Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

^ To je znači realizacija one najave da će raditi i strujne kontakte. Ovi za IEC će biti zanimljivi, da li kao čist bakar drže stisak kroz vreme.

Zainteresovan sam za utiske. Taman sada mogu pored zvučničkih i jedan set  strujnih kontakta da mu poručim.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Dražo said:

A ovo je za Cika Vladu, balsa i bambus spremni za novu avanturu.

 

IMAG3737.jpg

IMAG3742.jpg

IMAG3748.jpg

Ако имаш довољно фибера пробај варијанту сендвич са перфорираним језгром у циљу повећања површине која врши дисипацију нежељених вибрација. На крају би било интересантно видети кратак осврт и оцену свих верзија.

Link to comment
Share on other sites

Tako je, to je ono najavljivano. Ubacio sam ih u one plave kopije Oyaide, i stavio na kabel koji napaja cdp, na kom su bili originalni Oyaide P079E/C079. Pustio, doduse sinoc kratko, i po prvim slusnim zapazanjima cini mi se da nista nisam izgubio zvucno, cak mi se vokal cini jos malo pitkijim.

Nedavno sam uradio bas na kablu koji napaja CDP, jedan krug poredjenja fabrickih konektora koje imam (Oyaide P079E/C079, iEGO Tel.C 24K Silver 6n/Supercond.C 24K Silver 6n, Furutech FI-28(R)/FI-E38(R)), gde mi je na najbolje legao Oyaide, a razlike izmedju njih su bile bas cujne. Svaki je bio dobar, i svaki je dao neki svoj pecat zvucnoj prezentaciji, ali mi je Oyaide najvise prijao. E sada, ovi strujni kontakti su na prvi utisak u rangu Oyaide, sto znaci da su u najgorem slucaju rame uz rame i sa Furutech i IEGO. Videcemo jos kada se sve malo usvira. 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Solderer said:

Ако имаш довољно фибера пробај варијанту сендвич са перфорираним језгром у циљу повећања површине која врши дисипацију нежељених вибрација. На крају би било интересантно видети кратак осврт и оцену свих верзија.

Kada kazete sendvic, ako sam dobro shvatio, mislite na sloj fibera - perforirano jezgro - sloj fibera? Ako je tako, sta bi (ili kako mozda) bi trebalo da bude perforirano jezgro? Plan mi je bio da probam takav sendvic sa bambusom odnosno talpom u sredini sendvica.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, Dražo said:

Kada kazete sendvic, ako sam dobro shvatio, mislite na sloj fibera - perforirano jezgro - sloj fibera? Ako je tako, sta bi (ili kako mozda) bi trebalo da bude perforirano jezgro? Plan mi je bio da probam takav sendvic sa bambusom odnosno talpom u sredini sendvica.

Да, такав сендвич. Ја бих бургијом од 5 мм избушио рупе са растојањем од такође 5мм. Није битно шта је језгро. Зидови рупа повећавају укупну површину армборда.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Dražo said:

Nedavno sam uradio bas na kablu koji napaja CDP, jedan krug poredjenja fabrickih konektora koje imam (Oyaide P079E/C079, iEGO Tel.C 24K Silver 6n/Supercond.C 24K Silver 6n, Furutech FI-28(R)/FI-E38(R)), gde mi je na najbolje legao Oyaide, a razlike izmedju njih su bile bas cujne. Svaki je bio dobar, i svaki je dao neki svoj pecat zvucnoj prezentaciji, ali mi je Oyaide najvise prijao. E sada, ovi strujni kontakti su na prvi utisak u rangu Oyaide, sto znaci da su u najgorem slucaju rame uz rame i sa Furutech i IEGO. Videcemo jos kada se sve malo usvira. 

Znači IEC uložak odgovara fabričkoj formi i mehanizmu za prihvat kabla. To mi je malo na slici delovalo upitno, da li može da se uvede u sklop stege koja hvata provodnik. Ako je to sve kompatibilno, biće zanimljivo probati. Dodatno mi se dopada što je muzička prezentacija bliskija pozlati nego srebru ili rodijumu.

Baš lepe informacije, zahvaljujem!

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Dražo said:

Jeste, lokalna i rucna izrada, za sada bas u malim kolicinama, porucuje se i ceka.

Кул, браво за мајстора који је решио да машински обрађује бакар без примеса.

Пар примедби од мог скромног искуства, ако смем:

  1. Замените месингани (претпостављам да је месингани) навртањ на звучничке терминале или са бакарним, или од POMа;
  2. Нарочито и оне црне завртње који су претпостављам гвоздени?

И још, питање:

  • Како спречавате потамњивање бакра?
Link to comment
Share on other sites

Ево идеје произвођачу за бољи контакт банана конектора код терминала као што је то урадио Едисон Прајс давних осамдесетих. Конусни навој у стилу футера на бушилици. Притезање шрафа јако стеже банана утикач. Има могућности и за виљушкице. То је берилијум бакар који временом тамни. Захтевају често чишћење и због тога их не користим. Драго ми је да је домаћи конструктор решио тај проблем.

IMG_20200523_011400_HDR.jpg

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Father said:

Znači IEC uložak odgovara fabričkoj formi i mehanizmu za prihvat kabla.

Tako je, bukvalno sam izvadio postojece, stavio nove, i zavrnuo, nalegl'o k'o original. Da, definitivno je bliskija pozlati.

2 hours ago, InSides said:
  • Замените месингани (претпостављам да је месингани) навртањ на звучничке терминале или са бакарним, или од POMа;
  • Нарочито и оне црне завртње који су претпостављам гвоздени?

Hvala na sugestiji, tako je kako ste rekli, prvom prilikom cu ih zameniti. Mozete li mi reci koji je materijal "POMа"?

Sto se tice NEpotamnjivanja bakra, ne bih znao kako je proizvodjac uspeo u tome, pretpostavljam da bi to mogla na neki nacin biti i njegova poslovna tajna. Znam da je dugo vremena vrsio laboratorijska ispitivanja, dok nije dosao do ove strukture. Takodje znam da se njegov postupak monokristalizacije razlikuje od industrijskog, u smislu trajanja, koje je kod njega mnogo duze. Sto se tice masinske obrade, znam da je prilicno nezgodna, traje, i zbog toga nije moguce raditi vise ili u vecim serijama.

2 hours ago, Solderer said:

Ево идеје произвођачу за бољи контакт банана конектора код терминала као што је то урадио Едисон Прајс давних осамдесетих. Конусни навој у стилу футера на бушилици. Притезање шрафа јако стеже банана утикач. Има могућности и за виљушкице. То је берилијум бакар који временом тамни. Захтевају често чишћење и због тога их не користим. Драго ми је да је домаћи конструктор решио тај проблем.

Znam razlog sto su konektori van pojacala, zao mi je zbog toga. Ideja za kontakt je dobra, nadam se da ce i proizvodjac sam videti savet, koliko znam, nije clan foruma, ali sam preporucio da postane. :) Kod mene inace na kablovima koristim WBT konektore, pa se cvrsta veza ostvaruje wbt mehanizmom, mada su konektori zaista precizno uradjeni, i otvor za prijem banane je po meri ovih mojih banana, pretpostavljam i hilzni. A svakako vec u ovoj konstrukciji je moguce koristiti i viljuske (ja ih koristim na onim sivim kalemovima, vidi se na prvoj strani teme).     

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dražo said:

Hvala na sugestiji, tako je kako ste rekli, prvom prilikom cu ih zameniti. Mozete li mi reci koji je materijal "POMа"?

POM = Polyoxymethylene (полиоксиметилен), такозвана инжињерска термопластика. Изванредно стабилна на промене температуре и притиска, веома погодна за обраду стругом. У доста случајева заптивки се користи уместо PTFE (тефлона) зато што за разлику од тефлона, може да "држи" навој. Овај тип пластике је развио Dupont (фирма која је пронашла и тефлон) и назвали га Delrin. Сада је доступан и од других фирми.

Претпоставио сам да произвођач и сад користи POM за изолаторе код звучничких терминала - бар судећи по слици.

2 sati ranije, Dražo said:

Znam da je dugo vremena vrsio laboratorijska ispitivanja, dok nije dosao do ove strukture. Takodje znam da se njegov postupak monokristalizacije razlikuje od industrijskog, u smislu trajanja, koje je kod njega mnogo duze.

То је изванредно, и поклањам се таквом уносу енергије - желим дуготрајни и што већи успех!

Када је већ толико енергије и времена посветио на сам материјал за конекторе, чини ми се да би вредело посветити се и на периферију, као што су завртње и коришћени изолатори. Делује половично (а верујем да произвођач није лењ) искористити стандардне завртње код производа који су и онако замишљени да замене суп-стандардне верзије масовне производње.

2 sati ranije, Dražo said:

Sto se tice NEpotamnjivanja bakra, ne bih znao kako je proizvodjac uspeo u tome, pretpostavljam da bi to mogla na neki nacin biti i njegova poslovna tajna.

Питао сам зато на слици баш и не делује да се успело у томе - бар на једном конектору се лепо види патина (осим ако није нека сенка).

Али морам признати да немам довољно искуства са монокристалним бакром, па та патина онда можда и не утиче на функционалност конектора. Свакако, свако има право чувати пословне тајне и ту не бих инсистирао више од овог.

Пре неко сам време налетео на Пеђине конекторе, такође од чистог бакра. Ево линка, можда се добије још нека идеја.

https://www.audialonline.com/binding-posts/

Link to comment
Share on other sites

U medjuvremenu sam pricao sa proizvodjacem, te prenosim njegove odgovore na neka pitanja. A tu su i neki moji utisci.

Kada je u pitanju tzv. periferija koju @InSides pominje, odnosno upitan kvalitet iste, postoji svest o tome, ali se u prethodnom periodu radilo u skladu sa mogucnostima, u smislu vremena, dostupnosti odredjenih materijala, tehnologija i same proizvodnje, te naravno i sredstava, sa apsolutnim fokusom pre svega na kvalitet samog materijala, koji je ovde zvezda. Ponavljam, u pitanju je bukvalno mala kucna manufaktura, nastala iz entuzijazma i ljubavi prema nasem hobiju, koja i nema tendencije da preraste u nesto vise. I to iz jednog razloga - nemoguce je raditi velike serije svega ovoga. Zahteva se puno vremena (kog tesko da ima, i nenaplativ je) za izradu samog monokristalnog bakra ovih karakteristika, a i sama masinska obrada je veoma zahtevna, jer se ovaj bakar ponasa bukvalno kao plastelin prilikom obrade. Ali primedbe su na mestu, sugestije i predlozi preneseni (hvala @InSidesna pojasnjenju za POM), te ce se i to imati na umu prilikom proizvodnje novih serija.

Kada je u pitanju kvalitet kontakta koje su @Father i @Soldererpominjali, vec napisah, sa zvucnickim buksnama nemam problema zahvaljujuci WBT konektorima. A u medjuvremenu sam saznao da nece biti problema ni sa IEC viljuskama u smislu kontakta, jer te kopije Oyaide kucista (mozda probam i na originalima) na mestu viljuski, u toj plastici, imaju taman toliko prostora da ogranicavaju sirenje viljuske vise nego sto treba, ili steti kvalitetu kontakta. Danas sam par puta menjao, skidao i vracao, i kontakt je zaista cvrst. Dakle, sa ovim kucistima nema problema, sto ne znaci da sa drugim ne bi bilo. I to iz prostog razloga - ovaj bakar ima jednu manu, a to je da mu je elasticnost ravna nuli. I to je mozda i najveci izazov pored toga sto je tezak (mekan) za obradu. U tom smislu, i koncept Edison Prajsa ne pije vodu, prosecanje nije izvodljivo po recima proizvodjaca.

Kada je u pitanju tamnjenje, na zvucnicima vec 5 meseci korisnim ove buksne, nikada ih nisam od tada skoro ni pogledao, i pogledajte na fotki ispod kako izgledaju sada. Ona prljavstina koja se vidi na ovim novim koji su juce stigli, jeste produkt masinske obrade (ulje) i finalnog skidanja mikro sloja oksida koji nastaje nakon monokristalizacije (oksid prakticno ispliva na povrsinu, i ostavlja cistu kristalnu strukturu iza sebe). Dakle, stigli su "direktno ispod prese". U medjuvremenu sam danas vec ugradio te buksne i na snagasa, nezgodno mi je sada slikati, ali sam ih pre postavljanja lako saprao sircetom i solju, i isti su kao i ove stare buksne. Praticemo, mada poucen iskustvom prethodnih, ne ocekujem da potamne u nekom duzem periodu.

Sve u svemu, mogu sada vec reci da su u pitanju fenomenalni proizvodi, daleko iznad svog cenovnog ranga. A verovatno su i jedinstveni, jer koliko sam do sada shvatio, malo ko se upustao u obradu monokristalnog bakra, barem za obradu na strugu i glodalu. Bakra visoke cistoce da, takodje i berilijum bakra i ostalih legura, ali monokristalnog bakra ne.

IMAG4013.jpg

Link to comment
Share on other sites

Да се разумемо - потпуно поддржавам овакав развој догађаја - на форуму сам у пар наврата питао зашто нема више конектора који нису резултат масовне производње.

Мишљења сам да су добри резултати неизбежни када се уложи знање, време и енергија. Потпуно разумем да су овакви производи тешки за пласман не само због недостатка времена, него и због потребе према едукацији купца зашто су цене драстично различите од масовне производње...

...али са тим приступом су и генерално резултати бољи, зато што се пази на сваки сегмент производа. Пажња око детаља је оно што издваја добре производе од врхунских.

И у том циљу су моји предлози - уложило се толико до овог корака, финални детаљи красе дело, и омогућавају  да се производ покаже у правом светлу.

П.С. POM постоји у различитим бојама, не само црна и бела. Црвена, рецимо, била би изванредан избор за обележавање звучничких конектора.

Link to comment
Share on other sites

Slazem se u potpunosti sa svim, i navijam za to da proizvodjac usvoji sve primedbe i sugestije. Licno meni bi dovoljno bilo zvucno unapredjenje, estetika mi je manje bitna. Ali trziste je takvo da cesto upravo ti finalni i estetski detalji i prodaju proizvod.

Naravno, sve to povecava cenu proizvoda, ali je i lakse prodaje. Sa proizvodom u svom punom potencijalu (u svakom smislu), raste potraznja, samim tim i proizvodnja, ali i njeni gornji kapaciteti (jer je neizbezna rucna izrada), te se mozda ulazi i u rizik pada kvaliteta. Siguran sam da je proizvodjac svestan svega ovoga, zamki koje donosi trziste, te je pitanje koja je mera, i dokle zeli da ide.

Inace, bice i neke zice od ovog bakra, i nekih kablova, ali otom-potom, dok ne vidim i ne cujem u svom sistemu, ne vredi da pisem.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Dražo said:

Licno meni bi dovoljno bilo zvucno unapredjenje, estetika mi je manje bitna.

Предлози су строго функционални:

  1. Месингани навртњи су тврђи од бакра - затезање са мало више силе би довело до уништавања навоја. Са завртњима од POM-а, то се теже може десити;
  2. Гвоздени завртњи у комбинацији са бакром током времена доводе до интензивну корозију. Интересантније, школски пример за галванску корозију је комбинација гвожђа и бакра;
  3. Предлог за црвени ПОМ је исто функционални - црна и бела боја се традиционално измењиво користе за обележавање "-" терминала. Коришћење црне и беле боје за обележавање различитих терминала је рецепт за конфузију.

Још једном, поздрав за идеју и реализацију. Читао сам мало око процеса, али не могу да замислим колико је тешко реплицирати без масовна улагања.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...