Jump to content


Скејтинг :: Запажања, мерења, и утицај на репродукцију.


InSides

Recommended Posts

2 minuta ranije, zbrujic said:

Onda će @InSides morati da lepi merne trake na cev ručice i da prati drag force :) 

Не требају ми више идеја! :)

Није претерано тешко (али никако није јефтино) купити пар Bruel & Kjaer акцелерометра и пропратну опрему и пратити убрзање ручице на путањи преко плоче.

Шала на страни, можда се скејтинг сила и може динамички мерити путем скаламерије типа WallySkater - само да не прође опет годину дана.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

13 minuta ranije, Solderer said:

Неке скупе јапанске ручице немају а/с компензацију.

Сасвим тачно - зато сам и напоменуо на почетку да различити дизајнери ручица различито прилазе овој проблематики.

И неке скупе америчке ручице немају компензацију скејтинг силе - примарни пример VPI...

...али, тржиште увидело да има потребе од корекције, па је прво Wally Malewicz избацио "JMW Tuning Kit" за VPI ручице, који је у основи, механизам за компензацију скејтинг силе, за онда VPI да почне додавати тај механизам - прво као опција за још пара, па тек касније као стандардни део.

Мада, VPI је друга прича - они су увек били јачи у маркетингу него инжињерингу. 

Link to comment
Share on other sites

17 minuta ranije, InSides said:

Сасвим могуће.

SME III je увек била латерални покушај промене у SME линији па ми зато никад није била на радару - вратили се старијим вредностима касније. :)

Мартин Коломс, вероватно најцењенији аудио новинар тог доба никада није препоручивао СМЕ ручице, све до петице. А петица ( 1984год.) је била радикално другачија од свих осталих модела. Дизајнирана је за преовлађујуће МЦ главе ниске комлијансе и велике вибрационе енергије. Лежај оштрица ножа претходних модела је више одговарала ММ главама. Сва мерења структурних резонанци су то показивала. Они су увек своје ручице рекламирали као најбоље на свету што ипак није било тачно.

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, InSides said:

И неке скупе америчке ручице немају компензацију скејтинг силе - примарни пример VPI.

Оне анти скејтинг регулишу помоћу торзије танких жичица који излазе из ручице и иду до Лемо конектора на бази. Сматрају да је та сила сасвим довољна, иако нема могућности финог подешавања.

Link to comment
Share on other sites

Добро јутро.

10 sati ranije, Solderer said:

Они су увек своје ручице рекламирали као најбоље на свету што ипак није било тачно.

Онда је добро што су решили да престану да их продају - очигледно утицај тржишта још увек лепо регулише те ствари.

9 sati ranije, Solderer said:

Оне анти скејтинг регулишу помоћу торзије танких жичица који излазе из ручице и иду до Лемо конектора на бази. Сматрају да је та сила сасвим довољна, иако нема могућности финог подешавања.

Да, хвала на овоме. Тачније би било "они су скејтинг регулирали" помоћу торзије танких жичица.

Све садашње верзије које користе њихову измењиву VTA базу (ефективно све њихове рулице) користе релативно изменљиви механизам који је комбинација канапа, котура, полуге и покретног тега.

Link to comment
Share on other sites

nema one ručice koja se ne može upotrebiti kao pajser.

Šalu na stranu, 12" se u mom slučaju pokazalo kao no back to 9" opcija. Možda zato što sam fascinantno lenj da obigravam oko piškilakakila ugađanja kraćim ručicama, i iskreno mislim da 12" više prašta greške u cinculjanju prosečnom korisniku i u tome joj je glavna prednost u odnosu na kraće konkurente

Ja u životu nisam imao bolji odnos slušanje/cinculjanje ručke nego sada :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Током пар викенда, смогао снаге да преведем текст прве поруке на енглески, када већ га нисам на матерњем језиком писао.

Преуредио сам мало GitHub репо, и додао PDF текста:

https://github.com/stojnev/dwr-skating/blob/master/Skating Force Lamentations.pdf

...25 пуне стране.

Још једном извињење свима који су издржали прочитати цео текст. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ako smem da vas malo  odmorim od glavne diskusije.

Natrvao sam na lep gramofon sa S ruckom (srednja klasa tipa sansui) i... kad sam pogledao, nema cuvenog dugmeta za anti skejting.

Gugl me je odveo na manual doticnog gramofona, tek tamo iznenadjenje. U tehnickim karakteristikama POSTOJI stavka anti scating

ali je precrtana :o ???

Pitanje je kratko i jasno - da li je to nesto dobro ili lose?

PallaNSP5000_08.jpg

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, ketklou said:

zasto ostali gramofoni te klase imaj anti skejt a ovaj ga nema?

То би могао да одговори само дизајнер тог грамофона. :)

Можда је замишљен да ради за звучницама које немају велику дефлексију кантилевера, или је можда дизајнер одлучио да добитак са антискејтинг механизмом није пропорционалан уложеном.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam skoro zamenio iglu i ona gazi oko 2 grama dok je stara gazila 1.4-1.5 grama, moj gramofon za antiskejting koristi teg koji je težak 3.5 grama, sa gaznom silom od 1.5 grama antiskejting se ponaša normalno na test ploči tj. ručica stoji u mestu sa vrlo malim pomeranjem levo-desno, kada sam promenio iglu i povećao gaznu silu na 2 grama primetio sam da neke ploče preskoče, kada sam proverio antiskejting na test ploči bukvalno sam se šokirao, ručica je brzo jurila ka centru ploče, ono što sam morao da uradim je da povećam antiskejting ali pošto je u pitanju teg nisam znao kako, na kraju sam navukao dve zaptivne gume oko tega i tako dobio težinu 4.5 grama, sa tom težinom tega sam uspeo da regulišem antiskejting.

Link to comment
Share on other sites

Stavio sam sliku, Sansui SR-B200s

Nema ni na rucki ni oko rucke bilo sta sto upucuje na Anti skejt.

I u uputstvu, Anti skejt precrtan.

Shodno prethodnim postovima, stavis 5 grama pa si miran? Pa to je onda rovokopac a ne gramofon....

ok, prakticno sam dobio odgovor koji sam trazio, a to je - sto dalje od tog cuda. :D

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Spachek said:

Ne znam koji gramofon je u pitanju, ali ako imas teg za antiskate on bi trebao da ima ovakvu metalnu sipkicu sa podeocima gde je svaki zarez obelezen koliko grama nosi

5702b440cff93e1fe957365d970247a5.jpg

Sent from my SM-A520F using Tapatalk
 

Pro-Ject RPM5.
Kod mene ima samo tri podeoka i uvek sam držao teg na drugom tj. srednjem podeoku, tako isto držim i sada.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, ketklou said:

Stavio sam sliku, Sansui SR-B200s

Nema ni na rucki ni oko rucke bilo sta sto upucuje na Anti skejt.

I u uputstvu, Anti skejt precrtan.

Shodno prethodnim postovima, stavis 5 grama pa si miran? Pa to je onda rovokopac a ne gramofon....

ok, prakticno sam dobio odgovor koji sam trazio, a to je - sto dalje od tog cuda. :D

Kanda nisi razumeo.Misli se na teg za antiskejting,a ne na gaznu silu.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ketklou said:

Da li je nepostojanje podesavanja antiskejtinga dobra ili losa za reprodukciju?

Vrlo loše za kratke ručice, ali skini donji poklopac i pogledaj ručicu, možda su stavili neku oprugicu za rastući antiskejting, bez podešavanja. Ako nisu, možeš nešto sam improvizovati, dodati teg, neka DIY varijanta. Bolje i fiksni antiskating nego ništa.

mmf9skate.jpg

antiskating.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kad su gramofoni u pitanju, to je suva matematika i fizika, može i geometrija, mehanika po užim oblastima. :D

Uglovi, sile, momenti, broj obrtaja, mase, krutosti, ubrzanja, rezonantne frekvencije, fizičko klatno....kako to uopšte i radi?

Kad nabaviš jedan, eto doživotne zanimacije.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...