Jump to content


Problem sa zvucnicima (ili mozda ne?)


Recommended Posts

Na samom pocetku bih zamolio clanove "ekipe" sa kojima sam imao nesuglasice na ranijim temama, da ovu temu zaobidju . Hvala. 

Dakle, imam zvucnike Argon Alto 5 nakacene na Denon RCD - M41. U pojedinim pesmama zvuce super, tj u vecini pesama, ali na nekima su vokali, prvenstveno muski, nekako priguseni, kao da pevaci stoje iza zavese. Koliko se ja razumem (a razumem se malo) necisti muski vokali ukazuju na problem sa srednjim tonskim spektrom kod zvucnika. Npr ceo flac CD sa hitovima Blackfielda zvuci tako. Ali onda prebacim na Bajagu, Balasa ili Dire Straits i vokali su super, definisani i cisti. Onda vratim na Lexington i isto ko i  sa Blackfieldom. 

Tu bi se moglo reci da je problem u kvalitetu snimka ali isto se desava i i okviru jednog jedinog cd-a. Juce sam slusao flac cd sa najvecim hitovima B. Novkovica i u prvoj pesmi Princeza moje mladosti je vokal nejjasan, nekako zagusen u muzici ali vec u sledecoj - Gdje si ti- to zvuci cisto, definisano i odlicno. Kako je to moguce? 

Proverio sam kablove, prikopcani su kako treba,crveno na crveno crno na crno, promena njihovog polozaja nije donela boljitak. Zvucnike cu menjati kad tad ali sad imam velike troskove na renoviranju stana pa oni nisu prioritet. A nekako mi i zao da ih menjam kad ih cujem u njihovom najboljem izdanju. 

Znaci na samom kraju, gde moze lezati problem? Ipak u zvucnicima? U kablovima? Ipak u kvalitetu pesme? U mojim usima? 

Unapred zahvalan na eventualnim odgovorima.

 

PS I u tim pesmama gde su muski vokali priguseni nije to neslusljivo, da kazem 3,5/5 ali je frustrirajuce kad je na drugima 5/5.

Link to comment
Share on other sites

A odgovora nema... 

Odgovor sam ipak pronasao na svoju ruku posto sam juce kupio super ocuvane Dali Zensor 1 (za 100 eura) i ceo vikend poredio zvuk. 

Novi dokaz za mene da skuplje ne mora uvek biti bolje. Dali Senzor 1 je kostao 250 e u Evropi kad se pojavio i skoro 400 dolara u USA. Argon Alto 5 kostaju 150 e ali to je iskljucivo zato sto lanac Hi FI salona koji ga prodaje u Svedskoj, Nemackoj i Holandiji ulazi u isti koncern kao danska firma Argon audio koja ga pravi. Da nije tako sigurno bio bio znacajno skuplji. 

Kako god u hi fi okrsaju dve danske firme je Argon odneo pobedu. Dali Zensor 1 je dobar zvucnik, ima lepe vokale i dinamiku ali kad je rec o sirini i  dubini zvucne slike, separaciji instrumenata i muzikalnosti je blizu da bude cela klasa ispod Argona. Doduse kutija mu je manja pa se to moglo i donekle ocekivati. 

Kako god, sprema mu se novi put kroz male oglase a meni ostaje saznanje da trava nije uvek zelenija na onoj drugoj strani i da je lep osecaj kupiti nesto za male pare sto zvuci kao da kosta bar 3x vise.

Over and out. 

 

 

 

Za one koje zanima izgled, prvi je Argon a drugi Dali. 

 

ARGALTO5MK2WH_1_1164x.jpg

dalizensor1axhgwh_o_2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ako imaš dobar zvuk na nekim pesmama a lošiji na drugim verovatno je problem u različitoj produkciji pesama. Mislim da će te pesme zvučati različito na svakom zvučniku nevezano za cenovni razred.

https://www.hifishark.com/search?q=dynaudio

(Dynaudio Audience 42 i Xeo 2)?

pogledaj na HiFi Shark-u šta se nudi u Švedskoj od Dynaudio zvučnika u cenovnom razredu do 250€. Probaj prvo da ih poslušaš pre kupovine. 

Bez zadiranja u tvoj ukus i očekivanja.

Kriterijumi su mi bili

-veličina

-cena

-Skandinavija

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Engine said:

A što si kupovao gore zvučnike od onih što već imaš?

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

Odgovor je jednostavan, mislio sam da su bolji jer su oko duplo skuplji. Osim toga prodavani su za 100 e a na oglasima su do sada uvek bili 150 e ili vise. Drugim recima mogu i da zaradim na preprodaji, mada je to sporedno. 

Heb ga, na internetu su Dali Zensor 1 imali lirske recenzije npr ovu u Stereophile gde hi fi "ekspert" tvrdi da nije znao cenu a da je po kvalitetu zvuka smatrao da kostaju izmedju 1000 i 1200 dolara. :D

https://www.stereophile.com/content/dali-zensor-1-loudspeaker

 

5 sati ranije, Zexx said:

To nisu zvučnici, nego bućkalo.

Ne znam da li su bas buckalo ali sad znam da im je zvucna slika vrlo mala a i instrumenti "zbijeni" jedni uz druge. Zvuk dolazi iz 2 jasno definisane tacke, levog i desnog zvucnika dok je kod Argona osecaj kao da zvuk dolazi negde iza zvucnika, iz zida, sa mnogo vazduha izmedju instrumenata. Ko se navikne na takvu zvucnu sliku tesko je da se vrati na ovu koju pruza Zensor. 

 

23 minuta ranije, zflazar said:

Ako imaš dobar zvuk na nekim pesmama a lošiji na drugim verovatno je problem u različitoj produkciji pesama. Mislim da će te pesme zvučati različito na svakom zvučniku nevezano za cenovni razred.

https://www.hifishark.com/search?q=dynaudio

(Dynaudio Audience 42 i Xeo 2)?

pogledaj na HiFi Shark-u šta se nudi u Švedskoj od Dynaudio zvučnika u cenovnom razredu do 250€. Probaj prvo da ih poslušaš pre kupovine. 

Bez zadiranja u tvoj ukus i očekivanja.

Kriterijumi su mi bili

-veličina

-cena

-Skandinavija

Bunilo me je sto u okviru jednog te istog CDa u jednoj pesmi je prigusen vokal a vec u sledecoj super. Kad je na celom CD-u prigusen onda mi je lako to proglasiti losom produkcijom. Ovo drugo me je zbunjivalo. Sad sam video da su priguseni i na Daliju, mada mozda za nijansu manje. 

Hvala za Hi FI shark, obavezno cu pogledati. Na temi par mesta ispod je Dynaudio kao firma ishvaljen od strane svih. 

Link to comment
Share on other sites

14 minuta ranije, Ultravox said:

Bunilo me je sto u okviru jednog te istog CDa u jednoj pesmi je prigusen vokal a vec u sledecoj super. Kad je na celom CD-u prigusen onda mi je lako to proglasiti losom produkcijom. Ovo drugo me je zbunjivalo.

dešava se da na albumu postoji razlika u produkciji i između pesama, nije ništa neobično. Neka te to ne buni preterano.

Link to comment
Share on other sites

Koliko znam na drugoj si temi pričao da cijena nije mjerilo zvučnika a ovdje si kupio zvučnike samo na osnovu cijene, bez slušanja.
U sklopu iste klase cijena od +-100€ nije nikakav pokazatelj kvaliteta. Drugo je da su drastične razlike u cijeni i klasama.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

8 minuta ranije, Engine said:


U sklopu iste klase cijena od +-100€ nije nikakav pokazatelj kvaliteta. Drugo je da su drastične razlike u cijeni i klasama.

sa izuzetkom sprava do 100€.

Tu +/- 100€ ume itekako da napravi razliku :grin:

nekako sam i dalje mišljenja da je Švedska veće tržište za hajfaj od Srbije i povodom toga mislim da je i ponuda veća a cene korektnije u domenu odnosa cena/kvalitet.

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Engine said:

Koliko znam na drugoj si temi pričao da cijena nije mjerilo zvučnika a ovdje si kupio zvučnike samo na osnovu cijene, bez slušanja.
U sklopu iste klase cijena od +-100€ nije nikakav pokazatelj kvaliteta. Drugo je da su drastične razlike u cijeni i klasama.

15 minuta ranije, zflazar said:

 

Nije uvek ali u vecini slucajeva jeste. Vec rekoh da nije samo to igralo ulogu vec cinjenica da nikad pre u oglasima nisam video Zensor 1 za 100 e. Lako cu ga prodati opet. 

Uostalom zar nije grehota ne iskesirati sicu za zvucnik koji svira kao oni od 1000-1200 dolara, bar po recima recenzenta hi fi portala Stereophile? :lol:

 

17 minuta ranije, zflazar said:

sa izuzetkom sprava do 100€.

Tu +/- 100€ ume itekako da napravi razliku :grin:

nekako sam i dalje mišljenja da je Švedska veće tržište za hajfaj od Srbije i povodom toga mislim da je i ponuda veća a cene korektnije u domenu odnosa cena/kvalitet.

Svedska je ekonomski jaca zemlja pa bi na osnovu toga trebalo pretpostaviti da su cene korektnije ali u realnom smislu a ne apsolutnom ( cena polovnog hi fija u odnosu prema prosecnoj plati). Ne znam da li iko zna koliko se polovni Zensor 1 prodaje kod nas? 

Link to comment
Share on other sites

Ako će mo iskreno. Što viša klasa uređaja to su razlike u produkciji lakše uočljive. U tome se u neku ruku može sagledati njihova neutralnost. Ovde mislim da uređaj ne poseduje svoje farbe i nametnute ukuse.

Znate kada se kaže: "zvuk horni", "zvuk Tanoy-a", zvuk "elektrostatika", "full-range_ra" .... "gramofona" :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Kupi Dynaudio od 300-400 eura polovan i da nemas brige o zvuku.....Audience 8 ili nesto slicno, toga tamo bar ima.

Jos jedan dobronameran savet, ne uzdaj se u recenzije casopisa vec u svoje slusalacko iskustvo, ako ga nemas onda se barem potrudi da cujes robu koju kupujes.

Svako kad tad ima neki promasaj prilikom kupovine, sa  godinama staza u ovom hobiju stices i radni staz/iskustvo, pa tako otprilike mozes pretpostaviti kako nesto zvuci,  mada  ni tad nema garancije.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, zeljko1974 said:

Kupi Dynaudio od 300-400 eura polovan i da nemas brige o zvuku.....Audience 8 ili nesto slicno, toga tamo bar ima.

Jos jedan dobronameran savet, ne uzdaj se u recenzije casopisa vec u svoje slusalacko iskustvo, ako ga nemas onda se barem potrudi da cujes robu koju kupujes.

Svako kad tad ima neki promasaj prilikom kupovine, sa  godinama staza u ovom hobiju stices i radni staz/iskustvo, pa tako otprilike mozes pretpostaviti kako nesto zvuci,  mada  ni tad nema garancije.

+1

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Koma said:

Možda je taj denon slabašan za dynaudio, mislim da je u pitanju 2x30 w

Jeste 2x30.

 

3 sati ranije, zeljko1974 said:

Kupi Dynaudio od 300-400 eura polovan i da nemas brige o zvuku.....Audience 8 ili nesto slicno, toga tamo bar ima.

Jos jedan dobronameran savet, ne uzdaj se u recenzije casopisa vec u svoje slusalacko iskustvo, ako ga nemas onda se barem potrudi da cujes robu koju kupujes.

Svako kad tad ima neki promasaj prilikom kupovine, sa  godinama staza u ovom hobiju stices i radni staz/iskustvo, pa tako otprilike mozes pretpostaviti kako nesto zvuci,  mada  ni tad nema garancije.

Svi preporucuju Dynaudio. Prvo da prodam Dalija (vec sam stavio oglas) i onda se usresredim na njih. 

Svedska je inace po povrsini 5 puta veca od Srbije pa tako nije lako poslusati uredjaj ukoliko nije iz sopstvenog grada, gradovi su ovde rastrkani. Recenzije verovatno nikad nisu 100 objektivne ali ovako nesto napisano je po meni hit. 

When I'd completed most of my listening to the Zensor 1, made by Danish Audiophile Loudspeaker Industries (DALI), I looked at this diminutive bookshelf speaker and tried to remember its price. Based on its sound quality compared to other speakers I've heard, I guessed it to be somewhere between $1000 and $1200/pair. 

A la Gebels, sto je laz veca ljudi (kupci hi fija) ce lakse poverovati u nju. Navukoh se i ja. :D

 

 

Link to comment
Share on other sites

Tako ispada, ali imate forum, ovaj nas, Serbski sto bi rekli, tako da pitajte sta vas zanima, ovde mozete dobiti samo pravi savet.

Prvo se kupuju zvucnici ali u odnosu na prostoriju gde slusate muziku, zatim ide pojacalo, pa izvor. Ako preferirate detaljno, audiofilsko slusanje gde vam je prioritet i akcenat na kvalitetu reprodukcije, onda se morate dosta potruditi da to sve dovedete do  samo vama prihvatljivog nivoa.

Da ne biste puno lutali najlakse je da nam okvirno kazete vase novcane limite, a kao prvo dimenziju prostorije, pa se onda mi ovde lako sporazumemo.....:-)

Sto bolji izvor se podrazumeva......kad se sve to lepo uklopi onda ide muka sa kablovima,ali o tom, potom .

Link to comment
Share on other sites

Bez ljutnje Ultra. Internet je jedna velika taraba. Ona iz one narodne poslovice. E a zna se šta može da piše na tarabi a nije!

Tako da bez uključenog filtera u glavi, ili bar uz konsultovanje više taraba, neće da valja.
Dynaudio zvučnici zahtevaju snažna pojačala, a propo.:)
Polako tragaj i naći ćeš.

 

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Ultravox said:

Jeste 2x30.

 

Svi preporucuju Dynaudio. Prvo da prodam Dalija (vec sam stavio oglas) i onda se usresredim na njih. 

Svedska je inace po povrsini 5 puta veca od Srbije pa tako nije lako poslusati uredjaj ukoliko nije iz sopstvenog grada, gradovi su ovde rastrkani. Recenzije verovatno nikad nisu 100 objektivne ali ovako nesto napisano je po meni hit. 

When I'd completed most of my listening to the Zensor 1, made by Danish Audiophile Loudspeaker Industries (DALI), I looked at this diminutive bookshelf speaker and tried to remember its price. Based on its sound quality compared to other speakers I've heard, I guessed it to be somewhere between $1000 and $1200/pair. 

A la Gebels, sto je laz veca ljudi (kupci hi fija) ce lakse poverovati u nju. Navukoh se i ja. :D

 

 

7 sati ranije, zflazar said:

Ako imaš dobar zvuk na nekim pesmama a lošiji na drugim verovatno je problem u različitoj produkciji pesama. Mislim da će te pesme zvučati različito na svakom zvučniku nevezano za cenovni razred.

https://www.hifishark.com/search?q=dynaudio

(Dynaudio Audience 42 i Xeo 2)?

pogledaj na HiFi Shark-u šta se nudi u Švedskoj od Dynaudio zvučnika u cenovnom razredu do 250€. Probaj prvo da ih poslušaš pre kupovine. 

Bez zadiranja u tvoj ukus i očekivanja.

Kriterijumi su mi bili

-veličina

-cena

-Skandinavija

Sve rečeno.

Ako si u Stockholmu podji u Audioreference na Gotgatan, na St.Eriksplan imaš Beng Knutsona....i Ljudbutiken.Tamo si nekad mogao da slušaš koliko te volja.Isprobaj i uporedi.

Postoje radnje gdje sistemom a-b možeš da uporedjuješ razliku u zvuku.Bila je jedna radnja u Solni prodaju i polovne gdje su imali 24 para kutija i možeš da uporedjuješ što voliš.

Dynaudio ima odličan zvuk u klasi, ali je promašena investicija ako ga ne upariš sa mnogooooo dobrim i jakim  pojačalom.

 

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Bato - hi - fi said:

Sve rečeno.

Ako si u Stockholmu podji u Audioreference na Gotgatan, na St.Eriksplan imaš Beng Knutsona....i Ljudbutiken.Tamo si nekad mogao da slušaš koliko te volja.Isprobaj i uporedi.

Postoje radnje gdje sistemom a-b možeš da uporedjuješ razliku u zvuku.Bila je jedna radnja u Solni prodaju i polovne gdje su imali 24 para kutija i možeš da uporedjuješ što voliš.

Dynaudio ima odličan zvuk u klasi, ali je promašena investicija ako ga ne upariš sa mnogooooo dobrim i jakim  pojačalom.

 

Zaboravih, ponesi svoj CD ali nemoj Crvenu Jabuku i ove naše bisere čast izuzecima.

 

Link to comment
Share on other sites

32 minuta ranije, ivanp said:

Bez ljutnje Ultra. Internet je jedna velika taraba. Ona iz one narodne poslovice. E a zna se šta može da piše na tarabi a nije!

Tako da bez uključenog filtera u glavi, ili bar uz konsultovanje više taraba, neće da valja.
Dynaudio zvučnici zahtevaju snažna pojačala, a propo.:)
Polako tragaj i naći ćeš.

 

Naravno, nema zurbe. 

 

45 minuta ranije, Nixie said:

To će da svira sa Dynaudio, ako ne preteruješ, ali neće da svira  baš kako bi moglo. Uzimaj nešto jače, što radi na 4oma bez problema.

Nikad ne odvrcem vise od 20/40. Svi toliko ishvaliste Dynaudio da ih jednostavno moram probati kad dodje vreme. 

41 minuta ranije, Bato - hi - fi said:

Sve rečeno.

Ako si u Stockholmu podji u Audioreference na Gotgatan, na St.Eriksplan imaš Beng Knutsona....i Ljudbutiken.Tamo si nekad mogao da slušaš koliko te volja.Isprobaj i uporedi.

Postoje radnje gdje sistemom a-b možeš da uporedjuješ razliku u zvuku.Bila je jedna radnja u Solni prodaju i polovne gdje su imali 24 para kutija i možeš da uporedjuješ što voliš.

Dynaudio ima odličan zvuk u klasi, ali je promašena investicija ako ga ne upariš sa mnogooooo dobrim i jakim  pojačalom.

 

Nisam u Stockholmu, u Geteborgu sam. Ovde ima Hi fi Klubben sa nekoliko svojih radnji (tu sam uzeo Denona i Argona), ima Hembiobutiken, BRL, Tele-ha i to bi verovatno bilo to sto se tice iole vecih hi fi butika. Za polovne zvucnike je naravno zakon Blocket. 

Sad vec vise ne znam da li se sa denonovih skromnih 2x30 uopste isplati juriti Dynaudio zvucnike. :-(

Link to comment
Share on other sites

Znaci Dynaudio baj, baj. :???:

Od Q acoustics bi jedino dosao u izbor ovaj novi QA 3031 zbog svoje visine jer su 3020 i 3020i mali a zgrozila me je zvucna slika kod Zensora 1 koji je otprilike iste visine. Znaci nista ispod 31,32 cm visine zvucnika.

Kad vec prijatno i opusteno caskamo (za divno cudo) da li bi mi neko objasnio da li je tacno da ljubitelji toplog i senzualnog zvuka ( taj sam) treba da izbegavaju zvucnike koji nemaju soft dome visokotonce, znaci  izbegavati ove sa  horndiskantom ili kako se to vec kaze na nasem? 

 

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Ultravox said:

Kad vec prijatno i opusteno caskamo (za divno cudo) da li bi mi neko objasnio da li je tacno da ljubitelji toplog i senzualnog zvuka ( taj sam) treba da izbegavaju zvucnike koji nemaju soft dome visokotonce, znaci  izbegavati ove sa  horndiskantom ili kako se to vec kaze na nasem?

Gasi internete, imamo ovogodišnjeg pobednika!:crno-na-belo:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...