Jump to content


Nista bez mokrih carapa!


Dražo

Recommended Posts

26 minuta ranije, Dražo said:

lako cu ga skratiti bonsekom ako ima viska ;)

AJOOJ! Kakav crni bonsek! :D

Mislim može, ali imaj u vidu da se površine kompjuterskih kulera glačaju i poliraju, kako bi bile što ravnije i tako većom površinom nalegale na ono što se hladi, ostvarujući bolji kontakt radi što efikasnijeg odvođenja toplote.

Termička pasta nije glavna veza, ona služi samo da popuni (mikro!) praznine koje postoje usled nesavršenosti spoja hladnjaka i čipa.

Ako sečeš bonsekom dobićeš rapavu površinu gde samo mali deo metala u stvari dodiruje čipove.

Link to comment
Share on other sites

Sala mala za bonsek, ali bih lagano presekao hobi testericom za metal, moze to ravno i glatko da se izvuce (naknadnom obradom), i to sam mislio sa strane koja bi nalegala na bakarnu plocu. Strana hladnjaka obradjena fabricki bi nalegala na cip.

Jasno za kuler, s obzirom na sve do sada uradjeno, nije ipak najbolja opcija da ide unutar osetljivih modula, sa svojim dodatnim smetnjama. Moze negde spolja, recimo ispod kucista (naslonjen na podlogu, ne na podnozje kucista), cisto blagu promaju da pravi. Plus vise rupa u perforaciji, plus i sirih rupa, plus dodatni hladjak na cipove, fizicki povezan na kuciste... Pa neka traje modul dok traje, lako je posle ubaciti drugi, ako mu je bas sudjeno da se pregreje (a mislim da ipak sa svim intervencijama ne bi trebalo).

Sto se tice zvuka, meni za par meseci neprestanog rada, nije ni jednom stucnuo, u onoj staroj poluotvorenoj kutiji, bez ijednog komada aluminijuma...

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Dražo said:

Mislim da sam utvrdio gde je problem. Hvala na svemu do sada @somilenkona vremenu i strpljenju.

Uspeo sam u medjuvremenu da se povezem na kontrolnu Volumio aplikaciju, prvo putem nezavisne Volumio WIFi mreze, pa posle konfigurisao svoju kucnu mrezu.... Pristupio preko telefona, i lap-topa. Bubble UPnP prepoznao normalno Volumio, konektovao se na Tidal i Qobuz, pustim album, krene da ga ucitava u listu, ali pesma nece da krene...

Uz sumnju na los wifi prijem RPi-ja (zbog bakarnog i alu oklopa), gde Bubble moze da kontrolise Volumio, ali ne moze da ucitava fjalove sa striming servisa, skinem poklopac kucista. Vazdusnom linijom gotovo direktna veza izmedju rutera i prijemnika na RPi oko 3m. I opet ne radi.

Potom prebacim Malinu blizu prvog sistema, i povezem ga na lokalnu mrezu direktno preko LAN-a. I u kontrolnoj Volumio aplikaciji iskljucim za svaki slucaj wifi. Bubble normalno radi, ocitava Volumio, brovzujem po striming servisima, ali opet nece pesma da krene.

Potom Milenku pade na pamet da u kontrolnoj Volumio aplikaciji iskljucim kod izlaza I2S (automatski i AlloBoss), cime bi zvuk sa RPi-ja isao na izlaz za slusalice. I pesma u Bubble-u konacno krenula. Te zakljucismo da je problem u fizickoj vezi izmedju RPi i AlloBoss, u tim zicama koje sam ubacio, mozda lem, za sada nemam pojma sta je, ali cu tu traziti resenje problema da nadjem malo vremena.

 

3 hours ago, Dražo said:

Unimerom pregledao spojeve od pinova (nozica u plocici) RPi do GPIO board-a.

I od tih GPIO pinova do 40-pin konektora koji ulazi u AlloBoss plocicu.

Sve je dobro spojeno, nema prekida signala, medjusobnih dodirivanja...

Dakle, nisu problem veze od RPi do AlloBoss.

Podsecanja radi, kada sam u Volumio korisnickom interfejsu iskljucio izlaz na I2S (AlloBoss), RPi je uredno reprodukovao pesmu na svoj izlaz za slusalice.

Sumnjam dalje da je u pitanju neki problem sa AlloBoss, samo ne znam sta, i kako to saznati...

 

Evo da se osvrnem na glavnu problematiku oko Maline, posle cu sve lako, hladjenja i sl.

Pa mozda procita neko ko bi mogao imati ideju sta dalje da pokusam. 

Link to comment
Share on other sites

Koristim rPi4+AlloDigiOne Signature ,  na njemu Volumio kao Roon Bridge.

Na rPi4 urađen eprom update koje je značajno snizio cpu temp.

Dodat hladnjak bez ventilatora. Temp.cpu oko38°C bez gornjeg plastičnog poklopca i oko 44°C  sa poklopcem.

 https://www.aliexpress.com/item/4000001902776.html?spm=a2g0o.detail.1000023.17.3f626ee0bcxgsi

rPi.jpg

20210919_194454.jpg

Link to comment
Share on other sites

@GreenInstalirao sam na SD karticu PiCorePlayer. RPi je prikljucen na mrezu LAN kablom (wifi je za sada iskljucen).

E sad, BubbleUPnP koji sam do sada koristio na Androidu, ne prepoznaje PiCore. Citam, pa vidim da se za PiCore Bubble za kontrolu i ne pominje, vec je to sada kompletna druga upravljacko/softverska varijanta.

Pa ako moze mala pomoc, sta bih treba sledece da uradim, sta da instaliram?

Link to comment
Share on other sites

21 minuta ranije, Dražo said:

@GreenInstalirao sam na SD karticu PiCorePlayer. RPi je prikljucen na mrezu LAN kablom (wifi je za sada iskljucen).

E sad, BubbleUPnP koji sam do sada koristio na Androidu, ne prepoznaje PiCore. Citam, pa vidim da se za PiCore Bubble za kontrolu i ne pominje, vec je to sada kompletna druga upravljacko/softverska varijanta.

Pa ako moze mala pomoc, sta bih treba sledece da uradim, sta da instaliram?

Trebalo bi da podesiš piCorePlayer tako što ćeš se ulogovati na njegovu web stranicu na nekom računaru koji je na istoj mreži na kojoj je je i rPi.Zexx ti je poslao link za podešavanje.Najbitnije je je da instaliraš i LMS i Squeezlite , kao i da obeležiš AlloBoss  kao izlaz.Sve ovo radiš u okviru podešavanja piCorePlayera. 

Link to comment
Share on other sites

Prikacio se na PiCore stranicu.

Odradio sve sto je stajalo u linku koji je Zexx prikacio.

Aktivirani su Squeezelite i LMS.

Kod Squeezelite Settings, za audio output izabran Allo Boss DAC.

Kod Wifi Settings pogasene sve wifi opcije (RPi je prikacen na LAN).

I dalje u Bubble UPnP-u, u renderer opcijama nemam Squeezelite...

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, somilenko said:

Hajde da vidim prvo ovo sa PiCore, ako uspem da ga instaliram i pokrenem, da li ce on normalno pustati muziku na AlloBoss... Ako ne, onda mogu vec da iskljucim da je do softvera...

Link to comment
Share on other sites

Allo Boss se nešto svađa sa običnom verzijom Volumio-a i PiCore plejera, Moode je valjda ok i ova verzija Volumia što sam ti poslao, koja je pravljena za njega... Meni lično Volumio bolje zvuči, pa sam ti zato i referencirao link...

https://audiophilestyle.com/forums/topic/62748-allo-boss2-problem/

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, Dražo said:

Prikacio se na PiCore stranicu.

Odradio sve sto je stajalo u linku koji je Zexx prikacio.

Aktivirani su Squeezelite i LMS.

Kod Squeezelite Settings, za audio output izabran Allo Boss DAC.

Kod Wifi Settings pogasene sve wifi opcije (RPi je prikacen na LAN).

I dalje u Bubble UPnP-u, u renderer opcijama nemam Squeezelite...

Za LMS ti ide drugi program za kontrolu, koliko sam ja upućen, ne može Bubble UPnP

Link to comment
Share on other sites

@Dražo , isključi LMS u piCorePlayeru i onda vidi da li Bubble UPnP pronalazi piCorePlayer. Davno sam se igrao s tim kombinacijama ali pCP i Bubble UPnp sam koristio bez problema .Mnogo bolja intregracija Tidal-a  i Qobuz-a nego u LMS-u. Takođe obrati pažnju da ti na  računaru (ako ga koristiš kao server)  nisu uključeni i LMS i Bubble UPnp.LMS mora biti ugašen.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, somilenko said:

Za LMS ti ide drugi program za kontrolu, koliko sam ja upućen, ne može Bubble UPnP

Ovako bi nekako trebala da izgleda ta struktura :

1. piCorePlayer sa uključenim Squeezelite-om i isključenim LMS-om

2. Bubble UPnP server (na računaru ili telefonu,mada bolje računar)

3.Bubble UPnP android ili ios aplikacija za upravljanje.

Link to comment
Share on other sites

Proradice to, neka je sitnica u pitanju, tako je obicno.

Sve je vise povoljnih strimera, koji ce skroz zameniti te rpi Allo varijante.
 

Pogledajte samo malo bolje recimo Ifi zen Stream.
AKo je 70% od onoga sto pricaju tacno, bice totalni best buy. Jos kad se nakaci na neko cisto napajanje, mmm..

Link to comment
Share on other sites

Ipak sam skinuo verziju Volumia koju je Milenko preporucio (od PiCorePlayer-a odustao, sve sto je preporuceno sam uradio, i opet nije Bubble upnp mogao da ostvari vezu...).

Sve podesio na novom Volumiu (I2S izlaz na AlloBoss2, Wifi mrezu...).

Pustio album sa Qobuz-a, i on konacno normalno krenuo... Dakle, nije problem u hardveru!

Posto je uredjaj bio na stolu rasklopljen, zaustavim sve, iskljucim sa napajanja, sa namerom da ga sklopim, prebacim na poziciju... No, pre svega toga odlucim jos jednom da probam, da proverim da li mi se ucinilo da radi. Ukljucim sve kao i prethodni put, medjutim Volumio se skroz izgubio, kontrolna web strana zamrla.... Restartujem telefon i RPi, isto - sve nestalo.

Zakljucim da je taj Volumio ocigledno nestabilan, te skinem Moode Audio, ubacim ga na SD Karticu kao image, karticu turim u RPi, i tu zakucam. Nista se ne desava, pregledao ceo njihov forum, nigde nekog jednostavnog uputstva (ili barem razumljivog) za pokretanje Moode Audio na RPi, uz AlloBoss DAC, uz kontrolu sa mobilnog Androida, i Bubble UPnP-a.

Koliko sam shvatio, sve to ne bi trebalo da bude komplikovano, da moze svaki prosecan korisnik da pokrene/instalira. No  ocigledno sam pogresio - ili za sve ovo treba ipak napredno (skolsko, akademsko) poznavanje hardvera i softvera, ili sam ja bas toliko neuk i zaostao u ovim novim tehnologijama...

Uzas, izgubio sam svaku volju da uopste upalim bilo koji digitalni izvor, pa makar sada sve i proradilo. Sreca, pa tu je stari dobar cdp, kao i jos bolji gramofon...

Link to comment
Share on other sites

A i zao mi je vremena koje sam potrosio na onu rugobu od kucista, izgoreladabogda, a jos vise na sada vec trodnevno blejanje po netu, trazeci resenje problema, odnosno nacine kako da pokrenem najobicni j.....i program za pustanje muzike, a ne server za kontrolu leta spejs satla....

Link to comment
Share on other sites

Dražo, ako dobro shvatam tebi samo UPnP veza treba. Pusti onda sve to ostalo i isprobaj RoPieeeXL.

Ekstremno je prost za podešavanje, stabilan, i čak zvuči bolje od ovih pominjanih za moje uši. Od kad mi ga je kolega Naum preporučio, bio je na nekoliko Pi uređaja sa različitim HAT-ovima i uvek je radio kao sat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...