Jump to content


KONCERTI [najave, desavanja ...]


Pirate

Recommended Posts

Jos nisam video da se koncert otkazuje zbog slabe prodaje ulaznica mesec dana ranije.

Sad jesi dva puta - otkazan je i Castle festival u Smederevu, iz istog razloga....

Tipicna lihvarska prica "mi ne mozemo da radimo ovako....". Samo sto ne kazu "dajte nam pare unapred, da mi sve odradimo od vasih para, pa cemo eto, da vam ucinimo i organizujemo vam koncert". Ocekujem ovih dana i dodatke "treba da budete zahvalni sto hocemo da vam uzmemo pare.... "

Link to comment
Share on other sites

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Ponovo je u Srbiji trio koji je proÅ¡le godine ostavio odliÄan utisak:

Enrico Crivellaro and Raphael Wressnig Organ Trio

petak 20.06. Novi Sad, Foxtrot cafe

subota 21.06. Beograd, Voxstock festival

Kratak izveštaj sa prethodnog nastupa možete videti ovde.

I ovog puta oÄekujemo svirku dužu od dva sata, te neÅ¡to veću posetu.

Ljubitelji sofisticirane jazz gitare u kombinaciji sa podivljalim B3, ovo nemojte propustiti. Jedan je Italijan, drugi Nemac (mislim da ćete sa fotki lako ustanoviti koji je šta).

Cena ulaznice za Foxtrot je 600 din.

gevarenwinkelthumb.jpgcrivellaro_03.jpg

Linkovi:

Enrico Crivellaro web site

Raphael Wressnig web site

MuziÄka klinika NS web site

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Link to comment
Share on other sites

Da li je taÄno da Robi LakatoÅ¡ svira u Hotelu Jugoslavija (ili ti sada već nekoj kockarnici koja je preuzela hotel), jer sam Äuo da se tamo mogu Äuti redovno dobri koncerti. Da li neko zna viÅ¡e o tome ili je već bio tamo na nekom od koncerata ili sam ja dezinformisan.

Link to comment
Share on other sites

Svakako ću vam ovde dosađivati ne bih li vas naterao da mrdnete pedu i nacrtate se 3.-eg jula u SKC-u

Njegov prvi ozbiljniji bend, The Gories, joÅ¡ za trajanja uspeo je da stekne poÅ¡tovanja vredan status, a kako je vreme odmicalo, naroÄito poÅ¡to su se Gories raspali, najpre Amerikom, a posle gotovo u svakom delu sveta formirali su se garažni bendovi, po ugledu na ovu detroitsku trojku. 2 gitare, Mick Collins i Dan Kroha (obojica i vokali!!) i oskudan bubanj sa uvek nadrkanom Peggy O’Neil snimili su tri dugosvirajuća remek-dela i pregrÅ¡t singlova od ‘86. do ‘93.. Bend bez bas gitare, koji izvodi blues teme uz ogromnu koliÄinu nekontrolisane garažne buke, sa maksimalno primitivnim snimcima koji su većinom raÄ‘eni uživo u studiju, bend u kome se na vokalima smenjuju crni (Mick Collins) i beli (Dan Kroha) Äovek, uspeo je da skrene pažnju, najpre nezavisne rokenrol javnosti (objavljivali su za Crypt Records, ali i Sub Pop, Estrus, In The Red…), a pred kraj karijere stigla je i ponuda od Warner Bros, meÄ‘utim bend je bio gotova priÄa i uskoro se raspao.

Godine koje slede nakon kraja The Gories obeležiće sve veća pojava bass-free garage grupa, a prljava, nedoterana, lo-fi produkcija koja ih je karakterisala, doživeće brojne varijacije kroz mnoÅ¡tvo njihovim radom inspirisanih bendova, ukljuÄujući tu i Blues Explosion, i danaÅ¡nje mega zvezde White Stripes.

Sledeća epizoda Collinsovog rokerskog života vezana je za sastav Blacktop. Uprkos tome Å¡to je ovaj bend kratko trajao i Å¡to je snimio jedan session koji se posle pojavio najpre na 2 albuma, a potom sve skupa + na jednom disku, Blacktop su naiÅ¡li na možda i veće interesovanje nego sami Gories u svoje vreme. Jednostavno, Mick je svojim talentom i reputacijom meÄ‘u kolegama iz branÅ¡e izborio mesto za sebe na sceni da su se ubrzo mnogi utrkivali da snime neki album ili makar par pesama sa njim, a neki bi se zadovoljili da im samo producira materijal. Zanimljivo je da u to vreme, sredinom 90-tih, Mick svakodnevno sa svojim prijateljem Jimom Diamondom radi na novim pesmama u Jimovom analognom studiju Ghetto Recorders i na neki naÄin iz te saradnje se i raÄ‘aju The Dirtbombs, premda će se sam Diamond kao Älan benda pojaviti neÅ¡to kasnije.

U poÄetku The Dirtbombs nisu imali iskristalisanu viziju kako će se bend razvijati. Mick je imao ideju da okupi svojevrsnu all-star ekipu muziÄara Detroita i da sa njima na jedan bezuslovan i neposredan naÄin istražuje i pokuÅ¡ava da pomiri žanrove koji su ga naveli da se maÅ¡i gitare i mikrofona. Prvi radovi benda Äoveka koji je u tom trenutku već viÄ‘en za garažnog gurua #1 liÄili su mnogo viÅ¡e na eksperiment guitar noisea, kraut rocka, a tek bi Mickov soul vokal povremeno otkrivao sa kojeg je izvora pevaÄ pio vodu. Pored toga sam raspored i zaduženja igraÄa su sve samo ne neki od garage kliÅ¡ea: 2 bubnja, 2 basa i Mick sa grlom i gitarom. I dok su prvi album “Horndog Festâ€, i prvih nekoliko singlova popili i koju kritiku, mahom od strane onih koji su oÄekivali da će Dirtbombs biti isto Å¡to i Gories, Mick za sledeći, “Ultraglide In Blackâ€, sprema 12 obrada “crnih†hitova i jednu jedinu koju je sam potpisao. MeÄ‘u obradama naÅ¡le su se pesme Marvina Gayea, Steviea Wondera, Barryja Whitea, Curtisa Mayfielda, Georgea Clintona, Phila Lynotta, a album je otvorio mnoga vrata ovom sjajnom bendu i pobrao listom pozitivne ocene. Mnogi su pre njih znali da se pozabave obraÄ‘ivanjem nekih od soul/R’n’B/funk hitova, ali koliko god da su uspevali u tome, nemoguće je a ne primetiti kako je to daleko iza naÄina na koji to rade ovaj Äovek i njegova družina na ovoj ploÄi.

Jedan od razloga Å¡to se bend odluÄio da snimi ove 60’s standarde je i Mickova saradnja sa legendom 60’s R’n’B/soula Detroita - Andreom Williamsom kome je par godina ranije pomogao da se vrati iz mrtvih snimivÅ¡i sa njim i svojim starim ortakom iz Gories, Danom Krohom, remek-delo “Silkyâ€. Ne samo Å¡to je vratio Mr. Rhythma iz zaborava, već ga je upoznao sa gomilom ostalih garage bendova i iz tih poznanstava nastaje joÅ¡ jedan odliÄan album sa Andreom “The Black Godfather†na kojem su, uz Mickovo posredovanje i produkciju sa Andreom nastupili i: Dirtbombs (naravno!!), Blues Explosion, Countdowns, Compulsive Gamblers, Boss Hog, a i Äuveni Stooges saksofonista Steve Macaye.

Posle “Ultraglide In Black†Dirtbombs ostaju jedina grupa sa kojom Mick radi (sa 2 super-grupe, King Sound Quartet i The Screws, objavio je ukupno 3 albuma i par singlova od ‘97. do ‘01.) i, što je najvažnije, prestaje da egzistira na nivou projekta, već studijskim i još više koncertnim aktivnostima poprima obrise novog velikog benda Micka Collinsa.

Sledeći korak u karijeri Dirtbombs je naredni album “Dangerous Magical Noiseâ€. Kao i prethodni, nailazi na samo najviÅ¡e ocene uz konstataciju da je na ovom Äoveku svojstven naÄin, dakle s lakoćom, sjedinio vrlo komplikovane žanrove koji su u raznim periodima odrastanja izvrÅ¡ili presudan uticaj na Collinsa - s jedne strane crna muzika: blues, funk, R’n’B/soul, s druge bela: new wave, punk, garage punk, noise.

Pre tri godine objavljena im je kompilacija singlova “If You Don’t Already Have A Lookâ€, dvostruki cd na kome su se naÅ¡le mnoge B strane singlova, retki snimci i potpuno Å¡areni izbor obrada na disku broj 2 (GUN CLUB, ROLLING STONES, SOFT CELL, SMOKEY ROBINSON, YOKO ONO, CHEATER SLICKS, BEE GEES…), a krajem februara ove bilo je vreme za novi album “We Have You Surroundedâ€. Na ovoj ploÄi Collins se po prvi put pojavljuje u jasno artikulisanom angažovanom izdanju. Od prve do poslednje, 12. pesme na ploÄi, jasno je da se radi o koncept materijalu na temu “propast moderne civilizacijeâ€. NaroÄito raduje veÅ¡to mirenje mnoÅ¡tva žanrova koji su u manjoj ili većoj meri uticali na razvoj možda najvećeg garažnog benda poslednjih viÅ¡e godina. Sasvim pitko za uÅ¡i navikle na Block Party kao i one trenirane na lo-fi zvuku nikad-Äuo-garaž-grupa. Sa novim albumom ide i nova turneja, te Dirtbombs od poÄetka 2008. možete zakaÄiti na najpre ameriÄkoj, pa australijskoj, pa opet ameriÄkoj turneji, a od 5. juna je krenula i evropska. Posle pune tri godine beogradska publika imaće priliku da ponovo pogleda ovaj sjajan rokenrol bend u Äetvrtak, 3. jula u SKC-u.

Zagreb - narednog dana, dakle, na Dan boraca, 4.-og jula.

Link to comment
Share on other sites

Prosto ne mogu da verujem da niko nije registrovao koncert Bonnie Prince Billy-a od onomad. Da li je neko bio? Interesuje me utisci iz prve ruke.

Naravno da je registrovan - na žalost sa bezbedne udaljenosti od 250km.

Kraka je razoÄaran, Žikica zadovoljan.

VeÄeras u Living Room-u SKC-a - La Plebe, pank bend iz San Franciska, kod koga je klasiÄna postava (gitara-bas-bubanj) pojaÄana sa dva trubaÄa.

Ovo će im biti treći put da gostuju u Srbiji.

Skoro sam preslušavao prošlogodišnji Hasta La Muerte album i sad mi je malo dosadnjikav, ali bend uživo rastura!

Prošle godine su napravili pravu feštu u malom klubu SKC-a, a vrhunac je bio kada je par ljudi iz publike preotelo mikrofone i otpevalo The Pogues klasik Dirty Old Town.

Link to comment
Share on other sites

Naravno da je registrovan - na žalost sa bezbedne udaljenosti od 250km.

Kraka je razoÄaran, Žikica zadovoljan.

Zato i pitam za utiske, jer su me zbunila potpuno razliÄita viÄ‘enja koncerta Krake sa jedne strane i Žikice Simića i Ivana LonÄarevića sa druge strane. Dobro ovaj drugi kao organizator koncerta i ne sme baÅ¡ da kudi, ali Äemu toliki hvalospevi.

Link to comment
Share on other sites

Zato i pitam za utiske, jer su me zbunila potpuno razliÄita viÄ‘enja koncerta Krake sa jedne strane i Žikice Simića i Ivana LonÄarevića sa druge strane. Dobro ovaj drugi kao organizator koncerta i ne sme baÅ¡ da kudi, ali Äemu toliki hvalospevi.

Meni je žao Å¡to sam sticajem okolnosti propustio Billyja, iako moram da kažem da su mi poslednjih par godina njegovi albumi dosadni, tek sa ponekom pesmom iznad proseka, a da su mi mnogo zanimljivija ep, ili mlp izdanja. Eto, nisam se potrudio Äak ni da Äujem poslednji album, ali sam upozoren na to da uopÅ¡te nije loÅ¡. ÄŒak je bilo i vinila na koncertu, ni za to se nisam organizovao.

Ako ti neÅ¡to znaÄi, drugar sa kojim delim interesovanja posebno za razne derivate ameriÄke folk muzike je izuzetno zadovoljan koncertom!

Drugi sa kojima sam razgovorao poslednjih par dana i koji Billyjev rad prate viÅ¡e sporadiÄno i poznaju ga iz slavnih Will Oldham dana i koji su okrenti drugim muziÄkim interesovanjima takoÄ‘e kažu da je bilo odliÄno.

Ono Å¡to je Kraki smetalo (Å¡to nije svirao nekakav best of) listom svi navode kao prednost: ovo je aktuelna evropska turneja, na koju Billy dolazi gotovo svake godine, Å¡to je prvi put u Srbiji, mislim da nije on kriv i slažem sa ovim delom priÄe. Ko hoće da naruÄuje pesme, nek' dovede bend sebi na svadbu, pa nek' mu lepi po 50€ na Äelo.

Link to comment
Share on other sites

Meni je žao Å¡to sam sticajem okolnosti propustio Billyja, iako moram da kažem da su mi poslednjih par godina njegovi albumi dosadni, tek sa ponekom pesmom iznad proseka, a da su mi mnogo zanimljivija ep, ili mlp izdanja. Eto, nisam se potrudio Äak ni da Äujem poslednji album, ali sam upozoren na to da uopÅ¡te nije loÅ¡. ÄŒak je bilo i vinila na koncertu, ni za to se nisam organizovao.

Ako ti neÅ¡to znaÄi, drugar sa kojim delim interesovanja posebno za razne derivate ameriÄke folk muzike je izuzetno zadovoljan koncertom!

Drugi sa kojima sam razgovorao poslednjih par dana i koji Billyjev rad prate viÅ¡e sporadiÄno i poznaju ga iz slavnih Will Oldham dana i koji su okrenti drugim muziÄkim interesovanjima takoÄ‘e kažu da je bilo odliÄno.

Ono Å¡to je Kraki smetalo (Å¡to nije svirao nekakav best of) listom svi navode kao prednost: ovo je aktuelna evropska turneja, na koju Billy dolazi gotovo svake godine, Å¡to je prvi put u Srbiji, mislim da nije on kriv i slažem sa ovim delom priÄe. Ko hoće da naruÄuje pesme, nek' dovede bend sebi na svadbu, pa nek' mu lepi po 50€ na Äelo.

Slažem se sa tobom. ÄŒovek je doÅ¡ao da predstavi svoj novi album i stvaralaÅ¡tvo koje je potpisao kao Bonnie Prince Billy. A, ko je nama kriv Å¡to smo dobrih 10 godina bili crna rupa za sva deÅ¡avanja, ukljuÄujući tu i koncertne aktivnosti, pa sad oÄekujemo da nam sve to nadoknade u jednom pojavljivanju. Neko to i radi, kao na primer Steve Wynn koji ispunjava i želje, Å¡to opet pozdravljam, meÄ‘utim Billy je drugi senzibilitet, on svira ono Å¡to u tom trenutku oseća i misli, ne hajući mnogo za želje i oÄekivanja publike, Å¡to ga i Äini jedinstvenim i neponovljivim.

A, to da je prateći bend bio neusviran i neuvežban, smatram da i nije neki minus, jer je za ovakvu muziku prvenstveno bitna spontanost, emocija, sposobnost da se ispriÄa neka priÄa, iskaže neki stav, a kako će to biti odsvirano je manje važno. Na kraju krajeva Billy nema neki imponzantan glas niti sviraÄko umeće, ali koga je za to briga. Da ne mislim tako sluÅ¡ao bih verovatno neku drugu vrstu muzike, gde je sve savrÅ¡eno, lepo zapakovano, ali iznutra nekako Å¡uplje i prazno.

Link to comment
Share on other sites

A, to da je prateći bend bio neusviran i neuvežban, smatram da i nije neki minus, jer je za ovakvu muziku prvenstveno bitna spontanost, emocija, sposobnost da se ispriÄa neka priÄa, iskaže neki stav, a kako će to biti odsvirano je manje važno.

Ovo je suština BPB stvaralaštva - on pokupi saradnike, uvede ih u studio bez prethodnog uvežbavanja novih pesama u nastojanju da uhvati taj prvobitni nagon za pesmom.

Link to comment
Share on other sites

InaÄe, ponuda za sledeću sedmicu ukljuÄuje i:

-2. jul - valjda u Areni, nemampojmakojepivo festival za one koji bi da posle Mladobosanaca overe Franca Ferdinanda;

-3. jul - SKC, rekoh već, poslastica u vidu Dirtbombs;

-4. jul - letnje Šipražje (brod, splav, na Dunavu, iza 25.-og maja, Dorćol) - najbolji domaći bend - Rebel Star

Link to comment
Share on other sites

7 oktobar - Dom omladine

Moram da te ispravim. Ova institucija se od prošle godine zove: Million Dollar Hotel.

Nešto nisam u toku, da li je završeno renoviranje Doma omladine,

Mhm :smajlikojiznaÄajnoklimaglavom:

Pravo pitanje je (po izboru):

-da li je ikada zapoÄeto?

-da li je ikada planirano?

Renoviraće ga Äim rekonstruiÅ¡u Gazelu, naprave obilaznicu oko Beograda i most preko Ade.

Jednoga dana, 2457. godine, ljudi će obilaziti znamenitosti Bgd-a.

Ovo je Dom omladine, rekonstrukcija planirana 2007.-me - nikada rekonstruisan.

Ovo je PanÄevaÄki most, rekonstrukcija planirana viÅ¡e puta - nikada rekonstruisan (jbt., pa partizani su premostili Neretvu za jednu noć).

Ovo je Gazela, rekonstrukcija zadnji put planirana 2008. - nikada rekonstruisana.

Da ne tupim više, ka'će novi most preko Ibra?

Link to comment
Share on other sites

Moram da te ispravim. Ova institucija se od prošle godine zove: Million Dollar Hotel.

Mhm :smajlikojiznaÄajnoklimaglavom:

Pravo pitanje je (po izboru):

-da li je ikada zapoÄeto?

-da li je ikada planirano?

Renoviraće ga Äim rekonstruiÅ¡u Gazelu, naprave obilaznicu oko Beograda i most preko Ade.

Jednoga dana, 2457. godine, ljudi će obilaziti znamenitosti Bgd-a.

Ovo je Dom omladine, rekonstrukcija planirana 2007.-me - nikada rekonstruisan.

Ovo je PanÄevaÄki most, rekonstrukcija planirana viÅ¡e puta - nikada rekonstruisan (jbt., pa partizani su premostili Neretvu za jednu noć).

Ovo je Gazela, rekonstrukcija zadnji put planirana 2008. - nikada rekonstruisana.

Da ne tupim više, ka'će novi most preko Ibra?

ÄŒekaj, Äekaj, da li je Dom omladine dobio taj novac, ili nije?! Interesantno je, da kad god sam proliazio tuda, spolja gledano, izgledalo je da se unutra izvode neki radovi. Na kraju krajeva, koliko se sećam, objaÅ¡njenje za prestanak koncertnih aktivnosti u Domu omladine je bio zbog renoviranja istog. Moram da priznam da mi tu niÅ¡ta nije jasno.

A Å¡to se tiÄe mosta na Ibru, biće sigurno 20.. god, ili je suviÅ¡e optimistiÄki, možda sam trebao umesto 0 da stavim joÅ¡ jednu taÄku. Å ali se naravno, smatram da su nam za sada dovoljna i postojeća dva.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒekaj, Äekaj, da li je Dom omladine dobio taj novac, ili nije?! Interesantno je, da kad god sam proliazio tuda, spolja gledano, izgledalo je da se unutra izvode neki radovi. Na kraju krajeva, koliko se sećam, objaÅ¡njenje za prestanak koncertnih aktivnosti u Domu omladine je bio zbog renoviranja istog. Moram da priznam da mi tu niÅ¡ta nije jasno.

A Å¡to se tiÄe mosta na Ibru, biće sigurno 20.. god, ili je suviÅ¡e optimistiÄki, možda sam trebao umesto 0 da stavim joÅ¡ jednu taÄku. Å ali se naravno, smatram da su nam za sada dovoljna i postojeća dva.

Dobili su pare, nemam pojma samo na šta se troše. Sve mi je to opasno sumnjiva rabota, te zato i ova gore tirada.

Link to comment
Share on other sites

Najpre, zaista me zanima da li je neko sa ovog foruma otišao sinoć da vidi The Dirtbombs i ako jeste, neka iznese utiske?

TeÅ¡ko da iÅ¡ta Å¡to bi liÄilo na smiÅ¡ljen prikaz koncerta mogu da ovde prenesem i pitanje je da li ću ikada moći. Gospodo, potpuno sam high od sinoć, a mislim i ostalih oko 200 i rekao bih uglavnom fanova benda.

Ne uspevam da se saberem, niti da složim kockice. Šta su sve svirali? Pojma nemam. Sećam se par pesama. Ostalih se možda sećam, a možda samo umišljam. Sećam se i mnogih koje sam želeo, a koje sigurno nisu svirali.

Sećam se da je u nekom trenutku istopljena barijera bend-publika i da je vazduh postao gust, opipljiv i da sam mogao da pratim talase kako se valjaju od benda, preko publike do zadnjeg zida i nazad. Ovde ću svakako napomenuti da ne koristim nikakve droge (bar odavno nisam) i da gotovo uopšte ne konzumiram alkohol.

Dupliarana ritem sekcija - sa leve i desne strane, prosto ubija i Kolins na solo gitari u sredini sa tim neponovljivim baršunastim soul vokalom - to su Dirtbombs.

200 ljudi ih je ispratilo viÅ¡eminutnim frenetiÄnim ovacijama, na koje bend nije odgovorio joÅ¡ jednim (to bi bio Äetvrti) bisom. Svi su hteli joÅ¡, zapravo svi su hteli da ne prestaje.

Kupovinu poslednjeg albuma sam svesno odlagao do ovog koncerta, ne bih li tu direktno pazario vinil i iskreno sam se nadao da ću naći joÅ¡ par singlova, koje je gotovo nemoguće naruÄiti i sa net-a. Obzirom da su već neko vreme na evropskoj turneji - sve je prodato. NiÄega nije bilo - ni vinila, ni cd-ova! Samo posteri i majice malih brojeva. Jedna divna dama, u Äijem sam druÅ¡tvu sinoć uživao je dobila majicu na poklon, takoÄ‘e i moj sin. Vinil ću naruÄiti sa net-a, a sad odoh da uživam uz crnu plastiku Nathaniala Mayera upravo pristiglu.

Link to comment
Share on other sites

Return to Forever

06.07., Beograd, Sava centar

Pun Sava centar.

Iako se "klasa" prepoznaje, ne mogu se oteti utisku da je ovo moglo bolje.

Previse soliranja i komplikacija.

Tamo gde sam ja sedeo (XVII red malo levo) basa (i bas bubnja) jedva da je bilo. Generalno, nedostajala (mi) je klasicna ritam sekcija.

Cetvroka (minus).

post-1432-128510659458_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Return to Forever

06.07., Beograd, Sava centar

Pun Sava centar.

Iako se "klasa" prepoznaje, ne mogu se oteti utisku da je ovo moglo bolje.

Previse soliranja i komplikacija.

Tamo gde sam ja sedeo (XVII red malo levo) basa (i bas bubnja) jedva da je bilo. Generalno, nedostajala (mi) je klasicna ritam sekcija.

Cetvroka.

Reklo bi se da je moglo bolje, ali mora se priznati da je ovo juce bilo bas vrhunski. Malo mi je bilo suvise Clarkeovog i Meolinog improviziranja ali samo toliko da priznam samom sebi da je to ipak "fusion" i da bez improvizacija ne ide.

White odlican, Corea u jednom momentu malo previse eksperimentisao sa paletom zvukova na sintu. Posto su to samo moja zapazanja, a opsti utisak, kontakt sa publikom i sama publika su bili odlicni, ipak bih dao pola ocene vise od tebe.

4 i 1/2.

Ja sam sedeo u petom redu, ulaz B, takodje malo levo i basa je bilo toliko da me bole rebra od udaraca :plakanje nije falilo ni bubnja. Ostalo se sve lepo culo.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...