Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

I 3. sistem zakoracio u digitaliju.

Na postojeci DAC (Audioengine D1) prikacio (USB veza) RPi3 sa 1GB memorije (najeftinija i sasvim dovoljna varijanta), i fino telefonom upravljam Qobuz i Tidal strimingom. Maximalni komfor dok kuvam ili vezem (zadnja fotka je pogled levo od slusalacke pozicije)... 😉 

 

20220104_141941.jpg

Link to comment
Share on other sites

@SpachekOva kuhinja/trpezarija/radionica je camila nedovrsena 2-3 godine. Prvo iz razloga sto nije bilo dovoljno vremena da se sve zavrsi. A drugo, sto sam zeleo natenane sve da isplaniram (u svrhu funkcionalnosti i estetike, sve u 10 kvadrata), osmislim, prikupim materijal... Da provodim vreme u njoj, raduckam, osmatram, registrujem sve sto je potrebno u konkretnom koriscenju...

Zatim, npr., iako prostor ima podno grejanje, zeleo sam i pec na drva (potrebna je u pravim zimskim danima), koja bi bila minijaturna, a potpuno funkcionalna, i pri tom jeftina. Cak sam bio u nekom trenutku i za to da je napravim, uz konsultacije starog majstora iz Francesko kamina, ali na svu srecu (po budzet i ev. komplikacije), sasvim slucajno nadjoh posle duze vremena takvu pec u magacinu Woby Haus-a, povucena iz maloprodaje zbog visegodisnje nezainteresovanosti, platio maltene tepsiju ribe...

Zatim je trebalo smestiti tu i jedan hifi sistem, sa sve policom (funkcionalnom, a jeftinom), pa sto (minijaturni, napravio od ostataka, uz igru epoxy smolom), pa dvosed (kupio na Najlonu za 30 evra stari hrastov TROSED, pa ga skratio na dvosed :) ), pa naci jeftini mini ugradni sporet (ovo je prakticno nemoguce naci, tako nesto je samo Bosch uradio u jednoj seriji pre 7-8 godina, i pre par godina MBS, i vise niko, nigde na svet (na netu nisam uspevao da nadjem))...

Sve u svemu, prostor je mali, ali vrlo (vise)funkcionalan. Trebalo je za tako nesto vremena, i konacno je ove jeseni pocelo da dolazi na svoje mesto, prema idejama i zamislima. Posto sve radim sam, iskljucivo uz pomoc rucnih alata i rucnih hoby masinica (ubodna, busilica, freza, brusilica, multifunkcijska masina/alat), utoliko sporije ide. Takodje i materijal nabavljam sto je jeftinije moguce (od okolnih stolara kupim ostatke, sto se najbolje vidi na frontu kuhinje, gde ima i bukovog praga, i camovine, ali i prirodno furnirane iverice, sto je komad koji isekoh od velike transportne kutije u kojoj je stigla roba preko bare (komsijska firma koja se bavi trgovinom). Ponekad kupim neki komad daske, ako nemam alternativu.

I tako, dodjoh do faze prikazane na slikama, koja mi omogucava da udobno boravim u prostoru, koristim prema svojim potrebama (celodnevno), i usput merkam sta se jos moze uraditi, kako se prostor moze jos iskoristiti, uklapam ideje i po pitanju estetike... Pa tako je sledeca ideja da mi je ovaj jedan reso nedovoljan, pa cu gledati da nabacim dupli indukcioni, i tada cu da mislim o kablovima. Bojler ce se sigurno zamaskirati (i kablovi), dolazi tu jos jedna-dve daske, policice, pa sitni detalji, precke, kukice...

Link to comment
Share on other sites

@SUROKVLEvo ispod dve fotkice, nadjoh u telefonu kada sam montirao. Mogu poslati sutra jos, ako te zanima, mrzi me sada da idem tamo. Tu je i jedna nova, vidi se originalna cev.

A evo i linka, pa probaj dalje da izguglas, kontaktiras Woby... Znam da su mi rekli da na stanju (u svim radnjama u zemlji) imaju samo taj primerak preko koga sam bukvalno zapeo u magacinu... Bese to 2019. godine.

https://www.wobyhaus.co.rs/kamini-i-sporeti/10662-kamin-tucani-295x560x485mm-8kw

Mene je kostao 20k dinara, vredi znatno vise, ako se pogledaju tucani kamini ovakve kategorije... Izrada je vrhunska, originalni odvod sa regulatorom napajanja, veliko loziste, poklopac, izuzetan saug sistem... BUkvalno potpalim vatru (i razgorim), ubacim jedno bukovo drvce (zatvorim cug), i narednih par sati ne mislim, nabije na 30 stepeni, i drzi, prozore otvaram...

 

IMAG2885.thumb.jpg.26bd53f62ada90fe909cee8a128c0e58.jpg

IMAG2884.thumb.jpg.0d22025ea46da68c6024aa8121add27d.jpg

20220102_093559.thumb.jpg.91e21091f803116a5e726ede3529da50.jpg

Link to comment
Share on other sites

Odlična, verovatno je nema više ako je bilo 2019 godine, ne opterećuj se, ima sličnog na KP pa ću naći nešto, nije mi hitno. Odgovara mi ta varijanta sa odvodom na gore, ako ti nije mrsko stavi umesto čunka takozvanog štedišu sa šest cevi, znatno je bolje iskorišćenje toplote od dima, ne beži energija kroz odžak.

Hvala na odgovoru, lepe podne pločice ^_^

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@Majdai @Miškon, zahvaljujem na cestitkama! :thumbsup2

@giZ_Moi @sondek, slusam ga evo 10-tak dana, i mogu samo potvrditi da se zaista radi o odlicnom tjuneru, zvuka (izuzetnog) kakav nisam do sada cuo ni na jednom vintage tjuneru, niti resiveru (a bilo ih je ihahaj, tj. neke jos uvek imam).

Mozda u nekom trenutku odradim adekvatan refresh i podesavanje, kada budem nasao nekoga ko se vec susreo sa ovim modelom. Trenutno sve funkcije rade, pa nije zurba.

Link to comment
Share on other sites

Poigrao se malo sa nosacima zvucnickih kablova.

Do sada su kablovi stajali na improvizovanim nosacima od oraha, gde sam u nekom trenutku u nalezuci zleb stavio i GZ penu. Bilo ok.

Medjutim, iz znatizelje danas sklepah nove nosace, od bambusa i aluminijuma.

Uporedio ih sa ovim starim od oraha. Nema sta, stari idu u furunu, novi ostaju.

Ne znam da li je do konstrukcije, ili do upotrebljenih materijala, ali novi su napravili cujan napredak, pre svega u koherentnijoj i pitkijoj prezentaciji, uz blago produzeno trajanje tonova, bez gubitka definicije i transparencije.

 

a20220116_183301.thumb.jpg.43481d1b43b5db187f64958ec3492f1b.jpg

a20220116_183132.thumb.jpg.0a904893af000d4f0a653ed670ce98c5.jpg

a20220116_183945.thumb.jpg.e386540a83c2ca0228ba7cd3305dde38.jpg

Link to comment
Share on other sites

Volim tjunere, i na listi onih koje bih voleo da cujem je i Hitachi FT440. I jos nekoliko drugih koje jos nisam cuo.

No, druga stvar je tjuner koji bih posedovao. To je Klein Hummel FM2002. No to se nece skoro desiti, jer je za moje prilike preskup. Narocito sto bih zeleo primerak koji je u izvornom stanju, uz uradjenu preporucenu modifikaciju koju je izveo licno Reinhard Wieschhoff. A takav primerak je jos skuplji od skupog, plus gotovo i da ne postoji u ponudi.

Upravo zbog renomea koji imaju K&H FM2002, i njegov konstruktor RW, nabavio sam Restek Scalar (visestruko jeftiniji), tjuner koji je u dobroj meri projektovao i RW. I koji je zvucno najbolji tjuner koji sam do sada cuo. Vrlo vrlo visoka klasa zvuka.

A kako je RW-u uzor za projektovanje K&H-a bio upravo Revox A76, i njega sam nabavio (taman i za usviravanje interkonekta).

Tako da sada imam pretecu K&H-a, i naslednika K&H-a. A jednom cu valjda ubosti i u centar. ;)

Link to comment
Share on other sites

11 sati ranije, Dražo said:

Poigrao se malo sa nosacima zvucnickih kablova.

Do sada su kablovi stajali na improvizovanim nosacima od oraha, gde sam u nekom trenutku u nalezuci zleb stavio i GZ penu. Bilo ok.

Medjutim, iz znatizelje danas sklepah nove nosace, od bambusa i aluminijuma.

Uporedio ih sa ovim starim od oraha. Nema sta, stari idu u furunu, novi ostaju.

Ne znam da li je do konstrukcije, ili do upotrebljenih materijala, ali novi su napravili cujan napredak, pre svega u koherentnijoj i pitkijoj prezentaciji, uz blago produzeno trajanje tonova, bez gubitka definicije i transparencije.

 

a20220116_183301.thumb.jpg.43481d1b43b5db187f64958ec3492f1b.jpg

a20220116_183132.thumb.jpg.0a904893af000d4f0a653ed670ce98c5.jpg

a20220116_183945.thumb.jpg.e386540a83c2ca0228ba7cd3305dde38.jpg

Možeš li Dražo da napraviš još, za prodaju ili poklon:)

Link to comment
Share on other sites

Petre, ovo sam radio bukvalno od otpadaka (komadici bambusa, i alu profila 5x20mm, plus alu ekseri), koje mi je uvek zao da bacim, upravo zbog ovakvih primena. Zbog malih gabarita, i generalno malih komada materijala, ovde je sve moralo rucno da se obradjuje (testerice za drvo i metal, nekoliko dleta, nekoliko turpija, smirgla...). Ovde rucne masine ne pomazu. Za jedan primerak mi je trebalo nepunih sat vremena, i ne znam da li bih na taj nacin i sebi ponovo pravio. No, ako se ukaze prilika, javljam se.

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, Dražo said:

Petre, ovo sam radio bukvalno od otpadaka (komadici bambusa, i alu profila 5x20mm, plus alu ekseri), koje mi je uvek zao da bacim, upravo zbog ovakvih primena. Zbog malih gabarita, i generalno malih komada materijala, ovde je sve moralo rucno da se obradjuje (testerice za drvo i metal, nekoliko dleta, nekoliko turpija, smirgla...). Ovde rucne masine ne pomazu. Za jedan primerak mi je trebalo nepunih sat vremena, i ne znam da li bih na taj nacin i sebi ponovo pravio. No, ako se ukaze prilika, javljam se.

Važi:wub:

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Majda said:

Koristio sam ranije Quad FM2 tube tuner. Imam ga jos uvek, ali voleo bih recimo Marantz 10B model. Ili neki HH Scott recimo 330 ili 4310 model :)

 

Uf, kakvi su to lepotani. Kao i K&H.

I more drugih starih analognih (i tube) tjunera tipa Sequerra, McIntosh, Fisher, Telewatt, Wega Lab Zero, Sansui, Kenwood, Yamaha...

Nazalost, danas je prosto nemoguce naci primerak bilo kog od tih uredjaja, a da im nije potreban kompletan refresh. Sto znaci dodatnu glavobolju, jer koga onda naci da to uradi kako treba. Po strani vrlo visoka nabavna cena, potom skup servis (ako uopste postoji neko ko to zaista zna i moze), i nedostatak adekvatnih zamenskih delova.

Postoje primerci koji su cuvani i profesionalno odrzavani decenijama (uglavnom u poznatim ovlastenim servisima koji su u nasledje dobili staro znanje, lager delova, uz nove tehnologije), sa kompletnom pratecom servisnom dokumentacijom, ali je njihova cena dupla ili trodupla, u odnosu na krseve koji su vec za velike novce dostupni u Nemackoj, US, Fr, Japanu...

Recimo, prosle godine mi je Gavra sredio resiver Tandberg TR2075. Zamenio sve sto je bilo potrebno, nastelovao, doradio ono sto su izvorni inzinjeri naknadno sugerisali da treba uraditi... Covek koji je uradio desetinu takvih primeraka, koji poznaje svaku slabu tacku, i najsitniji deo - i koji mi na kraju kaze da to vise uopste nije Tandberg 2075. Jeste odlican, i bolji zvucno (i prijemno) od izvornog modela. Ali to vise nije zvuk Tandberga kako su ga inzinjeri zamislili. Da ne pricam da cela ova akcija nije uopste jeftina bila, pocev od nabavke primerka, preko svih vrhunskih delova, do vrhunskog rada.

_____________________________

Iz ove moje perspektive, moze se reci da sam zakasnio (iliti kasno se rodio :)). I da sam omasio zemlju rodjenja (npr. mogao sam se roditi u Villingenu (Saba/Telewatt) na Svarcavaldu, cak je bilo i realne opcije za to :)).

I da cela ova prica oko zelje da cujem/vidim/posedujem neki od tih legendarnih primeraka, sve vise i vise ulazi u domen bajki (za zaludne starce), tj. parenja ociju po internetima...

Koliko se danas u Srbiji jos moze pronaci ovakvih radionica, i majstora cija je kompletna strucna literatura, iskljucivo na nemackom, japanskom, i ponekom skandinavskom jeziku, uz preko 60 godina iskustva?

 

IMAG3465.thumb.jpg.44e88dda3971ce8685668a1298714370.jpg

IMAG3468.thumb.jpg.70e8a4251ae8f44757951b0cc4a547a5.jpg
 

I da, steta da ne koristis Quad kog posedujes, sevap je ukljuciti ga povremeno, i poslusati RBg2 u vremenu od 8 do 10 prepodne, svaki dan, uz odlicne emisije, odlicnu muziku, voditelje, goste, spice... :)

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Dražo said:

steta da ne koristis Quad

Nesto slabo hvata kod mene a secam se kada sam ga kupovao davno radio je kao sat :(

Moram da odnesem nekome ko se razume u tunere da to pogleda...

[Ali onaj dodatak za radio za Ipod (veci model) radi savrseno?]

Secam se pre jedno 25-30 godina u BG bio jedan Marantz 10B kao NOV i sa rezervnom osciloskopskom cevi za podesavanje stanica. A bilo je i Scott modela ali mozda samo 1 ili 2 za cetvret veka...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...