Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

bambusova ploca moze da se kupi na KP. Cini mi se da je oko 10000 rsd kvadrat, sto je zesce po usima, i bezobrazno za to sto jeste. . Za skoro iste novce moze da se napravi akusticki i vizuelno  mnogo bolje resenje, stabilnije i sa boljim gusenjem vibracija, sa Ipeom debelim 12-14mm na licu, (ovangokol ne jeftiniji)  i ivicama, ii jezgrom od avio sper ploce, sa vrlo tankim slojevima od breze. Sve u svemu, 3 cm debelo. Glavna prednost nad bambusovom plocom  je vece gusenje vibracija. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vlajo said:

Nisam razumeo baš najbolje, kako se zovu ploče koje preporučiješ? 

Zovu se kako hoces, posto ih napravis sam. Ipea ima u svim vecim gradovima, ovangokol je jos uvek dobavljiv dokle ce ne zna se, ali zahteva malo veci nivo znanja ii opremljenosti radionice, brezove avio ploce takodje ima. Sve ostalo, amaterska radionica uz malo angazovanja lokalnog stolara i dobre volje, ili srednje opremljena hobi radionica. Sa Ipeom najbolja verziija sam svoj majstor, posto ga "profi" stolari ne vole.

I ta ploca od bambusa treba da se isece, obradi, zaoble coskovi, naprave veze, da bi iole sta ispalo od nje. Pa ne moze bez radionice. 

Link to comment
Share on other sites




Glavna prednost nad bambusovom plocom  je vece gusenje vibracija. 


To nikako ne mora da bude prednost.

U principu, gušenje, kako ga nazivaš, može da se ispostavi potpuno kontraproduktivnim.

Svrha kvalitetne podloge jeste kontrolisano odvođenje vibracija.

Masivnije (inertnije) = zvučno bolje je deviza kojoj bi vreme trebalo da je prošlo.



Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Nomimasen said:


Masivnije (inertnije) = zvučno bolje je deviza kojoj bi vreme trebalo da je prošlo.
 

 

Poenta  kompozitne ploce o kojoj pricam  uopste nije u masivnijem, nego u kompoziitu materijala razliciite gustine cije rezonantne frekvencije nisu ni bliizu pa nece da zaosciluje kao sto hoce ploca u kojoj je sav materijal isti.

Drazo je u jednoj od svojih igrarija dosap do slicne price, po principu i corava koka ubode zrno, pisao o tome onako laicki, bez shvatanja sta je postigao  i verujem da je i od ostalih samo mali broj prepoznao o cemu se radi. 

 

Al ajd, da ne useremo Drazi temu. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

@B.R.

Zanimljiv je tvoj predlog kombinacije tri razlicita materijala (i to bas ova navedena), sa ciljem izbegavanja oscilovanja.

Tom idejom sam se vodio kada sam pravio armboard za svoj gramofon, za poziciju gde je taj parametar od posebne vaznosti. I gde se zvucno (ocenjivanje na uvo) najbolje pokazala kombinacija bambusa 10mm i karbon-fibera 2,5mm (a proban je jos i sam bambus, sam karbon-fiber, medijapan, perspex, blazujka...). Pretpostavljam da si na to mislio kada si pomenuo "coravu koku"? Moram reci da nisam tek tako isprobavao materijale, vec sam pratio ono sto su radili fabricki proizvodjaci gramofona, odnosno u direktnoj komunikaciji pratio savete i uputstva vrlo iskusnih domacih gramofondzija... Hteo sam jos da probam i kombinaciju balse i aluminijuma (imam materijal), ali sam odustao kada sam cuo kako dobro zvuce bambus+karbonfiber (mislim da bas Linn primenjuje taj recept u nekim svojim projektima).

Kada sam zeleo da povecam masu plinta gramofona, stavljao sam razlicite podloge, na oba gramofona (Systemdek i Sansui), i opet izvlacio slusne zakljucke. Probani su medijapan, orah, iverica i blazujka. I ubedljivo najbolje se pokazala blazujka.

Kada sam zeleo da "ubijam" vibracije, na hifi polici, opet sam probavao razne materijale (mdf, iverica, blazujka, pluta, kao i kombinaciju ovih materijala), i na kraju izabrao sendvic mdf-pluta-mdf (10+4+10 mm).

Kada sam zeleo unapredjenje gramofonskog plinta, izabrao sam bambus za materijal, vodjen svojim dotadasnjim pozitivnim iskustvima sa njime, ali i zbog toga sto isto radi Booplinth na LP12, i taj apgrejd naplacuje 1650 funti (ima sve to detaljno na njihovom sajtu, zakljucno sa preciznim uporednim slusnim testovima). Naravno, nisam se uopste pokajao za izbor bambusa, s obzirom da je ta intervencija donela ubedljivo najveci zvucni napredak u celoj gramofonkoj postavci, za ubedljivo najmanje novaca (60evra materijal, i moj rad).

Pored bambusa, karbon-fibera, blazujke, punog drveta, iverice, medijapana, plute, perspexa, balse (na poziciji nogica uredjaja), igrao sam se i sa granitom, aluminijumom, GroundZero proizvodima, tvrdom kamenom vunom, bitumenom, gumom, "silikonskom" gumom, akrilom, kvarcnim peskom... Na raznim pozicijama, i za razne namene, i bukvalno svaki materijal ima svoje prednosti i mane, koje zavise pre svega od pozicije i svrhe.

..................... 

Sada zelim da se poigram upravo ovim sto je @Nomimasenrekao - kontrolisanim odvodjenjem vibracija. Nedavno sam o toj nameri pisao u temi "Police". Mislim da se ovim mogu postici zvucni benefiti (sistem je vrlo sposoban sve to da registruje). Ali dok ne probam, necu znati.

Policu ne menjam (konstrukcija je orah i bukva), vec samo ploce na kojima stoje uredjaji. Trenutne je to mdf-pluta-mdf (lepljeni sintelanom), oslonjeni preko plutanih traka na bukove profile. I sve to je prilicno "mrtvo".

I umesto toga hocu da probam ciste bambusove ploce, oslonjene preko nekoliko razlicitih materijala i nacina oslanjanja (alu mini spajkovi, kuglice, lezajevi, guma, kockice balse... sve sto mi padne na pamet, i nadje mi se pri ruci). Ali isto tako i proba tretiranja tih bambus ploca (od dole) sa par anti-vib. materijala, kojima cu menjati polozaje (sredina, po obodu, po dijagonalama, po sredini bocnih stranica...). Nisam jos siguran sta cu probati, zahtev je da se lako "lepi" i skida.

..................... 

Inace, apropo tvog predloga o 3 materijala (umesto bambusa), iako imam hoby radionicu, i sve sam radim, nije to bas tako lako kako kazes, niti jeftino. A i sama funkcija je upitna, uz neizvestan krajnji rezultat.

Prvo, treba svaki materijal nabaviti, sa 3 razlicite strane, mozda necega i nema kod nas trenutno (dakle cimanje, dogovori, postarine, vreme).

Drugo, verovatno ne mozes sve kupiti na zeljenu meru za hifi potrebe, pa imas veci inicijalni trosak, i visak materijala koji ti realno ne treba (plan je da se visak bambusa iskoristi za kupatilski namestaj).

Trece, tu tzv. "sendvic" konstrukciju treba zalepiti medjusobno, pa onda dobijas jos jednu nepoznatu komponentu u jednacini, koja moze recimo da "pokvari" pozitivne efekte tri osnovna materijala (a da ne pominjem eventualno lepljenje dvokomponentnim akrilnim epoksidnim lepkom, sto je vrlo zahtevno, i moze biti prilicno skupo).

Cetvrto, debljina ploca je ogranicena na maksimalno 24mm (u polici se menjaju samo postojece ploce, sve je na knap u nivoima, tako da ima iznad uredjaja tek toliko prostora da je moguce ciscenje prasine). Sumnjam da je moguce izvuci 24mm sa ova tri predlozena materijala, sem ako ne postoje u dimenzijama recimo po 7mm (i po 1mm za lepka). A ja cak hocu sve da smanjim i na nekih 21-22mm.

 

Link to comment
Share on other sites

Probao dve varijante.

Jedna je taj neki crni gusti sundjer, samolepljiv, 10mm debljine (ne znam oznaku, bacio kutiju). Doduse, samo izgleda kao sundjer, ali se ponasa potpuno drugacije - recimo komad od 5x5cm prstima mozes da nabijes bukvalno na kuglicu par milimetara. Njega cu probati ispod bambus ploce u polici, lako se secka, lepi i odlepljuje. Ima uticaja svakako. Probao sam damping kucista uredjaja, nije mi se svideo efekat. Stavljao sam tanke trake u unutrasnje uglove kutija (WD3), i to mi se svidelo, jos malo je procistilo donji opseg. Spendor mini monitori su fabricki oblozeni bitumenom. Posto je na mojim primercima ispucao, sastrugao sam ga poptuno, i stavio GZ, i te kutije sviraju fenomenalno. Stavljao sam cak i u kablove, tanke niti, no odustao sam, mnogo je pipkavo i komplikovano (zbog toga sam presao na pamucnu uzad).

Drugi je GZDM 250AL-BassBoost. Isto neki crni "sundjer" od 10mm, ali sa alu zastitom sa obe strane (cenim da je debljina aluminijuma barem 0,5mm). Isto samolepljiv sa jedne strane. Probao u kucistima uredjaja, malo, malo vise, puno. Ima itekako uticaja, no meni se nista od toga nije svidelo - "zateze" zvuk, cisti tonove, no meni je to pomalo neprirodno i sterilno. Ovim materijalom sam tretirao alumijumsko gramofonsko vesanje na Systemdeku, i tu se u odredjenoj (umerenoj) kolicini odlicno pokazao. Vise se i ne secam gde sam sve probavao, i skidao, imam ga uvek pri ruci, i lako se lepi i skida. E da, moj primerak Lampija ima komad bas ovog materijala, cca. 10x10 cm, na donjoj ploci, sa unutrasnje strane (mesto gde nema nicega, samo lim).

 

Link to comment
Share on other sites

Pa bas taj sam probao, i imam, kupljen bas u Audio Poweru.

Inace, zavrsavam sredjivanje WD3, i vec sam onaj prvi nalepio na zadnju stranu cevi srednjetonca (umesto obicnog sundjera), a uglove izlepio trakicama (to sam uradio jos pre). A mogao bih probati eventualno i ovaj sa aluminijumom, negde, ne znam gde, kockasta je to kutija, a iza bas drajvera je plocica sa skretnicom (i ujedno i spoljasnji terminali).

Link to comment
Share on other sites

@ab Evo kako sam istretirao WD3 kutiju tim "prvim" GZ (onaj bez alu lima). Ova kutija je jos uvek na stolu, ceka se visokotonac, i tretiraju se/suse mebrana i vesanje bas drajvera, ali je druga kutija zavrsena, i svira.

Nista se nije pokvarilo u srednjem opsegu (na zadnji deo cevi srednjaka je zalepljen GZ), cak mi se se cini i da je nesto otvoreniji, ali zato bas drajver svira za klasu bolje (posle damar i glicerin tretmana)... :)

20211024_201946.thumb.jpg.d015139d81db0b117687a68841dbb5cd.jpg

Link to comment
Share on other sites

@Dražo nisam mislio na ta resenja koja pominjes, niisam od pocetka sa temom, a nisam se vracao unazad. Mislio sam na skorasnju diskusiju o granitnoj (iili mermernoj, da nepogresim sad, nevazno ploci, preko koje si staviio talpu od mazer topole, mislim da ti to stoji u trecem sistemu, ispod WD3. 

Mnogim od materiijal koje si pomenuo mesto nije tu, recimo plocastom karbonu, koji radi jako lepo kad ninje plocast, ili sa jako laganim jezgrom, koje ga umrtvljuje, ali kao sama ploca, bez vezivanja sa konstrukcijom, ii bilo gde gde nije u zategnutoj zoni, nema mnogo svrhe. sa aluminijumom je slicna prica, mada se drugacije ponasa. NAstavicu u sledecem odgovoru, moram da citiram drugi deo tvog odgovora, ovako s skakanjem gore dole po 5-6 poruka mi je jako naporno. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dražo said:

 

Sada zelim da se poigram upravo ovim sto je @Nomimasenrekao - kontrolisanim odvodjenjem vibracija. Nedavno sam o toj nameri pisao u temi "Police". Mislim da se ovim mogu postici zvucni benefiti (sistem je vrlo sposoban sve to da registruje). Ali dok ne probam, necu znati.

Policu ne menjam (konstrukcija je orah i bukva), vec samo ploce na kojima stoje uredjaji. Trenutne je to mdf-pluta-mdf (lepljeni sintelanom), oslonjeni preko plutanih traka na bukove profile. I sve to je prilicno "mrtvo".

I umesto toga hocu da probam ciste bambusove ploce, oslonjene preko nekoliko razlicitih materijala i nacina oslanjanja (alu mini spajkovi, kuglice, lezajevi, guma, kockice balse... sve sto mi padne na pamet, i nadje mi se pri ruci). Ali isto tako i proba tretiranja tih bambus ploca (od dole) sa par anti-vib. materijala, kojima cu menjati polozaje (sredina, po obodu, po dijagonalama, po sredini bocnih stranica...). Nisam jos siguran sta cu probati, zahtev je da se lako "lepi" i skida.

kontrolisanjem vibracija definiitvno ce se doci do zvuicnih benefita. kolikih ii kakvih zavisi mnogo od kvaliteta samog sistema, kablova, da li u njemu ima cevi ili ne, i mnogo toga drugog. Poprilicn o od toga nisam skoluvao, pa i ne poznajem materiju, ono sto znam znam, u drugo se ne mesam dok ne provedem ozbiljno vreme uceci. 

Treba razlikovati nekoliko stvari. spajkovi ne sluze gusenju vibracija, vec spajanju dva elementa na takav nacin da se vibracija prenosi samo u jednoj tacki, ali je on pun u toj tacki. nema nikakvog prigusenja od toga. NAravno, ovakav sistem ima svojih prednosti, ali vrlo cesto je pogresno protumacen. 

Lezajevi su malo drugacija prica, i od njih ima  boljih i jeftinijih resenja. Lezaj je jako ogranicen uu pomeranju, moze da se pomeri samo onoliko koliko su mu tolerancije, preko toga i dalje prenosi vibracije. bolje resenje moze da se improvizuje, uz malo ozbiljnijeg alata u radinici, pre svega ozbiljnije stubne busilice. Duga prica, mozemo0 u to, al ti opet ne bi kvario temu. 

Mozemo da se cujemo, pa da popricamo o tome, a mozemo i ovde, pa da eksperimentisemo. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Dražo said:

 

Inace, apropo tvog predloga o 3 materijala (umesto bambusa), iako imam hoby radionicu, i sve sam radim, nije to bas tako lako kako kazes, niti jeftino. A i sama funkcija je upitna, uz neizvestan krajnji rezultat.

Prvo, treba svaki materijal nabaviti, sa 3 razlicite strane, mozda necega i nema kod nas trenutno (dakle cimanje, dogovori, postarine, vreme).

Drugo, verovatno ne mozes sve kupiti na zeljenu meru za hifi potrebe, pa imas veci inicijalni trosak, i visak materijala koji ti realno ne treba (plan je da se visak bambusa iskoristi za kupatilski namestaj).

Trece, tu tzv. "sendvic" konstrukciju treba zalepiti medjusobno, pa onda dobijas jos jednu nepoznatu komponentu u jednacini, koja moze recimo da "pokvari" pozitivne efekte tri osnovna materijala (a da ne pominjem eventualno lepljenje dvokomponentnim akrilnim epoksidnim lepkom, sto je vrlo zahtevno, i moze biti prilicno skupo).

Cetvrto, debljina ploca je ogranicena na maksimalno 24mm (u polici se menjaju samo postojece ploce, sve je na knap u nivoima, tako da ima iznad uredjaja tek toliko prostora da je moguce ciscenje prasine). Sumnjam da je moguce izvuci 24mm sa ova tri predlozena materijala, sem ako ne postoje u dimenzijama recimo po 7mm (i po 1mm za lepka). A ja cak hocu sve da smanjim i na nekih 21-22mm.

 

Nije predlog o 3 materijala, samo o 2. U mom slucaju ima prilicno dobro opremljenu radionicu, pravio sam u njoj i ozbiljnije stvari, tako da je ovo sve prilicno prosto, a moze i uz stap i kanap. Ko god krece u takvu pricu, verovatno ima dovoljno alata da veciunu stvari i zavrsi, i ne svodi se samo na srafciger cekic i kljesta. 

nA svakom mestu treba koriistiti optimalan materijal za lepljenje, ne otprilike. Epoksiid je koristan samo u u ogranicenom broju slucajeva, a danas nije ni preterano skup, ako se koristi na ispravan nacin. No mesta ima i za PVA lekove, trajno elasticne varijate,  dvokomponentne akrile. Generalno, u zavisnosti od sendvica, i onoga sto se hoce, sa stanovista kontrole vibracije su najefikasnije varijante koje vibraciju pretvaraju u drugi oblik energoije, i tako ih guse. 

Na kraju, ni plivajuce variijante, u kojima se koristi recimo Azmafon nisu za bacanje. Jediina mana vecine tih resenja su potrebne dimenzije. 

Link to comment
Share on other sites

2. sistem zategnut k'o pracka! I najskromnije receno, svira impresivno...

Visokotonac na WD3 popravljen (hvala Sinisi Rankovu, onaj kupljen u UK bio neispravan, bice popravljen, pa stajati u rezervi), bas membrane i vesanja istretirani damar lakom i glicerinom, kutije dodatno dampirane GZ-om (uglovi kutija, cev srednjetonca), monokristalni VBS zvucnicki kablovi "4,75" usvirani (zajedno sa VBS viljuskama), struja sva "monokristalizovana" (svi napojni, letva), "Malina" u svom vrhunskom izdanju (sva "monokristalizovana", novo alu/bakar/bukva kuciste (pisano sve ovde pre 11-12 strana)), Tandberg 2075 vrhunski potpuno osvezen i unapredjen (hvala GroovyGavra), i sada vec dobro usviran... Zvucnica Goldring 1042 na Sansui 525 konacno u svom punom sjaju...

Sada sledi uzivanje u sistemu, a kada naidje sledeca manijakalna faza, kao jagoda na vrhu torte, Tandberg ce se potpuno "monokristalizovati" VBS ozicenjem...

Mozda u nekom trenutku probam difuzore umesto iranskog cilima, mozda izmerim i "cacnem" kutije WD3 (ono sto je Majda predlagao), mozda promenim VdH ozicenje rucke Sansui-a OCC zicom u teflonu koju imam, mozda za dodatnu podlogu gramofona probam bambus umesto blazujke (fabricka osnova je iverica), mozda probam i druge MM glave umesto Goldringa (Shure npr.)...

No, samo mozda, a do tada... Samo MUZIKA!   

 

20211102_225349.thumb.jpg.bdc775428231d266a31e44d6ba4362b1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...