Jump to content


6c33c s.e. ,izlazni transformator i sema


dalibor.anzic@gmail.com

Recommended Posts

imam pitanje u vezi samogradnje pojacala s.e. 6c33c

pojavili se izlazni transformatori iz poljske firme indel . cena oko 7800din

Impedansa trafoa je 1,13kohm a na semama 6c33c su oznacene impedanse uglavnom oko 600ohm -900ohm.

Potrebna mi je sema najpribliznija za samogradnju , kako bih uklopio impedanse sa ovim izlaznim transformatorom oznake TGL20/003...

http://www.indel.pl/gb_index.html

hvala na pomoci....

Screenshot_20200426_221449.jpg

Link to comment
Share on other sites

6C33 je specificna cev koja radi na vecim strujama anode. U tom smislu Mnogo vaznije je da debljina zice primarnog namotaj bude odgovarajuca. Precnik zice primara odredjuje maks dozvoljenu struju. Drugo - posto su tu struje vece onda dolazi do magnetizacije jezgra. Taj fenomen se moze dovesti na prihvatljivu meru povecanjem magnetnog procepa jezgra. To je isto bitan podatak. I u korelaciji je sa duzinom magnetnih linija koja se moze izracunati na osnovu standarda za lamema jezgra (dinezije trafoa)

Sledeci podatak koji je od kljucne vaznosti je induktivnost primarnog namotaja. Ako je to mala i za 6C33C neodgovarajuca vrednost, nece biti niskih frenkvencija a bas ce biti mutan. Bez obzira kakva je "shema".

Postoje i drugi podaci koji su vazni za ponasanje na visokim F...

Pre kupovine neophodno je proveriti osnovne podatke: debljina zice primara, velicina magnetnog procepa i odnos procepa i duzine magnetnih silnica, induktivnost primara [Hy]

Link to comment
Share on other sites

Dejane, ne bih da ulazim u polemiku koji je najvažniji deo SET pojačala. Izlazni transformator jeste veoma bitan ali ne i jedini deo takvog pojačala.

Slažem se da je Lundahl dobar izbor ali moraš da se složiš samnom da nije u isto vreme ni čarobni štapić koji će izbrisati brljotine kojima obiluju nepromišljeni SET projekti (ovaj koji ti preporučuješ je sa vazdušnim procepom podešenim na 200mA mirne struje. Ako se konstruktor opredeli za neku drugu radnu tačku, neće izvući maksimum iz ovog transformatora).

Link to comment
Share on other sites

Gazdek dobrodosao na forum :thumbsup2

Dalibor je jedan od mojih najboljih prijatelja i znamo se vecnost! 

Moja preporuka je da poslusas savet @zflazar jer to njegovo pojacalo svira izvanredno! Pogledaj mu sistem u Galeriji sistema.

Zapravo, kad malo bolje razmislim, cuo sam mnogo izvanrednih SET sa 6c33c lampom, sposobnih da poteraju i standardne zvucnike npr Spendor (standardne u smislu osetljivosti a ne neke egzote koje Daliboru nista ne znace). Jos jedan izvanredan primerak sa babuskom je u sistemu @Milosav Grozni gde je sprega izmedju drajverice i izlaznih lampi odradjena interstejdz trafoom na duplom C jezgru. Oba ova ampa zvuce onako kako  (po meni) treba: tacno, brzo, konkretno a istovremeno i nezamarajuce, muzikalno sto bi se reklo. 

Imas dosta sema na netu a ako si dokon evo citanja za tri Corona sezone :D

http://www.goodsoundclub.com/Melquiades.aspx

(Melquiades je od pocetka zamisljen da bude tzv Dedicated SET tj izlazni trafoi su optimizovani za deo spektra koji pokrivaju ali mislim da sema moze bez problema da se izanalizira).

Jedan od legendarnijih primeraka je i Lamm ML 1... a kome je malo jedna lampa, ima i sa 2 po kanalu: BAT npr...Potencijala ima samo se treba malo potruditi.

Zgodno je sto lampa ne kosta bubreg i sve moze da se nabavi u lokalu --> samo napred!!!

Pozz

Igor

 

 

lamm m1.jpg

BAT K55.jpg

Melquiades_SET.pdf

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, zflazar said:

Dejane, ne bih da ulazim u polemiku koji je najvažniji deo SET pojačala. Izlazni transformator jeste veoma bitan ali ne i jedini deo takvog pojačala.

Slažem se da je Lundahl dobar izbor ali moraš da se složiš samnom da nije u isto vreme ni čarobni štapić koji će izbrisati brljotine kojima obiluju nepromišljeni SET projekti (ovaj koji ti preporučuješ je sa vazdušnim procepom podešenim na 200mA mirne struje. Ako se konstruktor opredeli za neku drugu radnu tačku, neće izvući maksimum iz ovog transformatora).

Slazem se.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...