Jump to content


Koliko zvucnika po kanalu pojačala?


Recommended Posts

Imam jedno apsolutno amatersko pitanj.

Imam pojacalo sa dva kanala (L & R) i 6 zvucnika. Postavio sam 4 zvucnika u prostoriju unutar kuće i 2 zvucnika na terasu ispred te prostorije. Da li je okej da povezem ta 4 unutrašnja zvucnika na jedan kanal, a ova 2 spoljna da drugi kanal. Jasno mi je da cu izgubiti stereo. Ali mi to odgovara zato sto mogu na taj nacin da regulisem jacinu zvuka odvojeno napolju i unutra. Da li takav nacin povezivanja moze da izazove neki problem?

 

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, TheMitar993 said:

Da li je okej da povezem ta 4 unutrašnja zvucnika na jedan kanal, a ova 2 spoljna da drugi kanal.

Nije jer će biti neravnomerno opterećenje na izlazni stepen, a i na šta će da lići ta muzika kad se pola pesme čuje unutra a druga polovina napolju (mislim naravno na stereo snimke).

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, TheMitar993 said:

Imam jedno apsolutno amatersko pitanj.

Imam pojacalo sa dva kanala (L & R) i 6 zvucnika. Postavio sam 4 zvucnika u prostoriju unutar kuće i 2 zvucnika na terasu ispred te prostorije. Da li je okej da povezem ta 4 unutrašnja zvucnika na jedan kanal, a ova 2 spoljna da drugi kanal. Jasno mi je da cu izgubiti stereo. Ali mi to odgovara zato sto mogu na taj nacin da regulisem jacinu zvuka odvojeno napolju i unutra. Da li takav nacin povezivanja moze da izazove neki problem?

 

Ovde ništa nije OK! :(

Ali ako već pokušavaš i ne želiš problem belog dima iz pojačala, vezuj zvučnike kombinujući ih redno i paraleno na po jedan kanal, vodeći računa o polaritetu, i vodeći računa da ekvivalentna impedansa po kanalu ne padne ispod npr. 6ohm.

Ako pojačalo ili izvor imaju  preklopnik mono, klikni ga da zvuk bude mono, tj isti na oba kanala. Neke muzike sviraju potpuno različito na levom i desnom kanalu.

Ako ne znaš kako da iskombinuješ tu neku kombinaciju redne i paralalne veze više zvučnika na jednom kanalu a da dobiješ impednsu veću od X, batali priču.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Eventualno mozeš uzeti višestruki prekidač i uvezati ga tako da kad je na poziciji 1 rade zvučnici u kući, a kada je na poziciji 2 rade zvučnici na terasi, na poziciji 0 zna se šta treba da bude. :D

Pošto ti je stereo sistem, trebaće ti 2 takva prekidača.

I obavezno kada prebacuješ sa jednih na druge smanji jačinu zvuka na pojačalu.

Ovo ti je najbolje rješenje i lako je izvodio. Ako nisi vješt sa strujom, zovni nekog prijatelja koji jeste ili majstora. :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...