Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Чему служе o-ring-ови око тањира? Бар претпостављам да то јесу.

EDIT: Иначе, визуелно мени грамофон изгледа пуно боље. :) Једино (када бих ја то радио) пребацио бих црвени прекидач на доњој страни плинта како не би нарушивао јединство предње плоче. Али то сам ја.

Link to comment
Share on other sites

Odlicna zapazanja, u samu srz! :)

Ringovi sluze iskljucivo kao podupiraci tanjiru (cime stitim i sam mehanizam subsasije), kada vinile pre reprodukcije tretiram Analogis valjkom. Gurnem ih ispod, i stabilizujem tanjir.

Sto se tice prekidaca, trenutna pozicija istog, kao i logoa desno, ostace kao secanje na jedno lepo vece kod komsije, kada smo gravirali prednju plocu. :) Naime, zajedno smo (vizuelno) podesavali laser (poziciju istog), i odredili pocetnu tacku kretanja. Ja ,merio, i potvrdio, da je srednja osa prekidaca levo jednaka srednoj osi logoa desno. Pita me komsija da premerimi treci put, ja ispih gutljaj domaceg vina (tj. makedonskog, 65% Vranac i 35% Merlot), te rekoh "pali masinu". Posto je masina odradila svoje, bukvalno u trenutku zavrsetka graviranja, shvatih da je pocetna tacka lasera bila gornja tacka logoa. Tako da je ugraviran oko 1cm nize nego sto sam zamislio. Ali sam se pomirio sa tim, prihvatajuci to kao umetnicku nepravilnost. ;) Inace, komsija mi prigovori za taj prekidac, kaze ima moderan (kao na Lampiju u slovu O, za svetlecim outline-om), da ga ugradimo. Ja kategoricki odbih, ne znam, ovaj ima nesto sto ni jedan drugi nema - prostotu i originalnost, doduse sada u odnosu na kuciste, i nepravilnost. No, sto se ono kaze, lepota je u nepravilnosti. i "u oku posmatraca". :)   

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dražo said:

Moze li neki link za domacu nabavku?

https://www.mikroprinc.com/sr/proizvod/ck-10nf500v-kondenzator

Например овако нешто. Али пре свега мислим да је време и место да разјасне неке ствари у вези конструкције аудио каблова засноване на научним принципима. Тврдња овде изнесена да је решење Џона Свенсона једино исправно и да је заснована на Фарадејевом кавезу је ноторна неистина. Ко је пажљиво читао документ који сам овде приложио видеће да су ефекти Свенсонове методе ( танка изолована жица која спаја два краја ширма) равни нули. То се све да лако измерити.

Прво треба разјаснити конструкцију и принцип рада Фарадејевог кавеза. То је потпуно затворени објект направљен од метала у који је смештен предмет који желимо заштитити од спољних електромагнетских сметњи. Сметње не могу да продру унутра јер се задржавају на целој површини кавеза. Та функција се заснива на еквипотенцијалу тј. једнаком електричном потенцијалу и кавеза и предмета који штитимо. Уколико се та равнотежа наруши, кавез губи своју улогу. Предмет који је унутра наравно не сме имати никакве везе са спољним светом.

Шта је пливајући ширм са и без Свенсонове модификације? То је условно речено Фарадејева цев са две рупе на почетку и крају кабла. Потпуна затвореност не постоји и тиме се функција губи. Оно што је горе, оно што желимо заштитити, а то су унутрашње жице сигнала, имају везу са спољним светом, у Дражином случају Ксоно и предпојачало на којима је кабал прикључен. Једна од жица је наравно спојена на тонску масу оба уређаја а преко њих и на кутије које имају неки свој потенцијал. Еквипотенцијал се губи. Како га можемо успоставити у конкретном случају? Тако што ћемо ширм или ширмове спојити на оба краја. Али тада то више није твин-аксијал кабал, већ коаксијални где је ширм маса сигнала. Ксоно, кабал и претпојачало су сада на истом потенцијалу и то је Фарадејев кавез. Зато прави експерти за небалансиране везе препоручују небалансиране каблове тј. коаксијалне. Кабловски ширм они третирају као наставак металне кутије уређаја. Твин аксијални су неопходни за балансирану интерконекцију, али то није тема. Још давно је неко наметнуо коришћење твин-аксијалних каблова за небалансиране интерконекције, и ја сам их дуго користио док нисам спознао на науци утемељене чињенице. Бутик прозвођачи се на то не обазиру.

Као компромис твин -акс кабал ће имати бољу заштиту ако ширм спојимо директно на крај извора сигнала а на пријемни крај преко 10 нано.

Препоручујем озбиљне радове људи као што су Џон Девенпорт, Бил Витлок а не псеудонаучне теорије фирми као што је Аудиоквест, Силтек и други.

Надам се да ми Дража неће замерити што сам посредно довео у питање нека његова решења у конструкцији каблова али сматрам да од истине не треба бежати и да ће му све ово користити.

 

Link to comment
Share on other sites

Ravnozemljaša je bilo i uvek će ih biti. Kada se pominje JSSG360 efekat, ne misli se na interno ožičenje bilo kog uređaja. Onaj sa glavom za razmišljanje a ne za šišanje će da promisli i kaže 'čekaj, pa komponente su unutar kutije; ako sve njene sastavne delove električno spojim, ja sam napravio faradejev kavez'. Da ne idem dalje pa kažem ima da se kupi i specijalna provodna trakica koja se pruža unutar svih ivica kutije da se baš pravo zadihtuje. Protivu eksternih smetnji tipa EMI, RFI, ... i to je obaveza kod svih dobrih mernih ili test uređaja.

JSSG360 najveći efekat ima kod digitalnih signala (kablova) ali se odlično pokazao čak i kod voda napajanja jednosmernom strujom npr rutera itd. Ima efekta i na analogne (interkonekt) kablove. Od januara 2007 god. na sajtu Audiphile Style postoji tema sada sa 704 strane i verovatno milion+ pregleda.

Počelo sa jednostavnim povezivanjem dva kraja širma običnom žicom (ravna ili blago spiralno uvijena) i to izjednačava potencijal početka i kraja širma. Bolji efekat se postiže kada se krajevi unutrašnjeg ('donjeg') širma ne izoluju do kraja pa se spoljnim ('gornjim') širmom upletu oba i ako je moguće ukrug zaleme. Ima i opis sa sličicama kao primer kod jednog RG-400 BNC kablitja.

Notorni old tajmeri treba da se drže notornih old tajmer tema. I notornog ravnozemljaškog razmišljanja.

 

Link to comment
Share on other sites

Када немаш аргумената, буди ироничан и вређај. То је одлика ситних душа. Равноземљаши тврде да постоји оно што не постоји. И овај Свенсонов ефекат не постоји и они који то тврде су заиста равноземљаши. Резултати тестова су у пдф документу који сам раније приложио. Ове две лика треба да заседну и науче мало о основама трансмисије сигнала и разграниче појмове који им нису познати. Лакше им је да фронтално нападају и дезавуишу друге, а аргумената нема јер не постоје.

Он ће мени одређивати у којој ћу теми да учествујем. Нисам заборавио да је својевремено коментарисао један мој оглас за продају тврдећи да је то што продајем лоше и скупо. Подмукло, некултурно и опасно.

Шта би се десило на некој ауто пијаци да двојици који преговарају о продаји приђе неко и почне да прича како су кола лоша, дотрајала, кородирала и да не вреде толико?  Гадим се таквих ликова. Оде он на игнор. Заборавих да ми је помукло приложио овде клип Жал за младост из Коштане као нека сексуална радница, алудирајући на моје године, а он је чини ми се само годину дана млађи од мене. Болесно, подмукло, садистички.

 

Link to comment
Share on other sites

56 minuta ranije, Toza said:

E, dj.nik, neka si im rek'o, da ne bude da samo ja, kablomanijak, priučeni pletiša i snakeoil izumamitelj serem i kemijam o "naučnim" saznanjima. :D

 

Kad ja kao anti-kablista koji tvrdi da uređaji sviraju a ne žice, prihvatim da ima smisla ovakvo unapređenje šta dalje da navodim.

Ravnozemljaši su našli bukvalno 1 (jedan) forum i jednu temu sa sedam-osam postova ukupno i to kod čoveka koji ne zna da sprovede ispravno merenje većine uređaja (Amir, admin foruma) a zasipa tabelama  dok se na jednom mnogo ozbiljnijem forumu, gde učestvuju najbolji proizvođači uređaja i softvera današnjice, na desetine strana komentariše kako je najbolje primeniti ovakvo šildovanje. Primer 1, komentari USB kabla 'Lush^2' (Lush na kvadrat) i uticaj različitog povezanja prostire se na 37 stranica. Primer 2, najnoviji kabl, Lush^3 (Lush na kub) već ima 3 strane postova. Pa i onih antiprotivnih.

Ovo o oglasu je smešno komentarisati. Odo' i ja iz temu.

Link to comment
Share on other sites

Apropo ptica, u modernom dobu, u DIY varijanti, kao ove moje australijske zebe, sto uzivaju u mirisu provansalske lavande...

Btw, pratim sve, ali mi mrsko da nesto mnogo pisem, planiram vise da delam u pravcu (slusne) provere ko je u pravu... No, sutra vise o planu. 

1IMAG1625.jpg

Link to comment
Share on other sites

Definitivno cu napraviti slusno poredjenje, u prethodnim postovima pomenutih varijanti sirmovanja.

Imam dobru bakarnu zicu preseka 0,75 mm2, fabricki izolovanu (neka Madjarska, dobro se pokazala u primeni). Imam dosta plastificiranog sapa creva razlicite debljine (od fi8 do fi22 mm), koje cu koristiti za sirmove. A imam i 3 para Cardas konektora (sa tri interkonekta nastalih u razvojnoj fazi, svakako planiranih za rasturanje).

Uradim interkonekte identicne duzine i konektora, u kombinacijama:

1. Twinaksijalni sa duplim plivajucim sirmom

2. Twinaksijalni sa troduplim plivajucim sirmom

3. Koaksijalni sa duplim sirmom, sa prijemne strane sirm povezan na tonsku masu preko keramickog konda od 10nF, a sa odlazne strane direktno na tonsku masu (bez konda)

4. Twinaksijalni sa duplim sirmom, gde sirm povezujem samo na tonsku masu prijemnog kraja, preko keramickog konda od 10nF (posto nemam 4 para istih konektora, ovaj interkonekt ce nastati posto uporedim 3 sa 1 i 2, gde cu potom samo preseci zicu na odlaznoj strani, koja povezuje sirm i tonsku masu)

Uradim kablove, i uporedim ih odmah, bez nekog usviravanja (isti uslovi za svaki). Za mene je slusni test jedini merodavan, jer mi je iskljucivi cilj kvalitet zvuka, prilagodjen mojim usima.

Ako neko ima neku sugestiju ili predlog u vezi testa, neka napise. Ili eventualno predlog za neku drugu zicu (jeftinu i dostupnu). Imam one telefonske plavo-bele, debljine 0,6 i 0,8mm, pa bih mogao i njih iskoristiti, mada je ova 0,75mm2 sasvim zadovoljavajuca.

 

1IMAG4668.jpg

Link to comment
Share on other sites

Под бр 3 коаксијални, код њега не сме да буде никакав конд већ оба краја ширма иду директно на тонску масу чинча. Као сваки уобичајени комерцијални коаксијалац. Ширм ту истовремено штити унутрашњи врућ вод и проводи као хладан вод, тј тонска маса.

Под 4 није варијанта коју сам ја помињао и која мора да буде таква, а то је да на одлазној страни ширм иде директно на масу чинча, а на пријемној преко конда. Само један крај са кондом не значи ништа.

Може још варијанта са директном везом ширма на одлазној страни а на пријемној не повезивати, тако користи већина произвођача уклј. Ванденхула.

Link to comment
Share on other sites

59 minuta ranije, Dražo said:

Definitivno cu napraviti slusno poredjenje, u prethodnim postovima pomenutih varijanti sirmovanja.

Imam dobru bakarnu zicu preseka 0,75 mm2, fabricki izolovanu (neka Madjarska, dobro se pokazala u primeni). Imam dosta plastificiranog sapa creva razlicite debljine (od fi8 do fi22 mm), koje cu koristiti za sirmove. A imam i 3 para Cardas konektora (sa tri interkonekta nastalih u razvojnoj fazi, svakako planiranih za rasturanje).

Uradim interkonekte identicne duzine i konektora, u kombinacijama:

1. Twinaksijalni sa duplim plivajucim sirmom

2. Twinaksijalni sa troduplim plivajucim sirmom

3. Koaksijalni sa duplim sirmom, sa prijemne strane sirm povezan na tonsku masu preko keramickog konda od 10nF, a sa odlazne strane direktno na tonsku masu (bez konda)

4. Twinaksijalni sa duplim sirmom, gde sirm povezujem samo na tonsku masu prijemnog kraja, preko keramickog konda od 10nF (posto nemam 4 para istih konektora, ovaj interkonekt ce nastati posto uporedim 3 sa 1 i 2, gde cu potom samo preseci zicu na odlaznoj strani, koja povezuje sirm i tonsku masu)

Uradim kablove, i uporedim ih odmah, bez nekog usviravanja (isti uslovi za svaki). Za mene je slusni test jedini merodavan, jer mi je iskljucivi cilj kvalitet zvuka, prilagodjen mojim usima.

Ako neko ima neku sugestiju ili predlog u vezi testa, neka napise. Ili eventualno predlog za neku drugu zicu (jeftinu i dostupnu). Imam one telefonske plavo-bele, debljine 0,6 i 0,8mm, pa bih mogao i njih iskoristiti, mada je ova 0,75mm2 sasvim zadovoljavajuca.

 

1IMAG4668.jpg

Cepaj druže , živo me zanima rezultat ;) Dok ne stignu i do mene Andrejeve žičke :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...