Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

15 sati ranije, Dražo said:

Napravih od njega kvadratne podloske (8 komada, dimenzije 30x30 mm), koje ce u testu pokusati da se pokazu boljim, od postojecih podloski ispod zvucnika (naizmenicno lepljeni aluminijum, pamuk i svila - sve puta 4).

Odavno sam kupio kod Kineza kombo šiljci+carbon fiber podloške. Jeste bolje od stare varijante sa gumenim nožicama za veš makinu. Ima i ta guma doduše svojih čari, basa na pretek recimo. 

Link to comment
Share on other sites

@RPM45Sa debljinom bambusa od 18mm sigurno nemas razloga za brigu. Cvrsta su oba materijala u toj debljini, a da ih direktno izlozis sili lomljenja, verujem da bi bambus izdrzao vecu. Ta troslojna lamelna struktura bambusa od 18mm daje mu posebnu cvrstocu (za razliku od 10mm, kom bas ne bih verovao).

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dražo said:

@RPM45Sa debljinom bambusa od 18mm sigurno nemas razloga za brigu. Cvrsta su oba materijala u toj debljini, a da ih direktno izlozis sili lomljenja, verujem da bi bambus izdrzao vecu. Ta troslojna lamelna struktura bambusa od 18mm daje mu posebnu cvrstocu (za razliku od 10mm, kom bas ne bih verovao).

 

Ok. Imam još jedno pitanje. Kakve su table od bambusa što se tiče obrade? Da li se mogu seći cirkularom ili ih treba seći sa nečim drugim?

 

Link to comment
Share on other sites

@RPM45Ok su za obradu cirkularom, mada sam ja presekao mozda 2 duzine iz one table od 2 kvadrata (nije bilo risova, lep precizan rez). A posle sam sve sekao ubodnom, na nizim brzinama. U svakom slucaju, nema nepravilnosti u ploci, plus sto je struktura vrlo postojana, te stoga nema krunjenja.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U ime hifi-ja (i bolje zvucne slike, bolje kontrole modova), skratio starinski hrastov astal za 40 cm (a pre par godina sam ga prvo skratio 20 cm :nerd)!

image.thumb.jpeg.b09dbce9327bd8912720964525f97d64.jpeg

 

A evo i malo detaljnijih slicki astala, sa dve bocne skrivene rotacione (audiofilske) fijokice, srednjom gornjom pokretnom (za daljince), i srednjom donjom fiksnom (obe srednje fijoke su izradjene od gornje ploce astala, od ostataka posle skracivanja, nema bacanja na ovu krizu :)):

image.jpeg.42446df081ab7ead552fbd42701a0cd3.jpeg

image.jpeg.cf6d047cd6529ad5225f922981ad13f2.jpeg

image.jpeg.bf4d3b9e0e0759948511226dc6a2201c.jpeg

image.jpeg.085313081b99ffd488ac182001473771.jpeg

image.jpeg.bbe3f8947271f6cb2b4555be445c0793.jpeg

image.jpeg.ddd456ee14a40ed27f81810e45b1fcb6.jpeg

image.jpeg.39e332301d3e94de5d5aa8f6e8652db5.jpeg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Podnozje za moje florstendere bih uradio ovako:

 

8,0 mm medijapan

0,6 mm karbon platno

4,0 mm blazujka

0,6 mm karbon platno

2,0 mm aluminijum

0,6 mm karbon platno

4,0 mm blazujka

0,6 mm karbon platno

2,0 mm aluminijum

18 mm bambus

 

Ukupna debljina 42,4 mm.

Slojevi medjusobno lepljeni epoksidnom smolom.

 

Sta kazu iskustva drugih? Onih koji su se igrali sa razlicitim materijalima na ovoj, ili slicnim pozicijama. Mozda neka zvucna iskustva?

Ili, da li bi ubacili jos neku vrstu materijala, povecali/smanjili ukupnu debljinu, promenili redosled slaganja materijala...?

 

Inace, trenutno je to podnozje samo bambus 18mm, na kom su pricvrscene alu precke, a na njih spajkovi sa redom kuglicnih lezajeva. Dakle, viseslojnu kombinaciju mdf-karbon-blazujka-alumijum ubacujem izmedju postojeceg bambusa i kutije.

 

image.thumb.jpeg.67c53bcf7623aa7d68fab4db19bf9407.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Podizanjem visine zvučnika, podićićeš i zvučnu sliku. Tih 4.2 cm ne bi trebalo ništa značajno u tom pogledu da uradi. Sad po pitanju tonalnog kolorisanja to niko ne može da ti kaže sa sigurnošću.

Predložio bih slušanje od min 3 dana nakon slojeva novog materijala i nanošenja svakog novog "0,6 mm karbon platno" sloja i beleženje dobijenih manifestacija. Onda sledeći matrijal i karbon pa slušanje .... sve dok tortica ne naraste na željeni broj slojeva i projektovanu konačnu visinu.

Iznajmi još jedan par ušiju nekog lokalnog kolege i pokušajte da sve to fino ispratitet utiscima i opisima slušane faze.

Link to comment
Share on other sites

To sam i mislio da uradim, da slazem sloj po sloj, i da slusam, te belezim utiske. Jedino sto to ne mogu sam, preteske su kutije. Ako bi se nasao neki jaci i mladji audiofil, koji zna da slusa, i uz to zna i da meri (sa svojom opremom), to bi bila premija. :)

 

Link to comment
Share on other sites

@sondek

Dno kutije je 3 cm debljine (mdf), i svojevremeno je probano oslanjanje samo na to dno. Kao i sa preckama i spajkovima pricvrscenim na dno. To je bilo lose (u odnosu na danas). To sto predlazes.

Potom je na dno dodat medijapan 4 cm (ukupno 7cm), i to je vec bilo bolje. Kada su na to dodate precke sa spajkovima, bilo je jos bolje.

Zatim je umesto medijapana 4cm stavljen bambus 1,8 cm (eksperimenta radi), i to je opet donelo benefite u vidu dodatne otvorenosti, ali je donji opseg izgubio definiciju kakvu je imao (nijanse su u pitanju).

I sada hocu da ovom, kako Father kaze "tortom", pokusam da zadrzim tu otvorenost, ali donji opseg da "zategnem" povecanjem mase podloge (ako se to resenje ne pokaze dobrim, uvek mogu da vratim mdf).

Imam ukupno 4 sistema, i 4 para zvucnika. Tri su znatno skromnija od ovog gde sada izvodim probu, ali su dobar poligon za experimente. I do sada se na ta tri sistema slojevitost podloge (od razlicitih materijala) dobro pokazala. Ne samo ispod zvucnika, vec i ispod uredjaja, u oslanjanju, gramofonskim segmentima... S tim da ne postoji univerzalno resenje. Tri para kutija imaju potpuno razlicite podloge (i oslanjanje), a ovaj 4. par ce po svemu sudeci dobiti sasvim novu kombinaciju.

Sve je stvar probe. Kao npr. igra sa kablovima, konektorima....

E sad, nekome nije zgodno takve probe da izvodi (na recimo skupim fabrickim kutijama), neko nema alata-zanata-prostora za rad, neko nema vremena za takve stvari, neko ne veruje u uticaj materijala na zvuk. I taj neko onda jednostavno menja kutije (ili uredjaje), u potrazi za boljim zvukom.

Sto se mene tice, zgodno mi je (nemam skupe fabricke kutije), imam alata, nesto zanata i prostora za rad, imam dosta vremena, takodje i verujem u uticaj materijala na zvuk. Jedino sto nemam sredstava da menjam kutije/uredjaje, te mi ne preostaje nista drugo nego da na ovaj diy-erski nacin pokusam nesto da unapredim, i uzivam u plodovima (ako ih bude) svog truda, i generalno u ovom nasem hobiju.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Problematicni modovi sobe ukroceni.

Sledeca faza unapredjenja sistema: Izrada boljeg USB kabela (boljeg od dosadasnjeg, koji je uradio Andrej Sokic).

Trenutno u toku testiranje zastite po JSSG360 principu (konstrukcija, geometrija i izbor materijala zavrseni, zvucno iznad ocekivanja):

 image.thumb.jpeg.ee3a94274001e94eab333fd9de8492a7.jpeg

image.thumb.jpeg.c4ed5061a0174a12cd15707f25883897.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Сјајан кабл, у твом систему сјајан потенцијал. 

уз спојнице ће бити могуће уклапање у било који систем што га чини посебно занимљивим за сваког, чекам стрпљиво да се разради па и ја да га пробам.

У међувремену, биће надам се још који комад ... прижељкујем нарочито 1-3 2-0 🤭

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...