energije koju vode.

Potpuno je druga priča ako npr. uzmemo neki industrijski uređaj koji troši 20 kW i ima 6 mm2  faze i nulu (recimo neki destilator) jer mu realno trebaju da povukao te silne ampere... ali on takođe koristi i posebnu instalaciju umesto ove kućne, utičnice takođe, stvarno vuče veliku energiju i potrebno je da uzemljenje bude jednako sposobno da tu energiju brzo odvede.

Mnogo je veći problem kod nas što se ne kontrolišu standardi. U svakoj trećoj prodavnici možeš da kupiš kineski produžni na kom piše 3000 W a koji se već na pola te snage polako pregreva i topi bukvalno, potencijalno pali tepih, kuću... Ocu mog drugara je tako izgorelo pola stana. Otvarao sam neke takve, unutra su toliko tanke žice, često polu-ugljenisane od stalnog pregrevanja. 

Link to comment
Share on other sites

Sorry, zapalo na mene papučarsko usisavanje, pa sam u znoju nadam se opravdano odsustvovao :(.

@Aibo je vrlo precizno elaborirao logiku u vezi provodnika uzemljenja. Funkcija je maksimalno osigurana, ako dođe do uobičajnih peckanja elektirciteta pri dodiru šasije, ili eksidentalnog dodira faze sa šasijom, nekim nesretnim događajem. U većini stanova neutral i zemlja su u trafostanici kratko spojeni, pa je i njihov međusobni potencijal jednak nuli odnosno rade skoro pa isti posao gde se u trafostanici to svakako trasira u zemlju.

Kod konceptualno zastarelih i starih instalacija to može da ima smisla, da se provodnik uzemljenja da jednak ili jači od ova dva. Ima i nesimetričnih strujnih kablova, gde je faza jača od neutrala ili od drugog materijala ili suprotno. Ideja ima i svaka ima svoju specifičnost i zvučni karakter, a svakako ima i svoje poštovaoce i kupce.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zeljko1974 said:

Ansuz mainz x power cable. Imao ga pre 1 god. Secam se da je bakarna zila presvucena slojem srebra, oljustio sam ziletom sloj srebra i ispod je bakar, ali ni nalik ovom da tako kazem obicnom zbog toga sto je veoma veoma krt. Lomi i puca pod veoma malim pritiskom, tj okretom kljestima. E sad, bilo bi interesantno ako se neko razume u metale i legura da nam objasni zasto je to tako. 

To je sigurno UPOCC (UltraPUreOhnoCleanCopper),provodnik od monokristalnog bakra.

Link to comment
Share on other sites

On 5/30/2020 at 12:15 AM, DejanM said:

Ne bih se slozio sa ovom konstatacijom: " U praksi se pokazalo da je veća površina provodničkog preseka daleko bolja čak i na malim potrošačima." Cak bih tvrdio suprotno od ovoga, ukoliko se pod povrsinom provodnickog preseka podrazumeva povrsina zica od koje je kabl napravljen. Da je ova konstatacija tacna, onda bi najbolji strujni kablovi imali zice preseka od po 20 kv.mm - a to nije slucaj.

Ukoliko medjutim pod pojmom provodnickog preseka podrazumevas ukupnu povrsinu svih zica u kablu (a to mogu da budu male zice ali puno njih) onda je to druga prica koja mnogo vise veze ima sa konstrukcijom samog kabla nego sa poprecnim presekom pojedinacne zice.

Problem u ovoj diskusiji sto ima dosta stvari koje jedan strujni kabl cine dobrim - ne samo poprecni presek. Ja koristim za sve svoje potrosace, izuzev za mono blokove, srebrne upletene strujne kablove od Crystal Cable. A oni nemaju veliki poprecni presek ali su zato  mnogo bolji od recimo Lapp kabla od 2,5 kv.mm ili od 4 kv.mm. (Lapp od 4 kv.mm po mom misljenju i nije za audio upotrebu bas zbog previse izrazenog basa). Neki od najskupljih strujnih kablova na planeti nemaju narocito veliki poprecni presek ... Siltech npr. Ne znam tacno koliki je recimo poprecni presek zica kod Triple Crown (Siltech krije taj podatak) ali to nije ni izbliza 4 kv. mm.

Ali ako u tvom sistemu strujni kablovi od debele zice rade dobar posao - onda je to ok ...

Zapravo se ovdje i radi o Lapp kablu...

Link to comment
Share on other sites

Kad smo vec kod Lapp kabla ... Skoro sam napravio kabl od ovog:

https://www.hificollective.co.uk/catalog/neotech-mains-cable-nep-4003.html

Kao konektore sam stavio bakarne varijante Netoech suko i IEC uticnica. Ovaj Neotech mu dodje zapravo kao nesto poboljsana varijanta Lapp kabla: bolji sirm, bolji dump, posrebreni bakar, isti presek (priblizno sa Lapp od 2,5), ... Medjutim krajnji rezultat je bio da nisam primetio nikakvu razliku u odnosu na Lapp (doduse Lapp je bio konfekcioniran sa Furutech bakarnim konektorima).

Tako da Lapp ostaje dobra kupovina ... narocito kada se ima u vidu cena.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, DejanM said:

Zaboravi Lapp od 4 kv.mm. Idi sa 2,5 i to ce biti ok. Taj kabl je jeftin a daje sasvim solidan razultat.

Pa jeste od 2,5 mm. Ali zvuk je zbilja ''neukrotiv'' u donjim frekvencijama. Nemam namjeru svima replicirati, ali nisam tolika neznalica po pitanju kvaliteta zvuka, i imam dovoljno iskustva da mogu čuti kad nešto ne valja...

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, dias said:

Pa jeste od 2,5 mm. Ali zvuk je zbilja ''neukrotiv'' u donjim frekvencijama. Nemam namjeru svima replicirati, ali nisam tolika neznalica po pitanju kvaliteta zvuka, i imam dovoljno iskustva da mogu čuti kad nešto ne valja...

Probaj onda sa 1,5 ...

Link to comment
Share on other sites

Nisi odgovorio kakvu strujnu letvu koristiš i koji konektori su ti na lapp . Ako ti strujna letva na sebi ima prekidač i osigurač , baci je kroz prozor , to nije za hi-fi ;) Takve strujne letve nabudže bas i tu čistog i kontrolisanog zvuka nema . Ako na lapp imaš gold konektore , pored opuštenog zvučnog pečata samog kabela s takvim konektorima je još veći problem . Jedan obični niklovani šuko konektor umjesto gold bi ti sigurno ukrotio bas , nebi se rasipao već ga učvrstio . Ono što bih ja još probao je da kupiš narandžasti kabel za zvučnike o kojem smo dosta polemisali ovdje na forumu ili još bolje da napraviš kabel po Tozinom receptu .

Link to comment
Share on other sites

On 31.5.2020. at 10:44, jager said:

Nisi odgovorio kakvu strujnu letvu koristiš i koji konektori su ti na lapp . Ako ti strujna letva na sebi ima prekidač i osigurač , baci je kroz prozor , to nije za hi-fi ;) Takve strujne letve nabudže bas i tu čistog i kontrolisanog zvuka nema . Ako na lapp imaš gold konektore , pored opuštenog zvučnog pečata samog kabela s takvim konektorima je još veći problem . Jedan obični niklovani šuko konektor umjesto gold bi ti sigurno ukrotio bas , nebi se rasipao već ga učvrstio . Ono što bih ja još probao je da kupiš narandžasti kabel za zvučnike o kojem smo dosta polemisali ovdje na forumu ili još bolje da napraviš kabel po Tozinom receptu .

Nisam znao za to sa prekidačem i osiguračem (fuse).

Imam ovakvu. Baš.

https://www.kupujemprodajem.com/muzika-i-instrumenti/kablovi/kablovi-za-bendove-muzicka-oprema-12-2m-/oglas/95669871#photoBig

Za "narandžasti" kabl znam, imam već jedan , stavio na komp za burn. Imam i jedan od 110cm nov. Ne znam koje konektore da stavim. Preporuka?

Link to comment
Share on other sites

On 31.5.2020. at 10:44, jager said:

Ono što bih ja još probao je da kupiš narandžasti kabel za zvučnike

 

5 sati ranije, Dr Roadstar said:

Za "narandžasti" kabl znam, imam već jedan , stavio na komp za burn. Imam i jedan od 110cm nov. Ne znam koje konektore da stavim. Preporuka?

Može li detaljnije pojašnjenje?

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Dr Roadstar said:

Moja greška, prebacio sam se na narandžasti naponski kabl ( linn 800 ili tako nešto).

E sad, oko tog za zvučnike iste boje sam sad skroz u dilemi šta je u pitanju emoji4.png

Ako rabiš Linn ili Naim uređaje, zaboravi. Na njima ništa osim njihovih gajtana ne radi dobro.

Link to comment
Share on other sites

Ma ne, taj kabl se provlači kao dobar "kinez". Svakako mi je sistem daleko od bilo kakvog high enda ali je uloženo pristojno.AVR, power amp i sub imaju after market power kablove i razlika je primetna. A taj "linn" Imam, stoji, trebaju mi konektori koji mogu da prime kabl od 17mm +skin. Ako ima neko, može.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, Dr Roadstar said:

A taj "linn" Imam, stoji, trebaju mi konektori koji mogu da prime kabl od 17mm +skin.

Idi na Mkabl sajt i potraži IeGo ili HiFi tuning strujne konektore. Odaberi šta ti je po cenovnom ukusu.

Biće to sasvim ok. Ili potraži temu o strujnim konektorima ovde na forumu. Možda dobiješ neku ideju.

Link to comment
Share on other sites

Нисам видео колико желиш да уложиш али за тај кабл можеш купити оне копије Oyaide и урадити upgrade са овим (каже колега @Dražo да раде леп посао):

https://m.kupujemprodajem.com/audio/kablovi/high-end-iec-uticnice-monokristal/oglas/96422221#mhs0-1591479475945

 

Link to comment
Share on other sites

Нисам видео колико желиш да уложиш али за тај кабл можеш купити оне копије Oyaide и урадити upgrade са овим (каже колега [mention=43871]Dražo[/mention] да раде леп посао):
https://m.kupujemprodajem.com/audio/kablovi/high-end-iec-uticnice-monokristal/oglas/96422221#mhs0-1591479475945
 
Može ali trenutno kopija nema u ponudi. Nije ušla roba u SRB par meseci vrv. Mislim na pošiljke Taiwan i China.

Sent from my SNE-LX1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...