Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Hm, da, na to sam ustvari i pomislio, ali ne napisah bas to. Cini se kao dobra ideja, samo sto povecava broj utikaca.

Kablovi nisu problem, posto ih pravim prema zelji i nameni. A vise monokristala u sistemu (da li konektori ili zice), znaci bolji zvuk, bez obzira sto ce mnogi tvrditi da je bolje sa sto manje prekida. Ovde je prosto tako, materijal oplemenjuje zvuk - vise njega, vise plemenitosti.

Generalno, svakako korisna ideja, posto osiguraci budu skrajnuti, kada se recimo menja iec sasisjki (onaj fabricki sa ugradjenim osiguracem) za neki bolji (pa i monokristalni, to ce biti zanimljivo probati) - osiguraci ostanu negde unutar uredjaja, ko zna kako prikaceni/povezani. Ovakobi dobili svoje bitno mesto, i mogucnost lake promene, pa i vracanja sa boljim.

Hvala jos jednom na korisnom predlogu.

Link to comment
Share on other sites

nema na čemu.

zapravo ja kao skeptik i grebator par excellence vrebam žrtvu koja će napraviti razvodnu kutiju za HiFi sprave koja će imati jedan ulaz za napajanje i par izlaza od kojih će svaki imati svoje mesto za osigurač. Finansijski možda pucanj u sopstveno koleno ali sa druge strane ceo naš hobi se svodi na to, zar ne?

P.S. to bi podrazumevalo i proizvodnju/nabavku mostova za premošćavanje osigurača unutar samih uređaja. Najbolje u vidu dimenzije tela osigurača izrađenog od monokristalnog bakra.

Link to comment
Share on other sites

Pa manji je "pucanj u koleno" nego ono sto se meni mota po glavi - kutija da, ali ne razvodna, vec jedna kutija, za jedan osigurac i za jednu spravu. A sto se tice premoscavanja, zar ne bi jos lakse (i mozda i bolje) resenje bilo da se jednostavno ta zica (u prekidu) zameni jednom celom monokristalnom? 

Link to comment
Share on other sites

Ok, posle ovih poslednjih nekoliko pisanja, ideja koja mi se dugo mota po glavi, ocigledno prelazi u fazu 2 - pripremu za realizaciju (to bi bio mali predah od zica). Ideja je plinth Systemdeka IIX od bambusove daske.

U tom smislu, znacio bi mi svaki savet i sugestija iskusnih, narocito onih koji znaju vise o gramofonima sa "visecim" vesanjem, na sta obratiti paznju, sta se moze i poboljsati, eventualno i subsasija...

Umeca za rad sa drvetom imam dovoljno, alata i masina takodje, ima i daske da se nabavi (recimo shorturl.at/nsDRU ili i kuhinjske daske kao sto je ova shorturl.at/nBGP1), imam i Systemdek, ciji plint je na oko jednostavan, i ceo sistem subsasije, pa verovatno sa kopiranjem "jedan na jedan" ne bi trebalo da bude greske...

Recimo, kada gledam dasku sa prvog linka, vidim da je debljine 18mm. Na fabrickom Systemdeku je plint od daske 10mm. Tehicki se moze izvesti, ali je pitanje mase i sprovodjenja vibracija. Bambus bi trebao da se ponasa odlicno u tom smislu, ali da li tu ima nesto drugo na sta bih trebao da obratim paznju, da se vecom debljinom ne gubim nesto, i sl.?

Kao sto rekoh, svaki savet, sugestija, a ponajvise licno iskustvo, i vise nego su dobrodosli.

 

Link to comment
Share on other sites

Inace, vec sam se igrao sam odredjenim tvikovima na ovom gramofonu.

Pre svega sa armboard-om, i razlicitim materijalima (obecao sam svojevremeno review po tom pitanju, i trebalo bi da ga bude, samo da uhvatim vremena za ponovo menjanje i testiranje, kako bi pisanje o iskustvu bilo sto tacnije).

Od materijala, probao sam izvorni medijapan, blazujku, perpex (ploca od 5mm i ispod ispuna mdf adapterima), karbon fiber u celosti, balsu+kabron fiber 2mm, i na kraju perforirani bambus sa gornjom plocom od karbon-fibera 2mm. Najbolje se za moj ukus pokazao bambus+KF, te otud ideja i da se radi plinth od bambusa (plus sto je bilo nekih usputnih saveta i preporuka iskusnih, za bambus, kao generalno odlican "gramofonski" materijal).

Takodje sam donju plocu fabrickog plinta probao u nekoliko kombinacija. Izvorno je to sperploca od 5mm. Ja sam probao deblje ploce, i to sperplocu, mdf i blazujku. Blazujka je odnela ubedljivu pobedu, i dan-danas stoji/svira.

Kada je aluminijumska subsasija u pitanju, uradio sam samo jednu stvar, i nisam isao dalje, tj. nisam testirao nekoliko puta, da li je bolje sa tim tvikom, ili bez njega. U tom trenutku mi se ucinilo napretkom, i tako je ostalo do danasnjih dana. U pitanju je bitumen traka, kojom sam sa unutrasnje strane izlepio celu aluminijumsku subsasiju, kao i kuciste motora. Tako da je i ovaj tvik (ili neki buduci, ili i bez tvika) takodje predmet (prateci) ove igre oko plintha.

Tanjir sada nije bitan, fabricki je stakleni, ali ce se uskoro probati i tzv. bajadera (aluminijum+mesing), ili i nesto egzoticnije tipa titanijum i sl. (za sada u snovima, ali za pocetak je ideja tu).

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Dražo said:

U pitanju je bitumen traka, kojom sam sa unutrasnje strane izlepio celu aluminijumsku subsasiju, kao i kuciste motora.

Imas li link molim te ?

Nasao sam neke linkove ( svrha je ista ) ali znacilo bi mi konkretno od tebe koji si to vec radio, d onog sto nadjoh ne znam tacno sta je odgovarajuce.

Link to comment
Share on other sites

Pa ja sam iskoristio ono sto sam imao, sto mi je ostalo od nekih zaptivanja koja sam radio, vise se i ne secam sta tacno. Dakle, nisam nesto poredio, vec mi se prosto ucinilo zgodnim i jednostavnim za rukovanje, a vec sam imao nadohvat ruke. To je ova folija:

https://dplshop.com/shop/kondor/sika-multiseal-sivi-5-cm-x-10m/

  

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Dražo said:

Ok, posle ovih poslednjih nekoliko pisanja, ideja koja mi se dugo mota po glavi, ocigledno prelazi u fazu 2 - pripremu za realizaciju (to bi bio mali predah od zica). Ideja je plinth Systemdeka IIX od bambusove daske.

U tom smislu, znacio bi mi svaki savet i sugestija iskusnih, narocito onih koji znaju vise o gramofonima sa "visecim" vesanjem, na sta obratiti paznju, sta se moze i poboljsati, eventualno i subsasija...

Umeca za rad sa drvetom imam dovoljno, alata i masina takodje, ima i daske da se nabavi (recimo shorturl.at/nsDRU ili i kuhinjske daske kao sto je ova shorturl.at/nBGP1), imam i Systemdek, ciji plint je na oko jednostavan, i ceo sistem subsasije, pa verovatno sa kopiranjem "jedan na jedan" ne bi trebalo da bude greske...

Recimo, kada gledam dasku sa prvog linka, vidim da je debljine 18mm. Na fabrickom Systemdeku je plint od daske 10mm. Tehicki se moze izvesti, ali je pitanje mase i sprovodjenja vibracija. Bambus bi trebao da se ponasa odlicno u tom smislu, ali da li tu ima nesto drugo na sta bih trebao da obratim paznju, da se vecom debljinom ne gubim nesto, i sl.?

Kao sto rekoh, svaki savet, sugestija, a ponajvise licno iskustvo, i vise nego su dobrodosli.

 

Nisam skontao do sada da nisu u funkciji, ovi gore skraceni kvazi linkovi za daske od bambusa. Evo na sta sam mislio, sa direktnim linkovima:

https://www.kupujemprodajem.com/namestaj/ostalo/bambus-panel-ploca-2mx1mx18mm/oglas/91437671?filter_id=110419535

https://www.kupujemprodajem.com/uredjenje-kuce/kuhinjske-stvari/daska-za-seckanje/oglas/97968099?filter_id=110419535

 

Link to comment
Share on other sites

Hejt tu bi a partibrejker...

Drazo ideja subsasijskog gramofona je izolacija od vibracije i povratne akusticne sprege,kao i uloge podloge ukljucujuci od plintha.Sto je taj uticaj veci gramofon je losiji.Dakle uticaj plinta je kod ovog tipa gramofona manji mnogo nego kod drugih tipova tipa idler ili drugih bez subsasije.Menjaju plintove ljudi i igraju se,ali uglavnom dizajna radi. Linn je recimo krenuo prodaju gramofona potpuno bez plinta,mogao si ga i u rupu od sudopere ugraditi,poenta je bila da gramofon radi bez uticaja podloge ili plinta.Tvoj gramofon je tog tipa i ima finu plivajucu subsasiju...tako da osim estetike ne ocekuj previse.Naravno neka ce se razlika pojaviti ali nije to onaj smisao kao kad se masivan plinth pravi za neki drugi tip gramofona.Suspenzijasi se vise time igraju radi lepseg izgleda nekog drvenog furnira i sl. Tako da ako ti je osnovni pokretac zvuk bolje baci brigu na druge delove gramofona,kao sto su tanjir,subsasija i narocito napajanje koji su vec poznato od velikog uticaja na zvuk.Ne obeshrabrujem,bice gramofon svakako lepsi sa izgledom drveta i bolje uklopljen sa drvenim ostatkom sistema ali da ne ocekujes previse.Mojih 2c ,pitao si za misljenje...

Ps.Proveri sa Gavrom ako ti dolazi ili ako vec nisi resio,sta je uzrok da je rad motora toliko cujan.Sa belt drajvom,i subsasijom to nebi trebalo.Pored dobrog zvuka to mi je bila prva impresija u zvuku,a i sam si rekao da si mozda nesto zeznuo,pa da se to otkloni.Mozda je cak i motor za zamenu,zreo za podmazivanje..pa otud i bučan

Link to comment
Share on other sites

Hvala na misljenju i savetu.

Ideja mi je iskljucivo vezana za zvucni napredak. Estetski vec sada nemam ni jednu jedinu zamerku, sa onim orahom u donjem delu (koji ide na plocu od blazujke), sa izvornom crnim plintom.

Jasno je da su ispravno vesanje i kvalitetna subsasija jos i bitniji, kao i lezaj i osovina subtanjira. sve je to takodje predmet igre, kao sto rekoh, idem jedno po jedno. Kod ovog gramofona plint je zamisljen tako da pre svega brzo odvodi vibracije ka podlozi, preko 4 stuba koji se nalaze u 4 coska. Ali sam testiranjima dosao do zakljucka da i masivnija donja ploca (poklopac) donose jos napretka. U svakom slucaju, ako ne probam, necu znati da li znaci ili ne.

Sto se tice cujnog rada motora, davno toga nema, resio sam sam. Tocak na osovini motora (na kom stoji kais) je bio naslonjen na kuciste motora (nisam ga dobro vratio kada sam podmazivao osovinu motora), te sam ga jednostavno odmakao za 1mm, i eliminisao tu smetnju. Gramofon je apsolutno necujan, kao i motor. Sa vec neko vreme ubacenim externim napajanjem jos bolji u radu.

 

Link to comment
Share on other sites

Da li se vibracije prenose sa motora jednostavno je utvrditi - ugasi se gramofon i prstom se otprilike istom brzinom vrti ploca. Glava je na "blako" delu na kraju ploce. Ne pomazu nikakvi dampinzi sasija ni plivajuce ni bilo koje druge. Motor se jednostavno mora odvojiti od sasije i postaviti na plint ili van sasije i plinta. Tipican primer thorensovi gramofoni i drugi koji imaju slicne sisteme.

Sa uklucenim motorom na tom istom delu na kraju ploce cuce se brum motora. Narocito ako je AC motor u pitanju. Ovo vazi za belt drive. Mislim da je taj efekat kod idler pogona mnogo manji?

Ima ovde na forumu tema o tome sa fotografijama koje sam postavio ali bilo je to pre hrista i nisam siguran da je jos uvek tema dostupna...

Razlika je dramaticna.

Sto se tice samolepljive gume mislim da se kod nas moze naci 3M u trakama razlicite sirine. Vrlo dobrog je kvaliteta i nije skupa.

 

Link to comment
Share on other sites

Ok, koristan experiment. No opet kazem, celokupno gramofon je potpuno necujan, kao i motor. Sve je skolski podmazano, u odlicnom stanju i ocuvano. Pri tom motor (kompletan nosac) nisu ni na koji nacin vezani za subsasiju, sem preko belta. Ne postoji drugi neposredan fizicki kontakt (ako izuzmemo opruge koje vezu subsasiju i gornju plocu sasije). Systemdek je prosto u tom smislu odlicno uradjen.

Ja se jesam igrao bitumenskom samolepljivom trakom, koja je jos uvek tu, no razlog nije bio nikakav problem, brum, i sl., vec cista znatizelja, sta ce se desiti sa zvukom. Tada mi se dopao rezultat, dobio sam jos cistiju sliku, i vecu pozadinsku tamu. No, videcu sada kada udjem u akciju, da li je ipak bolje bez bitumena (jednostavno se odlepi), ili sa njim.

Sada sam ponovo premerio debljinu postojecih stranica plinta. Bocne su 14,2mm, gornja 12,5mm. E sad, sa strane bih mogao ici i na nesto deblje (18mm je ploca sa oglasa koji sam prikacio), ali bi gornja ploca od bambusa morala biti iste debljine kao postojeca (12,5mm), tako da cu videti kako se bambus ponasa u hoblarici.

Link to comment
Share on other sites

Motor nikad nije na subsasiji,vec na plinthu.Ideja subsasije i jeste da se rucka i glava izoluju od buke motora kao i vibracija koje stvaraju zvucnici.Subsasija je na oprugama,a opruge dodatno izolovane  gumama na kontaktima sa plintom, tako da je sansa da se nesto od motora prenese putem belta ili oprugama preko guma  mala i zato se motor Ne sme cuti.Cim sam ga jasno cuo pitao sam Drazu zasto se cuje.Znao sam da nesto nije kako treba,pomislio sam ili da postoji neka cvrsta veza izmedju subsasije i sasije,nisam bas siguran i da je ideja materijala za  armboard od karbona dobra jer je vrlo lak i lako skuplja vibracije.Slusao sam vec dosta takvih gramofona(ukljucujuci i sistemdek) i nigde se motor ne cuje.

Link to comment
Share on other sites

Ja u klin, ti u plocu. Ocigledno ne citas sta pisem. Ili citas povrsno. Ponovicu ono sto sam nekoliko puta pisao u ovoj temi (juce/danas takodje), ali sam ti i rekao kada si bio kod mene sa kumom pre nekih 4 meseca.

Prvo, armboard koji si tada slusao (i koji je i sada namontiran) je od perforiranog bambusa, na koji je od gore zalepljena 2mm ploca od karbon fibera. Dakle, to nije karbon fiber, vec samo u 1/5. Uradio sam armboard u celosti od karbon fibera, i njega nisi slusao, niti video uzivo kod mene, drzao u ruci (nije uopste lagan, tezi je od istog takvog od blazujke ili medijapana). I generalno, karbon fiber uopste nije lak, niti los materijal, pomalo je rigidan, ali pre svega vrlo skup, i vrlo tezak za obradu (svaku od karateristika sam licno proverio i testirao).

Drugo, kada si pre 4 meseca slusao gramofon kod mene, nisi cuo motor, vec si cuo pogonski tocak koji se nalazi na osovini motora, i koji pokrece belt. Podmazivao sam osovinu pre toga (naravno skinuo tocak), i kada sam vratio tocak, previse sam ga nabacio na osovinu, tako da je postojalo direktno trenje izmedju njega i kucista motora. To sam ubrzo ustanovio, i ispravio, i to sam napisao samo nekoliko postova iznad. Mozes mi verovati, a i ne moras, ali gramofon i motor su mrklo tihi od tada.

Konstrukciju Systemdeka jako dobro znam, funkciju svakog i najmanjeg srafa, mogao bih i bez ovog primerka napraviti isti takav. Ali hvala ti sto si mi ukazao ponovo na sve.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Majda said:

Da li se vibracije prenose sa motora jednostavno je utvrditi - ugasi se gramofon i prstom se otprilike istom brzinom vrti ploca. Glava je na "blako" delu na kraju ploce. Ne pomazu nikakvi dampinzi sasija ni plivajuce ni bilo koje druge. Motor se jednostavno mora odvojiti od sasije i postaviti na plint ili van sasije i plinta. Tipican primer thorensovi gramofoni i drugi koji imaju slicne sisteme.

Sa uklucenim motorom na tom istom delu na kraju ploce cuce se brum motora. Narocito ako je AC motor u pitanju. Ovo vazi za belt drive. Mislim da je taj efekat kod idler pogona mnogo manji?

Ima ovde na forumu tema o tome sa fotografijama koje sam postavio ali bilo je to pre hrista i nisam siguran da je jos uvek tema dostupna...

Razlika je dramaticna.

Sto se tice samolepljive gume mislim da se kod nas moze naci 3M u trakama razlicite sirine. Vrlo dobrog je kvaliteta i nije skupa.

 

Ako mogu da te zamolim da pokusas da pronadjes tu temu, voleo bih da procitam barem, fotki verovatno nema ako je bilo pre kolapsa sajta s pocetka prosle decenije (cini mi se da je tako negde o bilo).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...