Jump to content


Polica za HI-FI


Recommended Posts

Poštovane kolege forumaši,

Mnogi od vas su se susretali sa situacijom u kojoj se ja sada nalazim,a to je oraganizovanje postavke uređaja u kući odnosno dnevnoj sobi.Naravno da je kompromis neizbežan pa moram da nađem neko estetsko rešenje koje će da zadovolji i zvučno.

Na polici treba da se nađe više uređaja  to malo komplikuje situaciju.Sistem nije još kompletiran u potpunosti sastojaće se od : Pojačala,Strimer,Dac,CD,i,gramofon naravno i zvučnici.Svi uređaji su standarne širine oko 47-48cm tako da zahtevaju poseban odeljak u polici.

Pošto nisam dizajnerski nadaren ,a gledajući sisteme koje ste vi godinama uklapali u ambijent stvarno se vidi da mngo vas ima ideje za dobra rešenja.

Dnevna soba je dimenzije Š-V-D 5,2x4,5x2,6m stim da se sa desne strane nastavlja otvoreni deo ka trpezariji i kuhinji koje su cca 25m2.

Ja sam uradio neko idejno rešenje police u sobi kako bi to trebalo otprilike da izgleda,

Molim vas ako neko ima neku korisnu sugestiju biće mi od koristi.

Hvala

Sa merama.jpg

Link to comment
Share on other sites

Na 3D prikazu frontalnog zida nije uneta pozicija zvučnika.

Mišljenja sam da je masivna polica od gipskartona u uglu gde bi eventualno stajao levi zvučnik (naravno ispred ili malo prema tv-u) potencijalni "pojačavač" bass modova, ako ne i ozbiljan rezonator. Opet sa desne strane je kamin, koji predstavlja pretnju desnom zvučniku po pitanju toplotnog zračenja i ugrožavanju lakirane površine i uopšte finiša zvučnika uz stvaranje nejednake "mikroklime" levog i desnog zvučnika, što bi moglo dovesti do disbalansa u zvučnoj prezentaciji. Kada se na ova dva komentara doda i akustička asimetrija prostora, deluje da je audio polica najmanji problem.

Svestan sam da su uočene primedbe kao nož u srce. Mislim da bi projektant enterijera morao više da razradi tretman frontalnog zida sa ozbiljnijom pažnjom posvećenom audio funkcionalnosti i akustici. Enterijerske komponente zajedno sa zahtevima i navikama korisnika budućeg prostora moraju da budu u harmoniji i to je glavni zadatak projekta enterijera, prvenstveno se zbog toga i radi. Estetika se provlači od početka, ali svoj glavni akcenat ima tek na kraju dugotrajnog procesa rešavanja funkcionalnih kolizija i problema tehničke prirode.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako dozivljavas policu,kao deo enterijera,prakticno mesto za ostavljanje sprava ili kao audio komponentu.Ovo poslednje ima narocitog smisla ako koristis gramofon jer oni zaista zvuce dosta razlicito u odnosu na podlogu,znam da ce sad da spopadnu ljubitelji digitalije,utice na sve ali znacajno manje.I na subsasijske gramofone utice manje ali bih tah uticaj kod gramofona nazvao puno vecim.I pojacala umehu da budu solidni mikrofoni.Ja sam dugo vremena pokusavao takvu za dva reda komponenti(jer ih ima dosta) pronaci i vrlo su retke.Trazio sam i od turbomaksimusa da napravi takvu duplu ali mi nije hteo izaci u susret jer ocigledno ta dupla sirina nije nebitna po pitanju vibracija,ima neke svoje proracune i dizajn i ne odstupa na zahtev kupcai uputio me na dve.Dve identicne takvog tipa kod mene nazalost ne staju ali kod tebe koliko vidim ima mesta.Av polica tog tipa ima ,ali puritanskih audiofilskih malo,probacu jednu da ti pronadjem i posaljem.Av polica ili izrada po meri uz dodatak posebne gramofonske ako imas solidan(cvrst)zid je takodje dobra opcija.Mslm majstor ce da napravi sta god hoces,ne ulaze oni u to kako ce nesto da "zvuci",napravice ti to zanatski dobro, ali imam utisak da ti jesi pravi audiofil i da ces gledati i sracunate prave audiofilske police ili raditi nesto po njima. Imas temu police gde smo dosta na tu temu pisali,po starom dobrom obicaju uz dosta off-a i zayebacije.Moju policu koja bi bila odprilike pola od onog sto trazis mozes videti u malim oglasima(prodajem amp pa je uslikano).Takva ili slicna u duplikatu ti moze biti resenje koje pokriva i estetske i funkcionalne zahteve,ali i audiofilski deo svih nas.To tvoje podseca na hifi racks ,ali solidnu diy varijantu ljudi prave od Ikea lack stocica koje ljudi jako hvale kao dobru podlogu za gramofone,a pritom ultra jeftinu.

Sto kazu triput meri,jednom seci,ja sam probao vec i kako treba i ne treba,tu smo da filozofiramo oko "nicega" i radujemo se svakoj polovini procenta boljeg zvuka :lol: Good luck,slikaj kad bude gotovo.

Link to comment
Share on other sites

@Father pucaj slobodno nisam ja od onih što odmah kukaju:thumbsup2Svaki savet je dobro došao .Opcije postoje još uvek da se dosta toga menja.Polica u levo uglu 99% će da se izradi od drvenog materijala.Što se tiče kamina uzeta je u obzir i ta opcija o zatvaranju stakla na bočnoj strani do desnog zvučnika zbog topolote,mada će on da bude više za ukras nego za grejanje.Ovo je idejno rešenje koje sam ja smislio i nije konačno zbog toga sam pokrenuo ovu temu da uradim izmene dok nije kasno.Zvučnike ne znam kako da ubacim i ovo sam radio uz pomoć YT pa nisam mogao bolje da prezentujem želejeno.

@sondekHvala na intereovanju.Kako doživljavam policu,teško pitanje:DNajviše bih želeo da mogu da stavih bilo šta što mi se svidi a da to neutiče na kvalitet zvuka,naravno nemoguća misija.AV polica isto ne otpada kao rešenje,kod Delije u sistemu je jedna koja mi se sviđa.

Ovaj izgled police sam ubacio samo kao ideju da se mogu orjentisati u prostoru gde bi šta stajalo.Ova polica je 1,5m širine defintivno mi ne treba toliko,ali sam taj model našao da ubacim samo kao neki orjentir.

 

Hvala

Link to comment
Share on other sites

Bilo koja dalja sugestija vodila bi do tektonskih promena na tom zidu, pa je bolje za sada da sam pokušaš nešto drugačije. Sugerisao bih kamin centralno, što nije prevelika masa, ako se desno i levo uvede Fantoni-jeva 4Akustik drvena obloga ili neko slično rešenje za akustički tretman. Police iznad i oko kamina sa predviđenim kanalima za kablove... Sve može da bude maksimalno funkcionalno i blisko organizovano, ali traži detaljnije bavljenje.

Kamin kao motiv nije dobro da bude samo "nakačen". To je ozbiljan motiv toplog doma i životne harmonije. Zahteva prioritetniji tretman od muzike. Samim tim nameće sebe kao centralni motiv, a hifi bi skladnim uklapanjem mogao da nađe svoje adekvatno mesto.

Nažalost TV je u modernim domovima zamena za kamin, pa se u ovoj koncepciji dolazi u koliziju njegovog funkcionalnog mesta, argonomske pozicije, estetskog uklapanja i konačno akustinih posledica te pozicije...

Nije lak posao, zapravo ništa manje ili više kompleksno kao osmišljavanje i izrada adekvatne i kvalitetne hifi police, njene pizicije i svih ostalih skrivenih konflikata sa tim u vezi.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Father said:

Bilo koja dalja sugestija vodila bi do tektonskih promena na tom zidu, pa je bolje za sada da sam pokušaš nešto drugačije. Sugerisao bih kamin centralno, što nije prevelika masa, ako se desno i levo uvede Fantoni-jeva 4Akustik drvena obloga ili neko slično rešenje za akustički tretman. Police iznad i oko kamina sa predviđenim kanalima za kablove... Sve može da bude maksimalno funkcionalno i blisko organizovano, ali traži detaljnije bavljenje.

Kamin kao motiv nije dobro da bude samo "nakačen". To je ozbiljan motiv toplog doma i životne harmonije. Zahteva prioritetniji tretman od muzike. Samim tim nameće sebe kao centralni motiv, a hifi bi skladnim uklapanjem mogao da nađe svoje adekvatno mesto.

Nažalost TV je u modernim domovima zamena za kamin, pa se u ovoj koncepciji dolazi u koliziju njegovog funkcionalnog mesta, argonomske pozicije, estetskog uklapanja i konačno akustinih posledica te pozicije...

Nije lak posao, zapravo ništa manje ili više kompleksno kao osmišljavanje i izrada adekvatne i kvalitetne hifi police, njene pizicije i svih ostalih skrivenih konflikata sa tim u vezi.

Hvala Father,na žalost sve je promeljivo osim mesta kamina koji je tačno na između dneve sobe i trpezarije-kuhinje.

Već ste mi pomogli u kom pravu da krenem.

Link to comment
Share on other sites

Evo primera jedne vrlo zahtevne police koju smo kolega i ja zajedno konstruisali i izveli dok smo zajedno radili. U ovom slučaju je sasvim jasno šta je najvažnije u ovom prostoru. Akustični paneli koje sam pominjao su korišćeni iza police i na desnom fasadnom zidu.

Polica_0001_copy_800x550.jpg.4dd67a3d19c45d68d5fdc28350f54f42.jpg

Polica_0000.jpg.e06b07c08e42bc488562b43381f484a4.jpg

Davno je to bilo (2014), a polica je imala više od 150kg. Ova prostorija je deo vezanog prostora od 150m2, ogromne vazdušne kubature, samo vizuelno pregrađenog masivnim vitrinama u drvenoj oblozi...

Link to comment
Share on other sites

Nemam ideju kako bi se konkretno ovde kod tebe primenilo, ali mozda bude od koristi u nekoj razradi.

Evo kako sam u nekoj predjasnjoj postavci zastitio zvucnik (ali i cela 2 sistema sa dva gramofona) od visoke toplote kaminske peci.

U pitanju su vermikulit ploce. Kupio sam ih u Vojki kod Stare Pazove (firma "Vatra"), te potom iskrojio (lako se sece, ubodna, obicna testera, skalpel) prema zamisli (slovo П) i potrebnim dimenzijama, te potom pricvrstio obicnim srafovima, i dodatno napravio od celicnih L profila konstrukciju koja je dala dodatnu krutost (ofarbano u crno), te na kraju tapacirao u taj crveni mebl stof. Sve je uradjeno rucnim alatom.

Ono sto je karakteristika vermikulita je sprecavanje prolaska toplote (preko 1000 stepeni celzijusa, koristi se koliko sam citao i u velikim kotlovima, za njihovo oblaganje), tako da sa unutrasnje strane ove oplate temperatura visoka (sigurno 100-nak stepeni), a sa spoljne strane povrsina je hladna, kada se pipne mebl stof (naravno, sve ovo samo kada se lozi, u jaku zimu, meraka radi, nije primarno grejanje u pitanju).

 

IMAG2417.jpg

IMAG2441.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Father said:

Evo primera jedne vrlo zahtevne police koju smo kolega i ja zajedno konstruisali i izveli dok smo zajedno radili. U ovom slučaju je sasvim jasno šta je najvažnije u ovom prostoru. Akustični paneli koje sam pominjao su korišćeni iza police i na desnom fasadnom zidu.

Polica_0001_copy_800x550.jpg.4dd67a3d19c45d68d5fdc28350f54f42.jpg

Polica_0000.jpg.e06b07c08e42bc488562b43381f484a4.jpg

Davno je to bilo (2014), a polica je imala više od 150kg. Ova prostorija je deo vezanog prostora od 150m2, ogromne vazdušne kubature, samo vizuelno pregrađenog masivnim vitrinama u drvenoj oblozi...

Ovo deluje impresivno,samo je tu prednost slobodan zid samo za hi-fi,ja ipak moram da uklopim u porodičnu dnevu sobu.Ovi paneli izgledaju fantastično vizuelno.

Hvala

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Dražo said:

Nemam ideju kako bi se konkretno ovde kod tebe primenilo, ali mozda bude od koristi u nekoj razradi.

Evo kako sam u nekoj predjasnjoj postavci zastitio zvucnik (ali i cela 2 sistema sa dva gramofona) od visoke toplote kaminske peci.

U pitanju su vermikulit ploce. Kupio sam ih u Vojki kod Stare Pazove (firma "Vatra"), te potom iskrojio (lako se sece, ubodna, obicna testera, skalpel) prema zamisli (slovo П) i potrebnim dimenzijama, te potom pricvrstio obicnim srafovima, i dodatno napravio od celicnih L profila konstrukciju koja je dala dodatnu krutost (ofarbano u crno), te na kraju tapacirao u taj crveni mebl stof. Sve je uradjeno rucnim alatom.

Ono sto je karakteristika vermikulita je sprecavanje prolaska toplote (preko 1000 stepeni celzijusa, koristi se koliko sam citao i u velikim kotlovima, za njihovo oblaganje), tako da sa unutrasnje strane ove oplate temperatura visoka (sigurno 100-nak stepeni), a sa spoljne strane povrsina je hladna, kada se pipne mebl stof (naravno, sve ovo samo kada se lozi, u jaku zimu, meraka radi, nije primarno grejanje u pitanju).

 

 

IMAG2441.jpg

Hvala Dražo na sugestiji.VIdeću šta još mogu da uradim sa rezmeštajem zvučnika i na kojoj će distanci biti od kamina.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, Thecoki said:

Ovo deluje impresivno,samo je tu prednost slobodan zid samo za hi-fi,ja ipak moram da uklopim u porodičnu dnevu sobu.Ovi paneli izgledaju fantastično vizuelno.

Hvala

Sve razumem. Samo sam naveo ekstremni slučaj, gde je funkcija prostora izričito naglašena, a sprave oduzimaju dah i sasvim sigurno osim viskija u ruci nema drugih skretanja pažnje.

Svi mi živimo daleko skromnije živote, gde se neminovno prepliću ostale životne potrebe i navike, pa se mora kompromisnim rešenjima stvoriti prostor po sopsvenoj meri.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Father said:

Sve razumem. Samo sam naveo ekstremni slučaj, gde je funkcija prostora izričito naglašena, a sprave oduzimaju dah i sasvim sigurno osim viskija u ruci nema drugih skretanja pažnje.

Svi mi živimo daleko skromnije živote, gde se neminovno prepliću ostale životne potrebe i navike, pa se mora kompromisnim rešenjima stvoriti prostor po sopsvenoj meri.

Pa ovo kada završim onda,moram počastiti za pomoć kod mene pijemo moj viski(domaća loza):D

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, Thecoki said:

Pa ovo kada završim onda,moram počastiti za pomoć kod mene pijemo moj viski(domaća loza):D

Biće mi zadovoljstvo. Samo bez žurbe i "iz više uglova" sagledati ukrštanja aktivnosti u prostoru i nema zime kad se useliš.

Neka je sa srećom...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Father said:

Biće mi zadovoljstvo. Samo bez žurbe i "iz više uglova" sagledati ukrštanja aktivnosti u prostoru i nema zime kad se useliš.

Neka je sa srećom...

Hvala,

Ovo je u realizaciji za oko 30-40 dana tako da imam vremena da sve što mogu rešim na vreme.

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Thecoki said:

Poštovane kolege forumaši,

Mnogi od vas su se susretali sa situacijom u kojoj se ja sada nalazim,a to je oraganizovanje postavke uređaja u kući odnosno dnevnoj sobi.Naravno da je kompromis neizbežan pa moram da nađem neko estetsko rešenje koje će da zadovolji i zvučno.

Na polici treba da se nađe više uređaja  to malo komplikuje situaciju.Sistem nije još kompletiran u potpunosti sastojaće se od : Pojačala,Strimer,Dac,CD,i,gramofon naravno i zvučnici.Svi uređaji su standarne širine oko 47-48cm tako da zahtevaju poseban odeljak u polici.

Pošto nisam dizajnerski nadaren ,a gledajući sisteme koje ste vi godinama uklapali u ambijent stvarno se vidi da mngo vas ima ideje za dobra rešenja.

Dnevna soba je dimenzije Š-V-D 5,2x4,5x2,6m stim da se sa desne strane nastavlja otvoreni deo ka trpezariji i kuhinji koje su cca 25m2.

Ja sam uradio neko idejno rešenje police u sobi kako bi to trebalo otprilike da izgleda,

Molim vas ako neko ima neku korisnu sugestiju biće mi od koristi.

Hvala

Sa merama.jpg

Pošto si u fazi osmišljavanja, građevinski radovi još nisu počeli (ako sam dobro razumeo), da sam ja na tvom mestu:

1. hifi bih smestio u police od knaufa sa leve strane, to bi izgledalo kao iz časopisa, brutalno minimalistički i prelepo, posebnu policu ne bih ni kupovao/pravio.

2. ako si baš hifi putiranac, u svaku policu možeš kasnije da ubaciš postolja (stalke) npr. ovako nešto https://www.kupujemprodajem.com/audio/police-i-stalci/postolja-i-stalci-premium-base/oglas/79129254?filter_id=679891351 , a za gramofon možeš i nešto još ozbiljnije, ili čak policu tipa Target VW koja će se fiksirati za čvrsti zid unurat police (a ne za gips), mada mislim da bi gramofonsko postolje bilo više nego dovoljno.

3. u svaku policu bih ukopao bužir iza, velikog promera, da svi kablovi budu sakriveni, a da u svakoj polici imaš priključak za 220V.

4. ukopao bih obavezno bužire u zidove (ali da bužiri budu dovoljnog promera da kasnije možeš bilo koje kablove da provučeš kroz njih), tako da kablovi do zvučnika idu kroz bužire u zidu i da "izviru" iz zida iza zvučnika, a ne da idu po podu.

5. Razvukao bih obavezno bužire za home cinema 5.1 ili čak 7.2, jer je sada za to prilika, da ti ne bude kasnije žao ako se na to odlučiš... ovo znači i meso za centralni zvučnik. Iako ga sada možda ne želiš, predvidi i za njega mesto. Takođe, sada je prilika da se isplaniraju mesta za sub-ove... iako možda sada ne planiraš da ih nabavljaš, ipak osmisli mesta gde će stajati 2 sub-a, ako se budeš kasnije odlučio.

Toliko od mene, uživaj!

:cheers

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NL. said:

Pošto si u fazi osmišljavanja, građevinski radovi još nisu počeli (ako sam dobro razumeo), da sam ja na tvom mestu:

1. hifi bih smestio u police od knaufa sa leve strane, to bi izgledalo kao iz časopisa, brutalno minimalistički i prelepo, posebnu policu ne bih ni kupovao/pravio.

2. ako si baš hifi putiranac, u svaku policu možeš kasnije da ubaciš postolja (stalke) npr. ovako nešto https://www.kupujemprodajem.com/audio/police-i-stalci/postolja-i-stalci-premium-base/oglas/79129254?filter_id=679891351 , a za gramofon možeš i nešto još ozbiljnije, ili čak policu tipa Target VW koja će se fiksirati za čvrsti zid unurat police (a ne za gips), mada mislim da bi gramofonsko postolje bilo više nego dovoljno.

3. u svaku policu bih ukopao bužir iza, velikog promera, da svi kablovi budu sakriveni, a da u svakoj polici imaš priključak za 220V.

4. ukopao bih obavezno bužire u zidove (ali da bužiri budu dovoljnog promera da kasnije možeš bilo koje kablove da provučeš kroz njih), tako da kablovi do zvučnika idu kroz bužire u zidu i da "izviru" iz zida iza zvučnika, a ne da idu po podu.

5. Razvukao bih obavezno bužire za home cinema 5.1 ili čak 7.2, jer je sada za to prilika, da ti ne bude kasnije žao ako se na to odlučiš... ovo znači i meso za centralni zvučnik. Iako ga sada možda ne želiš, predvidi i za njega mesto. Takođe, sada je prilika da se isplaniraju mesta za sub-ove... iako možda sada ne planiraš da ih nabavljaš, ipak osmisli mesta gde će stajati 2 sub-a, ako se budeš kasnije odlučio.

Toliko od mene, uživaj!

:cheers

Hvala mnogo na angažovanju u mom slučaju.Samo su gradjevinski grubi radovi  gotovi, tako da je sve ovo još uek moguće. Odlični saveti. 

Hvala

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Thecoki said:

Ovo deluje impresivno,samo je tu prednost slobodan zid samo za hi-fi,ja ipak moram da uklopim u porodičnu dnevu sobu.Ovi paneli izgledaju fantastično vizuelno.

Hvala

@Father Interesuje me ovaj panel iza zvučnika na zidu, imate li mozda približne dimenzije, i da li je on odmaknut od zida pa mozda sakrije kablove? 

Link to comment
Share on other sites

Moguće je napravti primarnu podkonsrukciju, dilataciju od zida kako bi se provukle kanalice ili creva za instalacije.

Ne mora da se kupuje baš Fantoni 4akustuk, može da se stolarski izvedu i neka jeftinija rešenja sa ispunom... Fantoni je HiEnd u office nameštaju i kancelarijskim pregradama i nije nežan kada dođe do faktura. Kod nas ih zastupa nekadašnji vođa i klavijaturista grupe Laki Pingvini. Firma se zove IDC pa možeš sa njima oko razrade detalja...

Link to comment
Share on other sites

Father je sve u pravu. Ali ako radiš sada, uradi kako valja i ugradi 4akustik. Ja sam se raspitivao takođe pre 4 godine kada sam renovirao kuću o 4akustiku, IDC radi i prodaju i postavljanje, a cena je tada bila oko 115 EUR/m2 zida, a ja sam imao ideju da celi zid iza TV-a i uređaja obložim u tom materijalu. Postavljaju se na metalnu podkonstrukciju, kao knauf ploče, a iza mogu da se vuku instalacije. Kod mene u firmi u svim conf. salama imamo 4akustik obloge po zidovima i odlične su akustički, upijaju zvuk neverovatno, Jedino što čudno prelamaju svetlost kada gledaš u njih, te sitne rupice u fugama dejuju kao optička varka, što je recimo mojoj supruzi jako smetalo, pa smo dobrim delom zbog nje i odustali.  

Link to comment
Share on other sites

Moguće da obloge boje aluminijuma mogu da imaju taj efekat, ja nisam imao problem u prethodnoj firmi. Verujem da ovi sa teksturom drveta ne prelamaju svetlo kao taj srebrni finiš.

Dosta se on koristi za izolaciju kancelarija, u dekorativne svrhe i više na zapadu za veće površine zidova i holove...

http://www.fantoni.it/en/home/sistemi-fonoassorbenti-e-radianti.html

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...