Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Za @BokiTokiVoki, a i druge koje zanima.

Ustvari, ja i nisam imao problema sa modovima sobe na niskim fr, dok nisam zimus apgrejdovao skretnicu na zv. kutijama, gde sam izmedju ostalog za bas drajver, umesto dotadasnje zavojnice od zice debljine 1mm, ubacio zavojnicu od zice debljine 2,5mm (uz zadrzavanje predvidjene vrednosti od 2,5mH). Kako, zasto, nije sada ni bitno, prezvakano u ovoj temi na nekoliko strana nazad. Najvise je bila moja znatizelja.

image.jpeg.2709864c953091d720025f3054a09e00.jpeg

Konacni zvucni efekat ove intervencije se i nije cuo odmah (sem dubljeg i veceg volumena bas regiona, sto mi je bio inicijalni cilj), vec je poceo da se kristalise tek posle 3-4 meseca, verovatno kako se taj masiv od zavojnice usviravao. I tek po usviravanju zavojnice se dobio pravi novi odziv zvucnika, i samim tim su se javili cujni modovi (tj, jedan izrazitno cujan mod na nekih 120-130 Hz – sto je bio zakljucak iskusnijeg kolege “na uvo”, a i mob. telefon je tako nesto potvrdio).

Plus sto sam u to vreme (3-4 meseca posle ubacivanja zavojnice) poceo da se igram i podnozjima ispod mojih kutija, gde sam umesto dotadasnjeg medijapana od 40mm, ubacio bambus od 18mm (i aluminijumske precke, umesto bagremovih). Kao prelazno resenje u toj igri, jer je ideja bila da dobacim do 40-tak mm debljine, ali uz kombinaciju razlicitih materijala. Samo sto u tom trenutku nisam imao druge materijale sem bambusa.

image.jpeg.657884452749d62a3925ad9dd7f3f65a.jpeg

Tako da je sa usviranom “debelom” bas zavojnicom, i sa novim suvise tankim podnozjem od bambusa, cujni problem sa modovima postao jos izrazeniji.

U drugoj temi sam Vam nedavno pomenuo ovaj problem, gde je zakljucak bio da je pre svega potrebno merenje, da bi se dalje na osnovu rezultata pristupilo pasivnim tretmanima prostorije za pikove, odnosno ubacivanje vufera (bolje vise njih) za dipove. Prihvatio sam to, no opremu za merenje nemam - nisam trenutno u situaciji ni za ta manja ulaganja, a kamoli za pasivne tretmane, odnosno ubacivanje vufera.

Tako da sam za sada (a mozda i na duze vreme) izabrao konzervativniji pristup resenju ovog problema – donekle ekvilizaciju, u kombinaciji sa jos nekim resenjima.

Krenuo sam od izvora zvuka.

U gramofonskom setapu, prvo sam na phono preampu (klon Pass Xono) povecao ulaznu otpornost na 400ohma, sa 200 koliko je minimalno preporuceno za zvucnicu BenzMicro Ace SL. Time sam za nijansu smanjio bas odziv. Posto nema VTA podesavanje, u koren gramofonske rucke (Rega RB250) sam ubacio prsten debljine 2mm, koji je kombinacija karbon fibera (spoljni prsten) i bakra (unutrasnji prsten). Nemam slike prstena (samo montiranog), ali po ilustraciji ovako:

image.jpeg.9c4809d80cbdf3361358ff3c042fdf62.jpeg

image.jpeg.1a3646fc814b5c3a0d04617ff232b99b.jpeg

Time sam postigao nesto vecu tonsku preciznost i definiciju donjeg opsega.

Poigrao sam se i sa antivibracionim nalepnicama Zorana Fodore po celoj rucki, gramofonu… Na kraju su 4 male nalepnice donele napredak u tretmanu rucke, na poziciji koja se vidi na fotki iznad (za razliku od drugih pozicija gde je bilo i pogorsanja).

Kada je digitalni deo u pitanju, u nekoj komunikaciji (posrednoj) sa Lukasom Fikusom, dosao sam do saznanja da na mom DAC-u (Lampizator Amber iz 2015.), u izlazu uopste nije potreban interkonekt koji sam do tada koristio (diy od monokristalnog bakra, tzv. Shoe string pletenje, zarad niske kapacitivnosti, zbog visoke izlazne impedanse lampi u dac-u, i niske ulazne kod preampa). Sva sreca, pa nisam prodao interkonekt koji posedujem (dugo je bio u oglasima) – klasicne konstrukcije (sa troduplim plivajucim sirmom), od srebrne Milan Kovinic zice, sa srebrnim AudioNote konektorima. Nikada ga nisam probao na ovoj poziciji, no kada sam ga stavio, Lampizator se preporodio, narocito u boljoj kontroli celog donjeg opsega.

image.jpeg.2f4ed41d5505d370ecd48107335dbfa6.jpeg

Druga intervencija u tzv. DAC delu sistema jeste poslednja intervencija koju sam ovih dana izveo.

Naime, dugo sam za vezu izmedju laptop-a i usb-to-spdif konvertera (M2Tech Evo kockice – konverter i master clock, sa ext. napajanjem) koristio USB kabel koji je u celosti uradio Andrej (Sokic, aka VBS Audio), za razliku od svih drugih kablova koje sam samostalno izradjivao. Taj kabel je svojevremeno u direktnom poredjenju bio u najmanju ruku dostojan Callistu (direktno sam poredio vise od mesec, u mom sistemu), a naravno i bolji od svih drugih fabrickih (nesto jeftinijih od Callista) koje sam tada imao kod sebe. I od tada uopste nisam dovodio u pitanje kvalitet te pozicije u digitalnom lancu.

Medjutim, ovih dana sam odlucio da to ipak proverim, moze li bolje. I dobio sam bolje. Dosta bolje. Izmedju ostalog i u domenu problematicnih modova. Par postova pre (na prethodnoj strani) je slika novog USB kabela koji jos uvek testiram i razradjujem. Osnov je i dalje monokristalna VBS zica, ali je drugacija konstrukcija, geometrija, izbor materijala, i nacin sildovanja.

Jos jedan tvik je zasluzan za bolju kontrolu donjeg opsega. Dugo vremena je DAC stajao na custom alu nogicama (klon nekih UK, zaboravio sam kojih), koje su bolje od ovde na forumu poznatih kupastih i valjkastih, sa redom i dva reda kuglicnih lezajeva. U nekom trenutku sam letos (slusajuci sa kolegom Milenkom) probao da ih uklonim, i oslonim DAC na njegove originalne gumene nogice. Pokazalo se boljim od 3 alu nogice, koje su do tada bile siroko pozicionirane (do samih ivica uredjaja). A onda sam nedavno odlucio ponovo da probam alu nogice, ali tako sto cu ih “skupiti” ispod uredjaja. I to se pokazalo punim pogotkom (sto govori da uopste nije svejedno gde se nalaze oslonci uredjaja).

image.jpeg.4275a223811c5beb3c02209ede9c3d1d.jpeg

Ono sto cu jos pokusati u ovom digitalnom delu, a na preporuku samog Lukasa Fikusa, jeste da smanjim izlazno pojacanje lampi (Telefunken e88cc i ecc802s) u DAC-u, da “posao” pojacanja vise obavlja preamp (Dayens Ecstasy IV, aktivna varijanta). Moracu da cackam po unutrasnjosti, no nece mi biti prvi put (iako sam generalno duduk za te stvari). A i dobio sam tacnu instrukciju od proizvodjaca, cini se prostim.

Pored opisanih intervencija na izvoru, eliminisanju famoznih (neizmerenih, ali cujnih) modova, boljoj kontroli donjeg opsega, boljoj/dubljoj zvucnoj slici, slojevitosti, tonskom balansu… Pomoglo je jos nekoliko tvikova.

Zvucnike sam povukao 10cm nazad, pa je sada udaljenost prednjice od zadnjeg zida 130cm, sto se pokazalo nesto boljim na refleksije koje su nastajale iza slusalacke pozicije.

Na pec/kamin koja ima dve velike staklene povrsine na vratima, poslagao sam ploce, i umirio donju staklenu povrsinu. Za gornja vratanca nemam resenje, verovatno ce sve ostati kako jeste, a ako bas budem lozio kamin (u tesku sneznu zimu, meraka radi), uklonicu naslagane gramofonske ploce.

image.thumb.jpeg.0f0f92990ad3870c1bb9f47e126d1e46.jpeg

Iza sistema se nalazi prolaz u druge prostorije, koji je uglavnom otvoren, ali se za ozbiljno slusanje sistema, preko tog otvora spusta rolo zavesa od bambusa, sto opet ima svoj pozitivan uticaj, na zvucnu scenu, fokus, i na cujne modove.

image.jpeg.032c04b97d1e0ee99d6629b956c5cac5.jpeg

Takodje uticu i dve kaskadne police za ploce, koje imaju tockice, i njihovo pomeranje utice itekako na zvuk. Zbog mase verovatno imaju absorbersku funkciju, ali zbog svoje konstrukcije i funkciju difuzije. Vrlo interesatni cujni rezultati se dobijaju njihovim pomeranjem.

image.jpeg.b4274cbb5675ddc3efc7e661c45d3e47.jpeg

I na kraju, ono sto je imalo mozda i najveci pozitivan uticaj na tzv. modove (i na zvuk generalno), jeste vec pomenuto podnozje ispod zvucnika. U medjuvremenu sam izmedju kutije i bambusa od 18mm, ubacio 24mm debelu “torta” kombinaciju aluminijuma, blazujke i mdf-a (pisao o tim namerama na prethodnoj stranici – za sada bez egzoticnijih materijala, s obzirom na nedostupnost, odnosno visoku cenu). Jednostavno se postigla mnogo bolja kontrola samih kutija, bez gubitka dinamike, transprencije...

image.jpeg.2afe35403ca5aa7ee58a4086eaf236cf.jpeg

Eto, tako se ja resih bede u vidu modova. Svakako ostaje zelja i namera da se sve jednom premeri, ali kada se stvore uslovi (oprema i merac). No, nije mi zurba, posto sistem sviri odlicno za moja usesa. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Modovi sobe su fizička pojava stojećih talasa i rezonancija vezana za geometriju sobe, refleksije, položaj zvučnika i svega ostalog u sobi, nameštaja, dampinga, otvora itd.

Nije mi jasno kako se modovi sobe eliminišu podloškama, kablovima, nalepnicama na ručici i slično. Evo pročitao sam sve natenane i ne mogu da povežem veći deo toga sa sobnom akustikom.

Jedino što ima veze sa modovima sobe je promena položaja zvučnika ili slušaoca, te izmene u akustici sobe, pomeranje nameštaja, damping i slično.

Sve ovo ostalo može imati uticaj na reprodukciju niskih i ostalih frekvencija, prvenstveno veći kalem na skretnici ima značajan uticaj na kombinaciju zvučnik- rezonantna kutija, kao i eliminacija raznih rezonancija u samim uređajima i zvučnicima, ali to nije vezano za modove sobe. 

Link to comment
Share on other sites

@Nixie, hvala ako si procitao sve. Ja jesam dok sam pisao, i jos jednom posle toga, i evo, ne mogu da garantujem da napisano ne zvuci dvosmisleno. Nije mi to bila namera.

Nisam hteo da kazem da sam eliminisao modove sobe, vec da sam se resio onih "cujnih" artefakata nastalih od modova sobe, koji su mi smetali u slusanju. Mozda opet pravim gresku u pogresnom izrazavanju, ali ovo ovde nije naucni rad, pa da pisem/odgovaram za ocenu, i da moram da vodim racuna o svakoj napisanoj reci.

Znam sta su modovi sobe, i kako nastaju. I donekle znam kako se bori sa njima, u naznakama sam i primenio neka minijaturna resenja koja su mi dostupna. S druge strane, napisao sam da sam ih se resio (opet ponavljam resio, tako da ih ne cujem, i ne smetaju mi slusanju), POSREDNO TZV. "EKVILIZACIJOM" (dakle, ne njihovom direktnom kontrolom, eliminacijom i sl., vec kablovima, podloskama...), i kojecime jos. Dakle, ako se to moje custom resenje (napisano iznad verzalom) ne moze nazvati nacinom borbe sa cujnim artefaktima modova, izvinjavam se svima koji citaju, neka stave temu i moj nick na ignore, da ih ne bih dezinformisao i dovodio u zabludu.

Na kraju krajeva, jedina (meni) bitna istina jeste da ih vise ne cujem, ne smetaju mi slusanju, i sve to me nije kostalo bogaoca, sem malo vremena i rada. Sta drugi misle o tome kako sam do toga dosao, da li uopste cujem, da li znam da pisem, to me ne dotice. Ko zeli da cuje ono sto ja slusam, dobrodosao je.

Link to comment
Share on other sites

Sve što si radio ima smisla, dobar deo toga sam i sam radio, jedino što nemam gramofon pa sam taj deo preskočio. Samo hoću da kažem modovi sobe su jedno, a ovo što si ti primenio nešto drugo. Ne možeš silne dB u rezonansi sobe ispeglati kablom ili podloškom. 

Link to comment
Share on other sites

Ma jasno je da ne mogu direktno, ne sporim, fizika je u pitanju. Barem ne tako lako.

Ali posredno (i jos jedno posredno na to posredno :)mogu "nafrizirati" zvuk tako da mi ne smetaju artefakti. Jer, ako ne gresim, modove sobe (i njihove neprijatne cujne artefakte) izmedju ostalog pobudjuju i same frekvencije koje dolaze iz zvucnika, koji opet prezentuju ono kako je sve pre njih u sistemu postavljeno.

Kako nemam preamp sa klasicnom ekvilizacijom, niti neku varijantu digitalnog "peglanja", pa da utrnem/smanjim frekvencije koje pobudjuju modove sobe, ja onda to pokusavam da uradim kablovima, podloskama, nalepnicama... Nadam se da je sada jasnije? Sto svakako nije nesto sto preporucujem, vec samo delim svoje licno iskustvo.

Link to comment
Share on other sites

Мишљења сам после сопственог дугогодишњег нагомилавања "твикова", нарочито разних филтера (све сам избацио осим подлошки и делимичног унутрашњег дампинга зв.кутија и више пута кретао у изградњу од самог почетка), да се много више изгуби од изворног аудио сигнала који се до краја путање кроз систем никада више не реконструише у пуном потенцијалу. Истовремено се свиме тиме и онемогући, у добром делу, да се систем временом надогради у најбољој могућој поставци.

Зато је и веома тешко коначно окончати градњу једног ХиФи система којег стрпљиво треба градити годинама што се, гле чуда, одужи и са уградњом разноразних твикова у исти 🤫

ипак је ово само моје мишљење којег ћу се лично држати што више будем издржао, што не значи да не поздрављам и друге начине. Чудни су путеви и на разне начине га можемо наћи ако будемо имали и среће али и знања 😉

Link to comment
Share on other sites

Sobni modovi su vidni na grafiku i pri samom merenju tišine sobe, tj. "buke" same prostorije bez uključenih sprava. Poništavanje moda na nekoj freq. ili ako imaš sreće na dve pozicije opsega u sub tonovima je jedino moguće dodatnim subom i njegovim pozicioniranjem uz nadzor pomoću merenja i slušanja. Uvođenje suba na pogrešnom mestu može dodatno pogoršati situaciju. Ono što je caka, je to što se podešavanje odnosi na max 1-1.5m pozicije levo/desno i pola od toga po frontalnoj osi.

Modovi su i dalje tu, ali na drugom mestu se nakupljaju, ali sa nižim intenzitetom. Sub na idealnoj poziciji zapravo poništava stereo par na ciljanim freq. u dovoljnoj meri da se jasno čuje ton, ali je dovoljno stišan (poništen) da kada ga mod podigne za 12-20dB on ne dominira i guši ostatak sub bass područja.

Moj OB oštro pada nakon 60Hz (mereno na 1m), pa i tako sunovraćen sobni mod na 33Hz izdigne za +6dB iznad izmerenog signala na 60Hz, na poziciji slušanja.

Dobro implementiran sub ne čujete, već se u zvučnoj slici čuje daleko više dinamike, jasnijih detalja i definicije u sub bass području. Prosto nema povratka nazad kada duboki bass sobnog moda zameni tekstura sub bass helpera.

Sva sreća što sam ovo umeo da uočim i prepoznam na najboljem primeru implementacije kod @Delija njojzi hvala! 😉 

Sve ostalo što je @Dražo uradio podržavam i ohrabrujem samostalno angažovanje oko sistema u granicama sopstvenih interesovanja i praktičnih znanja.

3 sati ranije, Dražo said:

A onda sam nedavno odlucio ponovo da probam alu nogice, ali tako sto cu ih “skupiti” ispod uredjaja. I to se pokazalo punim pogotkom (sto govori da uopste nije svejedno gde se nalaze oslonci uredjaja).

Ovo sam odavno pisao, u vidu postavljanja "stomaka" uređaja na AR kuglager stopice.

Link to comment
Share on other sites

Evo citam (korisna pisanja), i pitam se, da li sam ja mozda potpuno u krivu? Izgleda da jesam. Ko me uopste i terao da objasnjavam kako sam "resio modove sobe", kada ih ocigledno nisam resio. Tema je bila usb kabel, a ja se upecah na Bokijevu udicu. :)

Dobro rece jedan dobronamerni kolega par postova ranije - dokona glava djavolje igraliste.

Istina je da me modalno/zvucno nista vise ne zulja u mojoj sobi, no ko zna sta ja to cujem/ne cujem, i koji je razlog. I sto li samo pomislih da je nekom interesantno da pisem o svojim dokonarijama. :)

Link to comment
Share on other sites

Па ја сам дао своје мишљење засновано на градњи свог система, остављам другоме да гаји своје мишљење имајући у виду да обојица можемо бити на погрешном путу до... 😇

Link to comment
Share on other sites

Ma sve ok, tako sam i shvatio, kao i pisanja oca i Nixija. Malo se i salim (u prethodnom postu) - jednostavno sam danas previse vremena proveo na forumu, a premalo slusao muziku i tvikovao sistem! :lol:

Previse dangubio, a onda se i jaretina teze vari, pa nisam sav svoj! :lol:

Link to comment
Share on other sites

@Dražo

Tvoja tema je puna raznoraznih ideja i iskustava. Meni je interesnatna i svakako je jedna od manje uobičajnih priča ovog našeg hobija. Glavu gore i uživaj u svakom trenutku i uspehu sa kojim si zadovoljan. Glasovi sa strane su tu da daju ideje koje u nekim momentima, kao što je ovaj sada, ne zvuče dovoljno primamljivim za bavljenjem. Svakako zabeleži u svoju sveščicu i u nekom povoljno trenutku posveti pažnju, možda se otvore neke nove čakre.

🙃

Link to comment
Share on other sites

Posle uzduznog i poprecnog visednevnog MERENJA, kao pojacanje za difuziju iza centralne slusalacke pozicije, izabrana PAPRAT sa ravno 279 grana, 1(2)389 listova, 3 zime prelezala u radionici, na kraju prezivela i prvi ovogodisnji mraz... Pored nje 63 i 28 Hz nemaju sta da traze u prostoriji! Jede malu decu, a kamoli herce, pikove i dipove... A uz Klarka Kenta je sve jos lakse... :D

 image.thumb.jpeg.5e8a51127de2146f844b764cd0b6da56.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Neko vreme nista nisam cackao u sistemu, s obzirom da sam bio uglavnom zadovoljan onim sto pruza. Narocito digitalni segment (komp-dac s jedne strane, i sam cd plejer s druge). Doduse, istina je da sam se i umorio od probi i testova, i jednostavno sam "iskljucio" taj momenat kritickog slusanja, te se prepustio samo slusanju.

No, i pored svega toga, gramofonski setap nisam mogao da ignorisem, to da u njemu ima necega sto mi ne prija. Ustvari, i nije toliko do toga (do smetanja), koliko do toga da je nesto falilo. Kao glavni uzrocnik tome "optuzena" je zvucnica (BenzMicro Ace SL), te u nemogucnosti da je trenutno menjam (za nesto skuplje svakako), pomirio sam se sa onim sto imam, uz pomalo i izbegavanje slusanja  ploca, sem kada se bas uzelim celog rituala.

U to vreme ("kontemplacije od cackanja sistema") sam napravio par brutalnih kablova drugima, i dok sam to radio (u radionici), pod ruku mi je dosao interkonekt davno ispao iz sistema (zaturen negde u policama), koji je bio terminisan Andrejevim VBS RCA konektorima. Rasturio sam ga (dobar i koristan repromaterijal je u njemu), konektore ubacio u kesicu, i kesicu bacio na sto u slusaoni, sa idejom da mi budu na oku, kako ne bih zaboravio da ih oglasim za prodaju, s obzirom na njihovu vrednost (a ne koriste se). No, ipak sam zaboravio da ih oglasim. Srecom.

Jer tako jednog dana sedim i slusam ploce (mucim se), astal ispred mene, konektori na astalu... I u momentu mi se upali lampica, da probam nesto sto jos nisam, i sto bi moglo da bude korisno, vremena i novaca ne iziskuje...

Naime, rucka gramofona (Rega RB250) je prezicena Cardas X4 33AWG ozicenjem. I to bez prekida, sve od zvucnice pa do phono preampa. I na ulazu u phono preamp, Cardas prezicenje se zavrsava srebrnim rca konektorima WBT 0110Ag. Odlucih da skinem te konektore, i da stavim VBS, sto su umalo otisli u prodaju...

Naravno, posto sam sve proverio da li radi, ostavio sam upaljen preamp na phono ulazu (phono preamp se nikada ne gasi), sa namerom da se sve to malo "usvira", novi lemovi, konektori (koji nisu bili neusvirani, ali nisu radili neko vreme).

I tako je sve stajalo jedno 10-tak dana (jedino uz prekid kada slusam digitaliju u prvom sistemu, sto nije tako cesto, pored 2. i 3. sistema).

Zatim sam posle tih 10-tak dana pustio par ploca - i potpuno se razocarao. Dole sve zamuljano, potpuni disbalans po opsegu, nema ocekivane slojevitosti... Doduse, nazirala se neka prirodnost tona (u odnosu na ono kako je bilo sa srebrnim WBT konektorom), no jednostavno je bilo previse toga sto ne valja, pa sam odlucio da ne slusam ploce jos 10-15 dana. Tako i bi.

Sve do juce i danas, kada sam ponovo pustio par ploca - i potpuno se raspametio! Sve ono sto nije valjalo, toga vise nema. Sada, ne da sve valja, nego je fantasticno, bolje nego sto sam ikada kod mene cuo. Izuzetna slojevitost i manifestacija zvucne scene u prostoru, vrhunski balans po celom opsegu, kao i kontrola i autoritativnost u najnizem registru, odnosno cistina u najvisem, uz sijaset detalja, prelepu boju tona i sveukupnu prirodnost.

Dakle, kontemplacija i strpljenje su se isplatili! I zvucnica BM Ace SL je ipak prezivela "secu", a kucni budzet postedjen.

Naravno, pored same zamene RCA konektora, bilo je potrebno i vreme (20-25 dana neprekidnog rada) da se isti usviraju, i da pokazu sav svoj potencijal i karakter.

 

image.thumb.jpeg.3e9b2902984fcb56bea94e82c89c407e.jpeg

image.thumb.jpeg.6fbe9c8bb53512135b85defc0c933df2.jpeg

 

Usput sam malo sredjivao i diskoteku (kolekciju ploca), tako da je sada svaka dobila svoju nalepnicu (po zanrovima), a jazz/fusion vinily (zuti stikeri u vrhu omota) su dobili i bele plocice sa ispisanim izvodjacima (poredjano po abecednom redu u polici). Tako da je sada uzivanje u gramofonu vrhunsko, uz laksu pretragu ploca, i vrhunski zvuk. :)

 image.thumb.jpeg.4d86aa59670812b91f8d5102d8ee7240.jpeg

 image.thumb.jpeg.4e41ce7fb52755e8722e16eae65eaa67.jpeg

image.thumb.jpeg.5bfd193026ee95ed4eeb392f6ffd262e.jpeg 

image.thumb.jpeg.ac989307c56745b3aaee7fe9c8c01802.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Uradjena nova polica za ploce (umesto police sa slike u postu iznad, na sobnoj vitrini). Kapacitet povecan sa 100 na cca. 250 vinila. Sa novom policom je jos laksa organizacija, pretraga i manipulacija vinilima.

image.jpeg.096b7e05f6c4d6a97d9a7f997b8ab7c6.jpeg

image.thumb.jpeg.2f79fbb1ebadd4d14906a32919c32f88.jpeg

 

Sto se tice sistema, zapocet je novi ciklus unapredjenja strujnih kablova. Za sada je uradjen primerak za DAC, jos uvek na usviravanju (pre testa na poziciji)...

image.jpeg.30b812f2cdf56494d8d736e0c04e7683.jpeg

 

A pored strujasa, u narednom periodu fokus je na dodatnom tvikovanju gramofona. Zatim prelazim na unapredjenje tzv. "Margarita" (zvucnici), tj. srednjetonca i ribona...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Zavrseni (i usvirani) novi strujasi - za snagas, filter, dac i cdp.

Duzine su od 1,3 do 1,5m. Na bazi VBS zice (50%), uz jos neke druge egzoticne zicke (50%). Ukupan presek 25 mm2 (L+N). Shuko/iec pinovi su VBS monokristal. Sirm je kvalitetan trostruki. Uradjen je ozbiljan antivibracioni tretman vodova. Uz jos neka originalna konstrukcijska resenja, koja su plod mog experimentisanja sa strujasima, poslednjih pola godine...

Vec sam ih slusao u mom sistemu, ali pojedinacno, kako sam koji zavrsavao. Donose ooooozbiljan napredak u odnosu na stare strujase, koje napravih pre 2-3 godine.

Danas ide generalno ciscenje sistema, pa ih sve ukopcavam. Verovatno zauvek, kada su u pitanju strujni kablovi gore pomenutih uredjaja. MOJE usi nisu cule bolje, barem ne u cenovnom rangu koji zalazi i u cetvorocifrene EUR iznose.

image.thumb.jpeg.d34431758b88ccd3546047e068429cb1.jpeg


A stari strujasi. Pa oni ce svi na remont. Puno toga tu ima sto nije dobro, i sto bi trebalo ispraviti. Svakako se rasturaju sve do gole zice, pa cemo videti sta i kako dalje.

image.jpeg.be229b4764970ac2000b7884a9a3e4df.jpeg

 

Mozda zamrzivaci dobiju skromniju verziju audiofilskih strujasa (od zice iz starih), primetio sam (dok sam usviravao ove nove primerke) da smrznuto meso po odmrzavanju ima neke nove neodoljive note ukusa i mirisa... 😂

image.jpeg.c6f76ca540a5311e1abd2efe4daecec4.jpeg

 

Link to comment
Share on other sites




 
Mozda zamrzivaci dobiju skromniju verziju audiofilskih strujasa (od zice iz starih), primetio sam (dok sam usviravao ove nove primerke) da smrznuto meso po odmrzavanju ima neke nove neodoljive note ukusa i mirisa... 
image.jpeg.c6f76ca540a5311e1abd2efe4daecec4.jpeg
 


Најзад права ствар

Послато са M2006C3MNG помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Dražo said:

Zavrseni (i usvirani) novi strujasi - za snagas, filter, dac i cdp.

Duzine su od 1,3 do 1,5m. Na bazi VBS zice (50%), uz jos neke druge egzoticne zicke (50%). Ukupan presek 25 mm2 (L+N). Shuko/iec pinovi su VBS monokristal. Sirm je kvalitetan trostruki. Uradjen je ozbiljan antivibracioni tretman vodova. Uz jos neka originalna konstrukcijska resenja, koja su plod mog experimentisanja sa strujasima, poslednjih pola godine...

Vec sam ih slusao u mom sistemu, ali pojedinacno, kako sam koji zavrsavao. Donose ooooozbiljan napredak u odnosu na stare strujase, koje napravih pre 2-3 godine.

Danas ide generalno ciscenje sistema, pa ih sve ukopcavam. Verovatno zauvek, kada su u pitanju strujni kablovi gore pomenutih uredjaja. MOJE usi nisu cule bolje, barem ne u cenovnom rangu koji zalazi i u cetvorocifrene EUR iznose.

image.thumb.jpeg.d34431758b88ccd3546047e068429cb1.jpeg


A stari strujasi. Pa oni ce svi na remont. Puno toga tu ima sto nije dobro, i sto bi trebalo ispraviti. Svakako se rasturaju sve do gole zice, pa cemo videti sta i kako dalje.

image.jpeg.be229b4764970ac2000b7884a9a3e4df.jpeg

 

Mozda zamrzivaci dobiju skromniju verziju audiofilskih strujasa (od zice iz starih), primetio sam (dok sam usviravao ove nove primerke) da smrznuto meso po odmrzavanju ima neke nove neodoljive note ukusa i mirisa... 😂

image.jpeg.c6f76ca540a5311e1abd2efe4daecec4.jpeg

 

25mm2 jel to greska ili ako nije kako je stalo u utinicu

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...