Jump to content


Seća li se iko...? :)


GuybT

Recommended Posts

Apsolutno! Oduševio sam se kad sam pročitao, uhvatila me nostalgija, svih emisija se odlično sećam...naročito Zimskog obrazovnog programa. Često su puštali i po 2-3 crtaća za redom u okviru njega, a to je bila prava extravaganza u to vreme... A nakon toga Zimski bioskop... :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Zexx said:

Red je da se navede ime tog naratora, zaslužio je valjda toliko, ne samo zbog "Opstanka", nego i zbog "Dragstora ozbiljne muzike" koji vodi preko 30 godina, a zove se - Dejan Đurović.

Bravo Zexx, jedan od nasis najboljih naratora D. Djurovic.

Link to comment
Share on other sites

Tako je! Polpularnost i kvalitet Opstanka kod nas dobrim delom su bili toliki zbog divne naracije.

Osim toga, Opstanak je bio bajkovit i umeren, bez nepotrebno krvoločnih scena smrti i umiranja... kakvima su nažalost preplavljene današnje emisije tog tipa. 

Link to comment
Share on other sites

U pravu si Zexx,Dejana Đurovića sam trebao pomenuti imenom.Obozavao sam Opstanak dobrim delom i zbog njega,jednostavno je drzao paznju i svaka rec se slusala pored onog sto se gledalo, davao je neku posebnu dinamiku.Ipak bih ga zaista vise trebalo pamtiti po emisiji "Dragstor ozbiljne muzike".Svojim maestralnim vodjenjem je u vreme te emisije citave generacije drzao uz klasicnu muziku.Jako mnogo je uradio na popularizaciji klasicne muzike.Nazalost danas nema naalednika,niti je radio od tolikog uticaja kao nekad na nase generacije.U to vreme me znam da li sam vise voleo ponedeljak zbog njega i te emisije, ili utorak zbog emisije sav taj Jazz.

Link to comment
Share on other sites

Tako je! Polpularnost i kvalitet Opstanka kod nas dobrim delom su bili toliki zbog divne naracije.
Osim toga, Opstanak je bio bajkovit i umeren, bez nepotrebno krvoločnih scena smrti i umiranja... kakvima su nažalost preplavljene današnje emisije tog tipa. 
Nije baš da nema krvi, još mi jezu izaziva jedna scena sa antilopama :(

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, NL. said:

Osim toga, Opstanak je bio bajkovit i umeren, bez nepotrebno krvoločnih scena smrti i umiranja... kakvima su nažalost preplavljene današnje emisije tog tipa. 

Хмм... треба ли приказати природу како јесте или како неко замишља да треба бити?

Link to comment
Share on other sites

uh, ne znam šta bih rekao. Znam da ima ljudi koji smatraju da ne treba ulepšavati, jer priroda je priroda, i mogu to da razumem, čak i donekle da se složim. Recimo, kažu da je u mnogim zoo vrtovima po svetu stradalo puno dece od medveda. Medvedi se prikazuju deci kao lenje dobrice, koje vole da jedu med i da lenčare. A u realnosti je potpuno suprotno. Kažu da je medved najgora zver na koju čovek može da naiđe u prirodi, a susreti su veoma često fatalni. A deca u zoo vrtovima im prilaze bez straha, jer su na TV-u videli da su medvedi "dobri". Možda tu leži i najveći problem. Deci se predatori obično prikazuju kao "loše", a biljojedi kao "dobre" životinje. A životinje ne mogu da budu dobre ili loše, one su prosto životinje, jer ne mogu da razlikuju dobro i zlo. 

Meni jednostavno ne prijaju takve potpuno realne scene. Nisu mi prijale ni kada sam kao dete to gledao, a ni sada. Bude mi jako žao tih životinja koje se muče i umiru, a često pripradnici njihovih krda naizgled ni pet para ne daju što jednog od njih na samo nekoliko metara hijene ili lavovi rastržu i jedu dok je još živ. To se u Opstanku retko viđalo na tako brutalni način, ili se ja možda ne sećam.... 

Link to comment
Share on other sites

Људи постоје десетинама хиљада година и тек у задњих стотину су постали превише осетљиви на реалност. Највише људи у Африци страда од биљоједа (ипак сваштоједа) нилског коња него од свих месоједа заједно. Јелен у сезони парења ће пре убити човека него вук у потрази за храном.

То што неко крдо пет пара не даје док му једу палог сународника може сваког да изнервира али опет све је то у равнотежи. Вероватно је било интелигентнијих јединки које су браниле али су дужом селекцијом испале из еволитивне трке или постале друга врста. Више одбрањених је више гладних уста, мање вегетације, веће пустошење и глад а тиме и страдање целог крда. Не заборави да само човек лови капиталне примерке, сви остали слабе и повређене. Људи су успели да афрички слонови данас скоро немају кљове или да туне са некадашњим просеком од 3м данас буду макс пола дужине.

Ја сам за то да се код деце и свих не ствара лажна слика о свету, већ да буду адекватно припремљени на све могуће ситуације. Страх паралише и ту се страда.

Link to comment
Share on other sites

Tačno. Nilski konj je jedna od najopasnijih životinja sa afričkog kontinenta, uz to i organizovano i inteligentno biće.

Wiki: Одрасли нилски коњи су непријатељски расположени према крокодилима, лавовима, леопардима, и пегавим хијенама, јер често деле свој животни простор. То је још интензивније када су млади нилски коњи у близини. У понашању према људима често су агресивни. Тврди се да су нилски коњи, као животиње, највише одговорни за смрт људи у Африци. Понекад се понашају и „месождерски“. На једном снимку из 1995. године, приказани су нилски коњи како убијају и једу друге животиње, обично када стада биљоједа прелазе реку.

Link to comment
Share on other sites

Evolucija je na delu milionima godina i ne treba tražiti zamerke. ( osim ako nije po Dr Nestoroviću na snazi kreacionistička teorija da su sve vrste nastale odjednom pre 100 000 godina:o)

NPR Krdo žrtvuje najslabijeg člana da bi se sačuvala zdrava većina

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...