Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

Koliko god zvucalo ludo, jako mi je prijalo. 10-tak dana posla, polako, po par sati dnevno. I tako dan za danom, bivalo mi je sve bolje i bolje. Uglavnom sve iz cucnja (nalik vezbi za istezanje kicme), plus rukama ciscenje, obijanje ivica od livenja, i prebacivanje kocki, macolom nabijanje (prvi dan nisam imao snage macolu da drzim, 5 meseci lezanja me je slomilo)... Pesak sam dovlacio u malim kantama, svaki dan po 2-3 kante. Sve u svemu, zavrsio sam sve sa prvim kapima jesenje kise, i ove odvratne Kosave.... I sada se vracam hifi dangubi. ;)

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Dražo said:

Malina u funkciji. :banana

Ono "padanje" Volumia nije bilo do njega, vec do lema na napajanju Rpi-ja.

No, opet sam probao RoPieee XL (da instaliram), medjutim kod podesavanja za audio izlaz nije mi dozvoljavao da izaberem I2S, vec samo USB, i ne znam sta jos.

Na kraju se vratio na Volumio, pustio, i sve radi. Zatvorio kutiju, postavio je na policu, i evo vec puna dva dana svira bez prestanka.

Temperatura procesora se krece tu oko 57-58 C, sa onim bakarnim mini plocicama/hladnjacima. Mislim da vise nista ovde necu dirati. 

Odlicno. Da te i dalje lepo sluzi. Cisto da raportiram, sa onim alu blokom, Volumio nije ni stucnuo zadnjih 10  dana. Temperatura ne prelazi 45. Bez paljenja ventiilatora. 

Link to comment
Share on other sites

@B.R. Zahvaljujem!

A sa onim alu blokom kod tebe prosto ne moze biti greske, o'ladio bi vrucu gajbu piva, a ne mikrocip. ;)

Sto se tice CPU temperature na mom RPi-ju, za sada se vrti u opsegu 56-58.

U svrhu dodatnog smanjenja, ne mogu da apdejtujem Bios iz Volumio kontrolne aplikacije, vec iz RPi, sto me odbija, jer znaci opet rastavljanje uredjaja, modula, ubacivanje kartice sa drugim OS...

Imam onaj mali bakarni "pirotski" hladnjak, i Arctic MX4 termopastu, pa bih ev. to mogao da ubacim na procesor, umesto postojece bakarne plocice. Bitno je da nema drndanja sa softverom, i verujem da bi to doprinelo dodatnom hladjenju. Samo je pitanje treba li? Nista ne stuca, sve radi tecno i lepo.

@DelijaIzvinjavam se Banaćani, ovde kod mene ustvari sada ćarlija jedan umilni romanticni povetarac... A i sam znam za taj mrki pogled iznad, detinjstvo provedoh u Mileticevu... ;)

 

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, Delija said:

244426441_4634860916556997_7953070646214

Zna moj vrscanin, kako je......Duva u NS. Smesno. :) Dodjite na nekih danas 110/120 km /h. Izdrzali smo mi i 170km/h. Tako da nam je ovo trenutno smesno.

Inače, najjači udari vetra u Vršcu zabeleženi su januara 1987. godine, kada je dostizao neverovatnih 173 kilometara na čas. Poslednji put je istim kapacitetom duvao i u februaru 2014., kada je registrovana brzina od 170 km/h.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dražo said:

Novi (polovni) viskotonac porucen.

Nije bilo potrebe ali OK. Taj stari ti nije "pregoreo" sigurno, nego se samo negde otkacilo spoj zice. Moze da se relativno lako namesti bez namotavanja, razlepljivanja i menjanja celog kalema? Nisi sigurno slusao na nekim enormnim snagama, a i to je trosistemski zvucnik sa reznom F visokotonca koja je malo vise. A mislim i da je sketnica za visokotonac viseg reda. Sve ovo govori da kalem najverovatnije nije "istopljen"

Link to comment
Share on other sites

@MajdaIskreno, bas sam se lomio da li da kupim drugi.

VS je rekao da ce pogledati, nije mi se javio kada smo se dogovorili. A pomisao da je mozda pregoreo (bilo je i snaznijeg slusanja u nekim trenucima :)), i da ce dobiti novo motanje, nije mi se nekako svidjala - em zbog ev. neujednacenosti visokotonaca, em sto bih i motanje takodje platio (a zarad izjednacavanja zvuka, mozda bih platio i motanje na drugom).

Izbidovao sam jedan u UK za 20 funti, medjutim ispade da je jedina mogucnost dostave Royal Mail Int, po ceni od 62 funte.

Jedan drugi par (oba ispravna) u UK je jos na aukciji, i biduje se jos nekih sat-dva, oticice cena sigurno na preko 50 funti, plus dostava, plus... Nepotreban trosak.

U Nemackoj ima jedan par za 30 evra (jedan ispravan, jedan neispravan), s tim da je dostava jos 30 evra. Razmisljao sam da to uzmem, pa da uparim ispravne (moj i kupljen), i neispravne (moj i kupljen), pa neispravne dam na servis. Tada bih imao par u rezervi. No, cela ta igrarija bi opet otisla u prevelik nepotreban trosak, zarad eto nekog luksuza da se ima jedan par koji ce stajati.

Zbog toga sam potegnuo za najbrzim resenjem (i nesto skupljim za jedan drajver) - narucio taj jedan ispravan za 30 funti (+12 funti dostava), koji ce za 10-tak dana stici, i koji cu odmah da ubacim, te osposobim kutije. A ovaj moj sto je navodno neispravan, dacu ga VS da ga pregleda, bez zurbe, pa sta god da je, neka ga namesti, i neka bude u rezervi.

@Toza Sve znas! :thumbsup2

 

Link to comment
Share on other sites

Nego @Majda, sta savetujes po pitanju nanosenja damar laka?

Imam cetkice sa prirodnom dlakom, u 3 debljine, s tim da su one kruznog preseka.

I imam neke za akvarel, vestacka nit, i one su pljosnate.

Koju god da budem koristio, po Zenovom savetu skraticu ih na 8mm duzine, zarad sto manjeg upijanja.

Jedino imam dilemu da li da koristim prirodne kruzne, ili vestacke pljosnate.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, Dražo said:

@MajdaIskreno, bas sam se lomio da li da kupim drugi.

VS je rekao da ce pogledati, nije mi se javio kada smo se dogovorili. A pomisao da je mozda pregoreo (bilo je i snaznijeg slusanja u nekim trenucima :)), i da ce dobiti novo motanje, nije mi se nekako svidjala - em zbog ev. neujednacenosti visokotonaca, em sto bih i motanje takodje platio (a zarad izjednacavanja zvuka, mozda bih platio i motanje na drugom).

Izbidovao sam jedan u UK za 20 funti, medjutim ispade da je jedina mogucnost dostave Royal Mail Int, po ceni od 62 funte.

Jedan drugi par (oba ispravna) u UK je jos na aukciji, i biduje se jos nekih sat-dva, oticice cena sigurno na preko 50 funti, plus dostava, plus... Nepotreban trosak.

U Nemackoj ima jedan par za 30 evra (jedan ispravan, jedan neispravan), s tim da je dostava jos 30 evra. Razmisljao sam da to uzmem, pa da uparim ispravne (moj i kupljen), i neispravne (moj i kupljen), pa neispravne dam na servis. Tada bih imao par u rezervi. No, cela ta igrarija bi opet otisla u prevelik nepotreban trosak, zarad eto nekog luksuza da se ima jedan par koji ce stajati.

Zbog toga sam potegnuo za najbrzim resenjem (i nesto skupljim za jedan drajver) - narucio taj jedan ispravan za 30 funti (+12 funti dostava), koji ce za 10-tak dana stici, i koji cu odmah da ubacim, te osposobim kutije. A ovaj moj sto je navodno neispravan, dacu ga VS da ga pregleda, bez zurbe, pa sta god da je, neka ga namesti, i neka bude u rezervi.

@Toza Sve znas! :thumbsup2

 

Pa da, da se popravi i da bude za rezervu (samo da se zalemi otkaceni vod ) SV ce to sigurno namestiti...

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Dražo said:

Nego @Majda, sta savetujes po pitanju nanosenja damar laka?

Imam cetkice sa prirodnom dlakom, u 3 debljine, s tim da su one kruznog preseka.

I imam neke za akvarel, vestacka nit, i one su pljosnate.

Koju god da budem koristio, po Zenovom savetu skraticu ih na 8mm duzine, zarad sto manjeg upijanja.

Jedino imam dilemu da li da koristim prirodne kruzne, ili vestacke pljosnate.

Ima tu vise nego ta jedna dilema :(

za cetkice pljosnate ali ih ne moj skracivati. Potrebno je da budu elasticnije i da ne vrse pritisak na podlogu. Kada vrse pritisak na tom mestu tecnost probija... Malo vlakna sacijaj na suvo da omeksaju te ravne cetkice znaju da budu tvrdje?

Ako i postoji neki visak tecnosi, sa cetkice malo pre nanosenja upijes na nekom papiru. Samo dotaknes vrhom cetkice neki papir moze i A4...

Ali neces to mozda moci da uradis dobro ako je drver u kutiji. Mnogo je lakse i neuporedivo ravnomernije se naosi lak ako je driver na stolu. i polako se okrece u toku nanosenja.

Ti slojevi moraju biti tanki ne sme da se natapa i lak ne sme da probije na poledjinu membrane.

Link to comment
Share on other sites

Idem onda sa pljosnatim cetkicama, i shvatio sam zasto ne treba skracivati. Razradicu ih na suvo pre upotrebe.

Naravno, driver se skida, pa cu polako u krug sve izvoditi, kada budem najmirniji, bez telefona, zvonceta, ostalih cuda... :)

Razumeo da lak ne sme da probije (tu posle puca membrana), pa cu biti maksimalno pazljiv i umeren u nanosu.

Tnx! :thumbsup2

 

Link to comment
Share on other sites

On 18.9.2021. at 18:21, ab said:

Провери напоне и амперажу

Подразумевало се да си ово прво проверио?

сада видим да си тек сада решио ову зезанцију око малине :)

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Dražo said:

@B.R. Zahvaljujem!

A sa onim alu blokom kod tebe prosto ne moze biti greske, o'ladio bi vrucu gajbu piva, a ne mikrocip. ;)

Sto se tice CPU temperature na mom RPi-ju, za sada se vrti u opsegu 56-58.

U svrhu dodatnog smanjenja, ne mogu da apdejtujem Bios iz Volumio kontrolne aplikacije, vec iz RPi, sto me odbija, jer znaci opet rastavljanje uredjaja, modula, ubacivanje kartice sa drugim OS...

Imam onaj mali bakarni "pirotski" hladnjak, i Arctic MX4 termopastu, pa bih ev. to mogao da ubacim na procesor, umesto postojece bakarne plocice. Bitno je da nema drndanja sa softverom, i verujem da bi to doprinelo dodatnom hladjenju. Samo je pitanje treba li? Nista ne stuca, sve radi tecno i lepo.

 

 

Sada mu sigurno nista ne smeta, i temperatura je taman, no pitanje je sta ce biti sledeceg leta. Tako da imas vremena da razmislis sta i kako. veci hladnjak nece mnogo da pomogne ako nema strujanja vazduha oko njega. Sad, gledam ovu tvoju kutiju, i nesto se razmisljam da bi tebi u sustini najlepse resenje bilo nesto sto bi provelo toplotu sa cipa na gornju plocu, koja je masivna. A preko nje moze da struji, ili jos bolje, ukljucis onaj @Delija ventilator (uzeo sam zadnji komad, odlican je) ako imada pocne da stuca. Mislim da ta veza ne bi bila komplikovana da se izvede, cak i sa rucnim alatom. 

Link to comment
Share on other sites

Za pasivno hlađenje je najbolji hladnjak sa rebrima postavljenim vertikalno, tako da može prirodnom konvekcijom da se kreće vazduh na gore i naravno ventilacioni otvori ispod i iznad. Pogledajte samo primere hladnjaka na pojačalima, ne treba ništa dalje tražiti. Sve ispod 80 stepeni je ok za procesor, to je sama temperatura čipa koju pokazuje OS, ne treba se previše stresirati oko toga. Streaming je smešno opterećenje za RPi a ako dođe do pregrevanja, ima on svoju zaštitu, ne sekirajte se previše, samo treba da bude ventilirana kutija...

Link to comment
Share on other sites

@MajdaMa da, sto ne bih pokusao sam. Msm, toliko njih (doduse sa drugog foruma) je ovde kod nas to radilo prvi put, i jos nisam cuo (procitao) da je neko zeznuo membranu. A ako pogresim, pa Boze moj, nije smak sveta. Mada verujem da necu.

@abPrvi put kada nesto nije radilo (pre 7-8 strana ove teme), nije bilo do napona, sve je tada bilo ok (problem je bio OS, losa verzija Volumia). Svirao uredjaj jedno vreme, onako otvoren, nepricvrscenih modula... I samo na jednom stao (nestao mi ceo RPi iz kontrole). Ja "optuzio" softver, bacio Malinu sa strane 10-tak dana, otisao na "behaton" terapiju, i tek juce uzeo da pregledam, te na dodir (a i na oko) pronadjoh jednu nozicu koja se odlemila sa GPIO. To se desilo u medjuvremenu, izmedju dva ispravna stanja, od silnog cimanja.... Zalemio, i ono sve TOP! :)

@B.R.To sto si predlozio, o sprovodjenju toplote do masivnih ploca (bocnih bakarnih, ili gornje/donje alu), to napisah pre par strana, kao jedna od mojih ideja, te u tom smislu i uzeh onaj "pirotski" hladnjak, koji moze tako da se montira. Naravno, sve iskljucivo rucnim alatima, pa maltene i celo kuciste Maline je nastalo najvise zahvaljujuci turpiji, rukama i bonseku ;) 

 

     

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dražo said:

 

@B.R.To sto si predlozio, o sprovodjenju toplote do masivnih ploca (bocnih bakarnih, ili gornje/donje alu), to napisah pre par strana, kao jedna od mojih ideja, te u tom smislu i uzeh onaj "pirotski" hladnjak, koji moze tako da se montira. Naravno, sve iskljucivo rucnim alatima, pa maltene i celo kuciste Maline je nastalo najvise zahvaljujuci turpiji, rukama i bonseku ;) 

 

     


Promaklo mi nekako, ali ocigledno slicno razmisljamo. :D 


 

Link to comment
Share on other sites



[mention=10679]Majda[/mention]Ma da, sto ne bih pokusao sam. Msm, toliko njih (doduse sa drugog foruma) je ovde kod nas to radilo prvi put, i jos nisam cuo (procitao) da je neko zeznuo membranu.


Na tim slikama sto su postavljali probio je damar na drugu stranu. Tako da oprez.
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, prophet said:


 

 


Na tim slikama sto su postavljali probio je damar na drugu stranu. Tako da oprez.

Da. U vecini slucajeva je bilo tako. Previse tecnosti na cetkici koja probije na mestu prvog kontakta...

Mozda je i zbog vec rastvorene smole damara. Kupovno pakovanje? Ja sam koristio smlu u cvrstom stanju. Prvo izmrvim damar kasikom na papiru i onda ga ubacim u terpentin. Napravim mozda malo gusce nego kod kupovnog rastvora. Relativno se brzo rastovri izdrobljen u prah mozda za nekoliko sati sasvim. Kada se stve granule i veci parcici onda rastvaranje duze traje. U principu su kvalitetniji rastvori kada sam pravis.

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Majda said:

Kupovno pakovanje?

Jeste kupovni. Ceski Koh-I-Noor. Sada ne mogu da nadjem, ali mislim da ga ima 25% u rastvoru terpentina.

Nadjoh neke stare drajvere, pa cu probati na njima, da vidim kako se ponasa, narocito kod prvog kontakta, ali i kod razmazivanja.

Inace, procitah jedan domaci recept, gde se pored damara u granulama, u terpentin stavljaju propolis, lanolin i grafitni prah neke meke olovke (za tamniji ton).

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Dražo said:

Jeste za led prekidac na 230V.

A mozda i RPi prikljucim na ovaj Brennenstuhl prekidac na daljinac, ako hocu nekada da ga odmorim. Videcu treba li, kako se ponasa u neprekidnom radu. Jeste prekidac svetogrdje na VBS strujni konektor (i kompletno VBS ozicenje na letvi), ali mozda ipak preovlada potreba za funkcionalnoscu i komforom.

 

prekidac.thumb.jpg.014925deafa0e7426ba2572b35a6051b.jpg

  

prekidac1.thumb.jpg.8f3082a1f9489f3eda512d49c87be5ad.jpg

Nikako Malinu da palis i gasis tako.

Kada je ugasis vadjenjem iz struje, na SD kartici se javljaju greške i posle nekoliko ciklusa gašenja fajlovi na SD kartici se korumpiraju (file corruption - ?) te ćeš morati da uradiš SD card formating i da ubaciš Volumio image opet. 

Ako želiš iz struje da ga isključiš, prvo idi u Settings u Volumio i imas opciju "Shutdown". Prvo to pa onda iz struje.

Drago mi je da sve radi sad :) 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...